Baletky

Baletky mají dvě tváře. Tu přední, usměvavou a dokonalou, kterou vidí publikum. A pak tu odvrácenou, když zmizí za oponou, předpisový úsměv jim spadne a tvář se zkřiví do ztrhaného šklebu, protože se dusí. Při tanci totiž nemůžou dýchat pusou. Třeští oči a lapají po dechu. Kdyby baletky někdo takhle nafilmoval, byla by to přehlídka utrpení. K tomu jsou ale trénované. Tak jako hlavní hrdinka tohohle příběhu. Každý den zažívá baletní dril jako v armádě. Ještě jí nebylo čtrnáct, a už je odbornicí na používání projímadel a zvracení, aby si udržela váhu, na ošetřování krvavých palců a stahování prsou. A do toho poznává klubový život v Praze. Jsou devadesátá léta, frčí perník a extáze a ona objevuje sex a zjišťuje, že má nevlastního bratra, který je úplně jiný, než by chtěla. A že její sen stát se baletkou a tančit ve Zlaté kapličce se mění v noční můru. Režisérka a tanečnice Miřenka Čechová vychází z vlastních zkušeností a deníkových zápisků. Její próza je sebeironickým, syrovým a nelítostným obrazem studií na Taneční konzervatoři a pražského života v divokých 90. letech....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/43_/432297/baletky-RAU-432297.png 3.967
Literatura česká
Vydáno, Paseka

Kniha Baletky

cornetka
včera

Hlavní hrdinka popisuje její cestu baletní školou, kam nastoupila už v 10 letech. Během osmi let zažila neskutečný dril a tvrdou praktickou výuku plnou bolesti, ale i nenávisti a urážek. Na druhé straně všemu unikala díky návštěvám pražských klubů, kde aspoň na chvíli na všechno zapomněla a prostě jen žila. Autorka při psaní vycházela z vlastních zkušeností a díky ní tak můžeme bez příklad poznat tu druhou tvář baletek. Určitě stojí za přečtení!

Re-Barbora

Bez cenzury, na rovinu, tvrdě a otevřeně vzpomíná Miřenka Čechová na krutý život coby začínající baletky. Syrová zpověď s úryvky z vlastního deníku možná nejednu baletku přiměje změnit kariéru. Čte se jedním dechem.

Merynkaw

Z celého jednoho života jedné baletky je v knize vypíchnuto jen to nejhorší, nejtěžší, nejabsudnější a já nevím co ještě. Zajímavé přečtění, ale pro mne jako rodiče nepochopitelné jednání.

hanzmb

V anotaci ke knize chybí nápis thriller. Jinak se snad ani ty prožitky popsat nedají. Navíc nepochopím její rodiče. Tohle je na sociálku. Především to nechávání o víkendech v Praze.
Pokud se do knihy pustíte, neočekávejte žádnou pevnou formu a příběh. Natož časovou posloupnost. O to je působnost větší.

Andrea x

Neotřelé zpracování. Knížka se mi četla velmi dobře.

olívoil

K baletu mám po celý život hodně blízko, dokonce jsem taky měla nakročeno na konzervatoř, ale rozmyslela jsem si to, věnuji se blízkému sportu, celý život - moderní gymnastice, naštěstí jsem nikdy nepoznala dril a bohužel i nepřiměřené jednání kolem pohybu i jídla? Kniha se mi velice líbila...…..nicméně konec byl opravdu velice překvapivý

bongie

Geniálně napsané..naservirovane čtenáři bez cukrlatek, syrové, lidské, humorné.

Flatula

Originální hlas v české literatuře, ostré a nekompromisní psaní.

balet baletky tanec Praha drogy

Miřenka Čechová