Deník farářky
Komentáře knihy Deník farářky
Přidat komentář
oddechové čtení, po knize jsem sáhla na doporučení. Autorka příjemná a sympatická, nicméně nic pro mě. Ale svou skupinu čtenářů si najde a fanoušků.
Příjemné a oddechové čtení. Zážitky, které neměly chybu a od srdce jsem se zasmála. Paní farářce bych neměla problém se vyzpovídat, působí lidsky a citlivě.
Netusil jsem, co od teto audioknihy cekat. Nepochazim z verici rodiny a vira je mi ponekud cizi. Proto jsem se rozhodl rozsirit si obzory a nasat informace primo od zdroje.
Zajimal me bezny zivot nekoho, kdo pro viru dycha a presne tento vhled mi kniha nabidla. Ocenuji vysvetlivky, jelikoz v terminologii mam znacne mezery. Pani fararka je mi z deniku i z ruznych rozhovoru velmi sympaticka a budu urcite pokracovat Zpovedi Fararky.
Kniha neni zadne zasadni cteni, bez ktereho nelze zit, ale nabidne pohled do zivota nekoho velmi inspirativniho a zabavneho. :)
Inspirativní žena, inspirativní kniha.
Sympatickou mladou paní farářku jsem poprvé zaznamenala ve StarDance, kde jsem jí fandila a posílala SMSky. Svým vystupováním, názory i celkovým projevem si mě okamžitě získala.
Knihu jsem poslouchala v audioverzi – a musím říct, že to byla skvělá volba. Paní Martina Vikrorie si ji sama namluvila a díky jejímu klidnému, příjemnému hlasu na mě její slova působila s pocitem, že jsou určena pouze a jenom mně.
Paní farářka Martina Viktorie Kopecká ve svém deníku přichází s otevřeným srdcem a moderním pohledem ukazuje, že víra – ať už v Boha nebo v něco jiného – není dnešní společnosti vzdálená. Naopak. Má co nabídnout každému, kdo hledá směr, odpovědi anebo jen vnitřní klid.
Já sama jsem věřící. Věřím ve Vesmír - v něco, co nás dalece přesahuje.
Moc se těším nejen na pokračování ‘Zpověď farářky', které si určitě pořídím, ale především na chvíli, kdy si paní farářku půjdu osobně poslechnout do některého z kostelů, kde slouží mši.
20. 2. 2022 Upravit Smazat
Paní farářka Martina Viktorie Kopecká přichází ve svém deníku s otevřeným srdcem pro hledající, ve snaze, aby nalezli pomoc a posilu pro život. Víru v Boha poznala a přijala v církvi Československé husitské již jako dospěla. Avšak má široký rozhled v ekumenickém hnutí, kdy přijímá každého i s různými odlišnostmi. Svým moderním zjevem ukazuje, že víra není vzdálená a má nám co dát dnešním lidem.
Jana"12 - 20. 2. 2022
Nejprve jsem četla Zpověď farářky, která mi přišla čtivější. Deník farářky jsem četla déle a trochu jsem se do čtení musela nutit. Nicméně i tak jsem v knize našla spoustu myšlenek a názorů k zamyšlení a také spoustu veselých příhod. Úlevné je i zjištění,že i farář je jen člověk
Z knihy jsem rozpačitá, čekala jsem něco jiného, je to takový kočkopes, žádné téma nejde do hloubky, povrchní vyprávění. Vadilo mi neustálé zdůrazňování červené rtěnky, vizáže a rumu, knížku bych znovu nečetla.
Inspirující člověk, hezké a hlavně pohodové čtení i farářka je jen člověk a má své radosti i bolesti.
Ta obálka je úplně top, je opravdu skvělá. A co se té knihy týče, tak nevím, co vytknout. Bylo to příjemné čtení.
Paní farářka je opravdu jedinečná a inspirativní bytost, která by i člověka přiměla k tomu obstarat si Bibli, aby ji mohl pročíst jejíma očima a jejím nadhledem. Neskutečně otevřený pohled na svět a tak by to mělo být.
Láska, respekt, tolerance, naslouchání, pochopení, empatie a otevřenost světu. Až tohle všichni pochopí, bude nám tu spolu nádherně :)
Inspirativní žena, inspirativní kniha.
"Terapeutka chtěla nakonec napsat, jak to s tou mladou paní dopadlo. Ale farářka míní, že jsou věci mezi nebem a zemí a mají v tom stavu posvátného tajemství zůstat. Navíc, univerzální rady ani jedna nedává, snad jen jednu jedinou: žij, teď a tady."
Knihu jsem si chtěla přečíst především proto, že jsem netušila, že existují farářky. Tak teď jsem díky autorce o něco chytřejší v této oblasti.
Co se samotné knihy týče... mám z ní hodně rozporuplné pocity. Na jednu stranu je tam spousta pasáží o bohu, aktivitách autorky v církvi, přepisů kázání a dalších věcí souvisejících s náboženstvím. Na druhou stranu je to prolnuté rozhovory z televize, rádií, články do časopisů o módě a nespočtem červených rtěnek. Pro mě hodně velký nesoulad.
V některých místech mi to pak přišlo, že autorka má nasazené růžové brýle a všechno vidí jako báječné, zatímco okolí si říká: "Musíme ji tu přetrpět, aby z toho nebyl diskriminační skandál." Nevím, možná vidím jenom to, co vidět chci.
Celkově za mě průměr za 3 hvězdy. Dobrý náhled do zákulisí některých církevních aktivit, důvěryhodnost ale podkopaná množstvím aktivit z médií a pohledem autorky samotné.
Jednotlivé kapitoly byly fajn, ale jako celek mi to nesedělo, i když jsem věděla, že se jedná o deník, pro mě tomu chyběl celkový rámec, nedočetla jsem.
Podobne ako iných českých "celebritných" kňazov (Zbigniew Czendlik, Marek Orko Vácha...), aj pani farárku Kopeckú považujem za enfant terrible zjav, čo mi je pri mojej náture skôr sympatické. Jasné, to neneguje otázky v pozadí, napríklad kde sú hranice medzi autentickosťou a svojvôľou, ako (za)pôsobiť vo svete a nebyť pritom (príliš) svetský a podobne. Faktom však je, že autorskin štýl (myslenia i písania) ma bavil a knižku som doslova zhltla. Samozrejme, treba mať na zreteli, že autorka je verná tomu, čo avizuje názov; je to skrátka "deník farářky", nie "duchovný denník farárky" ani "opus magnum farárky". A ako sa vraví, papier (zvlášť ten v denníku ;-)) znesie všetko, teda aj všemix tém a ich nenadväznosť, istú povrchnosť, skratkovitosť, prílišnú subjektivitu... Aj s tým všetkým (a možno vďaka tomu) bola knižka príjemným zážitkom, asi ako keď idete na pokec s milou, úprimnou, autenticky originálnou kamarátkou, ktorá už len svojou prítomnosťou dokáže zdvihnúť náladu; a s ktorou môžete klábosiť o všetkom možnom, aj zdanlivo banálnom, a dané stretnutie bude mať pre vás hodnotu aj bez filozofických traktátov.
Nalákala mě účast ve StarDance. Za mě moc patetické a ne nijak oslovující,. Kdyby se víc řešila teologie a filosofie, tak si mlaskám. Ale chápu, že se to musí prodávat.
Svezi mix zivotnich nazoru, cestovani, fuckupu, tipu na knihy a duchovnich zamysleni. Me se libilo.
"Nevloupavejte se do zavrenych dveri. Nekdy staci jen pozorne kracet kolem zdi a verit, ze se pro me ty prave dvere nakonec otevrou."
PS.: Zachyceni krehke doby covidu take donuti k zamysleni
Čtenáři před vámi navštívili ještě tyto knihy:
Vypněte si reklamy na Databázi
Za 99 Kč vám vypneme všechny reklamní bannery na CELÝ ROK:
Nebo se staňte členem DK Premium a využijte Databázi naplno - více o DK Premium
Štítky knihy
faráři, farářky životopisné, biografické romány autobiografické prvky ekumenismus církevní rok názory a postoje křesťanská víra Církev československá husitská autobiografieMartina Viktorie Kopecká také napsal(a)
| 2021 | Deník farářky |
| 2023 | Zpověď farářky |
| 2021 | Vánoční Tradinář: Od Dušiček po Hromnice |
| 2022 | Píseň písní |
| 2025 | Pavouček Varhánek |
Externí recenze
- Pro čtenáře s otevřenou myslí i srdcem / Čteme české autor(k)y
- Martina Viktorie Kopecká: Deník farářky / WuWejův zápisník
- Deník farářky / V lese knih - Julie Šubrtová

88 %
79 %
Deník farářky
V knize byly hodně čtivé pasáže, které popisovaly přímé zážitky farářky. Naopak pasáže, které reprezentovaly kázání byly pro mě jako věřícího/ nevěřícího katolíka velmi složité, nezajímavé a nakonec jsem je i záměrně přeskakovala. Kdyby tohle mělo být to, co mě naláká jít do kostela, začít věřit, tak se farářka u mne minula účinkem. Ne každý je kazatel, ne každý je ten správný posluchač. Opravdu si velmi cením každého kázání, které spojuje evangelium a dnešní dobu, dnešní život a den. S láskou tak vzpomínám na otce Daniela Víchu, kdy byl plný kostel lidí, kteří napjatě očekávali, o čem to kázání zase bude a jak moc se mu povede udeřit hřebíček na hlavičku. V závěru knihy jsou pěkně popsané životní situace.