Mlýn

Fascinující příběh podle skutečné události. Dva bratři. Jeden mlýn. A jeden slib… Strhující příběh dvou bratrů, kteří dali slib umírajícímu otci, že uchrání jejich mlýn a majetek proti všem. Lze takový slib dodržet za všech okolností? Může oddanost takovému závazku odolat i mašinériím totalitních režimů? Bratři svůj závazek splnili. Ale za jakou cenu…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391225/mlyn-5BW-391225.jpg 4.5408
Romány, Literatura česká
Vydáno, Cosmopolis

Kniha Mlýn

JiSra

Příběh velký a silný, hoslovický mlýn znám, ale literární zpracování nepovedené, prázdné dialogy, stále dokola opakovaná fakta (slib, averze k doktorům). Dočetla jsem s vypětím všech sil. V první polovině knihy několik silných kapitol bylo. Druhá polovina opravdu nezaujala.

Lidka22

Zajímavý příběh, ale nelíbil se mi styl psaní ani ploché postavy.

marcelahoffi

Obrovské díky Pane spisovateli!

JointlieKat94

Tak tohle je moje TOPka (myslím si) letošního roku a úplně mě mrzí, že jsem ji nečetla dřív! Četla jsem moc chvály a rozhodně né bezdůvodně.. :) Jelikož mám letos v plánu navštívit Šumavu a sháněla jsem nějakou tématickou knihu, tak tohle byla trefa do "černobyle" :). Tam musím!

Bratři Hadrbolcovi dali otci slib. Slíbili, že se postarají o mlýn a jejich pozemky. Otec měl před smrtí jisté tušení, že se blíží zlé časy, a nemýlil se. Přišla druhá světová a následoval komunismus. A bratři se snažili dodržet slib. Nikdo to nechápal. Nechtěli to pochopit. Bratry měli za blázny a oni trpěli.. a ne jen oni. Celej náš stát trpěl. Z některých kapitol mi bylo tak ouzko.. tak zle.. jak to mohlo fungovat, a jak to ti lidé mohli vydržet? Tolik let! Strašný.. zatajování, lhaní, zabíjení, týrání.. bonzáctví, zabírání majetku.. Teď už vím, že se tohle skutečně dělo. Bratrů mi bylo neskutečně líto. Dělali, co mohli. Na posledních stránkách mi vůbec nepřišli jako ty dědulové, o kterých se psalo. Stále jsem si představovala ty mladý, silný, práceschopný, sjednocený a vtipný mlynáře, co se snaží dodržet jeden slib, který dali otci..

A lidi řeknu Vám, mladý člověk jako já, nemá ani páru o tom, jak to v té době fungovalo.. co nás na škole učili? Myslím, že tahle doba se ve školách neprobírá! A to je veliká škoda.. tolik věcí, o kterých jsem se dozvěděla jen díky této knize.. rozhodně na to nezapomenu. A jsem moc ráda za dobu, ve které žiju.

Díky.
Doporučuji všem.

rottwy

,,... a co uděláme s těma sviněma? Vždyť tu budou žít s náma dál. Změníš možná režim, ale lidi ne... Svobodu si musíš vybojovat a mít ji v sobě.”
Kronika jedné rodiny. Dva bratři, kteří jen chtějí splnit slib daný otci. Okamžitě bych ji zavedla jako povinnou četbu pro každého! Pro všechny, kterým není hanba říct, že za komunistů bylo líp, pro všechny mladý, kterým už ta doba nic neříká. Nesmíme na to zapomínat, na to kolik lidských životů bylo zmařených, na to, jaká svinstva se děla. Četba to není jednoduchá, život bratrů taky nebyl jednoduchý, ale rozhodně potřebná. Asi je teď z hlavy jen tak nevyženu..

,,Vzali jste nám pole, strávili jsme s Františkem nehezká léta. Teď říkáš, že nám to všechno vrátíte. Ale víte, co nám nikdy nevrátíte? Čas. Vzali jste nám čas. Čas svobody. Je mi dvaasedmdesát. Co si počnu s polema, s lesem? Nemůžou nám vrátit nic.”

tittanie

Slib. Prostě jenom jeden slib.
Takhle kniha mě dostala. Absolutně a moc. Srazila mě do kolen. Jak někdo může dát slib a vydržet to všechno? Vojnu, vězení, léčebnu... komunisty. Málokdy čtu knihu vícekrát a vím, že tuhle budu číst ještě hodněkrát. To že je to podle skutečnosti. Neuvěřitelné.
Za posledních x let je to kniha, která mě opravdu dostala. A ještě jsem to nenapsala u žádné knihy, kterou jsem četla, ale tady lituji, že nemůžu dát více než 5*. Opravdu je to kniha, že kdyby mi někdo řekl, že můžu doporučit jenom jednu knihu byla by to tahle. Ano někomu se může zdát trochu nepřehledný styl psaní, protože je děj prokládán novinovými výstřižky, ale mi to jenom dokládalo tu dobu.

adela2316

Velice pekna kniha, čte se úplně sama. Byla to pro mě taková oddechovka, ačkoli to tema je silné.
Přišlo mi smutné, když člověk četl, jak po revoluci, kdy by všechno mělo být v pořádku, komunisti už byli od valu, stejně Karlovi vyhrožovali a bylo to vlastně téměř totožné, jak za totality.
Snad opravdu národ nezapomene, co vše se tu za ta léta totality udalo....

S.H.

Úžasná, skvělá a nejlepší kniha, kterou jsem měla možnost tento rok přečíst. I přes ty nepříjemné zážitky, které bratry provázely, jsem narazila i na několik úsměvných pasáží. Kniha se čte výborně a příběh je velice silný. Doufám, že autor bude v psaní podobných knih pokračovat, povedlo se mu něco neuvěřitelně dokonalého.

Apage Satanas!
Apage Satanas!