Podbrdské ženy

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Příběh o nelehkých lidských osudech v podhůří Brd na pozadí událostí minulého století. Emílie zažije bolesti války i nástup komunismu – ale možná ještě horší jsou pro ni samota a odcizení, které pociťuje v manželském životě. Také její dcera Jana se cítí zavržená, rodičovské lásky zažila málo a sama ji neumí předat dál. Dokáže poslední z podbrdských žen Johanka zlomit rodinnou kletbu a zbavit se tíže samoty?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391187/podbrdske-zeny-wnv-391187.jpg 4.3607
Nahrávám...

Komentáře (219)

Kniha Podbrdské ženy

Leny68
předevčírem

Strašně smutná knížka.

Adris
01. června

Kniha, která by se měla směle zařazovat mezi knihy paní Mornštajnové, Körnerové nebo Karin Lednickou.

Podbrdské ženy je příběhem tří generací žen z jednoho rodu. Od konce první světové války po konec socialismu, sledujeme osudy obyčejných žen z malé vísky u Žďáru. Společně je propojují těžké životní úděly, jak tehdejší doby, tak genderové.

Jen nerada čtu o ženě coby levné pracovní síle. Osud Emilky jsem probrečela. Je v knize nejmarkantnější, oproti dalším dvěma, ke kterým jsem si vztah nevytvořila, bohužel nedostaly moc prostoru, hodně už se přeskakovalo v čase dopředu, jinak by kniha měla asi 800 stran. Což by mně nevadilo. Je to vlastně moje jediná výtka k této knize, že byla posledních 150 stran urychlená.

Pokud jste si zamilovali Heřmánkové údolí, je kniha určitě pro vás. Pokud máte rádi životní osudy žen na pozadí válečném, tak také. Vypravěčský styl je úžasný.


evask
26. května

Kniha se dobře čte, děj má spád. Zpočátku mně připadalo, že autorka je spisovatelský tovaryš, prostě do spisovatele mistra tomu dost chybí. Taky mně vadí, když píše, že ve třicátých letech se nosily sukně nad kolena nebo punčochy nylonky. U Emilie jsem si už asi na ten styl zvykla, prostě začetla jsem se. Ale konec mně přišel zas nějaký podivný, zase jak od tovaryše. A navíc, kdy se v běžných domácnostech objevilo lego a barbína? To mně taky nějak nepasuje.

IreneP
22. května

Jak mi bylo z těch podbrdských žen smutno! A to ze všech, nejen z hlavních hrdinek spjatých s muži a hospodářstvím a jednou starou, vlhkou chalupou. Cítila jsem s Mírkovou mámou, s Milkou nejvíc, Jana mi trochu lezla krkem, i když tam její podřízené chování chápu. Mojí hrdinkou byla Milka. Projela sice svůj život jako ostatní, ale u ní byla určitá snaha se své špatné volbě vzepřít. Ale úplně mě fascinovalo, že si všechny nechaly tak moc kálet od chlapů na hlavu (od tchánů, manželů, synů, spolužáků....).

knihomolka1197
21. května

Knihu jsem bohužel nedočetla, bylo to smutné, depresivní a nebavilo mně to...

hrosik3
15. května

Velmi smutné čtení plné beznaděje.

petrucha86
06. května

Při čtení na mě dýchala beznaděj, rezignace, nesplněné sny a snad jsem i vnímala ten chlad a vlhko starého stavení. Ani nevím, jestli mě víc rozčilovali podbrdští muži, kteří své ženy brali jak součást vybavení chalupy, nebo ty ženy, které se nedokázaly svému osudu vzepřít...Není to veselé čtení, ale je to velmi čtivé a když začnete, nebudete chtít přestat.

Allla9
05. května

Smutná, ale krásně napsaná kniha.

1 ...