Divá Bára

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Příběh vesnické dívky, které její okolí přezdívalo „Divá Bára“. Němcová v ní ukazuje, že dobrota srdce a ryzí povaha člověka nesouvisí ani s jeho vzhledem, ani se společenským postavením.

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414974/diva-bara-y8v-414974.jpg 3.8120
Žánr
Povídky, Literatura česká
Vydáno, Jaroslav Jiránek
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (15)

Kniha Divá Bára

Přidat komentář
zazvorek
25. listopadu

Tehdy divá, dnes obdivovaná. Svobodná duše, která nezná strach, nevěří pověrám, neuznává autority, které si sama nevybere, odvážná a tvrdohlavá. To prostě muselo tehdejší venkovany provokovat. Škoda jen, že stejně emancipovaný není i konec (byť happyend hrdince samozřejmě přeju). Ale to by tehdy byla provokace asi už moc velká.

Vasobdivovatel
27. září

Ta kniha je krásná.Umí popsat opravdové přátelství a lásku.Možná bych trošku lépe popsal proč Bára přežila noc na hřbitově. Ten film je krapet pozapomenutý.


SSTknihy
19. srpna

Dobrá, čtivá klasika, i když povinná četba. Někdy si říkám, jak by tyhle klasické příběhy fungovaly, kdyby se přenesly do současné doby. Myslím, že Bára by jako akční hrdinka rozhodně obstála.

Monika1717
04. srpna

Tuto krátkou povídku považují vedle pohádek za nejlepší dílo BN. Prostředí, postavy, děj - vše je naprosto dokonalé.

Dudek25
20. července

krásná kniha nečekala jsem že někdy budu číst tento žánr ale moc se mi líbil děj a vše kolem určitě budu číst vickrát

verka5083
08. července

Před několika lety jsem viděla film. Ke knize jsem se nikdy předtím nedostala, až teď. A mohu říct, že se mi líbila i kniha i film.
Kniha je velmi svižná, pěkně napsaná a máte ji přečteno za hodinku. Docela jsem se divila, že na tak krátkou knížku byl vůbec natočený film a ještě tak dobře. Opravdu, mohu jen doporučit.

Johana
22. června

Divá Bára se mi líbila, když jsem jí četla asi v patnácti letech, pak se mi líbil film z r. 1949 s Vlastou Fialovou, teď jsem si pustila na dobrou noc audioknihu. Dítě od polednice podstrčené se mi líbilo znova, jakkoli jazyk je trochu archaický... Vůbec mám Boženu Němcovou ráda, vždycky mne zajímaly ty řeči, že za ní její díla psal pan básník Jan Neruda! Zajímaly mne v tom, že pokud taková pomluva může vůbec vzniknout, svědčí to o vysoké kvalitě autorčiných děl!

MilanCFC
29. května

Prakticky celou první polovinu povídky mi bylo hlavní hrdinky strašně líto a celé mi to přišlo zahalené v takovém smutném oparu, jak to bylo výborně popsáno. Byl jsem tak rád za další pozitivní pokračování, které se místy neslo i v humornějším duchu, a dobrý konec pro Báru. Tehdejší společnost a vesničané vykresleny dost dobře. Celkově ale stoprocentně nádherný příběh a povídka.

1

Doporučujeme

Život, na který metr nestačí
Život, na který metr nestačí
Kniha apokryfů
Kniha apokryfů
Babička
Babička
Filosofská historie
Filosofská historie