Jsou světla, která nevidíme

Jsou světla, která nevidíme
ekniha

Marie-Laure prožívá s milujícím otcem spokojené dětství v Paříži. Život ji však postaví před první těžkou zkoušku, když v raném věku oslepne. Tehdy ještě netuší, že má před sebou další, mnohem obtížnější zkoušky. Němci obsazují Paříž a Marie s otcem jsou nuceni uprchnout, musejí opustit své dosavadní jistoty a vydat se za nejasnou vidinou bezpečného útočiště. Je ale možné najít takové místo v rozbouřené Evropě? Zvláště když s sebou Mariin otec nese nebezpečné tajemství? V německé hornické kolonii vyrůstá sirotek Werner, toužící po jiném osudu, než jaký mu byl předurčen. Chce přijít na kloub všem záhadám, které jej obklopují, fascinuje jej věda, technika. Jeho přirozený talent a samozřejmost, s níž je schopen opravit každé rádio, nezůstanou nepovšimnuty. Zajistí mu místo na elitní vojenské akademii pro Hitlerjugend – stane se z něj specialista na odhalování odbojových aktivit. Werner, který si je stále více vědom nelidských důsledků své inteligence, se nakonec při pátrání po odbojářích dostává i do Saint-Malo. Blíží se chvíle osudového setkání.....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/264561/jsou-svetla-ktera-nevidime-IIY-264561.jpg 4.41987

All the Light We Cannot See (2014)

Literatura světová, Romány, Válečné
Formáty eknihy:EPUB, MOBI
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

janulka1310
14. prosince

Nádherný kvalitní román se vším všudy...Doporučuji!

Owain
14. prosince

Pribeh pekny, hlavni postavy si oblibite. Cekala jsem nejaky zvrat nebo vic propracovany konec. Celkove 4 hvezdy za krasny pribeh a napeti, jen ten konec nejaky moc rychly a odbity.

DominaCZ
12. prosince

Opět enormně přeceňovaná věc.
"příběh" kluka? Téměř zbytečnej - chviličky o pobytu v HJ škole si člověk může přečíst v odborné publikaci. Okamžiky u aparátů už nejsou zajímavý.
O holce by byla lepší malá kniha, to by bylo lepší, ale nespojovala bych to s válkou, ale život se strýčkem. Bylo to kouzelný a měla štěstíčko na skvělý lidičky, trochu sladké, ale jinak by to šlo.
Připočtěme tunu zbytečnýho marastu a máme tu dvě star.

Evaneva
12. prosince

Tato kniha určitě stojí za přečtení! Zajímavé je prolínání různých časových i dějových rovin. Je třeba jí číst v krátkém čase, jinak se v ději i v postavách budete ztrácet. Trochu mi trvalo, než mě "chytla", ale pak už jsem četla jako divá.

Leeonteena
10. prosince

Velká očekávání plodí velká zklamání. Abych byla fér - kniha se četla dobře, oba hlavní hrdiny bylo velmi snadné si oblíbit a celkový děj se mi líbil. Tajemství, napjetí i mystično - setkání hrdinů, Moře plamenů, papá. Mělo to velký potenciál, bohužel konec byl odbytý a všechny ty věci najednou postrádaly smysl. I tak dávám čtyři hvězdy, protože se mi líbilo jak byla kniha napsaná a určitě doporučuju přečíst a udělat si vlastní názor.

piittii
10. prosince

Nadherny pribeh, krasne psany. Stoji za precteni.

TomHr
05. prosince

Kolik knížek o Druhé světové člověk přečte? A kolik filmů shlédne? A přesto knížka přináší nové náměty k zamyšlení. Jak válku prožívá slepá holka? A vůbec, jak to udělat, aby se slepé dítě neztratilo ve městě?
Příběh dívky a drahokamu je rádiovými vlnami propojený s příběhem německého sirotka, který směřuje přes elitní nacistickou školu do jednotky likvidující v Rusku partyzánské rádiové stanice. Přes Rakousko pokračuje do Francie, kde tajnou vysílačku udržuje v chodu odbojářská buňka složená z laskavých hospodyněk, slepé dívky a starého pána trpícího strachem z otevřených prostor ...
Příjemně napsáno, se smyslem pro zkratku a současně i pro detail. Přiznávám, že jsem se uprostřed chvíli zasekl, ale druhou půlku knihy jsem slupnul jako malinu a na konci prostě musím dát všech pět.

Enolain
05. prosince

Skoda..velka skoda..napad se slepou divkou a zazracnym kaminkem, mohla to byt tak zajimava kniha... a takle prd.. knizka je psama v pomalem tempu...coz mi ani nevadilo..tesila jsme se na setkani hlavnich hrdinu..a? To me hodne sklamalo...i ten konec me zklamal... knizka je takova nijaka... bez stavy, bez napjeti, bez dotazenych veci....

Ruzaaa
04. prosince

Knihu jsem koupila již před nějakou dobou, ke čtení jsem se dostala až teď díky čtenářské výzvě. Ač kniha nepatří k úplně těm nejlepším válečným románům, má originální podtéma, které mě opravdu bavilo. Nicméně například kolem Moře plamenů mi konec přišel odfláknutý, stejně jako jsem nečekala, že Marie-Laure a Werner spolu prožijí tak málo času. Ale válka mnoho času lidem sebrala, takže je to jen můj subjektivní pohled. Kniha celkově se určitě řadí k povedeným a doporučuji ji.

Romcha
28. listopadu

Bohužel, tentokrát půjdu proti davu. Rozumím tomu, za co kniha s největší pravděpodobností dostala Pulitzerovu cenu. Je to ten podmanivý styl psaní, důrazná korektura a pouze pomocí slov se autorovi podařilo čtenářům předat pocity lidí, do kterých se jinak nevcítíte (nevědomost, nevidomost, odcizení, sužování válkou atd.).

Na druhou stranu nerozumím po tak dlouhé práci tak otevřenému konci. Když už na knize pracuji deset let, včetně tak důkladného stylu psaní a korektury, neměl by být nechaný otevřený konec. Nevidím tam po tak dobře provedené práci na tak propracovaném příběhu jednoduše důvod.

Netvrdím, že to není kniha ke čtení. Jen až se vám poskládají puzzle na konci příběhu, které se prolínají několika časovými i dějovými liniemi, můžete být zklamaní.

Co se pak týče tématiky. Musím říct, že i letos jsem na toto téma četl skutečně lepší knihy.

lilites
28. listopadu

Tato kniha mě zaujala již v knihkupectví. Anotace vypadala velmi dobře a tak jsem se rozhodla knihu koupit a přečíst.
A hle... Nelituji svého rozhodnutí.
Nejen že Vás kniha provede druhou světovou válku očima ,,dětí,, kteří musí velmi rychle dospět, ale seznámí Vás i s dalšími lidmi. Každý z nich řeší válku po svém, každý z nich má i svůj osobní problém a každý chce přežít...
A Vy chcete přežít s nimi!
Za mě velmi pěkná kniha, ke které se opět někdy vrátím a budu opět prožívat životy Marie-Laure a Wernera Pfenniga..

Silwinka87
26. listopadu

Knížku jsem si vybrala kvůli Čtenářské výzvě.Moc jsem od toho neočekávala.Musím ale říct,že se mi moc líbila.Dva silné příběhy z období druhé světové války.Udělalo to na mě dojem. Neměli bychom zapomínat na hrůzy,které válka přinesla..
Je pravda,že se děj trochu vlekl,ale četlo se mi to dobře,za víkend jsem knížku přečetla.
Musím ještě říct,že na mě ,mimo jiné, udělal velký dojem příběh Frederica.
Doporučuji!!!

slunicko1958
26. listopadu

Mě tato kniha nenadchla. Troufám si tvrdit, že s touto tematikou jsem přečetla mnohem lepší díla. Dočetla jsem ji, ale nevtáhla mě do děje. Zůstala jsem nad věcí, jako by se mě děj ani netýkal. Škoda...

venora
22. listopadu

moje obavy z oceněné knihy pominuly po pár stránkách. Přečetla jsem jedním dechem, velmi čtivé, určitě. ůžu jen doporučit

lenkaabooks
21. listopadu

Knihu jsem si vybrala do Výzvy a prala se s ní asi tři týdny. Nejde o to, že by byla špatně napsaná, to vůbec ne, ale jakoby se tam nic nedělo. Klidně jsem přestala číst v půli strany, nečetla pár dnů a vůbec jsem neměla to nutkání vědět, co bude dál. Je to zvláštní, válečné téma mi nevadí, kapitoly psané z pohledu více osob také ne, vše na sebe plynule navazuje, ale tak nějak táhle a prostě tomu chyběla "šťáva". Přesto dávám 4 tak trochu rozpačité hvězdičky.

RauMari
20. listopadu

Já prostě nevím. Četla jsem knihu částečně z důvodu knižní výzvy a částečně čistě proto, že mi kniha učarovala svou anotací. Celý příběh je takový táhlý, ale myslim, že nejde říct, že je to zbytečné. Avšak zbytečné mi přišlo skákání v čase, což mi velice vadilo a také mě to rušilo. Z knihy jsem dost na važkách, co se obsahu týče, protože za mě celé knize chyběla jiskra, díky které bych ji hodnotila pěti hvězdami.

Elieneth
20. listopadu

Způsob, jakým do sebe jednotlivé části příběhu pasují, je úžasný! Knihu jsem přečetla opravdu "jedním dechem". Velice dobře se čte a dějová linie je brilantně vystavěná. Jedna z nejlepších současných knih z válečného prostředí.

denydejna
20. listopadu

Ne vždy mě válečné téma v knize nadchne, proto tyto knížky ani nevyhledávám a naprosto chápu, co lidem na téhle knížce vadí..
ALE
mě se to naopak LÍBILO! :) Styl psaní, kapitoly časově na přeskáčku a nádech mystiky? Za mě super a nelituju, že jsem se do takové bichle pustila!

edith79
20. listopadu

Četla jsem do výzvy a po pravdě mi to dost trvalo a kniha mě příliš nenadchla. Obecně válečné téma v knihách moc nemusím a proto si od něj dám zase delší dobu pokoj.

mladkovazuzana
19. listopadu

Moc krásný příběh

Bublinka78
18. listopadu

Dva dny a kousek mi stačily k přečtení této nádherné knihy. Nesmírně poetický a poutavý příběh. Rafinovaně kratinké kapitoly vám nedovolí přestat a vy ani nechcete. Osudy jednotlivých aktérů se splétají dohromady jako prameny vlasů do copánku. Popisy scén jsou tak barvité (nebo šedivé), že je zkrátka vidíte. Jsou knihy, které mne znepokojují; knihy, které si přečtu a jen pokrčím rameny; a pak jsou knihy, které se stanou mými přítelkyněmi, hned jak je dočtu. Takové si kupuji. Tohle je další z mých přítelkyň.

MartinkaSl
18. listopadu

Do knihy jsem se nejdříve nemohla začíst, ale poté mě svým příběhem plným bolestí a smutku naprosto pohltila.

Ukázala mi další z hrůz války a donutila mě přemýšlet, že v dnešní době řešíme samé blbosti.

Krásná kniha!

LenkaGrangerová
16. listopadu

Wow. Takhle dlouho mě žádná kniha za srdce nechytla. Nádhera!

Paobratil
15. listopadu

Tolik krásy, citu, bolesti, krutosti, dychtivosti a touhy? Jak?

Žij, než zemřeš.

janik27
15. listopadu

Neskutečně, pro mě letos nejlepší kniha

magnolia
12. listopadu

Válka je nejhorší strašné zlo. Tato kniha je o válce. A o lidech, o síle mluveného slova (čtení), o touze vědět víc a o statečnosti. O lidskosti i lidské krutosti.
Kniha se čte velmi dobře, poháněla mne zvědavost a napětí, spojené s osudy hlavních hrdinů, tak mladých, sympatických a znevýhodněných. Drsné popisy se střídají s dramatickými i dojemnými situacemi. Důležitou roli v příběhu mají radiopřijímače, jejich vysílání a příjem, bylo to opravdu důležité zařízení v té době a v tomto příběhu zvlášť. Jen mi to vyprávění připadalo místy přehnaně poskládané, hrdinové někdy se schopnostmi až nadpřirozenými nebo byli výjimečně nadaní a šikovní... ale je to román, ne dokument. Wernera mi bylo líto, fandila jsem mu. Je to tak mezi 3 a 4 hvězdami.
(Můj názor je, že kniha by mohla být kratší, i vzhledem - je tam na stránkách mnoho místa prázdného. Ale v této době se knihy dělají spíše silné, což někoho často odradí od čtení. A taky potom zabírají mnoho místa v knihovně.)

Danka22
10. listopadu

Moc hezká knížka.

Sisine
07. listopadu

Krásná kniha, která určitě stojí za přečtení

Gibis
06. listopadu

Vůbec se mi do čtení nechtělo, ale čtenářská výzva je čtenářská výzva :) A díky za ni, protože takové knihy bychom měli číst. Neměli bychom zapomínat, jak byla válka hrozná. Tenhle příběh mi zůstane v hlavě dlouho. Jen mě malinko zklamalo, na jak malý okamžik se vlastně nakonec Verner s Marií-Laure setkali.

katerina.l.
06. listopadu

Půjdu proti davu... Knihu jsem četla do Výzvy a myslím, že tím pro mě také zůstane. Z válečného románu mají "stříkat" emoce, u této knihy mi to tak nějak chybělo.