Johana

Jedenácté narozeniny chce Johana oslavit se svou nejlepší kamarádkou Simonou, protože je mají ve stejný měsíc. Johanina máma cvičí džezgymnastiku a je krásná. Na tátu si Johana moc nepamatuje, zato s babičkou tráví spoustu času. Ta jí vypráví o tom, co bylo, a dovede zahnat veškeré obavy. Johanu ale vlastně kromě pitomého spolužáka Radka Hadraby a tajného obsahu babiččiny krabičky nic netrápí… Bude to stejné i za třicet let? Svěží novela civilně a bez okázalosti mapuje třicet roků v životě dívky narozené v polovině 70. let. Mohlo by se zdát, že se v ní nic dramatického neděje, přesto však Johana vypovídá o historických událostech i osobních prožitcích leckdy výmluvněji, než dovedou zachytit vypjaté scény. Johana nese i svérázný literární rukopis. O jednotlivé dekády se postaraly tři výjimečné autorky....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/378157/johana-3C8-378157.png 3.6136
Novely, Pro ženy, Literatura česká
Vydáno:, Paseka

Kniha Johana

myšpa
předevčírem

Kniha se mi líbila, i když nemám ráda více autorů.

jarinek

Poslední část se mi nelibila, moc popisů a nemělo to spád. První dvě autorky byly čtivé, poslední nudná.
Škoda.

Joannebro

Johana mi v určitých situacích přípomínala mě samotnou. Nejen proto, že jsme jmenovkyně ale I svou tvrdohlavostí a zapáleností. Není to sice žádné užasné a skvělé dílo, ale je to příběh, který napíše sám život. A proto si myslím, že se v této knize spoustu lidí najde. Občas mi to přišlo trochu přitahlé za vlasy ale s tím se tak nějak počítá. Oceňuju především to, že ačkoli knihu psali tři autorky, je to ucelené a ničím to neruší.

Zuzmenda

Cele je to takove plytke,na me lehce pesimisticke,ale na dovolenou,jako odpocinkova cetba je to dobra volba.

Slůník

Obyčejné zpackané životy.

babsi66

Je pravda, že děj je vyprávěn trochu z rychlíku. Nicméně v něm najdeme tolik odkazů na nedávné události a mně blízká místa (ach, Vinohrady) či jiné momenty poplatné době, že ke vtažení do Johaniných trablů a ke vcítění se od atmosféry dané doby mi to stačilo. Zbytek pak už udělaly mé vlastní vzpomínky a dojmy.

mySaints

Tak z tohodle jsem měla depresi ještě několik dnů po přečtení. Realistický příběh, tak to prostě někdy je...ale co aspoň trochu naděje na závěr, něco malého dobrého? Takhle to přeci nemůže být vždycky. Příběh přečtený za dva dny, čte se rychle, je napsán jednoduše. Bohužel tak nějak jen klouže po povrchu, nejde do hloubky emocí a nakonec ve vás zanechá jen velkou černou depresivní díru, což se mi do momentální nálady úplně dobře nestrefilo.

karoli77

Právě jsem dočetla a jsem zklamaná. Vážně takhle žijí dnešní ženy? Nemyslím si. Jsem vrstevnice Johana, ale z jejího žití mám jen pocit marnosti. Čte se rychle, ale myslím,že příběh mohl být mnohem propracovanější, tohle je depresivní čtení bez naděje. Kniha u mě v knihovně nemá místo, posílám bez lítosti dál.