Jsou světla, která nevidíme ekniha

Marie-Laure prožívá s milujícím otcem spokojené dětství v Paříži. Život ji však postaví před první těžkou zkoušku, když v raném věku oslepne. Tehdy ještě netuší, že má před sebou další, mnohem obtížnější zkoušky. Němci obsazují Paříž a Marie s otcem jsou nuceni uprchnout, musejí opustit své dosavadní jistoty a vydat se za nejasnou vidinou bezpečného útočiště. Je ale možné najít takové místo v rozbouřené Evropě? Zvláště když s sebou Mariin otec nese nebezpečné tajemství? V německé hornické kolonii vyrůstá sirotek Werner, toužící po jiném osudu, než jaký mu byl předurčen. Chce přijít na kloub všem záhadám, které jej obklopují, fascinuje jej věda, technika. Jeho přirozený talent a samozřejmost, s níž je schopen opravit každé rádio, nezůstanou nepovšimnuty. Zajistí mu místo na elitní vojenské akademii pro Hitlerjugend – stane se z něj specialista na odhalování odbojových aktivit. Werner, který si je stále více vědom nelidských důsledků své inteligence, se nakonec při pátrání po odbojářích dostává i do Saint-Malo. Blíží se chvíle osudového setkání.....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/264561/jsou-svetla-ktera-nevidime-IIY-264561.jpg 4.42534

All the Light We Cannot See (2014)

Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno: (ekniha), MOBA (Moravská bastei)

maja2712
předevčírem

Zajímavá kniha. Něžná a drsná zároveň. Kniha o válce očima dospívajících dětí. Velmi hezký námět. Knihou jsem si tak hezky proplouvala a užívala si ji od začátku do konce.

martunka
08. prosince

Jsem nadšená. Celou knihu jsem si užívala.

misaa.p
05. prosince

Příběh byl hezký, ale asi jsem očekávala více. Zajímavá kniha se zajímavým příběhem, často napínavým a smutným, ale bohužel lehké zklamání.

lucie2371
04. prosince

Hodně silný příběh u kterého mnozí uroní i slzu.
Vřele knihu doporučuji!

Trustty
04. prosince

Tak tohle byla opravdu krása.
Nemám moc ráda tlusté knihy a tuhle jsem odsunovala hodně dlouho.
Válečný román napsaný v několika časových osách, sestavený z příběhů lidí, které svede cesta života dohromady.
Román je psaný v krátkých kapitolách, což je super. Takže čtete a čtete až zjistíte, že za malou chvíli vstáváte do práce :)).
Doporučuji

twiggynka
30. listopadu

Krásná kniha. Krátké kapitoly nutily číst stále dál a dál...

Yui-chan
28. listopadu

Kniha se mi velice líbila. Jak už jsem jednou komentovala u Zlodějky knih, dětský pohled na válku je pro mě více snesitelný. Je to spíše příběh, než úplný popis faktů. A přestože by měl každý vědět, co se za války dělo, tento styl mi vyhovuje více. Velice oceňuji nápad autora, že hlavní hrdinkou je slepá dívka, dalo to knize jiný rozměr, se kterým jsem se setkala poprvé. Marie a Etienne mě velmi bavili, a ani Wernera nešlo nemít rád, přesto že bojoval na druhé straně. Krátké kapitoly byly také příjemné, nemusela jsem si dlouho pamatovat jednotlivé příběhy, jako např. u Dívky ve vlaku. Vzhledem k tomu, že příběh za pár stránek znovu pokračoval, mnohem lépe jsem se orientovala. Jediné, co mě trochu mrzelo, je konec knihy. Já jsem neponaučitelná romantička, a všude by se mi líbil happy end. Hvězdu jsem za to ale neubrala, protože popravdě, ten konec vlastně dobrý byl, i když ne podle mých představ. Na knihu z válečného období velmi dobrý. Pro mě tato kniha obsahovala vše, co měla. Rozdíl života v krásné Paříži s životem v dětském domově v hornickém městě. Popis války nejen očima těch, kteří byli okupovaní, ale i ze strany německých vojáků. Knížka pomocí Wernera moc pěkně popsala, že většinou bojovali spíše s démony, které jim popsali jejich velitelé, než že by měli skutečnou představu s kým a za co bojují. Měla napětí, gradaci, dlouho očekávané setkání, možnost být hrdinou. A dar bohyně Země se snad konečně dostal k jejímu milenci (takže přece jen happy end, jen pro jiné postavy) :D.

housenka007
22. listopadu

Četla se jedním dechem.

anna0480
22. listopadu

Knížka to byla skvělá, o tom není pochyb.
Zpočátku jsem ale měla trochu problém se do ní správně začíst. Možná za to taky mohl fakt, že je to kniha dlouhá, psaná na téměř 540 stranách a chvílemi se tak nějak táhne. Po prvních dvou stovkách se to ale zlepšilo a já ji pak dočetla téměř jedním dechem.
Knihy s tématikou 2. světové války mám ráda, jen jsem jich už ale asi trochu přehlcená. V poslední době jako by se s nimi totiž roztrhl pytel. Navzdory tomu jsem ale z téhle byla nadšená.

Hlavními postavami jsou slepá francouzská dívka Marie-Laura a německý sirotek Werner. Tudíž lidé, kteří už samotným původem stojí v jakémsi kontrastu a my máme tím pádem možnost podívat se na válku dvěma různými pohledy.
Život těchto dvou mladých lidí je v knize vyprávěn střídavě ve velmi krátkých kapitolách se začátkem v roce 1944 při obléhání a bombardování města Saint-Malo. Autor se poté retrospektivně vrací do třicátých let, ve kterých obě postavy vyrůstají.
Nicméně během těchto krátkých kapitolek se vyprávění ze dvou hlavních postav rozšiřuje i na spoustu postav vedlejších a příběh samotný končí až rokem 2014 (což pro mě bylo taky velké - a příjemné - překvapení).

andrea4298
21. listopadu

Jeden z nejlepších románů, co jsem zatím četla!

Dita333
19. listopadu

Skvělá kniha. Začetla jsem se hned na prvních stránkách a místy ji nechtěla odložit. Možná bych ji vytkla konec, ten by asi býval zasloužil trochu více promyslet. Ale i tak je to na plný počet hvězd.

Vikk
16. listopadu

Téhle knížce paradoxně ubližuje ten obrovský pozitivní ohlas a všechny ty ódy, co se na ní pějí. Protože čekáte naprostou bombu. Bomba to je, to jo. Ale naprostá ne... Je to krásně napsaný/přeložený a překvapivě snadno se to čte. Očekávala jsem, že se tím budu prokousávat, že to bude těžký čtení, ale přečteno jsem měla během pár večerů (ani ne moc dlouhých). Dobrá volba byly krátké kapitoly i posouvání v čase, kdy se obě linky nakonec sejdou. Co mě zklamalo bylo vyznění příběhu jako takové. Očekávala jsem propracovaný příběh, kdy se na konci všechno propojí a já si řeknu "wow". Nestalo se, takže nakonec příběh vyzní dost do ztracena a to je škoda. I tak ale doporučuju. Je to pěkné čtení.

JIVaJaH
13. listopadu

Hodně jsem knížku chtěla přečíst, hodně si ji prožít. Obojí se splnilo.I když v jednu chvíli jsem váhala s odložením knihy.

petranecka
08. listopadu

Zajímavé pojetí, vyhovovaly mi krátké kapitoly, ale že bych byla vyloženě paf to ne - jednou přečíst ano, ale vracet se určitě nebudu :)

mau
06. listopadu

Každou minutu jsem měla strach, co se s hlavními postavami stane a to svědčí o dobře napsané knize. Krásný příběh, citlivý.

Jordyz
05. listopadu

Kniha je skvělá. Někomu může připadat nijaká, mě připadá zvláštním způsobem jemná. Celý ten příběh s takovou lehkostí plyne. Hrůzy války celý příběh dokreslují a přidávají na dramatičnosti a přesto je v knize něco navíc.... Prostě stojí za přečtení!

susani
02. listopadu

Krásný příběh v pozadí války. Zajímavě napsané - autor přeskakuje v čase,a to mi přijde netradiční. Nutí čtenáře zamyslet se nad příběhem a to je to hlavní,co mě na čtení takových knih baví. Kniha ve mě nechala zvláštní dojem a tak to má být ...

Sasanka173

Kniha se mi moc líbila...

poni

Příběh samotný nebyl zase tak špatný. Alespoň ze začátku. Pořád jsem čekala, že se konečně začne něco dít. Konec mi připadal zvláštní, jakoby zbytečný. Do čtení jsem se musela opravdu nutit. Je to škoda.

Čendovamáma

Za mě to až takový zázrak nebyl..popravdě říkala jsem si, že kniha s válečnou tématikou asi nebude můj šálek čaje, ale zase když už téma bylo ve Výzvě...
Možná jsem knihu četla ve špatné době nebo rozpoložení, ale musela jsem se do ní nutit..až ke konci mě to jakžtakž chytlo. Dávám 3*, za sebe bych ji nedoporučila

Scarllet

Očekávala jsem od knihy zřejmě mnoho. Nesedl mi způsob psaní-přeskakování času, postavy ani příběh nenadchl...

terin_ka

Upřímně, tahle kniha se mi nečetla snadno. Četla jsem jí dlouho a odkládala po pár kapitolách, abych mohla všechno zpracovat. Ale jen co jsem vše zpracovala, chtěla jsem zas brouzdat stránkami s Marií-Laure, Wernerem, Etiennem a madame Macevou. Úžasný příběh, po jehož přečtení jsem cítila neskutečný klid.
Války jsou zbytečné, jak ostatně dokazuje i tato kniha. Přesto není o válce. Je o lidech a o tom, že každý má možnost volby, nehledě na to, jak těžké a riskantní to někdy může být.

Sireen

Z nějakého důvodu mi kniha nesedla. Ačkoli byla napsaná krásně a dlouhé příběhy jsou to poslední, co by mi vadilo, tempo bylo tak neskutečně dlouhé, líné a celou dobu se v knize v podstatě vůbec nic nedělo...nevnímala jsem žádný vývoj v postavách, v emocích, v pocitech ani v ději. Možná se to jen netrefilo do nějakého mého životního období, ale musela jsem se do čtení poměrně přemáhat. Těšila jsem se a koukala po knize už dlouho, ale jsem zklamaná :)

Tirisa

Na knihu jsem se vcelku těšila a byla jsem nakonec bohužel zklamaná. Komentář pode mnou od JmenujiSeZuzla je naprosto vyčerpávající a já s ním souhlasím, bohužel ani konec nedokázal moje hodnocení vytáhnout na víc hvězd...Je to opravdu škoda, protože začátek vypadal slibně, a i když kapitoly jsou opravdu krátké, stejně mě to neušetřilo od nudy, kterou jsem často cítila. No nic, nebudu se dál rozepisovat, protože nic nového, než co už tu je napsané, bych stejně nevymyslela.

JmenujiSeZuzla

MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY!
Na tuhle knihu už jsem se těšila hodně dlouho, ale teprve teď na ní přišel čas. Překvapivě je docela obsáhlá co se všeho týče. Musím se sklonit před vytvořením postav i vybudování jejich charakteru a jejich příběhu. Tak dlouho mě nepotěšili postavy jak tyto, protože se s nimi často dá soucítit a líbilo se mi, že to mezi nimi nedopadlo, jak by v mnoha románech dopadnout mohlo. Líbilo se mi, že byli vyprávěny dvě (tři) dějové linky, které se prakticky během knihy neměli šanci setkat a společně se objevily pouze na chvíli. Díky tomu jsme měli šanci poznat obě strany válečného období. V tomto ohledu tedy oceňuji jedinečnost a originalitu knihy. Bohužel příběh se mi v některých částech zdá jakoby nedopsaný, kompletně nedořešený nebo odfláklý. Například příběh von Rumpla se mi zdá dosti nezáživný. Je zajímavé zkombinování dějové linky Marie právě s von Rumplem, ale buď tam měla dostat tato postava více prostoru nebo se tam neměla vůbec objevit, protože pro mne jako čtenáře je tato postava dále nezajímavá. Skákání mezi časovými pásmy mi nijak nevadilo, i když chápu, že některých čtenářům to problém dělat může. Kniha je dobře napsaná. Když si k ní totiž sednete a řeknete si že si přečtete například 3 kapitoly, nakonec jich přečtete 8. Bohužel si stále myslím, že kniha měla obrovský potenciál v mnoha ohledech, naneštěstí těch spoustu malých nedostatků nakonec utvoří, ten spíše negativní pohled na knihu. Za normálních okolností bych knize udělila pouze 2 hvězdičky, ale díky konci, který byl napsán moc krásně a udělal takovou pěknou tečku na závěr knihy, dostane tato kniha 3 hvězdičky. Sice takové slabší, ale přeci.

sassenkka

Nejdříve jsem chtěla dát tři hvězdy, ale ten závěr mě dostal, tudíž dávám čtyři.
ALE. Tak nějak nevím. Ten příběh nepříběh byl takový trošku nijaký, místy jsem byla úplně mimo. Občas mi dělalo problémy i to časové skákání. Jak už jsem zmínila, závěr mě dostal, byl úžasně napsaný, ale vlastně musím říct, že mě i malilinko zklamal. Tím myslím něco jsem čekala a těšila se na to, a nakonec nic. Každopádně styl psaní, popisy, dialogy, to všechno bylo super, krásné, silné, místy dech beroucí. Ale asi jsem čekala nějakou víc promyšlenou zápletku nebo nevím.

jobile

Kniha mě zaujala svým námětem i zpracováním. Myšlenka pěkná, jen jsem se občas ztrácela v posloupnosti příběhu kvůli časovým skokům. Jinak se ale četla velmi rychle a příjemně.

Makrela Liška

Měla jsem chuť ponořit se zas jednou do nějakého románu a oči mi padly na Doerra. Četl se jedním dechem a bavil mě, a ačkoliv nejde nijak těžké čtení, není to rozhodně ani knížka nijak plytká. Nicméně po přečtení se přece jen cítím trochu podvedená a zmanipulovaná autorem, z jehož díla cítím jistý kalkul. Námět je atraktivní, dvě jiné, citlivé duše jako ústřední postavy příběhu na pozadí tak černého údobí, jakým 2. světová válka byla. Kdo by se nedojal a nesympatizoval s nimi? Snad leda cynik. Americká škola vhodně dávkovaného napětí a emocí, která nemá problém najít si svého čtenáře. I skeptiky přesvědčí nálepka s Pulitzerovou cenou. V tomto ohledu jde o dobře odvedenou práci. Ovšem něco tomu chybí a kapitoly na konci, odehrávající se po válce snad vše jen zbytečně rozmělňují.

ludek.n

Nádherný a úchvatný příběh, který je napsaný s citem a grácií. Autor využil kontrastu bezohledné, surové války s celou její vražednou mašinérií, kterou postavil proti křehké, bezbranné, mladé lidské bytosti, jež jí musí čelit. Text přitom plyne v oné romantizující přirozenosti tak, jak autorovi vznikl pod rukama. Žádné přehánění, pouťové triky, přibarvování, brutalita, expresivní dialogy. I bez těchto laciných berliček to funguje neskutečně dobře, což ostatně potvrzuje i udělení Pulitzerovy ceny. Evidentně tenhle skvělý příběh nedojal jen mou osobu, která si zamilovala Marii-Lauru, ale i ostatní povolanější než jsem já. A o tom to celé je - o emocích, protože kdo neuroní slzu nad nevidomou dívkou, prodírající se zničeným světem a bojující s osudem. Celé to vyprávění má hloubku, která dokáže zasáhnout na pravém místě a strukturu, která vtáhne a nepustí. Přestože je celé vyprávění spíše smutné, šedivé a nezřídkakdy pochmurné, nepůsobí depresivně ani poraženecky. Naopak hýří barvami naděje a naplnění, krásou a silou, která hory přenáší. Je skutečně neuvěřitelné, jak dobře se Doerrova kniha četla, jak moc jeho vyprávění bavilo a jak jeho myšlenky ponoukaly k zamyšlení, které se neztratilo ani s posledním otočením stránky. Už dlouho jsem neměl v ruce tak velkolepé čtení, jakým Jsou světla, která nevidíme.

babsi66

Oceňuji, že autor odkázal značnou část knihy vyprávět 3 linie příběhu, aniž bych měla pocit, že některá z linek je v knize tak trochu do počtu. Sice jsem čekala, že se propojí trochu dříve, nicméně fakt, že k jejich propletení dojde až téměř na konci knize neubírá na zajímavosti.