Divá Bára

kniha od:


Koupit

Příběh vesnické dívky, které její okolí přezdívalo „Divá Bára“. Němcová v ní ukazuje, že dobrota srdce a ryzí povaha člověka nesouvisí ani s jeho vzhledem, ani se společenským postavením.

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414974/big_diva-bara-eBt-414974.png 3.9275
Nahrávám...

Komentáře (44)

Kniha Divá Bára

Anna 13
dnes

Kdysi v 19. století možná převratná povídka...
Dnes jen milá pohádka, přes jejíž limonádový konec se nepřenesu.

Nečetla jsem toto dílko z vlastní vůle.
Tvorba Boženy Němcové nikdy nebude tak zajímavá jako její skutečný život. Navíc se nedokážu ubránit pocitu, že ten konec prostě nemohl být napsán z jejího srdce. Byla donucena dobou, nakladatelem...? Přece by se k takovému klišé neuchýlila sama od sebe...? Ale měly tehdy ženy vůbec nějaké jiné možnosti, které by právě ta klišé zbořily? No, alespoň na stránkách knih je mít mohly...
Divá Bára je vlastně velmi impozantní hrdinka a velmi sympatická je i její přítelkyně Elška. Věřím, že pro svou dobu tyto literární postavy mnohé znamenaly... Ale dnes?

Dnes je DIVÁ BÁRA právě tím, čím je - povinnou četbou. Protože jinak by asi upadla v zapomnění...

V každém starém příběhu se dá najít něco, co si čtenář převezme do své přítomnosti... To, co jsem objevila v DIVÉ BÁŘE, bych ale dokázala najít v další desítce současných knih. A poznamenalo by mě to úplně jinak...

Dendyna
19. listopadu

Krása a odvaha, odvěká kombinace Božího daru, jenž v primitivních neobdařených bytostech vzbuzoval závist a touhu vyrvat z nitra to co je přirozené a dané. Podnět k inkvizičním fanatickým honům, manipulaci a vymívání mozků. Děkuji Boženě za toto futuristické dílo, za její vhled, vidění a moudrost kterou dokázala přenést na další generace.


knihomolkajana
18. listopadu

Bára si mě získala svojí odvahou,dobrotou a Eliška zase svojí laskavostí a dobrým srdcem.

MinaHawke
17. listopadu

Jak je někdo jen trochu odlišný, tak je hned špatný. Lidé tak smýšleli (naštěstí ne všichni) v dřívějších dobách, ale bohužel někdo se tím řídí i dnes.

annes
04. listopadu

Bára i Elška mi byly velmi sympatické (třeba na hlídkách na táboře by se mi hodilo mít Bářinu odvahu) a taky odkazy na staré zvyky a obyčeje mi osvěžily paměť. Za mě rozhodně poutavější než babička:-)

Usignolo
30. října

Chtěla jsem sáhnout po nějaké české klasice, abych si trochu rozšířila obzory a jsem překvapená. Bylo to pěkné, kultivované čtení, čekala jsem nějakou 'depku'. Líbí se mi jazyk i to, jak je na povídce vidět, že časy se, co se týče povah lidí, moc nemění. Jak je něco trochu odlišné, je to divné.

Kanylka
14. října

Za mě dobré odpočinkové čtení. Díky

crazyslunicko
19. září

Po dlouhé době kvalitní četba, která poukazuje na to, jak moc nás ovlivňuje okolí. Zatímco ji lidé chválili jak je Bára pracovitá, tak ji naopak shazovali, že ji nechtějí doma za nevěstu. Myslím si, že ji velice ovlivnilo i to, že vyrůstala bez maminky jen s otcem, který ji vedl spíše k mužským pracím. Někdy prostě život není jednoduchý...

1