PaníLenka PaníLenka komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Knihám s tématem holocaustu a podobným se spíš vyhýbám, Hanu mi ale půjčila kamarádka, tak mi bylo hloupé ji vrátit nepřečtenou - a vůbec jsem nelitovala. Byla jiná, než jsem čekala, a jak jsem se pak dověděla, byla inspirovaná skutečnými příběhy a možná proto všechno dávalo smysl. Silný zážitek. Skvělá paní spisovatelka.

01.02.2021 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Úžasný slovní humor! Knížku mi kdysi půjčila paní sousedka, bylo to vydání ze čtyřicátých let, dost ohmatané a já při čtení poznala, proč. Naprosté nadšení, musela jsem si sehnat svoji vlastní (knížky totiž vracím....) a mám ji na nočním stolku pro případ nutnosti spravit si náladu!

23.04.2021 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Čekala jsem klasickou detektivku, ale dostala jsem spíš napínavý a hezky vystavěný příběh, týkající se osudů lidí, spojených se životem jedné šumavské vesnice. Mám ráda takové knihy.

12.11.2022 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Knížku jsem si koupila na knižním festivalu loni (kéž by zase nějaký někdy byl...!) těsně před tím, než se všechno zavřelo. Už při čtení Dědiny mě totiž bavil způsob vyprávění, kdy děj posouvá vždy jiná postava svým vlastním pohledem, a je na čtenáři, aby si výsledný příběh poskládal. Vrány byly v tomto podobné, jen ještě o něco smutnější....autorka musí být skvělá psycholožka nebo pozorovatelka, protože vnitřní svět všech hrdinů, jak ho popisuje, je TAK uvěřitelný! Kolikrát si člověk říká, jak může někdo udělat to nebo ono, a autorka dává nahlédnout do zákoutí lidské duše, kde se vysvětlení dočká, jakkoli s ním nemusíme souznít...moc se mi tento způsob psaní líbí.

24.01.2021 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Narodila jsem se a žiju nedaleko Ostravy, přesto jsem neměla o některých historických událostech, o kterých kronika pojednává, ani zdání - ve škole nám o tom nikdo neřekl a pamětníci z mého okolí vzpomínali na jiné události. Velmi silný příběh, přečtený jedním dechem a smekám před úžasným stylem, jakým je napsán! A co bych nepřiznala, v závěru už jsem měla písmenka rozmazána - a špatným zrakem to nebylo....Doporučuji a rovnou jako povinnou četbu!!!

12.05.2021 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Psaní paní Mornštajnové mi prostě sedí, příběhy jsou zajímavé a přitom naprosto uvěřitelné, a co oceňuji ze všeho nejvíc, je ta špetku suchého humoru při popisu i velmi smutných dějových zvratů, díky čemuž není kniha ani nudná, ani zbytečně sentimentální a patetická. Teď se těším na Listopád!

19.04.2021 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Skvělá kniha se pozná tak, že má spoustu stran, v průběhu čtení se sice chcete dovědět, jak to dopadne, takže zanedbáváte spánek i rodinu, ale s ubývajícími stránkami je vám vlastně líto, že se s hrdiny budete muset rozloučit a největší radost vám udělá, když se dozvíte, že pokračování už je na světě, byť zatím pouze v originále….

03.08.2022 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Přečteno na základě čtenářské výzvy a na doporučení kamarádky - a rozhodně to byla skvělá volba! Marťana jsem viděla jako film, a musím přiznat, že víc než jednou, patří do našich rodinných oblíbených filmů. Spasitel je ještě trochu víc sci-fi, technické pasáže jsem občas přes své vzdělání musela autorovi věřit, ale napětí a skvěle vystavěnému příběhu rozhodně trocha vědy neublížila - a ten konec! Luxusní. Díky, čtenářská výzvo a Markét, za těch několik večerů v meziplanetární společnosti!

27.08.2023 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Bezvadná detektivka. Napětí, velmi drsný příběh i humor, vše velmi dobře nadávkováno. Doporučuji a těším se na další díly!

23.01.2023 5 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Ani napotřetí jsem se při výběru knihy na oddechové čtení nespletla - napínavá detektivka se zajímavou zápletkou. V sérii se sympatickou Erikou budu určitě pokračovat.

03.02.2022 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Překvapení, naprosto ojedinělý způsob, jak s humorem vyprávět o smutných věcech, doporučuji!!

27.01.2021 5 z 5

Slib mlčení Slib mlčení Linda Castillo

Výborná detektivka (kniha i hlavní hrdinka), výborná série, zajímavé prostředí, jdu hned na další díl.

20.02.2023 5 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

(SPOILER) Neměla jsem od knihy žádná očekávání, nějak se u mě ocitla. Po několika stránkách jsem dostala strach, že se bude jednat o prvoplánovou legraci na úkor asociální chudinky, leč posléze se příběh začal jevit více tajemně a čím dál víc dojemně, nicméně vtipné pasáže provázejí celý příběh až do šťastného konce. Spokojenost.

05.06.2023 4 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Dostala jsem přesně to, co jsem od pokračování Dívky v ledu čekala - dobrou detektivku klasického střihu na odreagování.

08.01.2022 4 z 5

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

Knížka se ke mně dostala náhodou, většinou se knihám od momentálně mediálně známých lidí spíš vyhýbám, tentokrát jsem byla mile překvapena. Popis běžných životních situací mladé ženy se střídá s hlubšími úvahami nejen o víře a Bohu - to mě bavilo. Navíc tomu odpovídala pro mě povedená grafická podoba knihy. Jen více podobných osobností i knih!

21.08.2022 4 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Moje první přečtená kniha autorky - a rozhodně ne poslední, bezvadná česká detektivka, příjemné překvapení

25.05.2022 4 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Detektivka pro relaxaci jak stvořená, nechybí napětí bez zbytečné brutality, osobní linka vyšetřovatelů i trocha humoru - jen víc takových knížek!

02.03.2024 4 z 5

Noční pták Noční pták Brian Freeman

Zajímavé téma, lidská paměť je opravdu složitá, vzpomínky ošidné - už jsem na toto téma četla nějaké studie a příběh považuji za docela uvěřitelný. Navíc je napínavý až do konce a hlavní hrdina sympatický - co víc si od thrilleru přát?

26.09.2021 4 z 5

Střípky ticha Střípky ticha Linda Castillo

Opět nemůžu říct nic jiného, než že jsem si pár večerů s Kate i Tomasettim užila přesto, že příběhy z prostředí Amišů nejsou veselé. Jsou ale originální i napínavé, a to je pro detektivku na odreagování podstatné. Rozhodně se se sérií neloučím.

14.03.2023 4 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Nový díl série byl opět skvělý, děj originální, měl spád a i dějová linka osobního života Eriky mimo vyšetřování se ubírala zajímavým směrem… už teď doufám v pokračování a těším se na něj!

26.12.2022 5 z 5