Cizinka

kniha od:

Cizinka https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37101/bmid_cizinka-lPC-37101.jpg 4.3 2265

Cizinka / Outlander série

< 1. díl >

Jsme v roce 1945 a armádní zdravotní sestra Claire Randallová přijíždí se svým mužem Frankem na skotský venkov, aby tu prožili své druhé líbánky. Po válečných hrůzách, kdy Claire pracovala v polní nemocnici ve Francii a svého muže, jenž také sloužil v armádě, viděla za celou dobu jen třikrát, se konečně oba radují ze společně strávených chvil a plánují budoucnost. Poklidná skotská vesnice se jeví jako ideální místo pro vzájemné sblížení a jaro láká k výletům do romantické a pověstmi a mýty opředené krajiny. Frank, který miluje historii, tu navíc nachází stopy po svém anglickém praprapředkovi, kapitánu Jonathanu Randallovi, jenž byl velitelem anglické vojenské pevnosti Fort William v polovině 18. století. Poklidný idylický venkov však skrývá nečekaná tajemství a překvapení. Jsou to především dávné mýty a pověry, které zdejší obyvatelé úzkostlivě dodržují i ve 20. století, ale také místa, kde se dějí nezvyklé a nepřirozené úkazy. Jedním z nich je kopec Craigh na Dun, na němž při jedné ze svých botanických expedic objeví Claire megalitickou stavbu. Je to kamenný kruh podobný proslulému Stonehenge v Jižní Anglii. Dotkne se jednoho z menhirů a pak se to stane. Ve změti zvuků a neurčitých představ se přenese o dvě stě let zpátky. Do časů kapitána Randalla, který bojoval se skotskými klany a krutě hájil zájmy anglické koruny na Skotské Vysočině...... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Plejáda
Originální název:

Outlander , 1991


více info...

Komentáře (600)

Komentáře 600 Recenze 23

lailaj
lailaj
22.11.2023 3 z 5

Bohužel se nepřidám k fanouškům této knihy a jsem si jistá, že další díly číst nebudu. Styl psaní nebyl špatný, ale přišlo mi , že postavy byly povrchní a nešly do hloubky a některé věci prostě neřešily (objevím se 200 let zpět, nikoho neznám, styl života úplně jiný, ale pohodička a klídek, žádná panika ?!). taky mi tak nějak přišlo, že se autorka vyžívala v týrání Jamieho

Ctenaricek4
Ctenaricek4
07.11.2023 5 z 5

Ke knize jsem se dostala také díky seriálu, který pokládám za svůj nejoblíbenější. Kniha je napsána opravdu poutavě a čtenář hltá každou další stránku. Navíc se mi líbí objevovat místa v knize, která se nedostala do samotného seriálu. Už se těším na druhý díl.


Plativa
Plativa
04.11.2023 5 z 5

Knížku jsem koupila na základě doporučení jako dar k Vánocům, neodolala jsem a sama jsem si ji nakonec přečetla taky a trochu toho lituju, protože teď jsem celou knižní sérií Cizinka posedlá. :D Velmi čtivé a dechberoucí, těším se, až si přečtu další díly. Jinak jsem se začala dívat na seriál Outlander, který je natočen podle knižní série Cizinka, a musím říct, že se mi taky velmi líbí, hlavně jak je autentický s knihou. Doporučuji.

Elapheg
Elapheg
02.11.2023 5 z 5

(SPOILER) Možný spoiler:
Claire Randallová, zdravotní sestra se vrací domů po konci 2. světové války. Shledání s manželem po dlouhé době se rozhodnou strávit jako druhé líbánky v Británii. Claire se při prohlídce jednoho přírodního úkazu dotkne kamene, který je menhir a který ji katapultuje do Skotska v roce 1743. Není zde žádná elektřina, nic z moderní doby a Claire se postupně snaží přizpůsobit se podmínkám, ve kterých se nachází. Jako zdravotní sestra zde může léčit zraněné a mezi jednimi z nich je i Jamie Fraser, Skot, který se do ní zamiluje. Claire je Jamie také velmi sympatický. No jisté je, že se bude muset rozhodovat mezi manželem z 20. století a návratem zpátky, nebo zda zůstane ve Skotsku. Jak to dopadne a jak se Claire rozhodne? To už si přečtěte sami. Je to dost poutavé čtení. Nechybí zde přátelství, láska, bitky, nepřátelství mezi Skoty a Angličany, tíha života té doby a autorce se podařilo skvěle vykreslit atmosféru té doby. Jsem velmi zvědav na pokračování v druhém díle a děkuji za komentáře mých knižních přátel, které mě přiměly si knihu koupit. Děkuji vám všem. Kniha se mi velmi líbila, dávám pět hvězd a doporučení všem románovým fandům s historicko fantasy a romantickým podtextem. :-)

123.Iveetka
123.Iveetka
23.10.2023 4 z 5

Ke knize jsem se dostala až po zhlédnutí seriálu, ráda totiž porovnávám knižní a televizní tvorbu. Kniha se mi moc líbila, protože jsem se dozvěděla trochu víc informací než v seriálu a pochopila některé situace lépe. Nicméně seriál se mi líbil trochu víc, určitě si ale přečtu i další díl.

Annicka
Annicka
14.10.2023 2 z 5

Nevím, mě kniha úplně nezaujala. Je pravda, že jsem si ji vybrala hlavně kvůli tomu cestování v čase, ale po této stránce se mi kniha moc nelíbila. Možná jsou to moje předsudky, ale Claire mi přišla na dobu, kdy měla žít (tedy kolem roku 1945), příliš moderní a Jamie už úplně. Po této stránce mě tedy kniha úplně nenadchla a přiznám se, že romantiku taky nemám moc ráda... Možná jen nejsem cílová skupina. Poslouchala jsem jako audioknihu v podání Jitky Ježkové. Papírově bych asi nedočetla...

calwen1633
calwen1633
14.09.2023 5 z 5

Tak kniha rozečtena snad dva roky 100 stran jelikož jsem viděla seriál tak mě moc nebavila a letos jsem do dočetla na jeden zátah od půlky jsem se nemohla odtrhnout. A jdu na druhý díl. Opravdu čtivé a na Francii se moc těším.

Luteka
Luteka
31.08.2023 5 z 5

Po zhlédnutí seriálu jsem okusila i knihu a musím přiznat, že mě fascinovala více. Velmi mě bavil historický kontext a reálie. Kniha je velmi čtivě napsána, téměř jsem se nemohla odrthnout. Ideální na jarní slunné dny, kdy okolo voní pučící květiny :)

KlaraD851
KlaraD851
27.08.2023 4 z 5

Romantika není úplně můj žánr, ale tady toho bylo naštěstí víc - příběh, příroda i napětí. Pokud by byla kniha rovnou zasazena do 18. století, tak ji odejdu obloukem. Tady mě zaujal právě přesun v čase, takže jsem zkusila. Nebylo to špatné, ale na další díly se zatím nechystám.

m_martina
m_martina
01.08.2023 4 z 5

Zvláštní kniha. Bohužel mi nesedla tolik, jak jsem očekávala. Kdyby byla reálnější, líbila by se mi určitě víc. Takhle jenom čtyři hvězdy za čtivost a další části už si odpustím.

MichalMartinka
MichalMartinka
16.07.2023 5 z 5

Kniha, která velmi mile překvapila. Zdravotní sestra se vrátí z roku 1945 do roku 1743. V této chvíli začíná velmi zajímavé a napínavé čtení. Pohled ,,moderní ženy,, která se nesnaží věci měnit, ale spíše si uvědomuje, že musí věci žít, tak jak si doba žádá. A najdou se i úsměvné pasáže. A samozřejmně historie, která je sice v pozadí, ale dřív nebo později, vyplave na povrch. Já byl mile překvapen.

book74worm
book74worm
13.07.2023 3 z 5

Červená knihovna, zasazená do atraktivního prostředí skotské Vysočiny. Jazykově dost jednotvárné, postavy dost ploché... ale jako odpočinek po konci semestru dostačující.
Jeden z mála případů, kdy seriál je výrazně lepší, než kniha - skvěle hraje krajina, oko těší sexy kilty a především sošný, rezavý Jamie Fraser, samozřejmě.

Lovana
Lovana
27.06.2023

Dlouho jsem přemýšlela, zda se do této šíleně dlouhé série pustit, docela mě odrazovala délka jednotlivých knih, jejich počet i to, že autorka stále ještě v této sérii pokračuje (i když než se já dočtu k zatím poslednímu dílu, tak to bude trvat věky), takže když jsem nakonec objevila první díl jako audioknihu, řekla jsem si, že to přece jen zkusím. Nemůžu teda posoudit, zda by mě stejně bavila i psaná kniha, slyšela jsem dost názorů, že na papíře se příběh hodně táhne. Mě audiokniha bavila hodně a také rychle utíkala, na to, že měla zhruba 24 hodin, tak si myslím, že jsem ji poslechla hodně rychle.
Motiv série je zajímavý a první díl mě bavil, ale asi se ještě rozmyslím, jestli budu v sérii pokračovat. Přece jen těch dílů a stran je tolik.

Hodnocení 3,75*/5*

stanislava9718
stanislava9718
09.06.2023

První díl série Cizinka, jsem dostala jako dárek od kamarádky a k tomu doporučení, že je i seriál. Přečetla jsem první knihu, zaujalo mě toto téma z doby povstání Skotů v Jakobitské rebélii proti vládcům Anglie. Autorka detailně popisuje život, radosti i strasti poddaných Jejího veličenstva.

Maky806
Maky806
08.06.2023 5 z 5

Tak tlustá knížka, že se mi ani nevešla do kabelky. Ale četlo se to pěkně a už sháním další díl.

Téra
Téra
05.06.2023 3 z 5

Knihu jsem začala číst, až když jsem měla shlédnuto asi tři čtvrtě první série seriálu. Seriál si mi líbil, tak jsem si řekla, že když je to podle knižní předlohy, tak bych si ji jako správný čtenář měla přečíst. Neodradil mě ani vysoký počet stran. Jen teda kdybych se nejdříve pustila do knihy, udělala bych lépe. Tím jak je seriál celkem věrný předloze, tak mi to vůbec neutíkalo. Pořádně jsem se začetla, až když jsem se dostala k pasážím, které jsem ještě neviděla v seriálu. A pak už jsem to dočetla velmi rychle. Do dalšího dílu se asi pustím, jen to musím vydržet a nedívat se nejdříve na další sérii. A upřímně, knihu s tuším 800 stranami jsem ještě nečetla a trochu mě to děsí.

Farg
Farg
15.05.2023 3 z 5

Věděla jsem o čem zhruba kniha je a těšila se na příběh, kdy se vrátíme do minulosti. Kniha mě bavila asi tak do dvou třetin, pak to bylo hrozně táhlé a nakonec jsem si oddychla, že jsem na konci. Do dalších dílů se pouštět nebudu.

MichalMartinka
MichalMartinka
11.05.2023 5 z 5

Pro mě velké překvapení. Kdysi dávno jsem viděl seriál - pouze první sérii - a něco málo mi utvělo. ALE kniha je daleko lepší a události jsou vělmi dobře popsány. I z historického hlediska (a to historii Skotska neznám, ale myslím, že většinu z nás kniha donutila se o část historie zajímat). Je to sice červená knihova o zralé ženě, která už něco zažila - jak v posteli tak v životě, ale ničeho není tak moc, aby to čtenáře odrazovalo. Takže za čas se pustím do druhého dílu.

Pumpkin
Pumpkin
27.04.2023 3 z 5

No, není to můj žánr. Mohlo to být místy dosti zkráceno. Jako děj byl zajímavý a byla jsem zvědavá jak to dopadne. Romantiku nečtu, no tady mně zlákala ta cesta časem do minulosti.
Každopádně další díl si už půjčovat nebudu, ale seriál zkusím.

Juici
Juici
24.04.2023 3 z 5

.. A svět kolem nás byl rázem nový a bohatší ..

Mám z knihy rozporuplné pocity. Na jednu stranu to byl velmi zajímavý zážitek, na druhou stranu to bylo někdy opravdu zdlouhavé čtení.

Občas mě překvapovalo, jak Claire byla docela v pohodě s tím, že se ocitla v úplně jiné době. Souznila jsem s její myšlenkou, jak vše muselo být takové čistší a klidnější, bez automobilů, továren .. apod. S čím jsem ale moc nesouznila, byly některé části, při kterých se mi dělalo nevolno. Jamie v knize dostává opravdu naloženo.

Knihu hodnotím tak 50 na 50. Uvidíme jestli se časem budu chtít začíst do pokračování. Tloušťka knihy v mezích, ale představa tloušťky u těch ostatních dílů mě trošku děsí :)

AriaLovesBooks
AriaLovesBooks
19.04.2023 5 z 5

Píše se rok 1945 a Claire Randallová, armádní zdravotní sestra, se společně s jejím manželem Frankem nachází ve Skotsku na venkově. Na tomto místě se však stane nečekaná, přímo magická událost, která Claire otočí život o 180 stupňů Na kopci Craigh na Dun se Claire dotkne menhiru a vzápětí se přenese o 200 let nazpátek, do doby kapitána Randalla, velitele anglické vojenské pevnosti. Navíc kapitán Jonathan Randall je jedním z předků Franka. V této době na Claire čeká mnoho dobrodružství, plných bojů, vášně, pochybností a krve

Na tuto knihu jsem se chystala již několik let a konečně jsem se dostala k tomu ji přečíst. A jsem vskutku šťastná, že jsem po této knize sáhla, protože mě příběh naprosto pohltil!

Opravdu moc se mi líbí ona kombinace historického prostředí, romantiky, bojů a erotiky. Velmi silně mi to připomínalo Píseň ledu a ohně, kterou naprosto zbožňuji. Autorka skvěle vykresluje jednotlivé postavy, příběh byl hezky propletený do sebe, objevovaly se různé zvraty, emoce se zdály býti téměř opravdovými Cizinku bych označila za vskutku poutavé a vydařené dílo.

Knihu doporučuji všem, kteří mají rádi historické romány a také trochu fantasy.

Pog
Pog
21.03.2023 5 z 5

I pro mě se kniha Cizinka stala srdcovou záležitostí, kterou jsem přečetla jedním dechem. Hlavní dvojice postav mi byla velmi sympatická od samého začátku a bylo mi potěšením s nimi sdílet všechna jejich dobrodružství. Vedlejší postavy byly také skvěle vykreslené, mnoho z nich jsem si zamilovala, některé jsem nenáviděla. A romantická linka? Ta byla napsána naprosto úchvatně, užívala jsem si každou chvíli a moc jsem jim fandila.
V knize nechyběly ani velmi detailní popisy různých zranění, ze kterých se mi občas i zvedal žaludek, ale dokreslovalo to o to věrohodnější atmosféru. A musím podotknout, že atmosféra středověké skotské vysočiny je atraktivní už sama o sobě.
Cizinka rozhodně stojí za přečtení, za mě je to jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla.

Renka142
Renka142
17.03.2023 5 z 5

Srdcovka....

jitka3027
jitka3027
20.02.2023 5 z 5

Úvod knihy mi přišel takový nemastný, ale ve chvíli, kdy se Claire přesune v čase dej nabírá pěkně obrátky. Někdy až surový popis do nejmenších detailů vás vtáhne do děje a nepustí. Je to veliká zběsilá jízda historií plná nečekaných napínavých zvratů i brutálních popisů, které se střídají s chvilkami plnými lásky. Strhující, jsem nadšená.

katka3993
katka3993
19.02.2023 5 z 5

napinavé, čtivé, obsáhlý děj… někdy až tak napinavé že když jsem četla před spaním nemohla jsem usnout :D žila jsem ve Skotsku kde se příběh odehrává, děj i místa vcelku věrohodná (z mého pohledu). Doporučuji

Evkaha
Evkaha
02.02.2023 4 z 5

Kniha se četla hezky, rychle, svižně. Popis Skotska se mi moc líbil. Musím ale přiznat, že seriál se mi líbil víc

devildeny
devildeny
30.01.2023 4 z 5

Znám děj se seriálu, takže jsem věděla, co očekávat, ale čte se sama, takže super.

Kopretina
Kopretina
26.01.2023 2 z 5

Ne, nezaujala mě. Samá erotika a sex, přiznávám, že mě to nudilo. Když se mě dcera ptala, co to čtu a o čem to je, říkala jsem, no žena se ocitla v minulosti a pak samý sex. Ještěže bojovala s vlky, aspoň to mělo chvíli nějaký děj. A ona pak: zlatí vlci. Takže u nás to je teď kniha "zlatí vlci".

Atara16
Atara16
04.01.2023 5 z 5

Mě se knížka líbila, když se Claire ocitne o 200 let zátky v čase. jsou některé místa humorná tak se mi kniha četla jedním dechem.

Ajinka126
Ajinka126
22.12.2022 4 z 5

Tohle se mi těžko hodnotí. Na jednu stranu jsem si knihu užila, líbily se mi hlavní postavy, akčnost děje a celé mě to jednoduše bavilo.

Na druhou stranu musím hodně upozadit pocity naprosté najivity nad pohledem na historii a vztah muže a ženy. Nad jejím pohledem na to, kolikrát ji tam chtěli znásilnit, zmrzačit nebo upálit. Hlavně, že je zamilovaná. Nad tím jsem často kroutila očima.

Nebudu raději ani rozebírat problémy cestování v čase, které autorka neřeší a já u toho zůstanu také.

Pokud všechno tohle přehlédnete, tak do toho rozhodně jděte! Bylo to pro mě svěží a příjemné poslouchání (koupila jsem jako audioknihu a Jitka Ježková odvedla skvělou práci).

Konec se pro mě trochu táhl, ale stejně jsem po dokončení audioknihy měla pocity smutku, že už nemůžu pokračovat dál. Klasický čtenářské rozpolcení.