Bez dcerky neodejdu

Když si bystrá a energická Američanka Betty ze státu Michigan brala v nejkrásnějších letech života svého ošetřujícího lékaře, nelákala ji vidina blahobytu na výsluní místní společenské smetánky. A vůbec už se nedala svést íránským původem svého partnera. Milovala ho upřímně, a ani tři roky romantického vztahu k tomuto amerikanizovanému Peršanovi jí sebeméně nenaznačily, jak trpkou příchuť pro ni bude mít Orient, až ho zakusí doslova na vlastní kůži. Na sklonku čtrnáctidenní dovolené v Teheránu u manželovy rodiny shledala, že nejen ji, ale i její pětiletou dcerku s poetickým perským jménem Mahtob (Měsíční svit) čeká netušené a absurdní poddanství v naprosto cizím ovzduší, ve zcela vzdálené kultuře. Celé dlouhé měsíce jí trvá, než v přísném světě islámu najde nové přátele, kteří jako by vystoupili z perských hrdinských legend a kteří jí posléze pomohou zorganizovat dramatický únik. Povinně zahalena čádorem, v krutých podmínkách války s Irákem, stíhána nepochopením a sama často těžko chápající, nachází Betty na své cestě z íránského zajetí oporu ve své dcerce, bez níž by pro ni nebyl svět svobodný a úplný....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/65_/65789/bez-dcerky-neodejdu-8mC-65789.jpg 4.61225
Literatura světová, Romány, Biografie a memoáry
Vydáno, Ikar (ČR)

Not Without My Daughter, 1988

Kniha Bez dcerky neodejdu

S.H.

Tuto knihu si pamatuji již od dětství,kdy ji mamka měla v knihovně. Ovlivněna příběhem mi vždycky říkala ať si hlavně nezačínám s cizincem. Mám vždycky ve zvyku se s hlavními hrdinkami ztotožnit, ani tady to nebylo výjimkou. Občas jsem se až rozčilovala nad naivitou Betty, ale stejně to bylo všechno nakonec tak jak mělo. Obdivovala jsem její odvahu a sílu. Moc hezká sonda do nejednoduchého života hlavní hrdinky,ale také do života v Íránu na sklonku 80. let.

Pavlina50

Vcelku známý příběh, k čemuž určitě dopomohlo z velké míry i jeho filmové zpracování. Asi si spousta z nás si při jejím čtení říká „…proboha, jak mohla být tak hloupá, tak naletět atd.“, ale myslím, že to není zas tak těžké pochopit. Málokdo si asi umí představit tak neskutečný obrat v chování a jednání člověka, kterého milujeme, který byl tak dlouhou dobu vlastně „úplně normální“ a dosud nejevil absolutně žádné známky chování ovlivněné svými rodovými kořeny.
Knihu jsem četla dříve, než jsem viděla film a jsem za to ráda. Kniha je totiž podstatně ještě o dost drsnější než film, životní podmínky v íránské metropoli jsou zde vylíčeny ještě daleko otřesněji a surověji, taktéž i chování a jednání lidí kolem Betty. Knížka proto na mě působila ještě daleko víc autenticky, cítila jsem z ní ještě daleko víc beznaděje a deprese než z její filmové verze. I když ani film rozhodně nepovažuju za špatný, na knihu prostě nemá. V porovnání s ní mi totiž připadá jen jako takový slabší odvar toho strašného úseku života hlavní hrdinky, kterým si prošla. Díky knize si myslím, že skutečný příběh byl bohužel ještě o několik tříd horší, než je ztvárněn ve filmu.
Kniha se mi velmi dobře četla, má velký spád, ale rozhodně se nečetla lehce. Pochopitelně s ohledem na její téma. Kéž by byla dostatečným mementem pro jakoukoliv dívku či ženu, která absolutně propadne jen citům bez jakékoliv míry rozumného a zdravého úsudku.

Lorri

Kniha jako taková nebyla špatná, ale problém je v tom, že jsem se moc dobře dokázala zžít s hlavní hrdinkou (možná proto, že jsem také chodila s arabským pošukem) a jaksi mě neustále štvalo, jak si od toho Allaha Akbara nechá poroučet jakoby se nechumelilo. Jo, kdyby byla švédka, to by bylo něco jiného, ale ona byla prostá americká puťka, tak musela poslouchat a držet krok. Na druhou stranu je fajn, že je zde popsáno, jak to v těchto zemí chodí a né, opravdu mě nikdo nepřesvědčí když tvrdí "ale ten můj Abdul je jinej" ..... gosh

Kontryhelka

Moje první a zároveň poslední kniha tohoto druhu. Nikdy jsem nevěděla nic o praktikách manželství v islámu a tady se mi dostalo tvrdé lekce. Pěkně a pravdivě popsaná kniha američanky, co si vzala muslima . A dál to známe. Kniha se čte velice pěkně, čtenář s hlavní postavou prožívá všechno. Děj se tak pěkně popsaný a máme pocit, že jsme na místě hlavní hrdinky. Nechtěla bych to zažít. Jsem ráda, že se holky dostaly do bezpečí rodné Ameriky. Budiž tato kniha výstrahou pro ostatní dívky a ženy,které touží po podobném typu muže. Ale lidé jsou nepoučitelní a vše je pořád dokola. No nic. Knihu doporučuji. Je hodně autentická, smutná, nejhorší je pak ta bezmoc, kdy člověk má pocit myši zavřené v sudu, nikde žádné východisko.

PavlineCZka

Celou knihu jsem si rikala PROC, proboha, PROC?! Nedokazala jsem pochopit, proc tu nebohou holcicku Betty tahla do Iranu... navic kdyz bylo tolik varovnych signalu a kontrolek, ktere se mely rozblikat a zafungovat... Nakonec ke konci knihy jsem nasla zduvodneni, ktere me jedine samotnou napadlo... ale i tak... Sileny pribeh, zaplatpan se stastnym koncem. I tak musela mit Betty strasne moc stesti a najit mnoho vnitrni sily a odhodlani (a taky kapnout na ty spravne lidi)... porad jsem si rikala, co by delala, kdyby otehotnela?!... bohuzel toto tam potom uz nerozvadela, ale zajimalo by me to, jak se ji postestilo zustat netehotna.
Pribeh uz sice vic jak 30 let stary, ale nedivila bych se, kdyby se neco podobneho delo dosud, v dobe modernich technologii, tik toku atd... cetlo se to dobre a prestoze konec clovek zna, tak je napjaty do posledni chvile.

peeetta
21.10.2020

Kniha se četla dobře, zvlášť když jsem se blížila ke konci, nemohla jsem se odpoutat. Shodou okolností krátce po dočtení knihy, jsem v televizi shlédla její filmové zpracování. Už je to spoustu let, co jsem ho viděla poprvé. Za tu dobu jsem si vsugerovala, že součástí příběhu jsou jisté události, ale po přečtení knihy jsem si uvědomila, že jsem si spojila dva filmy dohromady.

DámaMáma
03.10.2020

Knihu jsem četla v pubertě a vryla se mi takovým způsobem do paměti, že jsem se k ní nejednou v myšlenkách vrátila. Určitě bych ji doporučila číst všem ženám a dívkám, které láká cizina a jiné kultury. V žádném případě není špatné milovat cizince z jiné kultury, ale člověk by měl opravdu dobře vědět do čeho jde...
Každá kultura má své klady a samozřejmě i zápory. Kniha je svižně napsána, je čtivá a má i kulturně-společensko-emoční přesah.

georginaa
30.09.2020

Nechoď s cizincem, pokud neznáš jeho víru a zvyky. Každý národ má své vyznání a někdy je těžké se přizpůsobit. Pro ženu obzvlášť v cizí zemi, která nezná náboženství a praktiky je velmi těžké a tvrdé. Příběh je opravdu děsivý a divím se, že plno dívek dokáže se přizpůsobit tak tvrdému režimu.