Lustr pro papeže

"Skutečný příběh z pekla normalizačních lágrů" Syrově drsná výpověď nevinně odsouzeného mladého trampa, který se provinil jen tím, že byl ve špatný čas na špatném místě. Jeho cesta brutálními pracovními tábory v té báječné normalizační době, kdy všichni mlčeli a užívali si populární hudby a veselých filmů. Skutečný příběh z dávno zapomenutého minkovického pekla, vězni přezdívaného Minkau – podle nacistického vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau, se kterým si ten český v ničem nezadal......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418913/big_lustr-pro-papeze-A9l-418913.jpg 4.7545

Kniha Lustr pro papeže

cornetka

“Skutečný příběh z pekla normalizačních lágrů” - takhle je to uvedeno na obálce knihy a přesně to vystihuje obsah knihy. Nevím, co k tomu napsat - bylo neskutečné, nechutné a odporné, jak bylo s vězni zacházeno. Tenhle surový a bez příkras příběh budu dlouho vstřebávat. Oceňuji vydání této knihy, nynější společnost by měla být seznámena s tím, jak to vlastně v lágrech fungovalo.

Surikata369

Tak to bylo teda silné. Myslím, že na tuto knihu asi nezapomenu. Bolí mě u srdce osud Míly. Je obrovsky důležité a dobré, že šel po takových letech se svým osudem na veřejnost. Díky za tuto zpověď.

Krisařka
31.12.2022

Příběh který musíte naráz dočíst . Pocit ohromné bezmoci,zmaru lidského života, pochopení co je důležité a nenávist k lidem ,kteří nejsou lidmi ale lidskými zrůdami. Velmi poutavé čtení ... Děkuji i za takové příběhy,neměli bychom zapomenout.

Přečti_si
30.12.2022

Přečteno v podstatě za pár hodin - čte se samo, jestli se to u tak vážného tématu vůbec dá říct. Povinná literatura pro všechny - nesmíme zapomenout! Moji prarodiče si stýskají, jak bylo za komunismu dobře - bylo, když jste drželi hubu a krok. Ale co ti lidi, co ji nedrželi?

Paulus.1987
16.12.2022

Z takzvané lágrové literatury mám již něco načteno, ale takto drsný příběh z českého prostředí jsem nečekal. V knize s nevelkým počtem stran se odvíjí příběh plný brutality a nevýslovného lidského utrpení. Drsnost je umocňována i častými vulgaritami, které mě však v souvislosti s daným tématem a popisovaným prostředím nijak nepohoršovaly.

Nejspíš je vhodné uvést, že se přímo nejedná o literaturu faktu, neboť autor přiznává částečnou fabulaci a do příběhu hlavního hrdiny zakomponoval i zážitky jiných vězňů, které se mu podařilo sesbírat.

Celkově knihu hodnotím jako významný příspěvek k závažnému tématu pracovních táborů či tzv. "nápravných zařízení", které se v Československu ani v 70. letech příliš nelišily od těch z 50. let nebo od nacistických koncentráků či sovětských gulagů.

KateTheBlogger
18.11.2022

Silný příběh z nepředstavitelně krutého a nefér prostředí, ze kterého vám bude smutno a při čtení pocítíte silný pocit beznaděje.

Chytuš
17.11.2022

Emocionálně velmi náročná kniha. Ačkoli jsem podle anotace i obálky jasně věděla, do čeho jdu, znovu jsem si ověřila, že na něco takového člověk prostě připravený není a dopředu být ani nemůže. Stejně jako Míla - sám líčí, že když už jeho situace začala vypadat nadějněji (nástup do Minkovic a práce pro n.p. Preciosa), nemohl být dál od pravdy. Apropos pravda a fakt, abychom na některé historické události nezapomínali, je velmi silné poselství téhle knihy. Rozhodně doporučuji přečíst každičkou slabiku téhle knihy (ano, i s doslovem a poděkováním autora), neboť kdo nezná minulost, bude nucen si ji zopakovat...

"Prolog
V té báječné době, kdy jsme se všichni bezstarostně dívali na večerníčky s Křemílkem a Vochomůrkou, loupežníkem Rumcajsem, poslouchali písně Karla Gotta, Heleny Vondráčkové a skupiny Olympic.
V časech Tří oříšků pro Popelku a dalších těch skvělých českých filmových komedií, které všichni milujeme dodnes.
Tehdy, když ostatní mlčeli, se skutečně odehrával nejen tento příběh..."

Len2očka
27.09.2022

Ač knížka je tak tenká,tak tragédie v ní je tak silná,nechci to snad ani dočíst,tak moc mě to všechno bolí.