Podbrdské ženy

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Příběh o nelehkých lidských osudech v podhůří Brd na pozadí událostí minulého století. Emílie zažije bolesti války i nástup komunismu – ale možná ještě horší jsou pro ni samota a odcizení, které pociťuje v manželském životě. Také její dcera Jana se cítí zavržená, rodičovské lásky zažila málo a sama ji neumí předat dál. Dokáže poslední z podbrdských žen Johanka zlomit rodinnou kletbu a zbavit se tíže samoty?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391187/podbrdske-zeny-wnv-391187.jpg 4.3487
Romány, Pro ženy, Literatura česká
Vydáno, Motto

Kniha Podbrdské ženy

Dejvid
předevčírem

Příběh o neuvěřitelně těžkém životě na venkově, který je zároveň průřez dějinami Československa od vzniku republiky až po neurčený rok po Sametové revoluci (což je zpracováno pouze okolnostmi, které se v dané době děly jednotlivým postavám). Kniha je skutečně depresivní, ale nikoliv samoúčelně. Postavy jsou promyšlené a realistické, člověk si říká, že takto to skutečně mohlo být. Nicméně souhlasím s názorem z diskuze, že konec je zbytečně uspěchaný, rok 1968 se nachází za třemi čtvrtinami knihy a optimistický závěr je jenom na pár stránkách. Celkově to však považuji za jeden z nejlepších českých románů poslední doby.
Čtěte ideálně někde na dovolené, abyste si mohli říkat, jak skvěle si žijete a jak skvěle se máte :-)

Aisha.H

Ufff, smutná kniha plná samoty, trápení, lhostejnosti a sobectví. I přes nelehké téma se čte dobře a teď o ní budu chvíli přemýšlet.
Rozhodně si od autorky ráda přečtu další knihy.

Knihomolka544

Knizka je napsana klasickym stylem, hodne popisu prirody, zadne velke zvraty, ctenar si nemusi moc domyslet, vetsinu veci dostane "naservirovano". Osobne se mi vic libi styly A. Mornstajnove nebo K. Tuckove, ktere jsou zivejsi, originalnejsi a nuti cloveka vice premyslet.

Jinak je ale knizka zajimava, predevsim postava Emilky dobre prokreslena a cte se prijemne. Souhlasim s nazorem, ze Emilce bylo venovano mozno az trochu moc prostoru a pak zaver kapitoly o Jane a cela Johanka jsou spise odflaknutejsi, takze clovek uplne nerozumel, proc postavy jednaly tak, jak jednaly (Treba: Proc byl vztah Jany k Ivanovi tak negativni? Vzdyt se k ni choval v porovnani s tatou docela hezky. Proc je tak zla na Johanku? Kdy a proc se zmenila ze stydlive, ale hodne holky na tak zatrpklou zenu?)

Kniha me bavila, ale nevzbuzovala ve me moc emoci. Taky me docela stvala pasivita tech ubohych zen. Hlavne Jana uz preci mela moznost, vytycit si zivot trochu jinak nez jeji matka. Asi po dalsi knizce od autorky zatim nesahnu.

andream

Krásné, syrové čtení, často depresivní a smutné, nicméně pravdivé a ze života... tak to prostě je. Donutí Vás přemýšlet nad svým životem i životem celkově a budete se těšit na každou další stránku jako já a zároven se bát co ještě musí hrdinky vydržet a co všechno tak samozřejmě vydrží... opravdu doporučuji .

eva3992

Příběh tří žen – třech generací. Začínáme je sledovat po první světové válce a postupně se seznamujeme se ženami v jedné rodině, jejich nelehký život, samotu i nemoc. Dokáže se zatím poslední z nich osvobodit od rodinné smůly, která je provází?

Tahle úžasná knížka Vás nechá nahlédnout do nelehkých osudů. V současné době si sami připadáme, že je život těžký, ale když čtete, co musely zvládnout hlavní hrdinky v knížce, tak si hned uvědomíme, jak se máme dobře. Nejen, že si prošly druhou světovou válkou a komunistickým režimem, ale hlavně toxickými vztahy s partnerem, s rodinou a celkově mezi lidmi. Knížka na Vás přenese jejich pocity. Já sama jsem při čtení byla smutná i naštvaná a ne jednou se mi chtělo brečet.

Kniha mě při čtení chytla a už nepustila. Zvládla jsem ji na dvakrát, nemohla jsem ji dát z ruky, protože jsem potřebovala vědět, jak to bude dál. Po dočtení doporučuji vrátit se na začátek a přečíst si znovu první kapitolu. Díky tomu vše dohromady absolutně zapadne.

Nerada k sobě přirovnávám různé knihy, ale v tomto případě si to nemohu odpustit. Pokud se Vám líbilo Heřmánkové údolí od H. M. Körnerové, tak rozhodně si přečtěte tuto knížku, věřím, že budete stejně nadšeni, jako já.

Martina410

Hrozne depresivni cteni, tohle doporucuji pouze pri dobre nalade.
Snad vsech postav v knize mi bylo lito, ale konec se mi libil, dopadlo to vlastne dobre.

Jabkovžupanu

Skvělá kniha, kterou doporučuji především v audio formátu. Patří mezi top knihy, které jsem ve zvuku slyšela. Výborná výprava i herecké obsazení.

Samotná kniha je velmi citlivě napsaná a řadím ji mezi ty, co se mi v posledních letech líbily nejvíc.

betth
31.12.2020

Knihu jsem kupovala celá natěšená. O to zklamanější jsem jí po necelé polovině odkládala. Jen málo knih jsem nedočetla.
Příběh mě nezaujal, popisy zbytečně zdlouhavé, celkově místy nudné, stylisticky nijak vynikající.. Věřím ale, že si kniha nadšené čtenáře najde. Já to bohužel nejsem.