Růže pro Algernon

kniha od:


KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Růže pro Algernon si poprvé získala čtenáře jako slavná povídka, která se dočkala uvedení v nesčetných antologiích a byla přeložena do mnoha jazyků. Stejně úspěšná byla i jako televizní inscenace – a nakonec jako celovečerní film s názvem Charly. Pak Daniel Keyes svůj znepokojivý příběh rozšířil a zabydlel dalšími postavami, takže vznikl román, který obdržel od asociace Science Fiction Writes of America cenu Nebula za nejlepší science fiction roku. Fascinující příběh o odvážném (snad až příliš odvážném) experimentu s lidskou inteligencí popsal jeden kritik jako „milostný trojúhelník tvořený dvěma lidmi“. Jiné nadchla jeho obraznost, napětí nebo lidskost. Růže pro Algernon v sobě spojují všechny tyto kvality. Je to jeden z nejoriginál­nějších a zároveň nejcitlivějších románů naší doby....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78011/ruze-pro-algernon-LPO-78011.jpg 4.72434
Žánr
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Lucka Bohemia
Orig. název

Flowers for Algernon, 1966

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (431)

Kniha Růže pro Algernon

Přidat komentář
nirvana91
13. ledna

Myslím, že keď poviem, že knižku nemôžem dostať z hlavy, netreba nič viac dodať. Snáď len, že som nečakala, že bude taká fascinujúca! Je o čom rozmýšľať.

Sjuzz
09. ledna

Ťažká kniha, smutná a miestami ma veľmi hnevala. Akí zlí, priam odporní dokážu byť ľudia, dokonca aj rodičia keď je niekto iný.
Páčilo sa mi, ako autorka vytiahla čitateľa do hlavy Charlieho. To ako písala na začiatku aj na konci, potom keď mal vyššie IQ bolo to vidno aj na písme.


1bublina
09. ledna

Taky jsem si chtěla přečíst nějakou klasiku. Po prvních 30 stranách jsem si říkala, že to prostě nedám. Protože se jednalo o zápisy Charlieho, který měl IQ 67 a zrovna se naučil psát, jeho pravopis tomu odpovídal. Nejen že mi "krvácely oči", ale musela jsem číst mnohem pomaleji, abych vůbec pochopila smysl sdělení a některá slova si říct nahlas, protože v psané formě s chybami jsem nechápala, co znamenají. Pak se to začalo zlepšovat, tak jsem se zaradovala. Jenže jakmile začal psát pravopisně správně, začaly se vynořovat vzpomínky z dětství, kdy se mu vrstevníci vysmívali a šikanovali ho a on tomu nerozuměl. Nebo jak na něj byla matka zlá a přísná, protože si myslela, že se musí víc snažit, aby se něco naučil. To mi opravdu nedělalo dobře. Po 70 stranách jsem zjistila, že se musím do čtení nutit, takže jsem knihu odložila, a proto ji nehodnotím počtem hvězdiček.

Sorrow
31.12.2020

Ke klasikám se vždycky dostanu jen jednou za čas. Pravidelně je mým novoročním předsevzetím, přečíst jich více, ale nakonec obvykle dostanou přednost novinky. Absolutně nechápu, proč tomu tak je, protože pokaždé, když po klasice sáhnu, stojí to za to. Růže pro Algernon není výjimkou. Příběh Charlieho Gordona chytne za srdce a odhalí skrytá zákoutí našeho chování, kterému normálně ani nevěnujeme pozornost. Přestože by hlavní dějová linka spadla žánrově spíše do sci-fi, já knihu mnohem více vnímala jako příběh o mezilidských vztazích na mnoha úrovních. Je to o přátelství, o touze milovat, o neschopnosti sblížit se sexuálně s osobou, která pro nás znamená víc než kdokoliv jiný, o tom, jak na sebe lidé umějí být zlí, o pohrdání, nadřazenosti a spoustě dalších témat, jež jsou nakonec mnohem podstatnější než samotný experiment se zvýšením IQ. Paralela Charlieho s myší Algernon je úchvatně zpracovaná a velmi dojemná. I fyzickou knihu bych bez váhání hodnotila „plným počtem“, chcete-li ale posunout svůj čtenářský zážitek na úplně jiný level, zvolte audioknihu namluvenou Janem Potměšilem. Herec je s charakterem Charlieho Gordona neodmyslitelně spjat už díky divadelnímu představení a z audioknihy je toto spojení neuvěřitelně cítit. Snad nikdy jsem neposlouchala příběh, kde by mi narátor tak moc seděl k hlavní postavě. Potměšil umí tak přesně intonačně vystihnout Charlieho rozpoložení a jeho momentální míru IQ, že poslech je skutečnou lahůdkou, která ještě posílí výsledný dojemný zážitek. Bez váhání se tak Růže pro Algernon řadí mezi nejlepší knihy tohoto roku a věřím, že s odstupem času i mezi to nej, co jsem vůbec kdy přečetla.

Terka_v25
28.12.2020

Zajímavá kniha, námět - líbila se mi. Chudák Charlie, který to musel všechno snášet. Sice dostal šanci na "jiný" život, ale bylo to pro něj lepší? "Dřív se mi vysmívali a pohrdali mnou za mou nevědomost a tupost; teď mě nenávidí za to, že mnoho vím a chápu."
Celý tento vědecký experiment s umělým navýšením inteligence dopadl - asi jak musel. A tím, jak je to napsané si to čtenář uvědomuje víc a víc. Celkově je to podnětná kniha se zajímavými myšlenkami. Holt, inteligence není vždycky všechno. Osobnost jedince je daleko komplexnější.

Belisima
21.12.2020

Jeste nejsem ani v polovine knihy a bojim se cist dal ze to spatne dopadne. Mam takovy pocit. Jsem v te knize az moc citove angazovana, tak se bojim konce, ale zaroven nemuzu prestat cist. Tohle mi jeste zadna kniha neprovedla.......... Tak docteno a nemam slov. Mam v hlave uplne vymeteno. Zazracna kniha.

Ereandil
16.12.2020

(+ SPOILER) Děsivá, zajímavá, poutavá. Je psaná deníkovou formou z pohledu Charlieho, který je nejprve retardovaný, takže se jeho zápisky prakticky nedají číst a často je potřeba si něco přečíst nahlas, protože jinak to rozluštit nejde, ale po experimentu se z něj postupně stává génius. Emočně nevyspělý, minulostí poznamenaný, ale génius.

Je to jedna z mála knížek, kde mi přišel hrdina, i přes jeho (počáteční) nízkou intelektuální úroveň, napsaný uvěřitelně, i když v části, kde byl Charlie géniem, se Keyes pustil na tenký biomolekulární led a matně si vybavuju, že tam něco z jeho vyjádření bylo nepřesné a génius by to neřekl.

Určitě si na knížku udělejte dostatek času, zaslouží si to.

Darkhen
24.11.2020

Musím říct, že mě to hodně nadchlo přečetl jsem to zhruba za 7-8 hodin. Mrzí mě, že nevím, jak to dopadlo s Alice té jsem fandil a s jeho tátou vlastně. Ovšem bylo to super-. Tyhle knihy nečtu, ale bylo to fajn.

1 ...