Mlýn

Fascinující příběh podle skutečné události. Dva bratři. Jeden mlýn. A jeden slib… Strhující příběh dvou bratrů, kteří dali slib umírajícímu otci, že uchrání jejich mlýn a majetek proti všem. Lze takový slib dodržet za všech okolností? Může oddanost takovému závazku odolat i mašinériím totalitních režimů? Bratři svůj závazek splnili. Ale za jakou cenu…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391225/big_mlyn-5BW-391225.jpg 4.5719

Kniha Mlýn

Hotovson

Je to hrozně těžký, číst o tom, co tady ty zrůdy všechno lidem napáchaly za zlo. Když skončila válka a lidi doufali, že to zlý je za nima a ono to bylo ještě horší a možná i proto, že zlo páchali lidi z vlastního národa. Fuj! Rád bych doufal v to, že už se takovýho zvěrstva nikdy nedožijem, ale je třeba si historii neustále připomínat, aby se neopakovala.

Úryvek:
Zadíval se na Vojtovo sako.
"Co ta stužka?" nechápal.
"Vždyť říkám, strejdo, že to prasklo, komunisti jsou v prdeli! Padnul režim!" radoval se Vojta a objímal Karla.
Karel ho uchopil za ramena a zadíval se mu do očí.
"Ty seš vůl...", pravil klidně.
...
"Jak to, vůl? Proč vůl?"...
...
"Vojto, a co uděláme s těma sviněma? Vždyť tu budou žít s náma dál. Změníš možná režim, ale lidi ne...Svobodu si musíš vybojovat a mít ji v sobě."

A potom ještě závěrečnej a velice pravdivej citát Karla Čapka o lidech a jejich vlastnostech.

ještěrka38

Za mě moc dobrá kniha..

Knihomura

Tak na to se nemá zapomínat. Určitě si ji ještě poslechnu. Pavel Soukup je jistota.

kulibunda

Čte se naprosto lehce, krásné, čtivé. Rozhodně stojí za přečtení.
Už je to pár dní co jsem knihu dočetla, ale stále na ni myslím a chtěla bych ji číst dál. Jít se na mlýn za bratry podívat.
A jejich logika - proč elektriku. Abyste mohli poslouchat rádio. My ale nemáme rádio. A kdybyste měli elektriku museli bysme si je koupit. Atd atd. Určitě si knihu přečtu ještě někdy znovu.

Termaap

“MLÝN” jsem poslouchala jako audioknihu v podání Pavla Soukupa a byla jsem moc spokojená.

Věděla jsem, že se kniha věnuje mlýnu v průběhu 100 let a upřímně mě trochu zaskočilo, když jsem se po dvou hodinách posunula o padesát let. Zaostřeno bylo ale hlavně na dobu po druhé světové válce, na Československo pod nadvládou totalitního režimu. Jelikož jsem tuto dobu sama nezažila, cítím jako svou povinnost zjistit si o ní co nejvíce, ať už z vyprávění svých blízkých nebo skrze literaturu. Jsem moc ráda, že se píšou takové knihy; ukazují nám, jak se žilo v minulosti a já pevně doufám, že znalost historie nám poslouží jako poučení do budoucna.

Příběh bratrů Hadrbolcových mě zaujal už od začátku a byla jsem jím pohlcena až do konce. Ten se mimochodem neobešel bez slz od dojetí.

zuzana-koubkova

Souhlasím s Eva2424. Návrat Krále Šumavy je opravdu o mnoho lepší kniha. Podobnému tématu se věnuje také Jako bychom dnes zemřít měli od Miloše Doležela o páteru Toufarovi... mimochodem ve Mlýně mě ponekud zaskočilo (a to nikoliv příjemně), že zaznamená Toufarova kázání jsou vložena do úst jakému Kryštofu Hřibovi...

Eva2424

Obsah značně pokulhává za bombastickou anotací. Pokud si chcete přečíst strhující příběh podle skutečné události, doporučuji Návrat krále Šumavy. Ten je skutečně strhující a skutečně podle skutečné události. Mlýn nejspíš použil nějaké dva bratry, kteří žili a odmítali se podvolit režimu, ale to je asi tak všechno.
Za jednoduchý, schématický styl psaní a zcela nenáročné dialogy by se nemusel stydět žák páté třídy základní školy. Postavy jsou jedna jako druhá, také se stejně vyjadřují (i stejně sprostě). Z pražského dialektu a výrazu „prdel“ použitém v různých tvarech jsem začala mít noční můru. Neúměrně je zde zvýrazněn rozdíl mezi dobrými a zlými, přičemž ti zlí jsou zbabělí, a jakmile je někdo z těch dobrých přitlačí ke zdi, mají mokro v kalhotech. Tohleto není příběh, ale dějiny střídání režimů České republiky během jednoho století a jejich dopadu na obyvalelstvo. Zmiňovaní dva bratři a jejich přátelé a nepřátelé zde slouží jako poněkud zjednodušený vzorek tohoto obyvatelstva. Nic nejde do hloubky, z postav mě ani jedna nazaujala, takže mě kniha emočně vůbec nezasáhla. Spousta postav zde působí vyloženě vycpávkově, aby zprostředkovaly nějaký typické rysy té které epochy. Marcela Králová je zde nejspíš proto, aby se mohlo opakovat, že bratři skutečně nikdy nepůjdou k doktorovi. Celou knihou se opakuje, jak bratři od nikoho nic nechtěli a jak dali tátovi slib (kdybyste to náhodou na začátku zapomněli). A průběžné zdůrazňování jejich nadprůměrné inteligence bylo potřeba proto, že z ostatního textu vyzněli jako naprostí ňoumové.
Pozitiva jsem pro sebe našla dvě: popis reálií a to, že díky té polopatičnosti jsem měla i tak tlustou knihu hned přečtenou.

Janaves

Skutečně úžasné dílo. Doporučuji!