Božena Němcová

česká, 1820 - 1862, statistikykoupit eknihy

Nahrávám...

Populární knihy

/ všechny knihy
Divá BáraBabičkaŠtědrovečerní návštěvaV zámku a v podzámčíKarla (5 povídek)

Komentáře (21)

Božena Němcová

Přidat komentář
Kuža007
02.05.2018

Velká vlastenka. Skvělá autorka. Inspirace pro Národní obrození.

Micheline
11.03.2016

Nádherná česká klasika, nádherná česká spisovatelka.

jarmila2882
27.08.2015

Nádherná žena,na svou dobu velmi odvážná.Jsem moc hrdá,že je to naše autorka.Miluji její knihy,moc jsem si užívala výletů do Ratibořic,do všech míst kde žila.Moje milovaná autorka.Když mi je ouvej,...Babička mě pohladí,stačí jen listovat a přečíst si milované pasáže.

rusalka123
18.06.2015

Povídky od Boženy Němcové jsou pro mě tou nejlepší oddechovou četbou. Je pravda, že ta idealizace celého světa je často až do očí bijící, ale kdo z nás si občas nepotřebuje trochu zasnít? ;) A proč tedy ne nad knížkou?
Navíc co snad chybí příběhu, to Němcová hbitě nahradí svým milým, kouzelným, nevinným stylem. I díky němu nemáte nakonec problém tu lehkou naivitu poněkud přehlížet.

Cusco
03.05.2015

Dr. Q. M. Vyskočil: Božena Němcová. Literarní medailon.
I. Boženy Němcové křížová pouť na životní Golgatu (1926):

".. Vzpomínati vděčně těch, kdož byli kdysi duchovními našimi vůdci i tehdy, když jsme došli cílů, k nimž nám upravovali cestu nadšenou prací svého života, patří k nejkrásnějším vlastnostem vděčného národa.
Bohužel u nás není vděčnost právě květem, jímž by se přebytečně štědře pestřily české luhy a háje, a je proto tím skvělejším důkazem pro ryzí hodnoty životního díla Boženy Němcové i pro její ušlechtilost, že ještě dnes po více než 60ti letech od její mučednické smrti, umělecká její práce i půvabný zjev její tvůrkyně žijí stále svěže v srdcích vděčných ctitelek.
Zdá se, že tu smířený osud nahražuje aspoň dílu Boženy Němcové to, čeho jí odpíral dáti za jejího života. Nesmrtelnost, obdiv a úctu celého národa."

"... Nezaopatřené děti stonaly a hladu přibývalo. .. Němec na podzim r. 1856 odjel do Štýrska, zanechav v Praze svoji rodinu v kruté bídě. .. Její bída byla tak veliká .., .. žijíc z příspěvků svých přátel. .."

".. Poslední cesta Němcové vedla k nakladateli Augustovi do Litomyšle, jenž s ní umlouvá pevnou smlouvu na vydání jejích děl, odtud pak odváží r. 1861 Němec těžce nemocnou choť do Prahy. .."

".. Den před smrtí osud dává jí poslední almužnu. Z Litomyšle docházejí prvé výtisky Babičky, tištěné na hrubém, chatrném papíře s nevkusnou obálkou. Slzy autorčina zklamání kanou na tuto nevkusnou knížečku. Třesoucí se ruce podpisují dvě poslední dedikace, ale již přichází smrtelný spánek, .. , skonala 21. ledna 1862 o 6. hodině ranní.
Všechny denní listy chystají se k velkým projevům. Praha připravuje slavnostní pohřeb. .."

-----------------------------------------------------
Dr. Q. M. Vyskočil: Božena Němcová. Literarní medailon.
II. Poznámky k literárnímu odkazu Boženy Němcové (1926):

".. když dne 24. ledna 1862 za třeskutého mrazu s knížecí vskutku pompou konal se z domu "U tří lip" slavný pohřeb Boženy Němcové.
Vděk českého národa jako vždy probudil se až pozdě. Ale chci věřit, že za to s odhodláním, že bude na věky bdít nad dílem té, která jako čarovná hvězda osvítila oslňujícím světlem tmavý časký obzor.
A dosud na něm září..."

Argony
16.01.2015

Mno, Tucik se tu objevil-a jen na chvíli a hned se tu projevuje takovými slovy. Asi brzy pochopil-a, že tu nemá se svým slovníkem, co dělat. Naštěstí pro nás všechny se podruhé již nepřihlásil-a. Opravdu bych takové magory na tomto serveru nechtěla vidět často.
S Jitulí nesouhlasím též, ale tohle je už poněkud moc.

mája1970
21.10.2014

Paní spisovatelka co k tomu dodat.

markulka
20.10.2014

Je úžasná!! Četla jsem od ní tolik výtvorů a všechny jsou naprosto jedinečné a úžasné! A i přes to, že neměla nejjednodušší život, dokázala stvořit tolik nádherných děl!! Velice ji obdivuju....

reader.007
07.10.2014

Na to že je Božena Němcová taková literární diletantka vzbuzuje poměrně vášnivé emoce :-))) Za sebe říkám že její příběhy z venkova možná jsou tak trochu červená knihovna, mnohdy naivní (v mladších letech bych to označila jako "laskavé"), jenže mně se četly dobře a je třeba si uvědomit, že to co psala netvořila pro odbornou veřejnost, ale pro lidi s mizerným vzděláním i rozhledem a právě ona a podobní nadšenci na poli českého jazyka způsobili, že se to tvárné "stádo" nenechalo dokonale poněmčit. Kéž bychom DNES měli takové lidi kteří by bez nadsázky a upřímně dokázali v lidech vykřesat trochu národní hrdosti.
Jinak je ale zajímavé, že oč jsou její povídky líbeznější, o to krutější jsou právě ty pohádky, tam ten happy end nikdy není tak jednoznačný (vlk kůzlátka opravdu sežere) a i když ke šťastným koncům většinou dojde, někdy je to za cenu, že milá zlatá Popelka vlastnoručně usekne hlavu obrovi.

Alix
21.08.2014

Myslím, že Jitule Š. se tady už nikdy neobjeví. Pokud ovšem má odvahu radit takové spisovatelce, jakou nesporně Božena Němcová byla, pak by měla ukázat své kvality, které budou nesporně mnohem lepší, než jí zatracovaná spisovatelka.

martinnovak12
20.04.2014

Zdravím, četl jsem komentář Jitule Š. a zase tak špatně to vyjádřeno nebylo, ale rozhodně nesouhlasím s tím, že jí kritizovaný styl psaní Boženy Němcové se dá Zhodnotit podle filmu.Na druhou stranu dokážu pochopit někomu nesednoucí styl psaní.To tak občas prostě někdy je, že po přečtení několika děl jakéhokoliv autora (zvláště v jistém ohledu psaných již téměř archaickou češtinou) styl psaní opravdu působí stroze a neumělecky.Někdy to zmizí po opětovném přečtení třeba po delší době(alespoň u mne).Tucikuv komentář nemá cenu rozebírat.

Marčullkas
24.01.2014

Autorku řadím mezi poklady české literatury!

rašule
21.07.2013

Mám ráda její knížky a jak je píše

Jarina42
21.05.2013

Kdo by neznal romány, pohádky, této statečné ženy. Je tolik situací v životě, kdy je nutné se zamyslet nad jejím životem a jejím hrdinstvím. Jsem šťastná, že jsem mohla navštívit Ratibořice a seznámit s jejími milovanými místy

rtep
06.12.2012

Žena velkého srdce, těžkého života a veliké statečnosti. Náš národ nebývale upadá, a upadat bude ještě drahný čas. Kež pak povstanou jemu opory jí podobné.

Graine
16.08.2012

Boženu Němcovou neobdivuji jen proto, že nám ji ve škole neustále předhazovali, ale zejména proto, že jsem se sama četbou jejích děl přesvědčila o její výjimečnosti a talentu

Alix
04.09.2011

Mám ráda Boženu Němcovou a mám ráda její knihy. Obdivuji ji i proto, že i přes svůj smutný a většinou nešťastný život, dokázala vytvořit postavy citlivé, spravedlivé, ale i chybující. Tvořila svět, jaký by mohl být. Blábol Jitule Š. z více důvodů ani nemohu brát vážně.

WEIL
08.08.2011

Rád se k ní vracím, obzvláště k jejím dopisům.

Jitule Š.
26.04.2011

Proboha!!! Kdyby radši napsala životopis, to by alespoň o něčem bylo! Babička je totální červená knihovna a Karla jakbysmet. Povídky Pan učitel, Dobrý člověk a Chudí lidé jsou snad jen pro národní vlastence. Děj Divé Báry je dobrý, ale ten styl. Vždyť ta ženská neuměla psát!! A ta její schémeta - jak se bohatá šlechtična ustrne nad chudáky a začne jim pomáhat - fuj! Němcová zkoušela prorazit jako básnířka - psala do ženských časopisů a známá je její báseň Ženám českým - totální sr..... Ale pohádky, to je jiná! Ty jsou moc pěkné. Lepší než Erbenovy. Holt jí šlo to, co si mohla úplně vymyslet. Rada: kdyby rozepsala román o Viktorce a nedělala z ní jen epizodu. Jenomže to by kýčařka Němcová nepřenesla přes srdce, že nechala hrdinku zemřít. Maturantům doporučuji dívat se na filmy - knížky jen tak nestrávíte!!!

mumin63
01.02.2011

Četla jsem snad všechno, co napsala - co dodat - paní spisovatelka!

bovinka

Co dodat k Boženě Němcové, klasika. Něco se hůř čte. Ale i tak ji mám ráda. Zajímá mě její život a přečetla jsem x životopisů. Zvláštní žena.