Jsou světla, která nevidíme

Jsou světla, která nevidíme
ekniha

Marie-Laure prožívá s milujícím otcem spokojené dětství v Paříži. Život ji však postaví před první těžkou zkoušku, když v raném věku oslepne. Tehdy ještě netuší, že má před sebou další, mnohem obtížnější zkoušky. Němci obsazují Paříž a Marie s otcem jsou nuceni uprchnout, musejí opustit své dosavadní jistoty a vydat se za nejasnou vidinou bezpečného útočiště. Je ale možné najít takové místo v rozbouřené Evropě? Zvláště když s sebou Mariin otec nese nebezpečné tajemství? V německé hornické kolonii vyrůstá sirotek Werner, toužící po jiném osudu, než jaký mu byl předurčen. Chce přijít na kloub všem záhadám, které jej obklopují, fascinuje jej věda, technika. Jeho přirozený talent a samozřejmost, s níž je schopen opravit každé rádio, nezůstanou nepovšimnuty. Zajistí mu místo na elitní vojenské akademii pro Hitlerjugend – stane se z něj specialista na odhalování odbojových aktivit. Werner, který si je stále více vědom nelidských důsledků své inteligence, se nakonec při pátrání po odbojářích dostává i do Saint-Malo. Blíží se chvíle osudového setkání.....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/264561/jsou-svetla-ktera-nevidime-IIY-264561.jpg 4.58

All the Light We Cannot See (2014)

Literatura světová, Romány, Válečné
Formáty eknihy:EPUB, MOBI
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

petunie1
včera

Velice čtivá kniha s chytře napsaným příběhem, všechny dílky skládanky do sebe krásně zapadnou. Ve válce to ani nemohlo jinak dopadnout. Všem hrdinům bych však moc přála krásný konec. V životě to ale bohužel chodí jinak. A tak velice oceňuji, jak autor dokázal věrohodně převyprávět např. pohádku, kterou německý národ dětem mohl vtloukal do hlavy báchorky o těch "zkažených" obchodnících... Vlastně si ji ani přesně nevybavuji, ale vím, že mě při čtení této pasáže kniha nejvíce dostala.

Kudrnatá
včera

Pro mě nejlepší kniha minulého roku. Do stylu psaní tohoto autora jsem se zamilovala, líbí se mi jeho smysl pro detail, který krásně vykreslil v popisech vnímání světa slepé dívky.

JointlieKat94

Minulý rok jsem rozečetla tuto knihu, přečetla jsem pár stránek, a knihu jsem odložila. Prostě jsem to nezvládla číst dál. Brečela jsem. Odložila jsem jí teda na pár měsíců, s tím, že až se na to budu cítit, dočtu.. ta chvíle přišla minulý týden. Kniha mě chytla a nepustila! Brečela jsem ještě 2x. Ale dočetla. Naprosto silný příběh z 2.SV, o lásce, o ztrátě a o velkých náhodách.., který mě vtáhnul do děje. Strašně nemám ráda "tlustý" knihy, vždy jsem myslela, že je budu číst věčnost. S touhle to ale tak uteklo, že si po dočtení musim odpočinout. Tak moc mě to dostalo..

Martiiiik

Moc krásná kniha. Moc nemusím přeskakování z minulosti do budoucnosti, ale tady mě to hnalo neustále dál. Jak se jedna dějová linie, začínající těsně před válkou, postupně přibližovala k druhé, téměř na konci války, bylo naprosto fascinující.. Věděla jsem dopředu, že mě nečeká happyend, ale stejně mě to zasáhlo.. Pět hvězd je naprosto oprávněných a mohu doporučit všem.. Jen občas to chce zásobu papírových kapesníků u sebe :-)

knihamojalaska

Jedna z najlepších kníh, aké sa ku mne dostali...nie je to práve oddychové čítanie kvôli vojnovej tematike, ide o veľmi smutný príbeh, no zanechal vo mne veľmi silný dojem..vrelo odporúčam :)

Bukina

Přečetla jsem ji opravdu jedním dechem, nedalo se přestat. Zajímavý a propracovaný příběh.

d.a.s.a

Krásná a smutná.. Jako bych byla za války v Saint-Malo. Žila jsem ten příběh s nimi.

Inka063

Jedna z mých nejlepších knih. Trochu náročné je sledování přeskakování mezi přítomností, minulostí a hlubší minulostí, o to je kniha zajímavější. Ale samozřejmě nejen "technicky". Kniha je o zrání, přerodu, přemýšlení o sobě. O hrdosti a síle osobnosti. O síle osudu, lásce a pomoci za cenu vlastního skonu. I o válce, manipulaci a krystalizování charakterů.
Už mám připravenou ke čtení O dívce Grace, doufám, že po tomto skvostu nebude zklamáním.

Monni

Tohle byla snad nejdéle čtená knžka v mém životě. Asi 3x sem ji odložila, že to nedám. Ale jelikož nesnáším rozečtené knihy, tak jsem ji přece jen dočetla. A jakmile jsem ji dočetla řekla jsem jen jediné slovo...KONEČNĚ!... Kdyby byla tak o polovinu kratší, tak bych asi řekla, že je to celkem fajn knížka, ale takto určitě nee. Kniha je úplně zbytečně roztažená a polovina věcí tam byla úplně bezpředmětná. Za mě tedy nevím kde přišla k takovým oceněním. Takže můj za mě tedy nikdy víc.

zuzca.h
31.12.2017

Moje poslední a zároveň nejlepší kniha roku2017. Ze začátku mě štvalo to přeskakovaní v čase, ale pak jsem si zvykla. Příběh co Vás chytne za srdce a nepustí. S Marie-Laure jsem prožívala celý příběh, tajila dech a držela palce. Držela jsem palce i Juttě a Wenerovi aby přežili. Na Wernera jsem byla naštvaná když narozdíl od slabého Frediho se nedokázal vzepřít pro něj nesmyslným nařízením a obrečela jsem co se Fredimu potom stalo, protože společnost ho považovala za slabocha. Celou dobu jsem pro Wernera a Marie-Laure doufala ve šťastný konec, ale ty ve válce nebývají,že:( Pro mě krásně napsaný příběh o touze přežít o překonávání sám sebe a víře v lepší zítřky.

Luucie
30.12.2017

Kniha mne lákala z jediného důvodu - čte ji snad každý, musí být skvělá.
No nebyla. Alespoň ze začátku ne, ztrácela jsem se v postavách, ztrácela jsem se v letech. Zmatek se vytrácel jak jsem se prokousávala dějem a začala jsem doufat kdy a jak se Werner a Marie-Laure potkají.
Ke konci nastal zlom a já nemohla přečíst číst. Procházela jsem ulicemi společně s Marii-Laure, žila s ní v domě, prožívala strach, když byla několik dní schovaná na půdě.
Co velice chválím jsou krátké kapitoly.

monushka
30.12.2017

Knihu jsem nasla minuly rok pod stromeckem. Tesila jsem se, az si ji prectu, ale porad na ni nejak nebyl cas. Az mi k tomu dopomohla ctenarska vyzva a splneni posledniho zbyvajiciho tematu. A jsem tomu vdecna, nebot i pres velky pocet stranek jsem mela rychle precteno. Ze zacatku mi delalo problem stridani charakteru, mista a deje, ale s rostoucim poctem prectenych stranek jsem se nemohla od pribehu odtrhnout.

Dakarianna
30.12.2017

Hodně dlouho jsem se na knihu pouze chystala, nebýt čtenářské výzvy tak nevím, nevím, kdy bych se k ní dostala. Děsila mě ta tloušťka. Ale nakonec se kniha ukázala velmi čtivou, dost tomu pomáhalo více pohledů (za mě byly rozhodně nejlepší kapitoly s Wernerem) a to, že byly velmi krátké. Příběh je silný, nezapomenutelný, ale stejně si myslím, že kdyby byla kratší, vůbec by jí to neuškodilo.

veronika0382
29.12.2017

Dobře. Chtěla jsem dát původně 3 hvězdy, ale jednu přidávám za ten konec. Opravdu mě dojal a zalily se mi oči. Ale! Na to, že jsem se na knihu chystala dva roky (dva roky jsem jí měla koupenou, ale stále na ní nějak nebyla nálada - moje intuice nezklamala, žádné wau se nekonalo) a byl okolo ní takový humbuk, jsem čekala prostě víc. Kniha mohla mít úplně v klidu o polovinu méně stran. Místy strašně nudné a zdlouhavé. Občas jsem i přeskakovala nudné pasáže o radiovlnách a opravách přijímačů. Děj mi přišel nedotažený a tak nějak tomu všemu něco prostě chybělo. Nejvíce zajímavých, kde děj bavil a tak nějak odcejpal, bylo posledních 100 stran. Rozhodně znám silnější a lepší příběhy. Ale za přečtení zase určitě stojí. To jů :-)

agatha2
29.12.2017

Kniha je to krásná, to jí nelze upřít. Ale nemohu říci, že by pro mě byla nezapomenutelnou a to jsem očekávala, že se nezapomenutelnou stane. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla, ale vracet se k ní asi už nebudu.

PetraChvílová
28.12.2017

Jedna z nejlepších knih, které jsem četla. Od první stránky jsem se nedokázala odpoutat.

baru_h
27.12.2017

Kniha je to tlustá a někdy se příběh až příliš vlekl. I tak děj této knihy je úchvatný, ale na druhou stranu mi naskakovaly myšlenky o hrůzách, které se v té době odehrávaly. Přesto je kniha napsána hezkým jazykem bez nějakých velkých popisů hrůzostrašných událostí. Pouze popisu život lidí za války, jejich pocity. Vše je ale popsáno, až s takovou každodenností a lehkostí. Alespoň tedy mně to tak připadalo.
Akorát jsem ubrala jednu hvězdičku za zmatek, který jsem měla při přeskakování z jedné časové linie do druhé.

Tofinka
24.12.2017

Opravdu pěkná knížka. Každá z postav vnímala válku po svém, s jinými pocity, a tím to bylo ještě zajímavější. Marii-Lauru jsem si velmi oblíbila a Wernera nakonec také (spoiler! : proto mi bylo celkem líto, že spolu mohli strávit jen jeden den). A nakonec... Musím říct, že konec mi přišel takový neúplný, no, prostě mi nějak nesedl.

Knihy odehrávající se v období války jsem nikdy neměla moc v lásce (za to může jen a jen povinná četba :D), ale najdou se u mě i případy kdy mi to nevadí (například V šedých tónech a teď i Jsou světla, která nevidíme)... Takže mi zbývá už jen říct, že knihu vřele doporučuji :).

Andvejka
23.12.2017

Víc jak polovinu knihy jsem se doslova nutila, abych ji nevzdala a četla dál, protože mi ani trochu nesedělo přeskakování kapitol v letech, místech, postavách a ději, který byl jednou tady a podruhé o několik let zpět. Nicméně posledních 200 stran jsem si zvykla a přečetla s velkou chutí, konečných 150 dokonce za jedno odpoledne. Natolik mě děj pohltil, byť mě mrzí, že Marii-Laure a Wernerovi bylo věnováno málo společného času a prostoru.

Dlouhou dobu jsem si představovala ideální konec knihy dle mého scénáře, ale ten nepřišel. Čekala jsem shledání po letech, kdy ji spatří při procházce Paříží a uvidí v ní tu slepou, pihovatou dívku, kterou kdysi dávno zachránil a nikdy na ní nezapomněl. Bohužel.

Moc mě ani nezaujal závěr knihy, přišel mi "prázdný" a nedokončený.

Původně jsem měla v plánu dát knize pouze 3 hvězdy, nicméně svižnější druhá půlka knihy mi nedala a vysloužila si čtvrtou hvězdu. Vyhovovaly mi krátké kapitoly, ale byla bych raději, kdyby kniha byla napsaná hezky popořadě, byť rozdělena na jednotlivá časová období.

tlllk
22.12.2017

ten chlapcov príbeh začínal trochu ako jak Feinmanov životopis. O tejto vojne boli napísané mraky kníh a stovky hodín dokumentov, ale tejto knihe sa žiaden nepodobá. Určite odporúčam.

nikola2817
19.12.2017

Právě jsem dočela a přemýšlím, co o této krásné knize napsat....Ještě jsem plná dojmů, doznívá ve mně tento příběh a ještě tak trochu brouzdám ulicemi Saint Malo spolu s Marií-Loure. Ač knih o válce byla napsána spousta, tato kniha je přesto neotřelá a přináší nové podněty k zamyšlení. Příběh je tak krásně napsaný, a jsou v něm dokonale vykresleny pocity, každého člověka, jak vnímá válku po svém...
Příběh je velice poutavý, má krátké kapitoly, a to vás nutí stále a stále číst. A vy čtete a čtete, až se najednou osudy všech postav protnou, příběh skončí, a ve vás přesto stále doznívá...Jen mi bylo líto, jak dopadl Werner, i to, že se s Marií-Loure setkali pouze na tak krátkou chvíli...

janulka1310
14.12.2017

Nádherný kvalitní román se vším všudy...Doporučuji!

Owain
14.12.2017

Pribeh pekny, hlavni postavy si oblibite. Cekala jsem nejaky zvrat nebo vic propracovany konec. Celkove 4 hvezdy za krasny pribeh a napeti, jen ten konec nejaky moc rychly a odbity.

DominaCZ
12.12.2017

Opět enormně přeceňovaná věc.
"příběh" kluka? Téměř zbytečnej - chviličky o pobytu v HJ škole si člověk může přečíst v odborné publikaci. Okamžiky u aparátů už nejsou zajímavý.
O holce by byla lepší malá kniha, to by bylo lepší, ale nespojovala bych to s válkou, ale život se strýčkem. Bylo to kouzelný a měla štěstíčko na skvělý lidičky, trochu sladké, ale jinak by to šlo.
Připočtěme tunu zbytečnýho marastu a máme tu dvě star.

Evaneva
12.12.2017

Tato kniha určitě stojí za přečtení! Zajímavé je prolínání různých časových i dějových rovin. Je třeba jí číst v krátkém čase, jinak se v ději i v postavách budete ztrácet. Trochu mi trvalo, než mě "chytla", ale pak už jsem četla jako divá.

Leeonteena
10.12.2017

Velká očekávání plodí velká zklamání. Abych byla fér - kniha se četla dobře, oba hlavní hrdiny bylo velmi snadné si oblíbit a celkový děj se mi líbil. Tajemství, napjetí i mystično - setkání hrdinů, Moře plamenů, papá. Mělo to velký potenciál, bohužel konec byl odbytý a všechny ty věci najednou postrádaly smysl. I tak dávám čtyři hvězdy, protože se mi líbilo jak byla kniha napsaná a určitě doporučuju přečíst a udělat si vlastní názor.

piittii
10.12.2017

Nadherny pribeh, krasne psany. Stoji za precteni.

TomHr
05.12.2017

Kolik knížek o Druhé světové člověk přečte? A kolik filmů shlédne? A přesto knížka přináší nové náměty k zamyšlení. Jak válku prožívá slepá holka? A vůbec, jak to udělat, aby se slepé dítě neztratilo ve městě?
Příběh dívky a drahokamu je rádiovými vlnami propojený s příběhem německého sirotka, který směřuje přes elitní nacistickou školu do jednotky likvidující v Rusku partyzánské rádiové stanice. Přes Rakousko pokračuje do Francie, kde tajnou vysílačku udržuje v chodu odbojářská buňka složená z laskavých hospodyněk, slepé dívky a starého pána trpícího strachem z otevřených prostor ...
Příjemně napsáno, se smyslem pro zkratku a současně i pro detail. Přiznávám, že jsem se uprostřed chvíli zasekl, ale druhou půlku knihy jsem slupnul jako malinu a na konci prostě musím dát všech pět.

Enolain
05.12.2017

Skoda..velka skoda..napad se slepou divkou a zazracnym kaminkem, mohla to byt tak zajimava kniha... a takle prd.. knizka je psama v pomalem tempu...coz mi ani nevadilo..tesila jsme se na setkani hlavnich hrdinu..a? To me hodne sklamalo...i ten konec me zklamal... knizka je takova nijaka... bez stavy, bez napjeti, bez dotazenych veci....

Ruzaaa
04.12.2017

Knihu jsem koupila již před nějakou dobou, ke čtení jsem se dostala až teď díky čtenářské výzvě. Ač kniha nepatří k úplně těm nejlepším válečným románům, má originální podtéma, které mě opravdu bavilo. Nicméně například kolem Moře plamenů mi konec přišel odfláknutý, stejně jako jsem nečekala, že Marie-Laure a Werner spolu prožijí tak málo času. Ale válka mnoho času lidem sebrala, takže je to jen můj subjektivní pohled. Kniha celkově se určitě řadí k povedeným a doporučuji ji.