24 osobností Billyho Milligana přehled

24 osobností Billyho Milligana
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/514465/bmid_24-osobnosti-billyho-milligana-643028e4d07d0.jpg 4 38 38

Román, napsaný podle skutečných událostí, o prvním člověku, který byl americkým soudem osvobozen z důvodu rozdvojené osobnosti, přestože spáchal vážný zločin. Tento člověk měl osobnost roztříštěnou na dvacet čtyři tyranů. Jeden z nich byl zlodějíček Philip, další Kevin, zloděj a dealer drog. Jinou byla Adalana, osamělá lesbička, jež používala Billyho tělo ke znásilňování. Zato osmiletý David se staral o jeho neustálou bolest a utrpení. A byli v něm i další muži a ženy, jakož i Učitel, který je všechny svedl dohromady. V této knize vycházející ze skutečného případu se s každou z těchto tyranských osobností čtenář setká – vstoupí tak přímo do oka uragánu jedné rozpolcené mysli.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Minds of Billy Milligan, 1981

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize 24 osobností Billyho Milligana. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (13)

nikorka
11.10.2024 4 z 5

(SPOILER) Na kolko kuskov sa moze roztriestit zlomema mysel v snahe ochranit sa pred extremnym psychickym a fyzickym nasilim v detstve? Tu vidime jeden priklad. :(
Kniha sa mi vdaka stylu pisania citala lahko, no obsahovo zanechala velmi neprijemnu pachut na dusi. Nie je nic horsie ako (akekolvek) nasilie pachane na detoch. No rovnako zle su aj (ne)tresty pre nasilnikov, ktori ich pachaju. A aj v dnesnej dobe:(
Billimu som uverila, bolo mi ho vazne luto. Aj na konci pri vecnych natahovackach, kedy nie a nie dostat liecbu, ktoru potreboval…
Tiez velmi odporucam serial inspirovany tymto pribehom: The Crowded Room (apple tv), Tom Holland ho podla mna stvarnil famozne.
A na Netflixe je dokument: Monsters Inside: The 24 Faces of Billy Milligan.

Silber
02.10.2024 5 z 5

(10/10, přidávám do Doporučených) Tohle tedy bylo něco. Ke knize mě přivedl seriál The crowded room, který je ale knihou spíše silně inspirován, než že by jí adaptoval (ale i tak je skvělý - doporučuji). Kniha působí spíše jako nějaký fantastický příběh s rozpolceným hrdinou a o to více je šokující, že je to podle skutečné události. Kniha je velmi čtivá a ani mi nepřišlo, že měla tolik stran - zkrátka mi to odsýpalo rychle, Keyes je skvělý vypravěč.
Musím říct, že ač jsem se k Billymu stavěl rezervovaně kvůli těm zločinům, nakonec mi ho bylo líto. Přikláním se k tomu, že to nehrál, protože to by pak dokázal obelstít skutečně hodně lidí. Navíc si říkám, že lhář by si vymyslel třeba jednu nebo dvě osobnosti, ale ne dvacet čtyři. Je vážně pozoruhodné, co se může v lidském mozku odehrávat...

kayu
15.06.2024 4 z 5

Je škoda, že knížka dostala český překlad až po tom, co byl případ znovu zpopularizován částečně díky Netflixu. Od prvního vydání knihy už uplynulo více než čtyřicet let, takže je jasné, že dnes už máme o disociativní poruše identity více informací. I přes tento fakt to však byla velice zajímavá kniha, která nám umožňuje nahlédnout do historie americké psychiatrie a zejména do mysli samotného Billyho. V některých částech mi přišla kniha méně čtivá, ale jako celek působí velmi propracovaně a kvalitně.

Knihomolové a další knižní novinky (24. týden)

08.06.2023

Kniha 24 osobností Billyho Milligana v seznamech

v dalších seznamech1x

americká literatura podle skutečných událostí

Daniel Keyes
americká, 1927 - 2014