Bez dcerky neodejdu

Když si bystrá a energická Američanka Betty ze státu Michigan brala v nejkrásnějších letech života svého ošetřujícího lékaře, nelákala ji vidina blahobytu na výsluní místní společenské smetánky. A vůbec už se nedala svést íránským původem svého partnera. Milovala ho upřímně, a ani tři roky romantického vztahu k tomuto amerikanizovanému Peršanovi jí sebeméně nenaznačily, jak trpkou příchuť pro ni bude mít Orient, až ho zakusí doslova na vlastní kůži. Na sklonku čtrnáctidenní dovolené v Teheránu u manželovy rodiny shledala, že nejen ji, ale i její pětiletou dcerku s poetickým perským jménem Mahtob (Měsíční svit) čeká netušené a absurdní poddanství v naprosto cizím ovzduší, ve zcela vzdálené kultuře. Celé dlouhé měsíce jí trvá, než v přísném světě islámu najde nové přátele, kteří jako by vystoupili z perských hrdinských legend a kteří jí posléze pomohou zorganizovat dramatický únik. Povinně zahalena čádorem, v krutých podmínkách války s Irákem, stíhána nepochopením a sama často těžko chápající, nachází Betty na své cestě z íránského zajetí oporu ve své dcerce, bez níž by pro ni nebyl svět svobodný a úplný....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/65_/65789/bez-dcerky-neodejdu-65789.jpg 4.61093
Literatura světová, Romány, Biografie a memoáry
Vydáno · Ikar (ČR)

Not Without My Daughter · 1988

Kniha Bez dcerky neodejdu

Asterixxka

Čím dál více se mi líbí knihy, které napsal život sám. Film jsem viděla jako malá, takže si ho už moc nepamatuji, ale příběh je známý celosvětově, takže jsem věděla, jakou knížku si kupuju. Musím uznat, že je skvěle napsaná, lépe než od některých "profi" spisovatelů. Asi bych doporučila přečíst všem multi-kulti zastáncům, kteří tvrdí, že sloučení dvou tak rozdílných kultur, nemůže být na škodu. No ejhle, stačí zavřít branku u zahrady ve své domovině a máme tu příběh plný hrůzy, útisku, bití a totální beznaděje - jinak bych život Betty v Íránu nazvat nemohla.

Marketa1994

Čtivým příběhem se dá rychle prolétnout. Ale říkáte si, jak to Betty vůbec mohla vydržet..

the_res13

Zdrcující příběh dvou neskutečně silných žen (byť jedné maličké). Výborně napsané, čtivé. Betty na mě dokázala přenést každou svou emoci. Dechberoucí.

Radka1911

Silný životní příběh. Knihu rozhodně doporučuji, čte se jedním dechem. A jako téměř vždy se mi knižní předloha líbila víc než její filmové zpracování.

_Michelle_

Velice silný a drsný příběh střetu dvou kultur z nichž jedna je pro svobodně smýšlejícího člověka toxická. Je zde zachycena nezlomná láska k dceři, statečnost, odhodlání i stavy úplné beznaděje, vyčerpání a zoufalství. Kniha se čte sama, od začátku až do konce budete jistě fandit Američankám, bude vám běhat mráz po zádech, bude vás štvát, že jsou místa, kde ženy nemají v podstatě žádná lidská práva a stále budete věřit ve štěstí a dobrý konec. Když tedy sáhnete po tomto románu, jistě nebudete, stejně jako já, litovat.

Nočnípták

Když kniha vyšla poprvé, byla v našem knihkupectví rychle vyprodaná. Tehdy jsem chtěla zjistit, co na ní naši zákazníci mají a také ji přečetla. Téma mi nebylo vůbec blízké a podobným knihám jsem se spíš vyhýbala. Nikdy by mě nenapadlo, že na Betty a Mahtob budu během těch let často myslet. Nikdy jsem neměla potřebu přečíst si pokračování, ani jsem nevyhledávala podobná témata. Až nyní, po všech těch letech, jsem přečetla Muslimské peklo. A tak teď budu myslet na dvě zamilované, naivní, ale neskutečně statečné ženy a jejich dcery, na Američanku Betty a Češku Ivu.

Aveli

Úžasně čtivé, skvěle napsané, nemohla jsem se odtrhnout. Chtěla jsem vědět, jak to s Betty a Mahtob dopadne, byť mi místy běhal mráz po zádech. Skoro celou dobu čtení knihy jsem si říkala, sakra, proč tam jela, proč to udělala, když měla tušení, co se stane. Nechápala jsem a trochu jsem za to Betty neměla ráda. Ale pak jsem si skoro na konci knihy konečně přečetla její vysvětlení, proč odjela. Došlo mi to a pochopila jsem ji. Obdivuji její sílu, dostat se s dcerkou pryč, nikdy bych tohle nechtěla zažít.

Kovbojka33

Kniha lepší než film