Růže pro Algernon přehled

Růže pro Algernon
https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78011/mid_ruze-pro-algernon-LPO-78011.jpg 5 3168 3168

Růže pro Algernon si poprvé získala čtenáře jako slavná povídka, která se dočkala uvedení v nesčetných antologiích a byla přeložena do mnoha jazyků. Stejně úspěšná byla i jako televizní inscenace – a nakonec jako celovečerní film s názvem Charly. Pak Daniel Keyes svůj znepokojivý příběh rozšířil a zabydlel dalšími postavami, takže vznikl román, který obdržel od asociace Science Fiction Writes of America cenu Nebula za nejlepší science fiction roku. Fascinující příběh o odvážném (snad až příliš odvážném) experimentu s lidskou inteligencí popsal jeden kritik jako „milostný trojúhelník tvořený dvěma lidmi“. Jiné nadchla jeho obraznost, napětí nebo lidskost. Růže pro Algernon v sobě spojují všechny tyto kvality. Je to jeden z nejoriginál­nějších a zároveň nejcitlivějších románů naší doby.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Lucka Bohemia

Flowers for Algernon , 1966

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Růže pro Algernon. Přihlašte se a napište ho.

david9690
včera 5 z 5

No teda. Tohle jsem nečekal, že mě to až tak chytne a bude fakt moc zajímat. Výborné čtení, moc dobrý nápad, spousty zajímavý a podnětných myšlenek k přemýšlení. Taky ta deníková forma vyprávění příběhu mi přišla hodně zajímavá a hlavně změna myšlení a pravopisu (prudce nahoru a pak zase drsný pád zpět) Charlieho byla skvěle zachycená - tady jsem vyloženě obdivoval práci překladatele, protože tohle se mu moc povedlo.
Přečteno v rámci výzvy 2024 - Kniha, jejíž název (či autor) zazněl v seriálu Přátelé

tulipa
předevčírem

Tato kniha mě dohnala k slzám. Každý z nás by neměl zapomenout na růži pro Algernon. K titulu jsem se dostala v rámci čtenářské výzvy pro rok 2024. Jsem za to ráda.

Hanathor
13.06.2024 5 z 5

Hodně silný příběh.
Přestože byl napsán před více než 50 lety, nese opravdu hluboké myšlenky, které lze přenést i do dnešní doby.
Opravdu zajímavé je zamyslet se nad tím, jak se navzájem vnímáme a jak se k sobě chováme.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Knižní novinky (4. týden)

17.01.2019

Citáty z knihy (8)

Je jako ostatní děti. Je to hodný chlapec.

Teď chápu, že jedním z důležitých důvodů, proč je třeba chodit na vysokou a získat vzdělání, je, aby se člověk naučil, že všechny věci, kterým věřil celý život, nemusejí být pravdivé - a že nic není takové, jaké se to zdá.

Dneska mi nedaly ňic jízt. Nevým comá jedení společňího se stáňím se chitrí a sem hladoví.

Více citátů z knihy najdete u autora.

Ocenění knihy (1)

1966 - Nebula Award (Best Novel)

Kniha Růže pro Algernon v seznamech

v Přečtených4 311x