Co by můj syn měl vědět o světě

Co by můj syn měl vědět o světě

Fredrik Backman vtipně stírá všechny úzkosti a nedostatky rodičů jednadvacátého století v půvabné knize plné upřímných obav a nepodmíněných vyznání lásky, která zasáhnou čtenářovo srdce. Mému synovi. Už teď se ti omlouvám. Za všechno, co udělám špatně. Za všechno, k čemu se nedostanu. Za minibus. Za kraťasy. Za tričko s nápisem „Správní chlapi váží přes 90 kilo“. Za snahu dát si „high five“ s tvými kamarády. Za tuto knihu. Knihu o věcech, které bys měl podle mě vědět o světě. O fotbalu, IKEA, o tom, jaké to je být mužem, o Bohu a smažené snickersové zmrzlině. O tom, jaké to je ztratit klíčky od auta a proč musel táta zabít zpívající plastovou žirafu. Tato kniha je především o snaze být dobrým rodičem. Protože chci, abys věděl, že jsem se vážně snažil úplně nejvíc, jak jsem uměl. Nikdo negooglil tolik jako já....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/332476/co-by-muj-syn-mel-vedet-o-svete-sXU-332476.jpg 4.1223

Saker min son behöver veta om världen (2012)

Literatura světová, Humor
Vydáno:, Host

martinkaLLL
dnes

Je to taková směs slov, co občas dávají smysl. Sem tam se jim člověk zasměje a občas vůbec neví o čem čte. Jsem ráda, že jsem to přečetla v jeden den a nemusela se tím trápit dlouho.

irskádívka

Malá knížečka naplněná od první po poslední stránku humorem, milou ironií, láskou a vtipem.

Paobratil

Tato vtipná a chytrá kniha plná lásky nechť je povinnou četbou každého budoucího tatíka. Ideální dárek otců synům, protože líp to neřeknete. Howgh!

bruntal

Specifická kniha, není úplně o tom k čemu svádí název, ale je výborná. Psaná s lehkostí a nenuceným vtipem. Váhal jsem mezi hodnocení 4 a 5, ale s ohledem na žánr, který reprezentuje dávám 5.

VeronikaZ

Tak jo. I mě, člověka kterého děti bytostně rozčilují, tohle nejen pobavilo, ale i dojalo. :)

buldozer5

Tak tohle mě fakt bavilo. Knížka se čte rychle, autor pokaždé perfektně vystihne situace, do kterých se může každý otec dostat a k tomu všemu nechybí i humor, který mě dokonce několikrát rozesmál. Takže za mě naprostá spokojenost.

LusSyNDA

Můj nejoblíbenější autor současnosti mě opět nezklamal! Kniha byla milá, vtipná , místy dojemná. Opravdu pohodové a rychlé čtení. Kapitolky byly opravdu kraťounké, příjemná kniha :-)

Elmo

Moc fajn. Párkrát jsem se i nahlas zasmál, několikrát hodně dojal. Pro mladé tatínky ideální četba, aby si trochu ujasnili hodnoty a nebylo to jedno velké klišé.
Ačkoliv místama se autor klišé nevyhnul. za to dávám jednu hvězdičku dolů. Jinak dobrá knížka, která mě mile překvapila. Spoustu věcí mám podobně jako autor.

zdazilek

Čtivé, oddechové. Moje první knížka od autora. Nejvíc mě pobavila Ikea, kde popisoval jak se nesmí chodit v protisměru :D My jsme tak šli a úplně mě to vyvedlo z míry a už jsem tam nechtěla nikdy jet :D

Barisek007

Od Backmana mam celkem nacteno, rekla bych, a tak muzu s klidnym srdcem rict "to je klasickej Fredrik". Jeho knizky jsou takova jistota. Vzdycky vtipny, vzdycky lidsky, vzdycky sladky. Myslim, ze i mymu dvoumesicnimu synkovi se libila. Jeden z jednoho Matese doporucuje! ;)

Monike

Skvele jsem se bavila! Bomba cteni!

kari.nohynkova

Úžasná kniha, která s nezaměnitelnou backmanovských lehkostí popisuje každodenní útrapy, ale i moudra o tom, jak se váš život obrátí naruby, když vám do života vtrhne dítě.
Je tu vše a vlastně nic. Jen zdánlivé maličkosti, které dělají život životem. A přesně o to jde.
Life is a game of inches.
P.S.: A smysl života? Hovínko.

Petass

Přečetla jsem ji jedním dechem (tedy nakolik mi to moje děti umožnily). Zasmála jsem se, ale neubránila jsem se ani slzám. Překvapilo mě, jak moc autor v knize odkrývá svoje soukromí, nebo to tak alespoň působí. Backman je můj nový oblíbený autor, četla jsem Muže jménem Ove a Babičku. Tuhle knihu jsem si pořídila "pro zasmání", ale našla jsem v ní spoustu pravdy o životě, citu a lásce. Taky si myslím, že kdo nemá děti, nemůže ho kniha plně oslovit...

2bj

Je to tak trochu výpověď dnešních rodičů, výpověď intelektuálního otce naší generace. Ale najdou se tam i maminky. Jasně, není to plnohodnotná kniha, je to jako když čtete příspěvky na blogu. Moc tomuhle druhu knih nefandím, ale tohle je prostě perfektní. Přečteno za dva dny.
Backman je skutečný spisovatel, ne jako ti různí sebestřední usilovně vtipní blogeři - otcové/matky (různí Cabicarové apod.) - Landsman je dobrý, ale tohle je o dvě třídy výš. Je to ostrý a přitom dobrosrdečný humor. Backmanův humor je inteligentní, laskavý, hořkosladký tak, jako v jeho ostatních knížkách. Přitom kritický a vůbec ne naivní. To je v dnešní době agresivních, prvoplánově sarkastických a rozhořčených vtipností jako balzám na duši.
Díky za tuto miniknihu!

Bediczek

Jednu věc na humorné četbě nechápu, proč se autor téměř vždycky snaží být vtipný za každou cenu v každé větě? Vtip by byl mnohdy efektivnější, kdyby dostal prostor dýchat.

Jolina

Z knihy mě nejvíce zaujal úvod, na knihu jsem se moc těšila. Avšak očekávání nebylo naplněno - přišlo mi, že autor hodně řeší sebe a svůj moderní život, fejetony se mi nezdály dotažené, čekala bych pointy s dávkováním více smíchu pro čtenáře. Bohužel se tak nestalo. Líbily se mi vložené kapitoly, na skok jinam...ale jinak celkově zklamání...

Valdora

Od autora jsem nejdříve četla knihu Muž jménem Ove, která se mi moc líbila, tak jsem byla zvědavá na jeho další počin. Tato kniha byla jiná, ale humor byl ryze Backmanovský a už dlouho jsem se tak nepobavila jako u této knihy. Příběhy jako ze života a kdo má dítě, tak nejlépe pochopí, o čem autor píše...Ale také se mi líbilo, že z knihy čiší nepopiratelná láska k manželce a synovi a některé výroky mne velice oslovily jako citáty pro život...

oluskace

Kniha na mě čekala pod stromečkem a musím říct, že je parádní, oddechová kniha když chcete vypnout a zasmát se, určitě si ji ještě někdy přečtu. Tolik jsem se u knížky dlouho nezasmála a nevěděla jsem že jde napsat 5 stránek jen o hovínku :D :D

PandaGirl

Víte, knihy od Frederika Backmana naprosto zbožňuji a ani tentokrát jsem se nemýlila. Kniha tak citlivá jako vtipná. Je to kratičký rádce pro život jeho syna, ale když to čtete, tak si připadáte jako jeho syn (a nebo si tajně přejete jeho synem být). Je to člověk, který se nebojí dát do všeho své city. Vážně on vždy dokáže své psaní natolik sladit abyste se v jedné chvíli smáli a v druhé byli dojatí. Vážně tam bylo poznat, že miluje svoji ženu i syna takovým způsobem, jakým to dokáže jen oddaný rodič a manžel.
Takže pro milovníky Backmanových knih je tohle povinnost, i když to není příběh (no vlastně i tak jsou tam kratinké příběhy). Vážně doporučuji, pokud se chcete zasmát!

harena

Vtipná, milá, laskavá, dojemná knížka, kterou Backham napsal svému synovi s humorem a láskou tak, jak to umí ve svých knihách vyjádřit jen on. Moc mě zahřála u srdíčka. Zítra jdu koupit hned dvě a už vím, komu je dát, kde určitě udělá radost.

vkontextu

Backman mnohdy výstižně a vtipně řeže surovým humorem jednu myšlenku ta druhou, ikdyž někdy trochu na sílu. Každopádne bavil jsem se moc...

Ťapulka

Kdybych si z téhle knížky měla vypisovat myšlenky a zajímavé pasáže, opsala bych bez nadsázky minimálně půlku knihy a věděla bych, že je tam toho ještě spousta! Nádherná kniha, která mi dala hodně úsměvů, dojetí, krásných vyjádření lásky a úcty a přinesla mi pěkné chvíle nad jejími stránkami. Backman je můj nejoblíbenější autor, a i když je tato kniha trochu jiná než jeho ostatní díla, opět nezklamal! Za takovou knihu se můžu jen uklonit a poděkovat!

feex8
31.12.2017

Podarene dielko, nasmiala som sa. Pocuvala som ako audioknihu. Povodne by som dala knihe asi 4 hviezdicky (pre obcasnu potrebu autora byt az nasilu vtipny), avsak vynikajuci prednes L. Hejlíka ma prinitil dat jej vsetkych 5. Bavilo ma to.

Moje hodnotenie: 89%

agatha2
29.12.2017

Můj první Backman a určitě ne poslední. Bylo to moc fajn, krásně zde autor popsal lásku otce k synovi. Prostě tak to je, tak to bude a tak to má správně být a pokud to tak je, je to jen a jen dobře :-)

haski
28.12.2017

Milá knížka. Přesně mi sedla do předvánoční uspěchané doby. Krásné pojetí vztahu moderního novopečeného otce, který bojuje s péčí o malé dítě. Kapitoly byly krátké, takže se dalo kdykoliv přestat a zase snadno navázat. Jeho pocity a pohledy s předčasnými omluvami směrovanými do budoucnosti syna - to se musí přečíst, to se nedá vyprávět. V té jednoduchosti, citovosti a přímosti je poznat pravý Backman.

Lenka.Vílka
24.12.2017

Tak útlá knížečka, přesto tolik moudra. Kniha, která není psaná pouze pro rodiče, ale i pro zatím "normální" obyvatelstvo. Nasmála jsem se. Ale příště od autora klasiku :)

Aleen
16.12.2017

Lehce Fulghumovsky laděné zamyšlení nad rodičovstvím, partnerstvím a nad světem vůbec. Tak laskavou a zároveň vtipnou knihu jsem dlouho nečetla. Rozhodně by si ji měli přečíst jak maminky a tatínkové, tak i všichni, kteří po potomkovi zatím ani nezatoužili (těm možná spíše potvrdí jejich obavy...:-)). Není to tipická Backmanovka s příběhem a hlavním hrdinou, ale přesto rozhodně stojí za přečtení (vždyť je kraťoučká...).

Irsaf
10.12.2017

Prima oddechovka :)

PetK
04.12.2017

Backman opět nezklamal a splétá něhu, sprostá slova, smutek a vtip do jednoho vyprávění, které sice není skutečným příběhem jako v předchozích knihách, ale spíše monologem, jaký ke svému dítěti, co si budeme povídat, v bledě modrém občas drží každý rodič.
S nadhledem popisuje slasti a strasti prvootcovství a celou knihou se jako červená nit proplétá láska, láska, láska. Tak nenápadně, a přesto zcela zřetelně, i když píše o videohrách nebo receptu na smaženou zmrzlinu.
Kniha se hemží (dospělými) popkulturními odkazy a může se tak stát i fajn hádankovou knížkou pro rodiče. Filmy, seriály, videohry, muzika, to všechno v ní najdete. A především něžný a vtipný ohříváček na zimu. Krása nesmírná.

arthera
03.12.2017

Odpolední jednohubka pro doplnění sebevědomí rodičovo. Po přečtení už si nebudete připadat jako jediný neschopný rodič v okolí.
Bacha-některé pasáže vyluzují hlasitý smích ;-)