Božena Němcová

česká, 1820 - 1862, statistikykoupit eknihy

Nahrávám...

Nová kniha

České lidové pohádky

České lidové pohádky - Božena Němcová

Obsahuje pohádky: Princ Bajaja, Čtyři bratři, Zvířátka a Petrovští, Švec a čert, Alabastrová rukavice, Kdo je hloupější? detail knihy

Populární knihy

/ všechny knihy

Komentáře k autorovi (21)

Božena Němcová

Přidat komentář
Kuža007
02.05.2018

Velká vlastenka. Skvělá autorka. Inspirace pro Národní obrození.

Micheline
11.03.2016

Nádherná česká klasika, nádherná česká spisovatelka.

jarmila2882
27.08.2015

Nádherná žena,na svou dobu velmi odvážná.Jsem moc hrdá,že je to naše autorka.Miluji její knihy,moc jsem si užívala výletů do Ratibořic,do všech míst kde žila.Moje milovaná autorka.Když mi je ouvej,...Babička mě pohladí,stačí jen listovat a přečíst si milované pasáže.

rusalka123
18.06.2015

Povídky od Boženy Němcové jsou pro mě tou nejlepší oddechovou četbou. Je pravda, že ta idealizace celého světa je často až do očí bijící, ale kdo z nás si občas nepotřebuje trochu zasnít? ;) A proč tedy ne nad knížkou?
Navíc co snad chybí příběhu, to Němcová hbitě nahradí svým milým, kouzelným, nevinným stylem. I díky němu nemáte nakonec problém tu lehkou naivitu poněkud přehlížet.

Cusco
03.05.2015

Dr. Q. M. Vyskočil: Božena Němcová. Literarní medailon.
I. Boženy Němcové křížová pouť na životní Golgatu (1926):

".. Vzpomínati vděčně těch, kdož byli kdysi duchovními našimi vůdci i tehdy, když jsme došli cílů, k nimž nám upravovali cestu nadšenou prací svého života, patří k nejkrásnějším vlastnostem vděčného národa.
Bohužel u nás není vděčnost právě květem, jímž by se přebytečně štědře pestřily české luhy a háje, a je proto tím skvělejším důkazem pro ryzí hodnoty životního díla Boženy Němcové i pro její ušlechtilost, že ještě dnes po více než 60ti letech od její mučednické smrti, umělecká její práce i půvabný zjev její tvůrkyně žijí stále svěže v srdcích vděčných ctitelek.
Zdá se, že tu smířený osud nahražuje aspoň dílu Boženy Němcové to, čeho jí odpíral dáti za jejího života. Nesmrtelnost, obdiv a úctu celého národa."

"... Nezaopatřené děti stonaly a hladu přibývalo. .. Němec na podzim r. 1856 odjel do Štýrska, zanechav v Praze svoji rodinu v kruté bídě. .. Její bída byla tak veliká .., .. žijíc z příspěvků svých přátel. .."

".. Poslední cesta Němcové vedla k nakladateli Augustovi do Litomyšle, jenž s ní umlouvá pevnou smlouvu na vydání jejích děl, odtud pak odváží r. 1861 Němec těžce nemocnou choť do Prahy. .."

".. Den před smrtí osud dává jí poslední almužnu. Z Litomyšle docházejí prvé výtisky Babičky, tištěné na hrubém, chatrném papíře s nevkusnou obálkou. Slzy autorčina zklamání kanou na tuto nevkusnou knížečku. Třesoucí se ruce podpisují dvě poslední dedikace, ale již přichází smrtelný spánek, .. , skonala 21. ledna 1862 o 6. hodině ranní.
Všechny denní listy chystají se k velkým projevům. Praha připravuje slavnostní pohřeb. .."

-----------------------------------------------------
Dr. Q. M. Vyskočil: Božena Němcová. Literarní medailon.
II. Poznámky k literárnímu odkazu Boženy Němcové (1926):

".. když dne 24. ledna 1862 za třeskutého mrazu s knížecí vskutku pompou konal se z domu "U tří lip" slavný pohřeb Boženy Němcové.
Vděk českého národa jako vždy probudil se až pozdě. Ale chci věřit, že za to s odhodláním, že bude na věky bdít nad dílem té, která jako čarovná hvězda osvítila oslňujícím světlem tmavý časký obzor.
A dosud na něm září..."

Argony
16.01.2015

Mno, Tucik se tu objevil-a jen na chvíli a hned se tu projevuje takovými slovy. Asi brzy pochopil-a, že tu nemá se svým slovníkem, co dělat. Naštěstí pro nás všechny se podruhé již nepřihlásil-a. Opravdu bych takové magory na tomto serveru nechtěla vidět často.
S Jitulí nesouhlasím též, ale tohle je už poněkud moc.

mája1970
21.10.2014

Paní spisovatelka co k tomu dodat.

markulka
20.10.2014

Je úžasná!! Četla jsem od ní tolik výtvorů a všechny jsou naprosto jedinečné a úžasné! A i přes to, že neměla nejjednodušší život, dokázala stvořit tolik nádherných děl!! Velice ji obdivuju....