Do tmy

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Příběh osamělé, nemocné ženy, která většinu života zasvětila sběru, sušení a odevzdávání léčivých rostlin, má od počátku nádech apokalypsy. Děj se posouvá kupředu pomocí detailně propracovaného „plánu sběru“. Konstantou je pak úterý, výkupní den, kdy hrdinka nedočkavě navštěvuje výkupnu. I přes pomalé, zdánlivě nevzrušené tempo probublává pod hladinou podivný neklid. Rafinovaný styl nás kapitolu po kapitole vtahuje hlouběji: hlouběji do staré půdy, hlouběji do prokletí sběru bylin....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/240709/big_do-tmy-hVO-240709.jpg 4.21358
Série:

Do tmy 1.


Žánr:
Romány, Literatura česká

Vydáno: , Odeon
více info...
Nahrávám...

Komentáře (421)

Kniha Do tmy

kristyna3877
27. února

Nádherná kniha. Setkala jsem se buď s velmi pozitivními nebo s velmi negativními ohlasy. Není to možná úplně pro každého, ale nesouhlasím s názorem, že jde o ženské čtení. Ani mi to nepřišlo jako psychologické drama. Nevím, jak to popsat, pro mě to byl velmi unikátní čtenářský zážitek. Cykličnost, ve které se tam pohybujeme, je velmi uklidňující. Kniha popisuje bohatý vnitřní svět ženy, které si pravděpodobně zbytek obyvatel ve vsi na ulici ani nevšimne. Jen víc, jen víc!

janina66
20. února

Nádherný poslech audioknihy, kde četba A. Krausové vdechla Anně neskutečný život, její myšlenky a co cítí.
Krásně vykresleny hlavní postavy vesnice, jejích sestřenic a zejména nemoci Anny.
Celou knihu jsem musela dát za 1 den.
Teď si dám nějakou odpočinkovou četbu.


radana3582
18. února

Jedním slovem jiná kniha a pro mě osobně velmi čtivá. V mé úzkém čtenářském klubu uličním pro všechny příjemné překvapení. Citlivá kniha o umírání a bylinách. Vedlejší příběhy pak rozvinuty v dalších dílech, ale už to nebylo ono.

Kepida
18. února

Trápeni ukončeno. Hlavní hrdinky a, bohužel, musim přiznat, že i moje čtenářské.

R47
16. ledna

Pro mě největší překvapení letošního léta. To hlavní téma, sběr bylin, mi není nijak blízké. Zároveň taky mám za sebou jinou autorčinu knihu z téhle volné trilogie (Před povodní) a nijak zvlášť do kolen jsem z ní nešel. Tohle vyprávění mě ale uhranulo. Ten popis psychicky vyšinuté ženy, která si tím sběrem kompenzuje něco jiného, co doslova neustále bublá pod hladinou. Ta atmosféra, že teď už to přijde a vy to prohlédnete. Ale i skutečnost, že autorka s tajemstvím vydrží až za samotný konec knihy. Pustím se do ní ještě jednou, myslím.

Janadvorackova
14. ledna

Na jednu stranu je hrdinka depresivní anorektická hysterka.
Nebo ta nejsvobodnější duše na světě.
Vykašlat se na všechno a žít si po svém. Kdo by to nechtěl. Ale co by to stálo?

666Jitka
05. ledna

Tedy málokdy se mi stává, abych nevěděla, co ke knize napsat. Velmi osobitým a zvláštním způsobem napsaná kniha, která nenechá čtenáře klidným. Zdánlivě nudný příběh (ne)obyčejné nemocné ženy postupně člověka zamotává více do své pavučiny a nutí ho se s Annou více nořit do studené vody a být posedlým sběrem léčivek s napětím, kolik z toho v úterý bude. Na pozadí se odkrývají složité rodinné vztahy i propletené životy dalších obyvatel vesnice. Příběh má nádech tajemna a je ukázkou, jak dosáhnout osobní svobody, která může být v očích ostatních až na hranici šílenství. Kniha ve mně zanechá určitě velmi dlouho zvláštní otisk a podobně jak napsala "ikka", budu se na svět rostlin dívat ještě více jinak než dosud.

Ada0004
17.11.2022

Přečetla jsem nejprve Před povodní a Ke dnu, které mne nadchly a těšila jsem se Do tmy. S touto knihou jsem se bohužel nepotkala. Byl to ukrutný boj - připadala jsem si jako šílená umírající Bartáková a nemohla jsem se stále dobrat konce, stránky mi přes noc přibývaly a zoufale jsem se těšila až dočtu a mé trápení pomine…. Bála jsem se knihu odložit s tím, že ve mne zůstane prorostlá všechna hrůza světa, tak jsem musela umřít a očistit se! Kniha je opravdu hodně zvláštní, obdivuji autorčin dar očarovat čtenáře a nasytit je tak silnými bylinami….

1 ...