Růže pro Algernon

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Růže pro Algernon si poprvé získala čtenáře jako slavná povídka, která se dočkala uvedení v nesčetných antologiích a byla přeložena do mnoha jazyků. Stejně úspěšná byla i jako televizní inscenace – a nakonec jako celovečerní film s názvem Charly. Pak Daniel Keyes svůj znepokojivý příběh rozšířil a zabydlel dalšími postavami, takže vznikl román, který obdržel od asociace Science Fiction Writes of America cenu Nebula za nejlepší science fiction roku. Fascinující příběh o odvážném (snad až příliš odvážném) experimentu s lidskou inteligencí popsal jeden kritik jako „milostný trojúhelník tvořený dvěma lidmi“. Jiné nadchla jeho obraznost, napětí nebo lidskost. Růže pro Algernon v sobě spojují všechny tyto kvality. Je to jeden z nejoriginál­nějších a zároveň nejcitlivějších románů naší doby....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78011/ruze-pro-algernon-LPO-78011.jpg 4.72466
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Lucka Bohemia

Flowers for Algernon, 1966

Kniha Růže pro Algernon

chaera

Nečekala jsem, že mě závěr knihy tak moc rozesmutní. Všechno sice nasvědčuje tomu, že to takto dopadne, ale jako čtenář si stejně nemůžu pomoct a doufat ve šťastný konec. Málokdy ve mně kniha zanechá takové pocity. Určitě mohu doporučit, velmi emotivní čtení. 5/5

PoetickaM

Kdysi jsem viděla s Honzou Potměšilem a líbilo se moc,pak jsem si koupila knihu a také fajn. Jen jsem si tenkrát říkala a kdy budou pokusy na lidech???A proč nemají lidé v lásce někoho kdo touží být "chitrí" spousta otázek

marvarid

Nápad je opravdu dobrý. Literárně není ale román nijak výjimečný. Autor vypráví jednoduše a v jaké fázi pokusu Charlie je, poznáme podle složitosti větných konstrukcí a pravopisných chyb v deníku. Kniha nastoluje řadu morálních otázek – jak jednat s lidmi s poruchou intelektu, jak podporovat rodiny s takto postiženými dětmi (aby byly motivovány se o ně starat), je úzce specializovaný vědec opravdu vždy kapacitou a nezpochybnitelnou autoritou ve svém oboru, i obecně ve společnosti? Je vysoký intelekt pro člověka výhodou, nebo vede k osamění. Je inteligentní jedinec „lepší“ člověk než ten hloupý, žije hodnotnější život… Autor naštěstí příliš nemoralizuje a ponechá na čtenáři, jaký názor si vytvoří.
„Včera večer jsem si nemohl vzpomenout, kde bydlím. Domů mě zavedl policista. … Nechce se mi to zapisovat, ale pořád si připomínám, že jsem jediný na světě, kdo může zaznamenat, jak to probíhá, když k tomuhle dojde.“
Románový Charlie určitě není jediný, komu se tohle děje. Stačí se podívat na ty zástupy lidí s počínající demencí v naší stárnoucí populaci. I já jsem nutně přemýšlela při čtení o tom, jestli se to bude jednoho dne týkat i někoho, kdo je mi blízký nebo mě samotné.

Allla9

Nevím, co ke knize napsat, abych moc neprozradila z děje. Hluboce lidské. Silně mě zasáhla.

palladium

Krásně vystavěný příběh, který se dá chápat v mnoha rozměrech. Ukázka dospívání a dospělosti, přemýšlení dítěte, přechod do stáří. Nebo pohled chování společnosti vůči duševně chorým. A to vše je skvěle napsáno a čtivé. Přitom lehké čtení, bez hororových pocitů nebo depresivních scén. Moc pěkné.

elxel

Klasika, už jsem to sice dlouho nečetl, ale pokaždé to zapůsobí.

RaptoR

Už mi pomalu dochází má zásoba superlativ, jak často jsem poslední dobou četl kvalitní knihy. Ale Růže pro Algernon... To je úplně jiný level! Jímavý a citlivě podaný příběh o snaze jednoho retardovaného chlapce stát se chytrým. Neskutečně lidsky popsaný boj s větrnými mlýny, které lidská společnost staví kolem odlišných lidí. Za mě naprostá pecka. Tato kniha mou knihovnu nikdy neopustí.

Fenrir

Výborná povídka, originální, velice čtivě napsaná a realistická.
Naprostá nadčasová klasika sci-fi tvorby.