Babička

Koupit

Babička je nejznámějším dílem Boženy Němcové. Jedná se o novelu, kterou psala v době, kdy jí umíral syn. Autorka zde zachycuje dění na venkově se všemi zvyky. Nejslavnější klasické dílo spisovatelky Boženy Němcové není třeba dlouze představovat. Malebný příběh z venkova 19. století nám vypráví o životě a hodnotách prostých lidí i vrchnosti. Kdo by mohl zapomenout na babičku a její nejoblíbenější vnučku Barunku, paní kněžnu a její schovanku Hortensii či Viktorku a černého vojáka...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/253/babicka-KqZ-253.jpg 3.62918
Romány, Literatura česká
Vydáno:, XYZ (ČR), NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Babička (1855)

Kniha Babička

Korsika

Poslechnuto jako audiokniha. Pro rozhlasové uvedení upravila Jaroslava Janáčková. V režii Aleše Vrzáka čte Hana Kofránková. Natočeno v roce 2007 Českým rozhlasem České Budějovice.
Ke klasické knize bych se díky zkušenostem s Baruškou nikdy nedostala, ale při zalévání zahrady jsem se rozhodla ,,zvládnout" Babičku alespoň takhle.

ThrisaManx

Babička je úžasně milá knížka. Není to kniha, která by měla být na seznamu povinné literatury. Je to kniha, ke které by měl každý dozrát sám, časem. Pokud si ji totiž někdo přečte jen proto, že musí, pak se mu může docela dobře zprotivit, protože to není čtení pro děti na základní škole, není to ani čtení, které by si měl povinně každý přečíst na střední.
Příběh se mi četl snadno a byl takovým kouzelným způsobem krásný. Navíc jsem četla vydání, které bylo doplněno nádhernými ilustracemi. Škoda je, že jsem se ke knize dostala právě proto, že jsem si ji přečíst musela.

Romča11

Nádherná kniha o venkovském životě v 19. století. Samé hezké příběhy. Babička je velmi milá a laskává osoba.Moc krásně se mi četla. Jen jsem si řìkala kam se tí dobří lidé jako byli zde v knize poděli. Věřím, že jsem Babičku nečetla naposledy.

FilDaV

Nádherná a dojemná kniha, u které jsme neudrželi slzy a navíc když jsme sami navštívili Staré bělidlo a viděli ten nádherný kraj, Viktorčin vodopád a spol. bylo nám do breku ještě více. Dokonce kdysi i jeden známý recenzent knih řekl, že jediná česká kniha, která je opravdu výborná je Babička. Takhle si "Barunka" představovala dětství, ač ho měla právě opačné. Jedna z mála knih, která má duši!!! ,,Dobrá to žena!"

Cleo De Nile

Já a Božena Němcová vážně nikdy kamarádky nebudeme... Knížka se mi už od počátečních stran velice špatně četla, a děj byl tak maximálně nezáživný, že to předstihlo i všechny díla od Jiráska. Jediné oživení, které se mi vcelku zamlouvalo, byl příběh Viktorky, ale to je tak vše. Uznávám, že autorka skvěle popsala vesnický život a tamní zvyky, ale to prostě nestačí na to, aby to byla dobrá kniha. Přehnaně dokonalá babička tomu taky moc nepřidává.

básnílek

Kniha o empatii, lidskosti a bezvýhradné lásce, s minimem negativity. O věcech, které se dnešnímu světu zdají už o tolik cizejší. Jsme snad tak zničeni dobou, ve které žijeme, že tomuto už nevěříme? Babička je člověk, který žil život naplno, protože jej nežil sám pro sebe. Ve své prostotě bohatá studnice moudrosti. Kniha je napsána velmi zručně a citlivě, děj velice pěkně plyne, a ač je místy velmi hluboká a dojemná, není to žádná prvoplánová ždímačka slz, to rozhodně ne. Ponořit se do světa Babičky je jako ponořit se do hřejivějšího světa, který je sice hodně vzdálený, ale přitom teoreticky dost dobře možný. Je škoda, že kdejaký patetický paskvil je na této databázi v červených číslech a tato česká klasika všech klasik je zde "zostouzena" ubohými 71 procenty, ale co naplat. Líp už (asi) bylo.

Mamosvain

Jako povinná četba mě to nenadchlo a myslím si, že ani v dospělosti nebudu mít prostě to psychické rozpoložení, že bych tuto knihu docenil tak, jak si zaslouží.
Nebýt faktu, že tady má tohle umělecké dílo tak nízké hodnocení, dal bych jen tři hvězdičky, ale přijde mi, že styl psaní musel být v době vzniku tohoto díla velmi přitažlivý a každý tehdejší čtenář musel žasnout nad krásou tohoto díla.
Božena Němcová nám představuje čilou a veselou babičku, kterou musím i já obdivovat, protože s ohledem na její věk je velmi aktivní. Nejzajímavější části příběhu jsou sice ty, kde babička vzpomíná na svou minulost, ale i tak jsou i ostatní části zajímavé. Mně osobně ještě donutilo dát čtvrtou hvězdičku také to, že jsem tuto knížku četl ve velmi starém vydání, které vlastnila už od mlada moje babička. Od mojí mámy vím, že babička měla tuhle knihu jako svou nejoblíbenější a pročetla jí za svůj dlouhý život velmi mnohokrát. A proto jsem se rozhodl dát sem ještě tu jednu hvězdičku, abych aspoň o trochu zvedl hodnocení, které tato kniha má průměrně.

1T0S_

No, asi je čas vrhnout se na další kritiku klasiky.
Tahle kniha mi byla doporučována snad všude - ve škole, v knihovně, tady na Databázi. Prý se jedná o naprosto úžasné dílo, které by si měl snad každý přečíst. Nedalo mi to a musel jsem to tedy zkusit.

Kritizovat jazyk, kterým je dílo psané, je naprosto nesmyslné, je tomu koneckonců už téměř dvě stě let. Ale co si zaslouží alespoň trošku kritiky, je děj. Je jasné, že nemůžu čekat žádnou akcí nabitou četbu, ale rád bych, aby se dělo alespoň něco.

Spousta lidí zde psala o nějaké moudrosti a vědění, ale ať jsem se snažil jak chtěl, žádnou jsem nebyl schopen najít. Pouze bezbřehý idealismus, kterým kniha přetéká.

1/5.