Babička

Babička je nejznámějším dílem Boženy Němcové. Jedná se o novelu, kterou psala v době, kdy jí umíral syn. Autorka zde zachycuje dění na venkově se všemi zvyky. Nejslavnější klasické dílo spisovatelky Boženy Němcové není třeba dlouze představovat. Malebný příběh z venkova 19. století nám vypráví o životě a hodnotách prostých... celý text

Nejslavnější klasické dílo spisovatelky Boženy Němcové není třeba dlouze představovat. Malebný příběh z venkova 19. století nám vypráví o životě a hodnotách prostých lidí i vrchnosti. Kdo by mohl zapomenout na babičku a její nejoblíbenější vnučku Barunku, paní kněžnu a její schovanku Hortensii či Viktorku a černého vojáka méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/253/babicka-qyT-253.jpg 3.62343
Novely, Literatura česká
Vydáno:, XYZ

AndreaP.

Tady tato kniha se velmi těžko hodnotí. Ano, zcela jistě se právem řadí mezi klenoty naší české literatury, na druhé straně díky povinné četbě na základní škole, tedy ve věku, který prostě ještě není dostačující pro tuto knihu, nám byla trošku znechucena. Díky za filmové zpracování, které této knize vrátilo naději a i ti, co nezvládli knihu přečíst, tak dokonale díky filmu poznali děj. Krásný příběh, jen do něj prostě člověk musí dospět.

Niky034

Moje zamilovaná knížka, klenot české literatury.

Katulik86

Jako rodačka z Náchodska, jsem tuhle knížku měla samozřejmě nesčetněkrát přečíst povinně do školy. Vždycky to ale byl nadlidský výkon a jen jsem si znovu pustila filmovou verzi. Teď, už jako maminka, která Babiččiným údolím projede několikrát za rok a vždy si říká, že už by to měla přečíst, aby konečně věděla, "jak to bylo", jsem to zvládla. Musela jsem si k ní dospět, něčím projít a nakonec si říct, že ten život na vesnici musel být celkem příjemný a doufat, že úplně nejhorší to není ani dnes. Vydání po praprarodičích z r. 1891 s krásnými kresbami mi k tomu dopomohlo, i když prokousat se někdy tím místy pro nás už krkolomným jazykem mi dalo i tak zabrat. Ale je úžasné, jak ta klikatá cesta na Žernov je tam dodnes... Nebo až na mě zase jednou někdo bude koukat jako na exota, že si na Velikonoce pleteme dynovačku, odkážu ho na stranu 124 v Babičce a bude.

Vladus9

Knihu jsme měli v povinné literatuře ve škole, asi jsem byla jediná ze třídy, komu se kniha líbila. Díky tomu jsem si přečetla i jiné knihy od Němcové. Ale naprosto rozumím tomu, když se někdo s touto literaturou neztotožní.

Aríka

Všichni ji známe...tím myslím jak Babičku, tak Boženu Němcovou...snad ve všech školách se o ní učí a právem. Toto dílo Boženy Němcové je považováno za realistické dílo. Prý se autorka sama zakomponovala do děje postavou Barunky , a také můžeme vidět úžasnou retrospektivu. Styl psaní, na tehdejší dobu běžný, je v dnešním světě lehce zmatený či nesrozumitelný, ale příběh je tak brilantní, že na tohle si během pár stránek zvyknete. Tato kniha je základem české literatury, doporučuji.

Bonnet

Jazyk mi nevadil, příběh, mohu-li líčení plynoucích dnů v chalupě okořeněné pár zajímavými historkami (Viktorka aj.) takto nazývat, taky nebyl kamenem úrazu, jazyk jsem kupodivu ocenila, jen stěžějní prvky (víra, lidové tradice, hrdost na svou zem, poctivost prostého lidu) mě míjely, holt jsem zhýčkaná a navyklá na jiný životní styl.

Mistr119

Povinná četba a klasika, ale mne osobně nedostala, protože vyluštit umělecký jazyk Němcové je horší než číst knížku ve slovenštině... 3* dávám jen za dojemný konec.

bookaholic_no.1

Nebudu lhát, popis tradic a života na venkově mě vysloveně nudil. Některé pasáže byly naopak skvělé, hlavně mládí babičky a setkání s Josefem II. nebo příběh o Viktorce. Je to ale klasika, není možné babičku nemilovat a konec vždycky naprosto dojme.

Katranis

Asi nikdy do ní nedorostu, nebo spíš datum narození a její prvotní vydání se přeci jenom minuly o století...

hermiona19

Byla to super knížka, četli jsme ji ve škole

BaHa

Těžko hodnotitelné. Asi jsem na tu knihu ještě nedorostla

ladyba

Inu, klasika :-)

Zdeňula

Kniha byla pěkná....jen se mi staročeština pomaleji četla.

rozalski

Je divné tuhle knihu hodnotit. Kdo přečetl z povinnosti, tomu se líbit nebude. Kdo se k ní vrátil jako dospělý, pochopil, že tahle kniha do školní povinné četby nepatří, ale do povinné výbavy dospělého čtenáře ano.

Atanone

Jen mě tak napadá o co všechno přicházíme.
Nejsem zase "až tak" stará,ale pamatuju ještě rodiny,kde se rodičům vykalo a líbala se jim ruka.Mělo to svůj smysl.
Když se v rodině narodilo dítě,rodina se sešla,aby ho přivítala na světě. Když někdo umíral,rodina se shromáždila,aby se rozloučila.
Staří lidé (jak se dnes sterilně říká"senioři") byli pamětí minulosti. Věděli a znali a byli proto v úctě. Dnes máme google a "seniory" máme za někoho,kdo už je dávno "out".Ale jak dlouho bysme přežili,kdyby došlo k nějaké katastrofě a my byli odkázaní jen na své ruce a hlavu? Nevím jak vy,ale já moc dlouho ne.

Adelajda_4

Kniha, která má své kouzlo. Obdivuji Boženu Němcovou, že i přes to, že to v mládí s babičkou neměla jednoduché, vylíčila příběh tak idylicky. Já bych to rozhodně nedokázala. I když na druhou stranu, každý rád utíká do vybájeného světa, kde je všechno hezké.

MorriconeTheGod
14. dubnaodpad!

Feministky prostě potřebovali protlačit do dějin literatury v každé zemi alespoň jednu autorku... u nás to padlo na Němcovou. Nic víc, nic míň...

EvikU.

Tak to je klasika. Škoda jen, že ji dávají číst dětem brzy. Je to krásná kniha pro dospělé.

Květi62

Babička ..., tak tuhle knížku jsem poprvé přečetla jako povinnou četbu na střední škole. Podruhé jsem ji četla svým dětem před spaním, když ji měl v páté!! třídě jako povinnou četbu můj syn a nevěděl si s ní rady. Právě teď jsem ji dočetla potřetí, protože je to oblíbená kniha mé maminky. Nyní se četla určitě nejlépe, v pohodě, v klidu. Našla jsem v ní i to kouzlo, které tam dříve nebylo. Prostě, jak už někdo přede mnou komentoval, na tuto knihu je třeba dozrát.

katushah

Normálně přečtu knížku během pár dní, ale tuhle jsem četla snad půl roku. Strašně těžce se čte, je tam noho ,,omáčky" kolem. Navíc k vesničanům a jejich životu nemám moc blízko. Je to hezká ukázka tamnějšího života. ale určitě to není nejlepší české dílo. Jsou lepší díla.

Horselen

Knížka, dle mého, podnítí čtenáře k zamyšlení nad svým vlastním vztahem k příbuzným, líčí život vesnického občana a lásku k vnoučatům. Mám z ní rozporuplné pocity, místy se mi četla téměř lehce, ale byly i chvíle, kdy bych stránky nejradši přeskočila až nakonec. Jazyk až takový problém nebyl, ale samozřejmě, že je to něco jiného, než dnešní literatura.
Avšak jako stručný obraz venkovských tradic by se kniha dala použít, přestože chyběl příběh.

PeťkaW.

Za přečtení Babičky by se měl dávat metál. Opravdu nechápu, proč zrovna tenhle titul je v povinné četbě snad na všech školách, když autorka napsala i lepší a záživnější knihy. Babička je tak idylická a naivní, až to bolí. Ano, bylo by krásné, kdyby se měli všichni rádi, všechno by fungovalo a nebe bylo bez mráčků, jako tady, ale bohužel na mě je to sladké až moc. Každá stránka pro mě byla utrpením a musela jsem se do čtení vyloženě nutit.

intelektuálka

Já jsem za svůj život poznala hodně takových babiček - studnic moudrosti pro vnoučata. A vím, že jsou takové pořád, i když trochu modernější. Je to klasika české literatury.

StihOMam

Dávám 4 hvězdy, než si to rozmyslím, ale svoje děti to nutit číst nebudu. To jim to raději stručně převyprávím, protože Němcová se stává pro dnešního čtenáře méně přístupnou, myslím.

stepankoby1

Snažil jsem se, ale prostě to nejde bez donucení číst dál. Nejspíš jsem prostě z generace vychované na věcech s příběhem. Ze začátku mě trošku bavila, ale někde u strany 50 se to zlomilo a začal jsem otráveně otáčet stránkami s tím, co se bude dít dál. Je to sice krásně napsané a takovou babičku by chtěl mít snad každý, ale taky je to skoro úplně bez příběhu. Občas se tu vyskytla dobrá část, například když babička vysvětluje, co se stane s klacíkem, když ho dítě pustilo po řece, jak potkala Josefa II., nebo samotný příjezd babičky na vesnici. Jinak to je ale hezky napsané nic, co se špatně čte. 50 % (2 *) | Čtené 1× v češtině

regulax

Čistota, úcta ke stáří, pozitivní životní pohled, všude klid a láska, i ta uhranutá Viktorka nevyčnívá, splyne a je milována. I dnes po 162 letech se příběh dá číst, i když čeština drhne, a našim potomkům by se měl předčítat povinně! Neboť české vesnické zvyky a radosti vymírají!

NiNo

Klasika. Hodně emocí. Spousta nostalgie. Žádný děj, jen sled obrazů a vyprávění. Zajímavé ze sociálně antropologického hlediska - venkovské zvyky, způsoby i pověry (přestože se kvůli všeobjímajícímu idealismu musí brát s rezervou). Přečtení nelituji, ale podruhé se k ní vracet nebudu.

bábuška

Snad každá rodina má tuto knihu ve vlastní knihovně. Z nostalgie.

martina.culik

Je to klasika, ale mám pocit, že kdybych důvěrně neznala Ratibořice a Babičino údolí, kde se dej odehrává, tak by mě to moc nebavilo.

Hanule77

Nádherné ilustrace Adolfa Kašpara...a především noční můra z obrázku Viktorky za oknem ze kterého mi jde mráz po zádech dodnes...To je čirá hrůza. Takhle děsivé oči nenamaloval ani Mucha ve své Epopeji.