Soběstačný

Soběstačný https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432843/bmid_sobestacny-uHU-432843.jpg 5 975 304

Štěpánovi je jedenáct a celý jeho svět závisí na dospělých. Jenže co si počne ve chvíli, kdy se jeho táta nejspíš zbláznil – odstěhoval se, nechal si narůst plnovous a z kalhot mu koukají kotníky. Tátova nová přítelkyně nemá Štěpána moc v lásce, přijde si nadbytečný. Jeho máma vzdychá, šetří úplně na všem a vypadá to, že jí není dobře. Štěpán si proto přeje hlavně jednu věc – co nejrychleji vyrůst a být soběstačný. Zuzana Dostálová napsala román o dospívání a dospělosti, o samotě a samostatnosti. Hrdinův život sleduje v rozmezí několika let a vyprávění nenechává jen na něm.... celý text

čef
20.07.2023 4 z 5

Dosti zvláštní rodinná situace, ze které se může leckterý čtenář hodně poučit. Tak třeba o tom jak se chovají zákazníci a obchodníci v supermarketech, ale to není to podstatné. Podstatné je to jak se vyrovnat s děsivou blízkosti smrti blízkého člověka, jak nezhajzlovatět a zachovat si tvář. Příběh převážně vyprávěný nedospělcem nemá žádné určité zakončení typu třeba jako a byli spolu až do smrti - a to je myslím jen dobře. Čtení nejen pro ženy.

rozaa
08.07.2023 5 z 5

Tak tato knížka se mi hluboce vryla do paměti. Neklouže po povrchu, vzpomínáte na vlastní dětství... Co všechno vás zformovalo, že jste takoví, jací jste.

Rozari
07.07.2023 5 z 5

Další emocionálně náročná kniha. Brečela jsem u ní ještě víc než u Vran.
Jako život není peříčko, ale jeden jím proplouvá jakoby nic a na jiného toho naloží tolik.. Štěpán je machr, takového kluka i jen potkat by bylo super.
Doufám, že moji synové nikdy nebudou muset řešit to, co on, přesto bych si přála, aby byli právě takoví. Děkuji za tuto knihu.

Dobby
10.06.2023 5 z 5

Silný, nádherný příběh!!! Stojí za to přečíst!!knihu si koupím do své knihovny;-)

Makůvka
09.06.2023 5 z 5

Tak to bylo něco!!! Smutný, pro mě až depresivní příběh jedenáctiletého Štěpána, který až obdivuhodně zvládal obrovskou životní nálož. Vše bylo tak reálné, uvěřitelné a já měla pocit, že v té kuchyni sedím po tmě s nima a vnímám ten smutek, občas zoufalství, bolest, ale i lásku a strach o blízkou osobu a že jím ty špagety a nastrouhanou mrkev.
A moc jsem si přála, aby to dobře dopadlo a Štěpán konečně taky zažil radost, štěstí a kousek toho šťastného bezstarostného dětství, protože hohle by děti zažívat a řešit neměly.

Lenkahaha
29.05.2023 5 z 5

Krásné napsaná oddychovka

Katka2382
28.05.2023 5 z 5

Úplně mi během čtení šel mráz po zádech,synům bude letos 12 a 14 let.Takže se mi ten příběh dotýkal o to víc.
Štěpán je skvělý kluk a děda taky,maminky mi bylo strašně líto.Zato táta by potřeboval pořádně profackovat i ta jeho křehule.
Je to krásná kniha a myslím že pokračování by bylo super.

barca9312
20.05.2023 5 z 5

(SPOILER) Velmi doporučuji, knihu vypráví chlapec i jeho maminka, která nakonec umře.

absa2611
08.05.2023 5 z 5

Když jsem přemýšlela, co o Soběstačném napíšu, napadlo mě prakticky totéž, co napsala Pivka1.
I já jsem na knihu narazila naprostou náhodou při čtení komentářů u jiné knihy, slzela jsem při čtení jak želva a chtěla jsem napsat i to, že mě tento příběh vzal za srdce a dlouho o něm budu přemýšlet.
A stejné to mám i v hodnocení - je mi líto, že není možnost dát více hvězd...
Proto - jedním slovem: Doporučuji!

palka452
08.05.2023 5 z 5

Atmosféra se podařila zachytit velmi dobře

Pivka1
22.04.2023 5 z 5

Na tuhle knížku jsem narazila opravdu náhodou, díky recenzi uživatele klokan.1905. Usoudila jsem, že by to mohlo být pěkné počtení a koupila si ji. Musím říct, že v hlavě mi tento příběh rezonuje ještě teď a do očí se mi tlačí slzy, kterých jsem při čtení prolila víc než dost. Příběh Štěpána, který v první třetině života prožije to, co mnoho lidí nezažije za celý život, mě doslova a do písmene dostal na kolena. Život ho otřískal ze všech stran, ale vyrostl z něho naprosto spolehlivý, empatický a slušný kluk. Každá máma by na takového syna byla nesmírně pyšná. Nádherná knížka, které vezme za srdce, rozhodně doporučuji a kdyby to šlo, dala bych 10 hvězdiček.

ferdada
27.03.2023 5 z 5

Příběh v knize se stal mým společníkem na pár dnů, vnímala jsem ho velmi osobně - tak, že se mě týká, ne pouze, že jej čtu. Byl se mnou při venkovních aktivitách, ve vaně, v kuchyni u vaření, v práci. Pořád tak nějak na pozadí v hlavě. A to je, myslím, důkaz, že příběh je dobře napsán. (Proto jsem mu i prominula ty vkomponované trčící povinné věty a zmínky, které dnes trapně v knize být musí, by národ na všech frontách byl patřičně modelován, vlastně mordován.)

Luccinda
19.03.2023 5 z 5

Líbí se mi, jak obálka i název knihy naprosto trefně vystihují její obsah. Příběh začíná v době, kdy je Štěpánovi jedenáct let a celý jeho svět se začíná pomalu rozpadat. Táta odešel a založil si novou rodinu a máma se teď musí hodně ohánět, aby se Štěpánem nějak vyžili. Do toho se přidávají problémy spojené s dospíváním, první lásky a trable ve škole. Náročné životní situace donutily Štěpána až příliš rychle dospět a stát se soběstačným.

Bylo to těžké a náročné, zároveň ale i krásné a dojemné. Autorka se v knize věnuje tématům jako je vážná nemoc, rozpad manželství a jeho dopad na dítě nebo stárnutí a péče o člena rodiny, který se už o sebe nedokáže postarat sám. Skoro celý příběh sledujeme očima malého chlapce, což ještě umocňuje všechny ty tíživé pocity, které ze čtení plynou. Po celou dobu jsem držela Štěpánovi palce a doufala, že v sobě najde dostatek síly, aby se se svým těžkým osudem vypořádal. Byl to opravdu skvělý čtenářský zážitek a já jsem moc ráda, že jsem po knize sáhla.

Vesmich
16.03.2023 5 z 5

Občas se to na člověka sype a konce to nemá. Tady se to nasypalo na mladýho a udejchal to tak tak. Zlé věci se dějí i dobrým lidem a dobré věci si nejde nějak zasloužit nebo vyprosit. Na druhou stranu, i tady v tom všem marastu, všechno, co kluk udělal sám za sebe a ani trochu to nezáleželo na štěstí nebo jiných lidech, to mu drželo a nesesypalo se. Autorka se s čtenářem moc nemaže, ale není úplně nemilosrdná, protože kdyby chtěla ještě přitvrdit, mohla. A protože to neudělala, vyšla z toho hodně ohromující knížka. Alespoň tedy pro mě.

Klamm
04.03.2023 5 z 5

Další příběh, ve kterém sledujete svět dětskýma očima s následným dopadem výchovy a okolností na dospívání a traumata. Jakoby se tento žánr stával současným fenoménem (Soukupová, Dvořáková, Hanišová...). Samozřejmě dětské vnímání mistrně popisoval už Ladislav Fuks (Mí černovlasí bratři, Oslovení z tmy, Variace pro temnou strunu). Tam ale viselo ve vzduchu ještě něco navíc. A proto si zaslouží být zařazen do vyšší literární úrovně.
Soběstačný, za mě dobrý. Pokud máte doma syna kterému je kolem dvanácti let, tím lépe.
Po celou dobu jsem Štěpánovi držel palce. A doufám, že se nikdy nebudu chovat neurvale k obsluze v supermarketu...
90%

Kacased
24.02.2023 5 z 5

Výborná kniha, četla se dobře. Ale to dobře je v tomhle případě výsměch. Mám 13letého syna. S takovou bolestí se mi to četlo. Slzy mi tekly. Ano, kniha je depresivní. My nevíme co bude za rok, nebudeme jíst třikrát týdně špagety s kečupem? Ta kniha je tak reálná, tím je tak depresivní. Jako macecha bych se nikdy nezachovala takhle. Štěpán byl úžasný. Autorce děkuji. Kéž by v tramvaji vyslechla příště vtipnější příběh. A jdu úplně na jiný žánr, ať se mi spraví pohled na svět.

TinaBookBlog
20.02.2023 5 z 5

Toto bylo pro mě vcelku nečekané. Nečekala jsem, že některé pasáže mě tak vezmou...
Autorka začala vyprávění od 11 letého Štěpána v ich formě a to mě moc neuchvátilo. Věty osekané, jednoduché... Ale musím podotknout, že vyjadřování bylo opravdu takové, jak se vyjadřují děti tohoto věku. Jen se mi to o něco o hůře četlo. Následně kniha pokračuje vyprávěním Elen, Štěpánovo mámy. Tady byly zase vylíčeny trápení ženy, která to rozhodně nemá jednoduché. Závěr je věnován 15 letému Štěpánovi.
Bylo mi líto Štěpána a Elen. Celou dobu. Nicméně to, o čem autorka pojednává se děje nejedné rodině. Štěpán ať chce nebo ne, musi být soběstačným dříve, než by se to od dítěte očekávalo. Navíc, prožívá období puberty a potýká se s věcmi, které mu jaksi nikdo nevysvětlil.

tami1
07.02.2023

Moc mě to mrzí, ale tohle nemůžu dočíst.

Deprese a smutek který celou knihu definuje mě úplně odrovnal. Soustavné trápení a jakoby neštěstím pronásledované postavy nejsou moc sympatické. Otec je naprosto otřesný podpantoflák, macecha lakomá, závistivá káča, ale nejvíc mě zklamala matka. Je schopná říct svému dítěti, že má rakovinu, ale tají proč nemluví se svým otcem. Nechápu.

Ještě nikdy se mi to nestalo, ale tady jsem bytostně alergická na oslovení "Štěpo". Neumím si představit, že bych přes odpor svého dítěte dále používala tuhle hnusnou přezdívku. Přitom Štěpán je tak hezké jméno.

Petra00
07.02.2023 5 z 5

Velmi silný příběh, po celou dobu jsem Štěpánovi moc fandila, bylo mi ho neskutečně moc líto, ale zkrátka knížka je o životě takovém, jaký je.
Celou dobu jsem měla v hlavě představu 4 hvězdiček, ale ten konec mě dostal a dojal, takže nešlo jinak než dát plný počet.
Určitě doporučuji přečíst, člověk si uvědomí, co všechno v životě má a že to není samozřejmost.

Jack Bauer
06.02.2023 4 z 5

Nevím jak jsem k této knize přišel, asi mě zaujala v DK vysokým hodnocením nebo byla ve čtenářské výzvě, každopádně jsem udělal dobře, že jsem si ji ihned uložil do chci si přečíst. Krásně napsaný příběh z obyčejného života což mám rád, vše pravdivě bez příkras popsáno. Zaujal mě popis práce prodavačky za pokladnou v Bille, nevydržel bych ani den. Po přečtení knihy Hrdinové kapitalistické práce bych rád našel nějaké podobné knihy, jak to u nás v práci chodí, šikana na pracovišti, nemožnost jít na wc, bossing, mobing, práce v montovnách, lemplové apod. Lidi jsou zlí a člověk s tím nic nenadělá. Štěpo, ne vlastně Štěpán jinak by se zlobil, je pubertální kluk s dobrým srdcem, takového syna bych si přál. Ťežký osud, člověk si nevybere, bylo mě ho moc líto. Příběh mě naprosto oslovil, jelikož má ex manželka dělá v Bille za kasou (což jí velice přeji) a k vlastní dceři se chová jak macecha. Snažím se jí pomáhat jak se dá, ale nejde to, je to také na román. Citace uživatelky gladya:... i když se mi zdá, že problémů a témat, kterých se autorka dotýká, je až moc. Jeden člověk či rodina asi jen těžko prožije vše, co hlavní hrdina a jeho rodina. Tak já a má rodina prožila daleko horší věci než se zde popisuje. Někteří tu dávají typy na podobně zaměřené romány ze života na které se velmi těším a velice děkuji. Jsem a musím zůstat být soběstačný.
Plný počet nedávám proto, že na toto téma jsem četl mnohem hrůznější knihy dle skutečné události, které najdete v mých doporučených , jako např. Nikdo tě nemá rád,Nikdy o tom nemluv, Kolotoč strachu, Dítě zvané To, Pod zámkem, Tati, prosím,ne a pod.