Baletky přehled

Baletky
https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432297/bmid_baletky-RAU-432297.png 4 866 866

Baletky mají dvě tváře. Tu přední, usměvavou a dokonalou, kterou vidí publikum. A pak tu odvrácenou, když zmizí za oponou, předpisový úsměv jim spadne a tvář se zkřiví do ztrhaného šklebu, protože se dusí. Při tanci totiž nemůžou dýchat pusou. Třeští oči a lapají po dechu. Kdyby baletky někdo takhle nafilmoval, byla by to přehlídka utrpení. K tomu jsou ale trénované. Tak jako hlavní hrdinka tohohle příběhu. Každý den zažívá baletní dril jako v armádě. Ještě jí nebylo čtrnáct, a už je odbornicí na používání projímadel a zvracení, aby si udržela váhu, na ošetřování krvavých palců a stahování prsou. A do toho poznává klubový život v Praze. Jsou devadesátá léta, frčí perník a extáze a ona objevuje sex a zjišťuje, že má nevlastního bratra, který je úplně jiný, než by chtěla. A že její sen stát se baletkou a tančit ve Zlaté kapličce se mění v noční můru. Režisérka a tanečnice Miřenka Čechová vychází z vlastních zkušeností a deníkových zápisků. Její próza je sebeironickým, syrovým a nelítostným obrazem studií na Taneční konzervatoři a pražského života v divokých 90. letech.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Baletky. Přihlašte se a napište ho.

Teraesa
07.06.2024 5 z 5

Ťažké témy, no osviežujúci spôsob písania. Až v polovici knihy som si uvedomila, že autorka píše v druhej osobe jednotného čísla, s čím som sa možno nikdy nestretla, alebo len výnimočne. Táto osobná výpoveď náročných rokov dospievania vo veľmi špecifickom prostredí nepohne len málokým.

Lalina3
15.05.2024 5 z 5

Mně se kniha extrémně líbila, přečetla jsem ji za den. Ale u mě je to asi tím, že baletni prostředí celkem znám, umím si představit, že pro člověka nepolíbeného touto tématikou kniha nema ten správný význam.

Wrent
22.02.2024 4 z 5

Velmi čtivý namátkový popis drsné reality uměleckého drilu, devadesátkového rauše, bolestného dospívání a divokých školních let baletky na intru v Praze.

všechny komentáře

Související novinky (3)

Nakladatelství Paseka má 25% slevy

21.04.2020

10 nejprodávanějších eknih (březen)

06.04.2020

Knižní novinky (6. týden)

02.02.2020

Citáty z knihy (3)

Jako kdybys v každým koho potkáš, hledala bezpečí. Jako kdyby ses každýmu chtěla dát až po okraj, do nejhlubšího záhybu duše. Vypovědět všechnu tu tíži, každičkej centimetr tvýho těla naplněnej až k prasknutí pocitem nejistoty. Jsi nafouknutá bolestí.

Nejsi nic. Jenom lehce neschopná života. Co s tebou proboha bude? Tak příšerně se bojíš. Budoucnost je snad ještě horší než přítomnost, je přímo děsivá. A přitom máš takovej hlad po životě.

Trvalo to děsně dlouho, ale prostě někdy je potřeba zjistit, že jsi někdo jinej, než jsi až do týhle chvíle byla.

Kniha Baletky v seznamech

v Přečtených1 212x