Růže pro Algernon

Růže pro Algernon si poprvé získala čtenáře jako slavná povídka, která se dočkala uvedení v nesčetných antologiích a byla přeložena do mnoha jazyků. Stejně úspěšná byla i jako televizní inscenace – a nakonec jako celovečerní film s názvem Charly. Pak Daniel Keyes svůj znepokojivý příběh rozšířil a zabydlel dalšími postavami, takže vznikl román, který obdržel od asociace Science Fiction Writes of America cenu Nebula za nejlepší science fiction roku. Fascinující příběh o odvážném (snad až příliš odvážném) experimentu s lidskou inteligencí popsal jeden kritik jako „milostný trojúhelník tvořený dvěma lidmi“. Jiné nadchla jeho obraznost, napětí nebo lidskost. Růže pro Algernon v sobě spojují všechny tyto kvality. Je to jeden z nejoriginál­nějších a zároveň nejcitlivějších románů naší doby....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78011/big_ruze-pro-algernon-LPO-78011.jpg 4.72720
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Lucka Bohemia

Flowers for Algernon, 1966

Kniha Růže pro Algernon

esma

Nadčasové, dojímavé, pravdivé ... inteligence a vzdělání, které nekultivuje lidský cit, nestojí za nic ...

Epes

Ještě štěstí, že jsem zhruba uprostřed Gaussovy křivky rozložení IQ v populaci. Avšak zatímco pravá strana s nízkým IQ se, jak vidno v knize, s pocitem spokojeného života nevytlouká, vysoký intelektuál je zjevně dar, a současně prokletí.

Vendula39

Knihu hodnotím velmi kladně, ať už z důvodu působivého, neobvyklého děje, tak také díky následnému shlédnutí divadelního představení v Praze. Při čtení tohoto díla mi nejednou vletěla slza do očí. Objevily se však i vlny štěstí, například, když byl hlavní hrdina na špičce svého snu k chytrosti. I když nebylo v knize zmíněno zrovna nějaké přirovnání, tak ze čtení vyplynulo, že pokud je člověk méně chytrý, tak je spokojený, protože v okolí vnímá samé kamarády. Když je dotyčný průměrný začne si všímat různých druhů povahy, ale pokud je abnormálně vzdělaný, tak ztratí vše jako tomu bylo v prvním případě, protože to je on, kdo odsuzuje, ty méně vzdělané. Nejlepší části byly vylíčeny s bílou myškou, koneckonců za nic nemohla, když si ji vybrali k pokusu a nezbývá nic jiného než jí vzdát hold.

Parwana

(+ SPOILER) Žádná kniha mě už dlouho takto neuzemnila. Po přečtení mi bylo hodně smutno, málem k pláči. Strhující příběh retardovaného Charlieho, který se spolu s laboratorní myší Algernon stane účastníkem vědeckého pokusu na zvýšení inteligence. Na stránkách hlášení sepsaných či namluvených Charliem sledujeme jeho osud, od oslovení, operace, vzestupu inteligence, náhlého prozření, že genialita je pouze dočasná a následně smutný pád, kdy Charlie pozbývá všech nabytých schopností a končí v útulku pro retardované. Ten smutek, fatalita a zoufalství, vlastní rozklad v přímém přenosu... musela jsem to dlouho rozdýchávat.

sf1

(+ SPOILER) Ten pozvolný návrat demence mi přišel daleko děsivější než cokoli, co kdy napsal Stephen King.

Péťa Z.

Už je to dlouho, co jsem četla tuhle knihu. Ale mám ji pořád v živé paměti. Když má totiž příběh určitý přesah, už mi uvízne nejenom v hlavě navždycky...
Někdo tu psal, že je příběh téměř smutný. Já myslím, že je smutný velmi. Asi záleží, jakýma očima se na něj díváme. Já je měla plné slz nejen na konci. Určitě se ke knize vrátím!

Janisss

Tato kniha mne bavila už kdysi v rámci povinné četby a nyní, po 20ti letech mne bavila snad ještě více - ale jinak... Možná až nyní po kuse života a zkušeností ji dokáži naplno pochopit a docenit, určitě doporučuji!

micha-ella

Báječná knížka, kterou jsem četla už notně dávno a teď zjistila, že jí tady ve svém seznamu přečtených knížek nemám. (Takových je.) Doporučuji.