Baletky

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Baletky mají dvě tváře. Tu přední, usměvavou a dokonalou, kterou vidí publikum. A pak tu odvrácenou, když zmizí za oponou, předpisový úsměv jim spadne a tvář se zkřiví do ztrhaného šklebu, protože se dusí. Při tanci totiž nemůžou dýchat pusou. Třeští oči a lapají po dechu. Kdyby baletky někdo takhle nafilmoval, byla by to přehlídka utrpení. K tomu jsou ale trénované. Tak jako hlavní hrdinka tohohle příběhu. Každý den zažívá baletní dril jako v armádě. Ještě jí nebylo čtrnáct, a už je odbornicí na používání projímadel a zvracení, aby si udržela váhu, na ošetřování krvavých palců a stahování prsou. A do toho poznává klubový život v Praze. Jsou devadesátá léta, frčí perník a extáze a ona objevuje sex a zjišťuje, že má nevlastního bratra, který je úplně jiný, než by chtěla. A že její sen stát se baletkou a tančit ve Zlaté kapličce se mění v noční můru. Režisérka a tanečnice Miřenka Čechová vychází z vlastních zkušeností a deníkových zápisků. Její próza je sebeironickým, syrovým a nelítostným obrazem studií na Taneční konzervatoři a pražského života v divokých 90. letech....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432297/baletky-RAU-432297.png 3.8526
Žánr
Romány, Literatura česká
Vydáno, Paseka
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (172)

Kniha Baletky

Přidat komentář
Maky78
10. května

Ztracenej sen
Zklamaná posraná dušička
Trip do nikam
Drsná doba ..
Forma psaní se k tématu velmi hodila.

pedroK
08. května

Nemohla jsem se odtrhnout od první stránky. Přijde mi to strašné, děti od deseti let v takovém psychickém tlaku, nikdy. Už se asi nikdy nebudu na balet dívat s takovým idealistickým nadšením. Toto si teda zapamatuju.


KKlara
28. dubna

Samotny dej ani forma me moc nezaujaly, ale! Popis te doby mi teda zahral na vzpominky, protoze to je poprve, kdy nekdo zminil Luxor nez tam bylo knihkupectvi, neznam nikoho, kdo to tam znal. Popis klubovy sceny, patky na Muzeu. Fakt deja vu. Az neprijemny.

Mi--LADA
22. dubna

Skvělá kniha a příběh ze života. Přelomové devadesátky, nebezpečné závislosti, posedlost přijatelným vzhledem a cílevědomé touhy z baletního prostředí. Tenhle koktejl mi zachutnal.

AnnaKreon
21. dubna

Knihu Baletky jsem chtěla číst už od doby, co vyšla a teď se mi to konečně povedlo. Hlavní důvod, proč jsem ji vůbec číst chtěla, je, že mám od malička dost blízko k baletu a taky jsem se rozhodla, že se více zaměřím na českou současnou literaturu.
~~~
Na první pohled kniha zaujme 100% krásnou růžovou „retro“ obálkou, která je za mě vážně moc povedená. I když autorka říká, že se u psaní smála, tak si myslím, že je to kniha velmi temná, syrová, drsná a bolestivá. A hlavně - není jen o baletu.
~~~
Kniha vypráví příběh mladé dívky, která v devadesátých letech chodí na baletní konzervatoř. Formou krátkých vyprávění popisuje situace, kdy velmi mladé dívky (od deseti let) chodí na hodiny baletu a musí neskutečně dřít a trénovat, aby se dostaly na jakékoliv představení.
~~~
Většina těchto dívek kouří, nejí, trpí anorexií, pije alkohol a spousta z nich dokonce bere drogy. V knize se objevuje neskutečné množství důležitých ale i vážných témat - jako třeba výše zmíněné - ale taky mimo jiné i sex u mladistvých, nepřítomnost menstruace nebo dokonce i transsexualita.
~~~
Mělo by se jednat o autobiografickou knihu a i když jsem viděla spousty recenzí, kde lidé autorce nevěří, tak já ano. Dlouho jsem nečetla nic podobně temného, co sálá psychickou i fyzickou bolestí a samotou. Za mě veliké doporučení.

shootingstar
20. dubna

Tohle by vlastně mohl napsat každý z nás. Nebo vy si snad myslíte, že "Medici", "Aranžérky" nebo "Kominíci" by se neprodávali? A počkejte si na mou chystanou monografii "Učitelky", to teprve zahýbe literárním světem:)
Ale tak OK, návrat do devadesátek vždy potěší (ubohá dnešní mládež neví, co je život) a nebylo to přehnaně pozérské, což je jinak mor české literatury. Přečtete to během jedné cesty vlakem z Prahy do Aše:)

DanteAlighieri
16. dubna

Téma mě strašně přitahovalo, ale knihu jsem dočetla jen do půlky. Důvod: iritoval mě ten styl. Psáno ve druhé osobě, spousta ironie. Hodně situací bylo popsáno spíš v náznacích, napůl, takže si musíte hodně domýšlet - a ve výsledku nevíte. To nesnáším. Asi jsem si od toho slibovala, že obsah bude víc dokumentární.

intelektuálka
14. dubna

To bylo zajímavé, originální ....

Svět baletu vnímám jako estetickou záležitost - krásná hudba a tanec ....

Ale pohled z druhé strany - dřina, odříkání a málo vyvolených ....

" Jsi tělo, nic jinýho. Skvěle vycvičený tělo, skvěle vypadající tělo, skvěle zkrocený tělo..."

Pořád budu v baletu hledat tu krásu a ladnost pohybu / a vzpomenu na legendární Maju Pliseckou, která tančila do pozdních let ..../

1 ...