Eleanor se má vážně skvěle

Nikdy není pozdě změnit svůj život. Svérázná, asociální Eleanor Oliphantová všechno zvládá sama. Vystudovala klasickou literaturu, ale pracuje jako účetní a je jí úplně jedno, co si o ní ostatní myslí. Po Glasgow chodí v kožené vestě a s taškou na kolečkách. Nemá žádné kamarády a víkendy tráví s lahví vodky, aby vytěsnila vzpomínky na otřesné dětství. Když ale naváže nečekané přátelství s kolegou Raymondem, začne jí docházet, že takhle to dál nejde a že musí vystoupit ze své ulity....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/354644/eleanor-se-ma-vazne-skvele-Zrn-354644.jpg 4.4838
Vydáno, Plus

Eleanor Oliphant Is Completely Fine, 2017

Kniha Eleanor se má vážně skvěle

SaraX
předevčírem

Této knížce musím dát plný počet hvězd, a to jsem ji nejdřív po pár stránkách odložila, tak byla pro mne nečtivá.....takže u mne obrat o sto procent, jsem ráda, že jsem to s příběhem Eleanor nevzdala, dala na zdejší recenze a překonala počáteční negativní pocity "co to je, proboha, za čtení"...já té divné holce opravdu fandila a jsem moc ráda, že se jí tenkrát sesypal ten pracovní komp..... :-)

P.S. Svého Raymonda by měl mít v životě každý z nás.....

gladya

Jedna z knížek, kterým hvězdy dávám za to, jak na mě zapůsobily. Je dobře, že v anotaci vlastně není to nejdůležitější o hlavní hrdince. Čtenář se postupně dozvídá, co všechno Eleanor prožila. A pochopí, proč žije tak, jak žije. Jistě, jsou i "podivíni" , kde není příčina zvláštního chování tak jasná, ale o těch jsou jiné příběhy.

Jak ubíhají stránky, postupně se ukazuje, že to, co se zdá divné a neuvěřitelné, má v příběhu místo. Ani to, že některé věci byly předvídatelné, mi nevadilo. Je to knížka o velkém zlu, které člověka poznamená. Ale i o dobru a troše naděje. Víc nenapíšu, abych moc neprozradila. A zahlédla jsem někde srovnání s Ovem od Backmana. To srovnání je dost mimo. Eleanor je úplně jiná než Ove a z jiných důvodů. Jak o tom přemýšlím, jednu shodu bych přece jen našla, v obou knížkách vnímám lidskost.

Abroš

Něco mezi "Vzdělanou" a"Muž jménem Ove". Ale drsnější příběh.Smekám před hrdinkou,že se dokázala vyhrabat z tragické minulosti.Kniha se čte velmi dobře.
Doporučuji

Pralinka1910

Příběh o lidské odlišnosti, společenské toleranci, síle kamarádství a důležitosti správného ukotvení v rodině. Děj není nijak atraktivni, přesto se mi velmi dobře četl.
Hlavní hrdinka je emočně mírně oploštělá, sociálně nedozrálá a vykazuje aspekty PAS (porucha autistickeho spektra).
Za skvělé považuji, zde v komentářích, přirovnání k Sheldonu Cooperovi z Teorie Velkého třesku. Sheldon je typický Asperger, což je jedna z forem PAS.
Po přečtení této knihy, si začínáme uvědomovat, ze podobných “jiných” lidí je na světě víc.
Když se kolem sebe podívám já, takové “nestandardní typy” napočítám hned čtyři.
Jednoho z nich považuji za svého kamaráda.
Je to lékař, momentálně pokořující x-tou atestaci, sportovec s vypracovanými bicepsy, štíhlý, vysoký, černovlasý, inteligentní, cestovatel, fotograf... Když vystoupí v záchranářském ze sanitky RZP, musí plesat srdce všech dívek, které ho spatří.
Přesto jeho tajným přáním je mít aspoň par kamarádů, přítelkyni (tu mu nenápadně pomáhám najít i já), založit vlastní rodinu, vychovávat děti.
Nevím, zda se to někdy podaří. Je mu čtyřicet a je to Asperger. Většina lidí v okolí ho nemá, pro jeho odlišnost, ráda, někteří se veřejně radují nad jeho sociálními neúspěchy.(potíže při vyřizování věcí na úřadech, neohrabanost při jednání s vedením ...)
Muj život jeho existence hodně obohatila. Mám kamaráda s křišťálovou duší, která není schopná závidět, prospěchařit, cítit zášť.
Pokud jsme schopni pustit si do života takového nestandartního člověka, dostane kamarádství nový rozměr.
A to je poslání knihy o Eleanor.

smrčci

Tak takhle knížka mě totalne rozložila. Jeste nikdy jsem nečetla nic, kde by mi jedna scena připadala nesmírně komicka a během tří vět naopak totalne tragicka a smutná. A tady se to delo neustále. Opravdu silna knížka.

Luciluc

"Když člověk musí, snese téměř cokoliv. A to je dobře i špatně."
Přiznávám, že jsem si knížku původně vybrala jen kvůli jejímu názvu. Později mě zaujala i anotace (konečně je hlavní hrdinkou introvertka!), i kladné hodnocení zde, na Databázi knih. Dobře se to čte, ale jestli hledáte příběh plný zvratů, budete muset sáhnout po jiné knize. Z psychologického hlediska je to ovšem zajímavý příběh, tématem je samota. Hlavní hrdinka, třicetiletá Eleanor Oliphantová, mi ze začátku přišla dost zvláštní, ale s přibývajícími stránkami mi byla víc a víc sympatičtější. U některých pasáží jsem se pousmála nad Eleanořinou neznalostí někdy až triviálních věcí/situací, ale vzápětí jsem si uvědomila, že je to vlastně hrozně smutné. Nechápu, jak mohla tolik let žít takhle sama, ještě navíc s neřešenými traumaty z dětství. Během čtení se postupně odkrývá minulost, jde hlavně o věc, kterou spáchala její matka. Děsivé. Zajímavé bylo, jak jedna nečekaná událost (záchrana neznámého člověka) dokázala spojit osud Eleanor a Raymonda. Byl to v podstatě její zachránce a líbil se mi vývoj jejich kamarádství. Čekala jsem trochu uzavřenější konec, ale vím, že už i tak se Eleanor má vážně skvěle.

osman111

Při pročítání komentářů jsem měla pocit, že mě čeká čtivá, ale možná trochu banální kniha. Nemohla jsem se více mýlit.
Tato kniha je jedna z těch, na které se nezapomíná. Myslím, že může spoustě lidem pomoct. Na mě působila až terapeutickým dojmem.
Skvěle psychologicky zpracovaný příběh nenápadné průměrné ženy, která je vlastně přesným opakem.
Velice silné. Doporučuji.

TerezaRůža

Příběh plnej emocí i humoru. :)