Parwana Parwana komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Jedna z nejlepších knížek, jaké jsem kdy četla. Skutečně nádherný příběh znamenitě podaný. Krásná kniha, i když místy krutá a hodně smutná, nechybělo málo a poplakala bych si. Nevím, zda se k ní ještě někdy vrátím, když už vím, jak dopadne; snad pro ještě lepší pochopení děje. Každopádně nemohu než doporučit. Je opravdu tak skvělá, jak se o ní říká a píše. Už se těším, až si přečtu další autorčina díla.

25.09.2019 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Kniha, o jejíž kvalitě jsem nikdy nepochybovala a právem je ozdobou všech knihoven. Určitě se k ní ještě někdy vrátím.

06.05.2023 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

(SPOILER) Žádná kniha mě už dlouho takto neuzemnila. Po přečtení mi bylo hodně smutno, málem k pláči. Strhující příběh retardovaného Charlieho, který se spolu s laboratorní myší Algernon stane účastníkem vědeckého pokusu na zvýšení inteligence. Na stránkách hlášení sepsaných či namluvených Charliem sledujeme jeho osud, od oslovení, operace, vzestupu inteligence, náhlého prozření, že genialita je pouze dočasná a následně smutný pád, kdy Charlie pozbývá všech nabytých schopností a končí v útulku pro retardované. Ten smutek, fatalita a zoufalství, vlastní rozklad v přímém přenosu... musela jsem to dlouho rozdýchávat.

26.02.2022 5 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Další klenot královny detektivek. Film jsem nepochopila, tak jsem na dovolené sáhla po knize, a najednou to šlo. Její knihy můžete číst stále dokola a pořád Vás budou bavit, tahle k nim rozhodně patří.

11.09.2022 5 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Kultovní dětská kniha, u níž si sice nepamatuju, zda jsem ji v dětství četla, ale Astrid Lindgrenová je moje oblíbená autorka dětských knížek, páč jsem vyrůstala na detektivovi Kalle Blonckwistovi. Děti z Bullerbynu jsem si přečetla až teď, takové milé švédské pohlazení po duši a výlet do nezkaženého dětského světa,

11.09.2022 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Klasika všech klasik. Pohlazení pro duši, ke které se člověk vždy rád vrátí, aby zavzpomínal na dětství a vnesl do svého života trochu krásy.

16.04.2022 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Typický Backman. Kniha umí čtenáře rozesmát i rozplakat, většinou mají jeho příběhy šťastný konec. Jen škoda, že už je přečtená.

09.02.2022 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Krásná knížka, navzdory tomu, že patří mezi nejčastěji nedočtené knihy, mně se četla jako po másle. Určitě se k ní někdy vrátím.

07.11.2020 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Vydržela jsem zhruba do konce druhé kapitoly. Pak jsem pdfko smazala, aby náhodou nepoškodilo můj harddisk.

08.09.2019

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Moje první kniha od této autorky a dle očekáváníto bylo kvalitní čteníod začátku až do konce. Rozhodně nebyla poslední.

01.01.2024 5 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Naprostoboží. Už dlouho jsem hledala takhle báječnou knihu na dovolenou, která bude o cestování, zároveň jsem si jeho knihy chtěla přečíst a konečně se dostala k prvotině. Mělo to spád, spoustu humoru, utíkalo to... bylo mi až líto, že jsem dočetla. Určitě se k ní ještě někdy vrátím. Přímo mě namotivovala více cestovat.

12.09.2021 5 z 5

Věra Čáslavská – Život na Olympu Věra Čáslavská – Život na Olympu Pavel Kosatík

Skvěle napsaný a čtivý román o jedné z nejvýznamnějších českých sportovkyň. Život se s ní rozhodně nemzalil; nevím, zda byli horší soudruzi nebo bulvární hyeny v souvislosti s procesem jejího syna. Velmi statečná, silná žena...

14.03.2021

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Báječná detektivní jednohubka na víkend. Chcete-li relaxovat s knihou, nemůžete si vybrat lépe. Těším se na další díly.

30.01.2021 4 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Nádherná kniha, jejíž četba mi vždy zvedne náladu a na jejíž stránku najdu jenom čistou krásu. Četla jsem ji dnes již podruhé a určitě ne naposledy. V této době rozhodně zvedne náladu.

10.04.2020 5 z 5

Největší z Pierotů Největší z Pierotů František Kožík

Nádherná knížka, jedna z nejkrásnějších, co jsem kdy četla. Psaná krásnou češtinou, je opravdovým pohlazením pro duši. V mé knihovničce má svého čestné místo a určitě si ji ještě několikrát přečtu.

27.12.2019 5 z 5

Z deníku kocoura Modroočka Z deníku kocoura Modroočka Josef Kolář

Jako dítě jsem tuto knížku myslím nečetla, jako dospěláka mě naprosto uchvátila a už se těším, jak ji jednou budu číst svým dětem. Ještě k tomu ty krásné obrázky Heleny Zmatlíkové.

26.01.2024 5 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Tak tohle byla pecka, román, kterému vůbec nic nechybělo. Napětí, akce, drama, nádherné milostné scény, drsná skotská vysočina, střet lidí z úplně odlišných světů, menhiry na Craig na Dun, které Vás odnesou pryč než řeknete švec.... Román je skvěle čtivý, i když má kniha přes 700 stránek a chvilku trvalo, než se děj rozjel. Nemohu než doporučit a už teď se těším na další díl. A ano, chtěla jsem být v určitých situacích na místě Claire ;)

30.01.2022 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

(SPOILER) Variace na podobné téma, jako je kultovní kniha Jako zabít ptáčka (tu jsem ovšem nedočetla). Neřekla bych, že je kniha thriller, spíš poutavý příběh o holce z bažiny, vyprávěný v několika rovinách. Čekala jsem, že pachatelem bude někdo úplně jiný, ale poslední kapitola mě dokonale uzemnila, strhující konec. Na audioverzi mi lehce vadil hlas vypravěčky, ale jinak to bylo báječné. Velmi dobře napsaná sonda do života osiřelého dítěte v Severní Karolíně, tak plastická, že před sebou přímo vidíte bažiny a člun s osamělým děvčetem.

14.03.2021 4 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

(SPOILER) Spoiler alert.
Za mě velké zklamání. Dle obsahu záložky jsem čekala román, který se celý, nebo aspoň zčásti, bude odehrávat v padesátých letech. Místo toho jsem se dočkala komerčního škváru, kde je příběh z doby procesů se sedláky a kolektivizace pouze naznačen a zachycen v malých úryvcích roztroušených po celé knize. Takto jsem se dočkala sice čtivého, ale nepříliš zajímavého románu, kde hlavní hrdina je životní zkrachovanec, pídící se po historii místních statků, s nimiž je spjata dávná krasavice Rozálie Zandlová. Stále ji hledá, a když ji najde, nezajímá ho, o čem mluví, a neobratně se dvoří fifleně z Prahy, která s ním vyje*ala. Od dvojnásobného držitele ceny Magnesia litera jsem čekala víc, i vzhledem k tomu, že dobře rozepsaný a uchopený příběh o místní chudé dívce, nejkrásnější široko daleko, o jejíž přízeň se uchází několik mladých sedláků, na pozadí padesátých let, by měl velký potenciál (ideálně kdyby ho napsala Alena Mornštajnová). Nicméně tu scénu, kde stará paní v kavárně popisovala, jak jim komunisti ze statku surově odvedli březí kravičku, jsem málem oplakala.

29.01.2021 1 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Čekala jsem kvalitní čtení a kniha mě nezklamala. Neobyčejný, kouzelný, ale velmi smutný příběh několika dětí, které musely předčasně dospět, vzhledem k době, kdy žily, spolu s několika dospělými, kteří prokázali obrovskou osobní statečnost a charakter. Nemohu než doporučit.

17.01.2021 5 z 5