Baletky

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Baletky mají dvě tváře. Tu přední, usměvavou a dokonalou, kterou vidí publikum. A pak tu odvrácenou, když zmizí za oponou, předpisový úsměv jim spadne a tvář se zkřiví do ztrhaného šklebu, protože se dusí. Při tanci totiž nemůžou dýchat pusou. Třeští oči a lapají po dechu. Kdyby baletky někdo takhle nafilmoval, byla by to přehlídka utrpení. K tomu jsou ale trénované. Tak jako hlavní hrdinka tohohle příběhu. Každý den zažívá baletní dril jako v armádě. Ještě jí nebylo čtrnáct, a už je odbornicí na používání projímadel a zvracení, aby si udržela váhu, na ošetřování krvavých palců a stahování prsou. A do toho poznává klubový život v Praze. Jsou devadesátá léta, frčí perník a extáze a ona objevuje sex a zjišťuje, že má nevlastního bratra, který je úplně jiný, než by chtěla. A že její sen stát se baletkou a tančit ve Zlaté kapličce se mění v noční můru. Režisérka a tanečnice Miřenka Čechová vychází z vlastních zkušeností a deníkových zápisků. Její próza je sebeironickým, syrovým a nelítostným obrazem studií na Taneční konzervatoři a pražského života v divokých 90. letech....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432297/big_baletky-RAU-432297.png 3.8717
Nahrávám...

Komentáře (223)

Kniha Baletky

marieke
05. května

Kdybych měla dceru, která by chtěla být baletka tak bych ji v tom nepodpořila. Je to krásné na pohled, ale není to první příběh, který se zmiňuje o těch odvrácených stránkách jako v brzkém věku zničené tělo a mnohdy i psychika. A mám ráda i příběhy z devadesátkové Prahy, vždycky mě mrzí, že jsem v tu dobu nebyla trochu starší a nežila v Praze, ta atmosféra se už nikdy nevrátí.

Pavlína197
02. května

Při čtení mě provázely dvě myšlenky ( předpokládám, že se příběh zakládá na pravdě): za prvé - kdybych měla desetiletou holčičku, nedovolila bych, aby něčím takovým procházela. Jenže rodiče evidentně netušili, jak to na internátu a konzervatoři chodilo ( chodí ? ). Je pravda, že mě by bylo proti srsti už jen poslat desetileté dítě stovky kilometrů daleko na intr a vidět ho jednou za měsíc, o cvičební praxi, chování profesorů atd. nemluvě; za druhé - balet je krásné umění, ale stojí za ty fyzicky a psychicky zničené lidi?


verciss
30. dubna

Zajímavý náhled do reality baletek. Navenek nádhera, ale pod tím vším tolik bolesti. Na balet se už asi nikdy nebudu dívat stejně...

Blazule
18. dubna

Za mne velmi zajímavý exkurz do života baletek…fascinující,překvapující…klidně bych četla dál…

Finita
16. dubna

Louskáčka už si asi nikdy nepustím...

Fanda74
11. dubna

Kniha se mi dostala do ruky náhodou, ale hodně se o ní mluví. Zajímavé téma, asi zkazí naivní představy o tom, jak si dívky "užívají cestu k vytoužené kariéře". Mně se moc nelíbil styl psaní - takoví samostatné kapitoly, občas jsem měl pocit, že se přeskakuje v čase, že ani nevím, kolik let hlavní hrdince je. Ale vlastně jsem to přečetl rád, zase změna.

vladka321
05. dubna

Zajímavá a zajímavě psaná kniha. Líbil se mi i styl vyprávění a i to, že sem tam autorka prozradila na konci stati, jak se život jednotlivých postav ubíral dále. Nicméně já baletka také být nechtěla. Ale stalo se mi při úrazu vytržené paty, že mi na jednom pracovišti řekli: " A prstíky u nohy pěkně nahoru", zafixovali a po převozu na odborné pracoviště mě pro změnu řekli: "Tak prstíčky pěkně dolů, jako když jste si jako malá hrála a chtěla být baletkou". Načež sestra si ke mně sedla zády k nožce čelem a opřela se mi do nártu a já za ní trpěla jako zvíře a dusila v sobě všechnu bolest. Tak to se mi mimochodem mnohokráte připomnělo, nejvíce tam, když sama hrdinka si nechala hmoždit nárty do ladného, vhodného zakřivení pro dokonalou linii proporce nohy.

IreneP
25. března

Poslouchala jsem jako audioknihu a moc jsem si ji užila. Nikdy jsem baletkou být nechtěla a od kamarádky znám spoustu podobných příběhů, a to prošla jen jako holčička baletním kroužkem. Navíc je autorka skoro moje vrstevnice, takže mi byla blízká i doba a Praha, ve které se knížka odehrává. Bavil mě styl, kterým jsou Baletky napsané, i ta drsnost a upřímnost hlavní hrdinky. Po Miss America to byla další výborný zážitek.

1 ...