Babička přehled
Božena Němcová
Babička je nejznámějším dílem Boženy Němcové. Jedná se o novelu, kterou psala v době, kdy jí umíral syn. Autorka zde zachycuje dění na venkově se všemi zvyky. Nejslavnější klasické dílo spisovatelky Boženy Němcové není třeba dlouze představovat. Malebný příběh z venkova 19. století nám vypráví o životě a hodnotách prostých lidí i vrchnosti. Kdo by mohl zapomenout na babičku a její nejoblíbenější vnučku Barunku, paní kněžnu a její schovanku Hortensii či Viktorku a černého vojáka... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Babička. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (626)


No, tak tady jsem opět trochu v rozpacích, protože Babičku v podstatě nesnáším.
Kniha mi přijde o ničem, venkovský život jakési rodiny na Starém Bělidle je dobrý možná tak pro porovnání doby, jinak to žádnou hlubší vrstvu nemá, bohužel, takové knihy já nemám rád, omlouvám se paní učitelko. Dalo by se argumentovat, že je to intimní zpověď a vyznání lásky k babičce, ale tyhle srandy na mě taky nefungují.
Můj otec filozof mi kdysi říkal, že v 50 to pochopím, tak mám ještě 30 let.
Hvězdy jen za to, že díky těmhle knihám není čeština mrtvý jazyk.
Související novinky (3)
Božena Němcová, Míla Fürstová: BABIČKA
30.11.2021
Knižní novinky (48. týden)
28.11.2021
Knižní novinky (30. týden)
25.07.2021
Citáty z knihy (2)
„Dobrá hospodyně má pro pírko i přes plot skočit.“
„Jen při dobrých lidech stojí andělé.“
Kniha Babička v seznamech
v Právě čtených | 64x |
v Přečtených | 7 502x |
ve Čtenářské výzvě | 800x |
v Doporučených | 214x |
v Mé knihovně | 1 916x |
v Chystám se číst | 381x |
v Chci si koupit | 53x |
v dalších seznamech | 57x |
(tato data se aktualizují 1x za hodinu.)
Štítky knihy
19. století zfilmováno příroda venkov babička laskavost Náchodsko život na vesnici lidové zvyky láska z dětství klasická literaturaAutorovy další knížky
1942 | ![]() |
1958 | ![]() |
2021 | ![]() |
2002 | ![]() |
1988 | ![]() |
Upřímně jsem to nečekala, ale musím po dočtení říct, že jsem nadšená. Povinná četba Babičky mě v průběhu školní docházky minula, a tak jsem se k ní dostala až nyní, v dospělosti.
Na knize se mi nejvíc líbí popis dnes už třeba zapomenutých činností a zvyklostí, které se dříve běžně v průběhu roku dělaly (od přástek, slavení Vánoc, Velikonoc, tradice svatojánských věnečků, Filipojakubské noci).
Stejně tak se mi líbila linka Kristly a Míly, která je protkaná nenásilnou formou
po celý děj knížky.