Co by můj syn měl vědět o světě

od:

Co by můj syn měl vědět o světě

Fredrik Backman vtipně stírá všechny úzkosti a nedostatky rodičů jednadvacátého století v půvabné knize plné upřímných obav a nepodmíněných vyznání lásky, která zasáhnou čtenářovo srdce. Mému synovi. Už teď se ti omlouvám. Za všechno, co udělám špatně. Za všechno, k čemu se nedostanu. Za minibus. Za kraťasy. Za tričko s nápisem „Správní chlapi váží přes 90 kilo“. Za snahu dát si „high five“ s tvými kamarády. Za tuto knihu. Knihu o věcech, které bys měl podle mě vědět o světě. O fotbalu, IKEA, o tom, jaké to je být mužem, o Bohu a smažené snickersové zmrzlině. O tom, jaké to je ztratit klíčky od auta a proč musel táta zabít zpívající plastovou žirafu. Tato kniha je především o snaze být dobrým rodičem. Protože chci, abys věděl, že jsem se vážně snažil úplně nejvíc, jak jsem uměl. Nikdo negooglil tolik jako já....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/332476/co-by-muj-syn-mel-vedet-o-svete-sXU-332476.jpg 4285
Originální název:

Saker min son behöver veta om världen (2012)

Žánr:
Literatura světová, Humor
Vydáno:, Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (100)

Přidat komentář
kap66
21. května

Mít malé dítě (děti) je záhul, makačka a šílenost, ze které se únavou a nevyspáním málem zblázníte. Samozřejmě je to ta nejkrásnější věc na světě. Tvrdím obojí - a obojí se stejnou vahou. Jenže moje děti jsou dospělé, to se mi to píše s nadhledem! Fredrik Backman to dokázal očividně mnohem dřív - propojil bezmeznou lásku k synovi se smyslem pro humor a zapsal to tak, že ho mám zase o něco víc ráda.
Ani se mi nechce rozebírat to nějak vážně, takže jen pár postřehů:
- láska k synovi je řekněme samozřejmá, ale autorovo vyznání lásky manželce, to je nádhera
- úplně se netěším na dobu, až k nám do Česka dojde několik "vylepšení", hlavně hyperkorektnost: např. v tom, že jsou témata, o kterých se nesmí vtipkovat (výchova dětí se dá přežít se zdravým rozumem jedině tak, že si z ní občas děláte legraci!)
- "Ležela na zemi, svině." (řečeno o neoblíbenější synově hračce před její "vraždou")
- nejlepší kamarád je Samvěd Křepelka? - no jasně, konečně na to někdo kápnul
- určitě vás při čtení taky napadlo, jako mě: "To nic není, to můj syn řekl, udělal ... - a to byla teprve legrace!"
Ale víte co? Ani náhodou.
Doufám, že Fredrik B. bude mít další děti.

_Michelle_
18. května

Správná dávka humoru, nadhledu, lásky a originality, aneb příjemné čtivo, ke kterému se člověk může kdykoli vrátit, jelikož je jisté, že obsah bude stále stejně výstižný. Vzhledem ke struktuře knihy dokonce není potřeba číst vždy od začátku, takže si prostě vyberete část, která vás v dané chvíli potěší nejvíce a už jste naladěni na parádní "Backmanovskou" vlnu.

RADOST
15. května

S humorem a nadhledem sdělované pocity otce při péči o malého syna. Vyjádření lásky přesahující všechna úskalí současného rodičovství.

stanza
08. května

Milý relax....)))

Knihomlok2015
16. dubna

Jediné, co bych téhle knížečce přeci jen vytkla, je ten nepřesný název (já se opravdu párkrát od srdce zasmála) - protože alespoň pro mě by se měla jmenovat, Co by můj syn měl vědět o svém otci.
SPOILER Řekněme si to totiž rovnou o světě se tam toho moc nedozvíte - za to o samotném Fredriku Backmanovi a jeho rodině, skoro všechno, včetně toho, že je tak trochu prase ve stravování (smažené snickersky opravdu ne), nemá zrovna bezpečný smysl pro humor, šikovnost ho minula opravdu jen z rychlíku a ke všemu ho ještě postřelili. (asi) Jo a taky to, že svou ženu musí opravdu milovat, když ji nechá vyspat - znám plno chlapů, kteří by se přidali k tomu dítěti a jen by řvaly, ať je ticho - takže ano tohle v jeho podání nazývám opravdovou nehynoucí láskou.
Ale jedno je rozhodně jisté, ten jeho malý geniální zázrak se má opravdu na co těšit, čeká ho vskutku zajimavý život. A to si ani nezačal. (určitě)
In loving memory zpívající platová žirafo.

orson
08. dubna

Asi nejslabší z Backmanových knih. Četl jsem to příležitostně (v kuse se to moc nedá), nad jednotlivými vzkazy jsem se pousmál, dál mu za pravdu, ale to je asi tak všechno.

jadunka
08. dubna

Budu se opakovat, jako u každé Backmanovy knihy, ale já ho miluju. Nikdo jiný mi nehraje víc na city a nedokáže mě rozesmát a zároveň totálně dojmout. Jeho syn má být na koho pyšný. :)

sagasir
24. března

Milující otec, vtipný otec a vtipná knížka

Stejně jako já doživotně budu milovat současnou severskou literaturu, tak Backman bude milovat svého synka a jelikož Fredrik není žádný troškař, tak se o tu lásku pěkně podělil s námi čtenáři. Samozřejmě tak učinil s humorem sobě vlastním a my se tudíž opět u čtení jeho knihy dost pobavíme. Takže až se v městské hromadné dopravě někdo bude smát při čtení nějakého titulu, mrkněte se, jestli se nejedná zrovna o tento titul, jelikož je to dost možné. Onen samotný humor v knize použitý je pak nenáročný, přímý a hlavně vtipný. Tedy alespoň podle mě. Možná se najdou nějací jedinci, kterým autorův humor přijde trapný či dokonce vůbec ne vtipný, ale troufám si říct, že takových tu mezi námi chodí minimum. My ostatní se tak třeba pobavíme nad autorovou starostí v oblasti hovinek, starostí kde všude a jak svého syna ztrapní, nad popisem výroby snickersové zmrzliny či proč musel zabít zpívající plastovou žirafu. Backman tak skrz humornou stránku věci opět dokazuje, že v tom zkrátka umí chodit. Jeho knihy jsou pak rozhodně populární díky spojení vtipu a dojemnosti a i tohohle spojení se v knize Co by můj syn měl vědět o světě dočkáte. Ona dojemnost pak možná není tak cítit jako z ostatních autorových knih, ale je tu. Už třeba jen tím, jak dojemně o svém synovi Fredrik píše. Samotný příběh v knize pak krásně plyne. Nečekejte žádné zdlouhavé odbočky, nějaké zbytečné enormně zdlouhavé vysvětlení daných věcí z příběhu atd. Čtení tohoto titulu vám rozhodně nezabere fůru času. Tato Backmanova kniha má jen 191 stran a z toho kolikrát jsou na stránce třeba i jen tři věty. Pochvalu si pak zaslouží i postavy z této knihy. Ty jsou vykresleny víc než věrohodně. Ostatně kdo by se měl umět lépe popsat než autor sám a v tomto podobném duchu bych mohl pokračovat. K postavám si následně velice rychle a nenuceně vytvoříte vztah a velice brzy si je také oblíbíte.

Pokud hledáte nějakou krátkou, oddechovou knížku, která je třeba navíc naplněná lidskou láskou a vtipným humorem, tak toto dílo je pro vás tím pravým. Backman opět dokazuje, že prostě psát umí a vy si pak třeba jako já po přečtení tohoto kratičkého dílka také řekněte, že takového tatínka mít by nakonec nemuselo být vůbec špatné i když vás třeba několikrát ztrapní, ale zase s ním rozhodně není nuda a bude vás bezvýhradně milovat.

Backman to opět dokázal a i touhle knihou rozdává mezi své čtenáře lásku, humor a dojetí a dělá to zatraceně dobře a já mu tak s chutí opět dám 100 %. Tato kniha je prostě skvělá, jedinečná a nemůžu jinak než ji doporučit ke čtení. Bravo pane autore.

pluter
21. března

Příjemná oddechovka. Občas jsem se hodně smála, občas pousmála, občas nerozuměla (odkazy na seriály a filmy) a občas i slzu uronila.

iveta3689
21. března

Nechápu, že jsem to dokázala dotáhnout až do konce. Strašná blbost. Autor se snaží být vtipný, ale přecpává historky, takže je to z toho jedna velká bramboračka. Velké zklamání, vypadalo to původně tak dobře.

Etule
15. března

Tak tohle byla přesně kniha, kterou jsem potřebovala! :) Nenáročná oddechovka plná humoru, který mě nutil smát se nahlas (v některých případech mi i tekly slzy :D). Myslím, že hodně plusových bodů si kniha získala i skvělým předčítáním Lukáše Hejlíka (posloucháno jako audiokniha). Na konci mě autor dojal, když vyprávěl o své manželce a celkově kapitola o lásce byla taková dojímavá.
Rozhodně si autor získal mou pozornost, tak uvidíme, jak se "poperu" s jeho dalšími knihami. Pokud jsou, ale napsány jen trochu podobně, bude to jistě skvělé!

saez
07. března

Tak to byla první kniha od Backmana, kterou jsme se musela doslova prokousat. Byly tam světlé okamžiky, ale taky spoustu textu, který mě neoslovil. I přesto dám autorovi šanci napravit si reputaci další knihou.

bukiet
06. března

Drahý Fredriku, tak jsem ti tu Britt-Marii už odpustil.

anna6021
05. března

Snad nejvtipněší kniha, kterou jsem kdy četla.

e.s.e.t.
27. února

Kniha je souborem příhod, které vypráví otec svému synovi. Moc mi nevyhovoval formát knihy, kdy tato nemá děj, ale jedná se o krátké texty, na sebe nenavazující. Některé odkazy na mě byly příliš "chlapácké", naopak části, kde se autor vyznává z lásky ke své ženě a synovi byly až neskutečně citlivé, na to že je napsal muž. Kniha je krátká, ale i přesto jsem ji nedokázala přečíst "naráz". Dala bych ji takové slabší 4* (spíš než 3 silnější :D), ale rozhodně ji k přečtení doporučuji.

dagmar7365
22. února

Milá odpočinková kniha, která potěší obzvláště rodiče. Frederik Backman ani tentokrát nezapře svůj talent formulovat vzletné myšlenky do zdánlivě jednoduchých vět, které mají ovšem mnohem hlubší přesah. Kniha se mi líbila, krásně v ní vylíčil některé stránky čerstvého rodičovství a velmi dojemně ocenil svou ženu za to, že je tak super mámou. Nicméně dávám jen 3 hvězdy, protože prostě a jednoduše, když to srovnám s dalšími jeho knihami, tak je to takový milý průměr ;-) Taková jednohubka než přijde jeho další (jistě skvělý) román.

martinkaLLL
18. února

Je to taková směs slov, co občas dávají smysl. Sem tam se jim člověk zasměje a občas vůbec neví o čem čte. Jsem ráda, že jsem to přečetla v jeden den a nemusela se tím trápit dlouho.

irskádívka
14. února

Malá knížečka naplněná od první po poslední stránku humorem, milou ironií, láskou a vtipem.

Paobratil
08. února

Tato vtipná a chytrá kniha plná lásky nechť je povinnou četbou každého budoucího tatíka. Ideální dárek otců synům, protože líp to neřeknete. Howgh!

bruntal
05. února

Specifická kniha, není úplně o tom k čemu svádí název, ale je výborná. Psaná s lehkostí a nenuceným vtipem. Váhal jsem mezi hodnocení 4 a 5, ale s ohledem na žánr, který reprezentuje dávám 5.

VeronikaZ
03. února

Tak jo. I mě, člověka kterého děti bytostně rozčilují, tohle nejen pobavilo, ale i dojalo. :)

buldozer5
01. února

Tak tohle mě fakt bavilo. Knížka se čte rychle, autor pokaždé perfektně vystihne situace, do kterých se může každý otec dostat a k tomu všemu nechybí i humor, který mě dokonce několikrát rozesmál. Takže za mě naprostá spokojenost.

LusSyNDA
01. února

Můj nejoblíbenější autor současnosti mě opět nezklamal! Kniha byla milá, vtipná , místy dojemná. Opravdu pohodové a rychlé čtení. Kapitolky byly opravdu kraťounké, příjemná kniha :-)

Elmo
31. ledna

Moc fajn. Párkrát jsem se i nahlas zasmál, několikrát hodně dojal. Pro mladé tatínky ideální četba, aby si trochu ujasnili hodnoty a nebylo to jedno velké klišé.
Ačkoliv místama se autor klišé nevyhnul. za to dávám jednu hvězdičku dolů. Jinak dobrá knížka, která mě mile překvapila. Spoustu věcí mám podobně jako autor.

zdazilek
30. ledna

Čtivé, oddechové. Moje první knížka od autora. Nejvíc mě pobavila Ikea, kde popisoval jak se nesmí chodit v protisměru :D My jsme tak šli a úplně mě to vyvedlo z míry a už jsem tam nechtěla nikdy jet :D

Barisek007
24. ledna

Od Backmana mam celkem nacteno, rekla bych, a tak muzu s klidnym srdcem rict "to je klasickej Fredrik". Jeho knizky jsou takova jistota. Vzdycky vtipny, vzdycky lidsky, vzdycky sladky. Myslim, ze i mymu dvoumesicnimu synkovi se libila. Jeden z jednoho Matese doporucuje! ;)

Monike
23. ledna

Skvele jsem se bavila! Bomba cteni!

kari.nohynkova
18. ledna

Úžasná kniha, která s nezaměnitelnou backmanovských lehkostí popisuje každodenní útrapy, ale i moudra o tom, jak se váš život obrátí naruby, když vám do života vtrhne dítě.
Je tu vše a vlastně nic. Jen zdánlivé maličkosti, které dělají život životem. A přesně o to jde.
Life is a game of inches.
P.S.: A smysl života? Hovínko.

Petass
16. ledna

Přečetla jsem ji jedním dechem (tedy nakolik mi to moje děti umožnily). Zasmála jsem se, ale neubránila jsem se ani slzám. Překvapilo mě, jak moc autor v knize odkrývá svoje soukromí, nebo to tak alespoň působí. Backman je můj nový oblíbený autor, četla jsem Muže jménem Ove a Babičku. Tuhle knihu jsem si pořídila "pro zasmání", ale našla jsem v ní spoustu pravdy o životě, citu a lásce. Taky si myslím, že kdo nemá děti, nemůže ho kniha plně oslovit...

2bj
15. ledna

Je to tak trochu výpověď dnešních rodičů, výpověď intelektuálního otce naší generace. Ale najdou se tam i maminky. Jasně, není to plnohodnotná kniha, je to jako když čtete příspěvky na blogu. Moc tomuhle druhu knih nefandím, ale tohle je prostě perfektní. Přečteno za dva dny.
Backman je skutečný spisovatel, ne jako ti různí sebestřední usilovně vtipní blogeři - otcové/matky (různí Cabicarové apod.) - Landsman je dobrý, ale tohle je o dvě třídy výš. Je to ostrý a přitom dobrosrdečný humor. Backmanův humor je inteligentní, laskavý, hořkosladký tak, jako v jeho ostatních knížkách. Přitom kritický a vůbec ne naivní. To je v dnešní době agresivních, prvoplánově sarkastických a rozhořčených vtipností jako balzám na duši.
Díky za tuto miniknihu!