Babička

Koupit

Babička je nejznámějším dílem Boženy Němcové. Jedná se o novelu, kterou psala v době, kdy jí umíral syn. Autorka zde zachycuje dění na venkově se všemi zvyky. Nejslavnější klasické dílo spisovatelky Boženy Němcové není třeba dlouze představovat. Malebný příběh z venkova 19. století nám vypráví o životě a hodnotách prostých lidí i vrchnosti. Kdo by mohl zapomenout na babičku a její nejoblíbenější vnučku Barunku, paní kněžnu a její schovanku Hortensii či Viktorku a černého vojáka...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/253/babicka-KqZ-253.jpg 3.63271
Romány, Literatura česká
Vydáno, XYZ (ČR)

Kniha Babička

Nicole_picole
dnesodpad!

Jedna z nejhorších knih, co jsem kdy četla. Její popularitu naprosto nechápu. Úplně o ničem, bylo utrpení ji dočíst.

ellypusik

Krásná kniha, poukazující na rodinné tradice a potřeba jejího udržování. Zároveň jsou zde podtrženy mezilidské vztahy a nezkaženost venkovského života.

Delphín

Bohužel, většina knihy je jen zdlouhavý popis všedních dní rodiny na stavení. A všedních bohužel doslova a do písmene. Všechny postavy jsou zde hrozně idealizovány, mluví jak roboti. Prakticky k žádné postavě si tudíž nezískáte vztah či sympatie.
V knížce jsou ale i dobré pasáže. Jedná se o poslední kapitolu, která byla skvěle napsaná. V knize mě bavily pasáže o minulosti babičky a dějová linka Viktorky.

eraserhead

S Babičkou jsme se míjeli dlouho. A jsem rád, že se naše cesty nakonec setkaly. Babička je na jednu stranu hrozně krásně napsaný román, který se (snad až na jednu dvě kapitoly) strašně krásně čte. Mám moc rád příběh Viktorky, je sympaticky atmosféricky temný, až skoro horrorový. Na druhou stranu je příběh nejednou místy neskutečně idealistický a samotná postava Babičky mi ve své (křesťanské) pověrčivosti a neustálým oháněním se různými pranostikami a až předsudečnými pohledy a zvyky (tohle nedělej, protože..., když se udělá tohle, musí se udělat tohle, protože...) přišla až nesympatická.

hambra1

Já vím, že je to Němcová a je to povinná četba a asi něco do sebe má, ale .... Bože nudnější knížku jsem snad nikdy nečetla.

Ronnie68

Toto byla četba, kterou jsem už hodně dlouho odkládala ... nejspíš jsem si myslela, že se to bude špatně číst (že to bude napsáno ve staré češtině) ... ale mýlila jsem se ... bylo to psáno srozumitelně a popisně ... prostě něco na způsob dnešní četby ... takže jsem moc ráda, že díky výzvě jsem se dostala i k nějaké té povinné četbě ze školy ...

mateska

Je to kniha, která i po mnoha letech, kdy se k ní člověk vrací, pohladí po duši.

Orange8knihomol

,,Milujte tedy i vy českou zem co matku svoji nade všecko, pracujte pro ni jako hodné děti a proroctví, jehož se bojíte, se nevyplní." (s. 122)
,,Těžko získat takové lidi, avšak láska lásku rodí. Mně přichází to s lidmi jako s těmi bylinkami." (s. 191)
,,Šťastná to žena!" (s. 210)
Ano, jak pravila paní kněžna, opravdu si myslím, že babička byla tou nejšťastnější a Bohu nejoddanější osobou. Její moudrost byla zřejmá, pro ostatní by hora snesla, pro českou zemi by se upracovala a nejraději by každičkého v okolí učinila šťastným. Babička, pro mě již legendární postava, na kterou budu vždy s úsměvem vzpomínat!
Božena Němcová, v mnohém připomínající babiččinu oddanou vnučku Barunku, vytvořila nádherné dílo, jež připomíná staré zvyky a tradice, sleduje proměny ročního období a zachycuje široké spektrum postav, které znázorňuje jednotlivé typy lidí, jež babička trefně připodobňuje k bylinkám.
Jsem vděčná, že jsem měla tu čest poznat jeden z pokladů české literatury a nahlédnout do dob minulých, kdy se ještě posílaly listy a spávalo na peci.
Buď zdráva, babičko!