mekkejla mekkejla komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Nelehké téma, které je ovšem literárně tak skvěle uchopeno, že se čte lehce, skoro samo... Tolik věcí se v minulosti odehrálo a lidé se stále nepoučili. Je dobře, že je to takto připomínáno. Ono takové vyprávění, jak žili za války a při politických potyčkách obyčejní lidé, vyzní úplně jinak než strohá fakta a data, co se dozvíme ve škole nebo z učebnic. A obzvlášť tato kniha má pro mě až skoro filozofický přesah.

12.01.2022 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Není to úplně klasická detektivka, část knihy je opravdu spíš rodinné drama, ale to vůbec nevadí. Autorka nás seznámí se všemi postavami, nechá nás nahlédnout do jejich přání a obav, dá nám důvody si je oblíbit nebo naopak nesnášet, zamotá do toho pár rádoby jasných motivů k trestnému činu a pak to vypukne. Kniha se opravdu nedá odložit, stránky ubíhají a najednou je konec. Ten mohl být asi vymazlenější, ale i tak dávám plný počet a těším se na další díl.

13.02.2024 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

V tomto týdnu jsem byla na setkání s paní Mornštajnovou u nás v knihovně a můj obdiv k ní ještě vzrostl. Za každým řádkem jsou hodiny práce,ze kterých vychází takový výsledek,že my čtenáři jen hltáme a chceme víc a víc. Zatím jsem nenarazila na negativní kritiku jejích knih,což mi přijde jako malý zázrak. Kromě skvělých a propletených osudů nám nabízí i sondu do historie, připomíná bolestné okamžiky našich dějin a ukazuje,jak se s nimi vypořádali obyčejní lidé.

18.04.2018 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Tušila jsem, že to bude silný příběh, ale že se mi dostane až tolik pod kůži... Anna byla opravdu neskutečná. Takových lidí kdyby bylo víc... Tolik skromnosti, obětavosti, pokory, radosti z obyčejného bytí, ať už bylo sebenáročnější. Důkaz toho, že realitu si člověk tvoří sám a vždy jde o úhel pohledu - buď se můžete litovat za to, co vám život nachystal nebo naopak děkovat, že i přes to všechno máte zdravé děti a hodné lidi kolem sebe.

25.01.2021 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Moje druhé čtení a mám pocit, že stejně ne poslední. Tahle knížka má totiž všechno a pokud máte trochu empatie a navíc ještě děti, tak vás nejspíš rozcupuje... Ani nevím, kolikrát jsem u ní měla knedlík v krku. To, jak umí Backman popsat své postavy, je neskutečné. Nikdo není černobílý. I s tím největším parchantem máte nakonec soucit a tak trochu ho vlastně chápete. Nejmilovanější postava je pro mě bezesporu Benji, kterému bych odpustila asi cokoliv...

04.11.2020 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Já jsem naprosto spokojená a nadšená. Dostala jsem přesně to, v co jsem doufala - krásně napsanou, citlivě podanou, tajemstvím opředenou - rodinnou ságu. Je neuvěřitelné, jak moc paní Mornštajnová zná své postavy a rozumí jejich chování - ať už tomu navenek, nebo tomu, co se odehrává v jejich vnitru. Opět jsem si zde potvrdila, že člověk nemá nikoho soudit, protože nikdy neví, čím si dotyčný prošel... A ještě musím podotknout, že díky rychlosti vydávaných knih jsem se trochu bála kvality, ale mé obavy byly naprosto zbytečné. Autorka má pro mě nezaměnitelný styl, ale příběh byl opět originální, uvěřitelný a neskutečně lidský.

26.04.2019 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

To byla tak krásná, dojemná a přitom temná a napínavá kniha. Popisy přírody úplně neskutečné, byla jsem tam, cítila jsem ten vánek, viděla volavky a racky,... Kyu si nešlo nezamilovat, i když se přiznám, že závěrečné rozuzlení mě celkem šokovalo.

09.03.2023 5 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Popravdě moc nechápu to nízké hodnocení a už vůbec jeho odůvodnění tím, že Ove byl lepší. Ove byl klasický román, tohle jsou prostě zkušenosti, zážitky a myšlenky novopečeného rodiče. Je tam znát Backmanův klasický humor, který nemusí sednout každému, ale já se smála nahlas. A to ne jednou... A párkrát jsem měla i knedlík v krku. Přijde mi, že vlastnosti některých lidí, které Fredrika obklopují vtisknul i svým knižním hrdinům. A být jeho manželkou nebo synem, tak za všechna ta vyznání, nadhled a oddanost slintám blahem ;-)

06.12.2018 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Druhý díl chytnul a nepustil. Byla to úžasná jízda! Jsem opravdu pyšná, že je to české dílo, ale na jednu stranu mě to i trochu mrzí, protože napsat to Američanka, tak to bude celosvětový bestseller a okamžitě z toho bude seriál. Fakt je to pecka!!!

23.06.2021 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

A pak, že člověk sám nic nezmůže... Inspirativní příběh zachycený krásným slovem, který ještě podtrhovaly ilustrace.

17.11.2022 4 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Vzhledem k ideální sezóně jsem si dala rereading a zase to bylo fajn. Trochu míň mě tentokrát zajímal příběh, ale o to víc jsem si užila celkovou atmosféru a moc pěkné propojení s filozofií hygge.

26.10.2022 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Dokonalá. Velmi lehce a čtivě popsaný více než nelehký a tragický příběh jedné rodiny. Při některých situacích se člověk až stydí,čeho všeho jsme my lidé schopní a na druhou stranu obdivuje,co zvládneme přežít. I když přežití naší tělesné schránky nemusí být vlastně vůbec výhra. Měli bychom si více tuto nedávnou černou etapu našich dějin připomínat, i když je to kolikrát bolestivé, a pak bychom si možná více vážili života, který můžeme vést dnes. Alespoň to si společně s velkým literárním zážitkem odnáším z knihy já.

15.02.2018 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Po dlouhé době knížka, která mě chytla a nepustila. Hynek byl vlastně dost hajzl, ale i tak jsem ho tak trochu chápala a fandila mu. I když byl schopný podvádět ženu a celkově nebyl bůh ví jaký charakter, tak to byl určitě skvělý doktor se svědomím. Jeho vztah s tátou a pak jeho odchod mě dost chytil za srdce. Lékařské prostředí bylo skvěle vykresleno, takhle nějak to v těch našich špitálech asi fakt funguje. No zkrátka opět další skvělá Dvořáková.

08.01.2024 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

(SPOILER) Nejsem fanda tohoto žánru,šla jsem do ní jen kvůli Marťanovi, takže nemám srovnání. Z mého laického pohledu můžu jen říct, že jsem prostě nadšená. Grace a Rockyho jsem si naprosto zamilovala a celé jejich dobrodružství jsem sledovala s napětím. A za mě byla skvělá i Strattová. Bod pro autora za to, že do této funkce dosadil ženu.

11.05.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Téma alternativní historie pro mě bylo vlastně okrajové a dodávalo všemu především atmosféru zoufalství a beznaděje. Ale jinak to byl příběh, jak to paní Mornštajnová umí, o lidech. Možná přispělo i to, že mám děti ve věku Lenky a Kuby, ale během chvilky jsem byla do vyprávění ponořená až po uši a neskutečně jsem prožívala všechnu bolest a utrpení Marie ohledně ztráty dětí... Dopisy, které psala své dceři z vězení, jsem pokaždé obrečela. Bylo to opravdu silné. Autorka má neuvěřitelný dar popsat vše tak, jako by se to stalo, kolikrát i jako by se to stalo přímo vám... A moc se mi líbila síla, kterou oplývala Marie. Každý může být šťastný, nehledě na okolnosti, když se pro to rozhodne.

01.11.2021 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Ani moc nevím, co říct. Bylo to rychlé, bolestně upřímné a vůbec ne nemožné...

08.03.2020 5 z 5

Šílené výčitky Šílené výčitky Liane Moriarty

Ne,já prostě na Liane nedám dopustit. Psychologie postav opět neskutečná (žádný 100% klaďas ani záporák) a asi jsem divná,ale mě právě "ta omáčka", která někomu připadá o ničem, hrozně baví. To,že byl nakonec i samotný příběh a zápletka skvělé už je takový bonus :-) Pořád jsem chtěla vědět,co se stalo,ale pak jsem se tak zabrala do problémů a životů jednotlivých postav,že když to vše konečně bylo řečeno,byla to jak rána z čistého nebe. Opravdu skvěle vymyšleno i napsáno.

11.01.2018 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Nechápu, jak to může někdo nazvat oddychovkou nebo klasickou červenou knihovnou... Ano, je tam láska, ale je tak strašně komplikovaná, nemožná a (bohužel) - žádné hory se jí přenést nepodaří... Lou byla skvěle střeštěná a Will se mi dost zaryl pod kůži a to se mi teda moc často nestává. Z jeho rad do života jsem si něco odnesla. A i když byl konec brutální a přes knedlík v krku jsem sotva dýchala, tak je asi dobře, že to takhle dopadlo.

11.04.2016 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Další krásný příběh z pera mé oblíbené spisovatelky. Moc se mi líbilo přeskakování mezi postavami a v čase - vybudovalo se tak hezky napětí a vše se postupně vysvětlilo přesně v pravou chvíli.

11.04.2024 5 z 5

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

Za mě nejlepší díl s Kate a Tristanem. Jsem ráda, že autor tentokrát vynechal detailní popisy vražd a ubližování, kterým jim předchází a o to víc se věnoval pátrání a dal tak čtenáři větší prostor pro vlastní úvahy nad tím, kdo je tedy vrah. Můj tip se zdálo nevyšel, ale konečný twist vše vysvětlil. Zkrátka za mě velká spokojenost.

16.11.2022 5 z 5