Jsou světla, která nevidíme

od:

Jsou světla, která nevidíme
ekniha

Marie-Laure prožívá s milujícím otcem spokojené dětství v Paříži. Život ji však postaví před první těžkou zkoušku, když v raném věku oslepne. Tehdy ještě netuší, že má před sebou další, mnohem obtížnější zkoušky. Němci obsazují Paříž a Marie s otcem jsou nuceni uprchnout, musejí opustit své dosavadní jistoty a vydat se za nejasnou vidinou bezpečného útočiště. Je ale možné najít takové místo v rozbouřené Evropě? Zvláště když s sebou Mariin otec nese nebezpečné tajemství? V německé hornické kolonii vyrůstá sirotek Werner, toužící po jiném osudu, než jaký mu byl předurčen. Chce přijít na kloub všem záhadám, které jej obklopují, fascinuje jej věda, technika. Jeho přirozený talent a samozřejmost, s níž je schopen opravit každé rádio, nezůstanou nepovšimnuty. Zajistí mu místo na elitní vojenské akademii pro Hitlerjugend – stane se z něj specialista na odhalování odbojových aktivit. Werner, který si je stále více vědom nelidských důsledků své inteligence, se nakonec při pátrání po odbojářích dostává i do Saint-Malo. Blíží se chvíle osudového setkání.....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/264561/jsou-svetla-ktera-nevidime-IIY-264561.jpg 4.42330
Originální název:

All the Light We Cannot See (2014)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Válečné
Formáty eknihy:EPUB, MOBI
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (647)

Přidat komentář
sarka45
11. července

Krásná kniha. Zase jiný pohled na válku. Názorná ukázka, že ve válce nakonec trpí úplně každý. Okupanti i napadení, osvoboditelé, vojáci i civilisté, děti, staří, prostě všichni. Takovéhle knihy by měli číst všichni, aby na to nikdy nezapomněli. Aby si nenechali od nikoho věšet bulíky na nos. Protože následky pak nesou všichni. Jako hlavní hrdinové této knihy - mladá slepá dívka a nevinný chlapec toužící po vzdělání.

MichelleS
05. července

Po dočtení mám trochu rozporuplné pocity. Knížka se mi líbila, ale nedá se říct, že by mě bez výhrad okouzlila. Možná jsou na vině velká očekávání; zaujala mne hned, jak vyšla, ale strašně dlouho se mi v knihovně vyhýbala a celou tu dobu jen rostly zástupy nadšených čtenářů.
Rozhodně má autor plno skvělých originálních nápadů - modely měst, legenda o diamantu, všední věc jako rádio povýšená na něco až kouzelně mocného, dva mladí a obejde se to bez sladkého vzdychání. Obdivuji, jak dokázal zprostředkovat vnímání světa slepou dívkou. Navíc Dvacet tisíc mil pod mořem je jedna z mých zamilovaných verneovek. Přesto jsem si nedokázala postavy bez výhrad zamilovat ( a ani těch několik záporáků mi příliš nezvedalo tepovou frekvenci). I když je všude plno detailů, pořád jsem měla dojem, že něco chybí. Saint Malo mě v příběhu neoslovilo, teprve, když jsem si prohlédla fotky a mapy na netu, měla jsem chuť se tam rozjet. Přeskakování v čase a vypravěčích už se používá běžně a nedělá mi problém, ale tady ty kapitolky asi byly opravdu příliš krátké - naladění a střih - a znovu, celou knihu. Nejvíc mě asi zklamal závěr. Kapitoly od roku 1945 dál bych škrtla. Já vím, že otevřené konce nejsou populární, ale to celé vysvětlování, jen aby bylo jasně řečeno... proč? Jutta v Berlíně? Jakou to hraje roli v příběhu? Zase to moderní relativizování a omlouvání?

ivibery
05. července

Výboná knížka! Byla jsem pohlcena a přečetla ji dva dny.

Alexxxka
01. července

Úžané, dojemné, napínavé, citlivé... prostě mistrovské dílo .... Přečteno za jeden den!!! Jedna z nekrásnějších knih jaké jsem četla. Doporučuji

ApolenkaS
30. června

Nádherně vystavěný příběh. Celou třetí třetinu jdem prožívala klasickou čtenářskou schizofrenii, kdy jsem se těšila na samotný závěr příběhu a zároveň smutnila, že příběh skončí. Četlo se krásně.

OliP
30. června

Kniha je napsaná poutavě a čte se jedním dechem. Kapitoly jsou krátké, přeskakování mezi jednotlivými postavami a jejich momentálními životními situacemi vůbec neruší a nemáte pocit, že byste nejraději nějakou pasáž knihy přeskočili. Kniha je opravdu čtivá od začátku do konce. Přesto jí plný počet nedám, protože je to sice dobrá kniha, ale nějaký hlubší trvalejší pocit ve mně nenechá. Za přečtení ale urcitě stojí.

ElizabethK
22. června

Jako významný klad knihy musím vyzvednout její čtivost, kterou způsobil zajímavý příběh a vcelku jednoduché věty.
Byla jsem okouzlená proplétáním dvou hlavních příběhů, přehledným střídáním dění z roku 1944 a příběhů z dětství obou hrdinů.
Líbilo se mi, že interakce mezi Wernerem a Marií-Laurou byla po celou dobu mimořádně čistá.
Oceňuji nápad vzít hlavní hrdince zrak, příběhu ze 2. světové války (navíc ještě z okupované a bombardované Francie) to dalo úplně nový rozměr.

Naopak jako jasný zápor vidím závěr knihy, dopodrobna vypisovat osudy většiny postav mi přišlo zbytečné a pro nádherný procítěný příběh Marie-Laury a Wernera nijak důležité. Toto pokračování příběhu totiž v některých případech vůbec nepřineslo nové informace o osudu hrdinů a čtenář by byl schopný si to domyslet. Rokem 1945 by podle mě mohla celá kniha skončit.
Dále mě zarážela linie Němce Von Rumpela, ta, myslím, měla velký potenciál, ale podle mě byla trochu odbytá a přestože přinášela do příběhu napětí a zajímavé zvraty, působila na mě vysoce nepatřičně. Nechci tím říct, že bych ji z knihy vyškrtla, ale asi bych celou tuto linii pojala úplně jinak.

V konečném důsledku se mi tedy kniha líbila, rozhodně ji doporučuji k přečtení, ale za sebe musím říct, že měla několik chyb, které mi brání se do knihy naprosto zamilovat.

artepeli
21. června

Kniha, která se vryje do paměti a přinutí člověka přemýšlet o tom, kam nás život může zavést.
S lehkostí psaná kniha o nejednoduchých situacích, rozhodnutích a okolnostech. Poutavá, s úžasně vykreslenou atmosférou.

Len2očka
21. června

Román,který se mi četl srozumitelně a nenásilně.

brijana
15. června

Ten konec jsem tedy takový nečekala... ale kniha je hezky napsaná, krásně se četla.

tonysojka
13. června

Příběh o tom co udělá válka se snilky. A o tom, že nedotčenost našich dětí nás zachraňuje.

StefFišerová
13. června

Knížky s válečnou tématikou většinou nečtu, ale tentokrát jsem udělala výjimku. Možná právě proto, že válka je zde sice přítomná (to by jinak nešlo), ale příběh je vyprávěn z pohledu dětí a "obyčejných lidí" což mu, podle mého názoru, dodává na pochopitelnosti i pro ty z nás, kteří mají o dějinách 20. století základní přehled, ale nějak zvlášť se v nich a především v bojových tématech neorientují. Přečíst "Světla" bylo jedno z těch lepších rozhodnutí při volbě knížky. To jak autor dokázal zachytit život v období kdy světem hýbala válka a veškerá činnost a myšlenky se točily kolem ní je dokonalé. Ovšem, já nedokážu říct, jestli to takhle opravdu fungovalo, válku jsem (naštěstí!) nezažila. Myslím, že takových knížek by mělo být víc, aby lidé nezapomněli na to, co se stalo a aby se nerozhodli pro stejné činy, které už tu jednou byli a poznamenali svět už navždy...

menalinda
12. června

Zajímavá obálka,krásný příběh.Druhá světová válka,sirotek Werner a slepá dívka...určitě stojí za přečtení.

anez66
11. června

Co k tomu dodat. Nemůžu uvěřit, že to vážně takhle skončilo.

mirka71
08. června

Válečné romány normálně nečtu, ale teď jsem udělala vyjímku ve formě odposlechu audioverze. Zvěrstva páchaná za války jsou živá i dnes, po 70 letech. Zvlášť výcvik budoucích členů wermachtu je tedy fakt materiál. Životní osud slepé dívky je hezky vykreslený, jen kdyby tam ta válka nebyla....

sramkovamichala
06. června

I přesto, že vůbec nečtu knihy s válečnou tématikou, tak se mi pozadí této knihy moc líbilo.

Abia
03. června

Tentokrát nevím, co napsat. Líbila se mi, ale ....

Krisařka
24. května

Pro mne docela složité čtení, nicméně velmi jemná, citlivá a ,,milá´´ kniha, doporučuji...

Ema ma misu
19. května

Krásná, smutná a velmi příjemná knížka na čtení.

Vlcice72
09. května

Příběhů z období 2.sv.války už bylo vyprávěno opravdu mnoho, a je to dobře - pamětníků ubývá a pro mladou generaci už je to prehistorie. O to více oceňuji autorovu originalitu. Kniha se mi líbila a rozhodně ji doporučuji.

ArwenAragorn
06. května

V knize se odvíjí příběh slepé francouzské dívky Marie-Laury a německého chlapce Wernera v období let 1936 až po skončení 2. světové války.
Příběh je psaný nádherným jazykem, s hloubkou a citem.
Nedokážu dokonale vyjádřit, jaký pocit ve mně kniha zanechala, ale rozhodně patří k těm nejkrásnějším, které jsem četla.
A bez váhání bych se podepsala pod komentář Evaho73 nebo Šánky.

Misha224
26. dubna

Nápad určitě nebyl špatný, ale pro mě byla kniha hodně zdlouhavá a stálo mě dost sil, abych knihu vůbec dočetla.

BarboraMed
24. dubna

Velmi zajímavý příběh dvou mladých lidí během 2. světové války. Kniha mi ale přišla zdlouhavá, často jsem se do knihy musela nutit. Některé části se mi četly lépe, během některých jsem přemýšlela, že knihu odložím. Nakonec jsem se ale donutila ji dočíst a jsem ráda. Celkový dojem je dobrý, jen jsem doufala, že se hlavní hrdinové potkají dříve a na delší dobu ;)

biairicia
16. dubna

Je pro mě hrozně těžké tuto knihu zhodnotit... Příběh je krásný, ale...Osudy dvou odvážných lidí, které se na krátkou, ale silnou chvíli propletou. Je to hrozně silné a zároveň tomu něco děsně chybí. K jistým věcem by chtěl čtenář vědět víc, ale místo toho dostane pár kapitol o ničem. Chvílema jsem měla nutkání knihu odložit a pak jsem ji zas chvílema odložit prostě nemohla. Konec mě trochu zklamal, nebylo ho úplně třeba. Možná by to bylo lepší bez něj a nebo zkrátka uchopit jinak. Musím se na to pak podívat s odstupem.

Beruska18
14. dubna

Krásná kniha, zaujala mě od první stránky a naprosto mě vtáhla do děje. Zachycuje životy dvou mladých lidí v době 2. světové války a to jak ji prožívali, vnímali a hlavně jak zasáhla do jejich životů.

helča5
08. dubna

Na tuto knihu mě upozornila naše paní knihovnice a nelitovala jsem.Marie-Laure je neskutečně statečná dívka,mnozí z nás vidících by si z ní mohli vzít příklad,neměla lehký život,ale prala se s ním,stejně tak jako Werner.kniha ukazuje zvěrstva války a statečnost lidí,dobře se četla,doporučuji.

EleanorJane
07. dubna

Krásný příběh. Nevím co více tady napsat...

Olous1
06. dubna

Velice pěkný válečný román, který stojí za přečtení. Příběh Marie-Laure a sirotka Wernera mě velice zaujal.Moc hezky napsané. ..doporučuji.

Nela.Rob
05. dubna

Jak jsem tak pročítla předchozí komentáře, není co více dodat. Naprosto skvělá knížka!! Neskutečně propracovaný děj, který mě váthl a nepustil až do poslední stránky. Má představivost pracovala na plné obrátky. Knížka si cenu zasloužila, všem vřele doporučuji.

JaKa1974
03. dubna

Krásná kniha, prostě krásná, hned jsem si hledala na internetu informace o Saint-Malo. Celou dobu, co jsem knihu četla, jsem si představovala, jak to asi skončí, tajně jsem doufala ve šťastný konec, dopadlo to jinak, zatlačila jsem slzu. Ale to je život a je vidět, že kniha je o skutečném životě za války.