Co by můj syn měl vědět o světě

Fredrik Backman vtipně stírá všechny úzkosti a nedostatky rodičů jednadvacátého století v půvabné knize plné upřímných obav a nepodmíněných vyznání lásky, která zasáhnou čtenářovo srdce. Mému synovi. Už teď se ti omlouvám. Za všechno, co udělám špatně. Za všechno, k čemu se nedostanu. Za minibus. Za kraťasy. Za tričko s nápisem „Správní chlapi váží přes 90 kilo“. Za snahu dát si „high five“ s tvými kamarády. Za tuto knihu. Knihu o věcech, které bys měl podle mě vědět o světě. O fotbalu, IKEA, o tom, jaké to je být mužem, o Bohu a smažené snickersové zmrzlině. O tom, jaké to je ztratit klíčky od auta a proč musel táta zabít zpívající plastovou žirafu. Tato kniha je především o snaze být dobrým rodičem. Protože chci, abys věděl, že jsem se vážně snažil úplně nejvíc, jak jsem uměl. Nikdo negooglil tolik jako já....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/332476/co-by-muj-syn-mel-vedet-o-svete-sXU-332476.jpg 4362

Saker min son behöver veta om världen (2012)

Literatura světová, Humor
Vydáno:, Host

lagina
včera

Představte si, čistě hypoteticky... tím začínají nejlepší povídky :)

Lukana82

Čekala jsem teda daleko víc, podle reakcí tady. Některé pasáže byly vtipné ale že bych se celou knížku válela smíchy to fakt ne.

IHT

Mam Backmana moc rad (Ove, Babicka, Britt-Marie) a "Syna" jsem zacal poslouchat jako audioknihu. Dost me to otravilo, vubec me to nebavilo.... :( (Ac muz, nejsem zrovna zastance fekalniho humoru a prvni kapitola mi zase tak vtipna neprisla.)
Nejaky cas jsem to nechal ulezet a ted si knihu precetl sam. A nelituji!!
Backman je niterny a opravdovy. Na rozdil od predchozich knih tato nema pribeh, ale jedna se o radu zamysleni nad podstatnymi vecmi v zivote. I proto si myslim, ze vlastni cteni s vlastnim tempem, pauzami na premysleni a konfrontaci s vlastnimi nazory je tu hodne dulezite.
Nedokazu (po)soudit, ale nedivil bych se, kdyby nekteri ctenari s relativne prikrymi komentari byli bezdetni... ci nezamilovani... :)

S ohledem na tema se primo nabizi srovnani Dominika Landsmana (Denicek moderniho fotra atd.) s Fredrikem Backmanem. Oba se snazi zpracovat totez, oba jsou vtipni, ale kazdy je uplne jiny. Zatimco u Landsmana jsem se chechtal o 106, Backmanuv humor je mily, dojimavy. Pritom jsou oba sebeironicti, inteligentni a zaujimaji stejny (ci hodne podobny) postoj. Coby otec si nachazim svoje u obou autoru :)

Joges

Dobře napsané (tj. žádné omílání, Fredrik to s textem umí, jde rovnou na věc). Dále od autora jako vždy nápadité a vtipné. Nepraktické a nepoužitelné rady a postřehy mi tolik nevadily, jsou tu pro zasmání. Jen krátké roztříštěné pohledy na svět bez souvislého příběhu mě už tolik nebraly. Přiznám se, raději jsem zavzpomínal na Oveho a babičku, která se omlouvala.

MonikaK

Tahle kniha je dle mého spíš návod jak vysvětlit synovi, že muži jsou neschopní a maminka vše zvládne. Něco jako Prasátko Pepa pro dospělé. Přijde mi, že tato kniha je spíše než pro muže psaná pro ženy, ostatně to ony většinou kupují tento druh knih, takže chápu proč je tak úspěšná. Já ji bohužel musela odložit, protože nechci, aby si můj syn myslel, že nejlepší věc, kterou muž dokáže, je že si najde ženu, která to vyřeší za něj.

knihcitko

Krátká, humorná kniha. Přečtená velmi rychle. Oddechová záležitost. Synovi a strastech rodičovství, lásce ke své ženě. Ani mi nevadilo, že to není kniha s příběhem. Je to o vnímání světa, situací a postřehů dospělého muže, který má syna a dává mu do života to, co každý otec synovi. Místy až dost intimní pohled do soukromí autora. Ale asi mu to moc nevadí, když čtenáře pozval tak blízko k sobě domů.

hannah2000

Tahle knížka by se měla jmenovat spíš "Slasti a strasti rodičovství, aneb jak zvládám být otcem". Je to takové humorné nesouvislé vyprávění z pohledu otce. Co zvládá a nezvládá, co ho potkalo a jaký má na různé věci názor. Takže pokud nemáte rádi černý humor, nesedí vám peprné výrazy a ironie, nemáte ještě vlastní zkušenosti se slastmi a strastmi rodičovství, nejste zvyklí využívat vymoženosti moderní doby, tak se této knížce raději vyhněte. Knížka je totiž tím vším nabitá. Ale pokud vám takovýto styl nevadí a už máte za sebou i pár měsíců či roků rodičovství, budete se bavit a každou chvíli smát nahlas.

Já jsem nejdřív u první kapitoly vážně uvažovala, že ji odložím. Čekala jsem totiž něco jako Ove nebo Britt-Marie a ne úvodní kapitolu plnou ho.ínek :-). Naštěstí jsem to nevzdala a četla dál. A pak už jsem se někdy smála a to kolikrát i nahlas, občas jsem musela v duchu souhlasit, že má pravdu, a občas jsem zírala, jak se mladý tatík může cítit. Po začtení jsem začala poznávat Backmanovu schopnost popsat vše s velkou dávkou empatie, která čtenáři dovolí zažít pocity hrdiny. Jen to zkrátka bylo jiné, vzaté z úplně jiného úhlu.

V této knize vás nejvíc pobaví a vtáhne do děje to popisování historek, v kterých najdete podobnost s historkami vašeho života, ať už vlastními nebo okoukanými v sousedství či vyprávěnými známými. Popisování je to hodně nadnesené, přibarvené, trochu ironické, ale humorné a odlehčené. To je hlavní v celé knize. Některé pasáže sice působí trochu křečovitě, peprné výrazy nechybí snad v žádné větě, ale určitě vás kniha pobaví. Tedy, jak už jsem psala v úvodu, za předpokladu, že vám takovýto styl vyprávění nevadí. Kniha tedy nepatří k Backmanovým klasikám, některé pasáže už při příštím čtení přeskočím, ale některé si pro odreagování a pobavení určitě někdy ještě přečtu. Knížka se může klidně číst na přeskáčku, nejedná se totiž o souvislé vyprávění, ale je složena ze spousty krátkých i delších historek.

A malá ukázka humoru a stylu psaní:
JO. TÁTA VÍ
Ostatní tátové to určitě umí vysvětlit nějak pěkně, pedagogicky.
Že přiletí čáp a tak.
No, ale, víš… Tvůj táta se do toho vysvětlování trošku zamotal, abych tak řekl. Táta měl poněkud přehnané ambice. Chtěl to pojmout jako realistickou story.
Táta to měl radši vzít jednoduše.
Táta ví.
Problém je v tom, že pokud budeš ve školce vykládat, co táta prováděl s čápem, tak reálně hrozí, že tátu zavřou. Jasný?
Takže táta to radši vezme od začátku a po pravdě.
Jo?
Tak jo:
...

Chytuš

Milý SynuFredrikaBackmanajehožjménozacelouknihuvůbecnepadne,
co bys měl vědět o světě? Měl bys vědět to, že Tvůj tatínek je skvělý spisovatel, který dokázal dojmout mnohem víc lidí, než se Ti kdy podaří poznat. Každopádně to ale moc neplatí pro tuhle knihu. Ta je osobní. Skoro jsem si místy říkala, že i osobní měla zůstat. Třeba si dokážu představit scénu, kdy už jsi dospělý, doma oznámíš, že se svojí partnerkou čekáte další Backmaňátko a bum, tatínek otevírá šuplík a dává Ti rukopis téhle knihy. Myslím, že by sis to mnohem víc užil, než takhle, kdy o tom, co bys měl vědět o světě, čteme i my, osobně nezainteresovaní...
Nicméně i v téhle knížce místy probleskne typický Backman a chytí nás, osobně nezainteresované, za srdce. A místy rozesměje. Co si přát víc? Milá oddechovka, vhodná obzvláště pro rodiče hodně malých dětí.

Bustedka

Moje prvotina od Backmana. A je možná dobře, že začínám touhle knihou, jelikož je to podle všeho ta z nejslabších.

Působí to na mě strašně uměle. Jako kdyby si autor řekl, pojďme napsat procítěnou a vtipnou sondu do duše čerstvého otce. To přece vždycky táhne. Jako literárně to je samozřejmě mnohem na vyšší úrovni než Landsmannův Deníček moderního fotra, nebo M.M.Cabicar (tam totiž ty umělě vytvořené a přikrášlené scénky křičí vyloženě do světa "jsme vymyšlené"), ale pořád je to umělotina. Ale taková hezká umělotina.

Je to milé, čtivé, úsměvné, zvládnete to do 3 hodin v klidu i s kafem a ten, kdo již nějaké to dítě má si připomene krásy rodičovství s nostalgickým výrazem ve tváři.

Backman navíc trefně popsal některé pocity
- "Dlouho jsme platili za největší egoisty v dějinách lidstva, dokud jsme se nestali rodiči a neuvědomili si, jak jsme vlastně bezvýznamní."
- "Jedním z mála způsobů, jak se utvrdit v tom, že jsme obstojní rodiče, je dělat z ostatních špatné rodiče"

..no a jak je známo, jakmile se s autorem trochu ztotožníte, začne vám být sympatický.

kusma

Začátek knihy mě moc neoslovil. Některé kapitoly (ty krátké) mi ani nepřišly zajímavé (to, že se autor přiznává, že neumí vyměnit žárovku, mi přišlo velmi bolestivé). Druhá půlka, ale již byla vtipná a povedená a autora jsem tam už víc poznávala. Přesto se u něj budu spíš vracet k jeho románům, než k tomuto vyznání. Ale samozřejmě musím uznat, že některé části byly hodně dojemné.

kamise

Ne tak úplně můj šálek kávy. Někdy je autorův humor příliš křečovitý, některé skutečnosti se mi zdají z mého pohledu spíše smutné než humorné. Nicméně párkrát jsem se zasmála a líbila se mi poslední kapitola.

alena4154

Příjemné, oddychové počtení. Ale nic co bych zařadila mezi své oblíbené..

Danca196

Výborně popsané útrapy každého rodiče. Nejen otcové zažívají tyto situace, akorát ženy to asi moc nepřiznávají. A popis, že žena v I. trimestru těhotenství je jako koala na heroinu, je vše říkající. I tato kniha autora je naprosto skvělá.

JanaDobby

Vtipná a čtivě napsaná kniha, ale i tak musím hodnotit jako průměr. Nic co by čtenáři bůhví co dalo, ideální kniha pro tatínky nebo maminky, pro pobavení na léto. trochu chaotické přeskakování, která má navodit uvolněnou atmosféru knihy mě osobně spíš překáželo.

anibeni

Knihu jsem bohužel odložila, protože mě to prostě nebavilo...

evavolavka

zklamání

Pavlína79

...buď hodný kdykoliv budeš moc a tvrdý kdykoliv budeš muset .....
Všechny ty historky, zkušenosti a postřehy, které si každý rodič myslí, že si bude pamatovat celý život. Bohužel nebude, Backman to udělal dobře - všechny zapsal a tím my všichni rodiče můžeme vzpomínat na vlastní historky z vlastního rodičovství.
Ale posedlost hovínky je trochu bláznivá :-).

Gaura
18. červenceodpad!

Jedním slovem nuda. Vtipné tam nebylo zhola nic. Sama mám děti, ale bohužel jsem nebyla sto knihu dočíst, což se mi už hodně dlouho nestalo.

saleji80

Přelouskala jsem ji během krátké dovolené, za mě super, mělo to vtip, bylo to osobité, vyjádření lásky k manželce wow:-)

bookcase

Milá, úsměvná jednohubka, kterou pochopí asi jen rodiče. Některé věci byly vyloženě chlapskou záležitostí, jiné mě upřímně rozesmály.

Kingomolka

Milé... Po Babiččce a Britt -Marii to bylo něco jiného, ale líbilo se mi, že je knížka tenoučká a kapitoly se četly samy.

petrarka72

Čistá čtenářská rozkoš. A sranda neskutečná. A lehké dojetí.

Kočičáci

"KDYŽ ONI K DĚTEM NEDÁVAJÍ MANUÁL...
Plivnout na ubrousek. Poté utřít dítěti obličej ubrouskem.
Neplivat přímo na dítě.
Moje chyba."

Fredrikova vtipná zpověď jak se učil být otcem jeho dvouletému synovi, také vyznání, jak moc miluje svoji ženu a také přiznání, jak moc miluje jídlo :-D
Není to žádný román, jsou to krátké příběhy z života Backmanových, které ukazují, že i pan spisovatel je (ne)obyčejný člověk, otec, manžel...
Prostě skvělé, ráda doporučuji!

teresinha

Po delší době moje další audiokniha.
A musím říct, že povedená. Lukáš Hejlík má příjemný hlas a perfektně k příběhu sedí.
Je to oddechové čtení/poslouchání pro unavené rodiče, kteří stejně jako Backman vědí... fakt to bylo zábavné, chvílemi jsem se na procházkách s Emou spící v kočáru smála nahlas. Takže za mě dobrý :)

tlllk

Trochu stereotypné názoru na súčasného otca , zabalené do miestami prekorenených prirovnaní , ale podané s Backmanovskou úprimnosťou . Po troch deťoch mi to príde ako prehnané chvastanie , čo ma však radí k tomu otcovi, ktorého deti sa hrajú s nožmi...

indyka

Jsem typ člověka, co je spíše cynik a nerada se dojímám, ale u knih Fredrika Backmana se spolehlivě rozpouštím a vlastně mi to vůbec není nepříjemné :-) Toto krátké dílo je rodičovská zpověď, která je silná, laskavá, vtipná, sentimentální a krutě upřímná. Autor zde jde ve všech směrech až na dřeň, čtenář mu vše žere i s navijákem a ještě si na tom pochutná. Výborné čtení, určitě doporučuji - a fanouškům Backmanových románů dvojnásob, jelikož ti už tuší, co mohou čekat a určitě nebudou zklamaní :-)

kap66

Mít malé dítě (děti) je záhul, makačka a šílenost, ze které se únavou a nevyspáním málem zblázníte. Samozřejmě je to ta nejkrásnější věc na světě. Tvrdím obojí - a obojí se stejnou vahou. Jenže moje děti jsou dospělé, to se mi to píše s nadhledem! Fredrik Backman to dokázal očividně mnohem dřív - propojil bezmeznou lásku k synovi se smyslem pro humor a zapsal to tak, že ho mám zase o něco víc ráda.
Ani se mi nechce rozebírat to nějak vážně, takže jen pár postřehů:
- láska k synovi je řekněme samozřejmá, ale autorovo vyznání lásky manželce, to je nádhera
- úplně se netěším na dobu, až k nám do Česka dojde několik "vylepšení", hlavně hyperkorektnost: např. v tom, že jsou témata, o kterých se nesmí vtipkovat (výchova dětí se dá přežít se zdravým rozumem jedině tak, že si z ní občas děláte legraci!)
- "Ležela na zemi, svině." (řečeno o neoblíbenější synově hračce před její "vraždou")
- nejlepší kamarád je Samvěd Křepelka? - no jasně, konečně na to někdo kápnul
- určitě vás při čtení taky napadlo, jako mě: "To nic není, to můj syn řekl, udělal ... - a to byla teprve legrace!"
Ale víte co? Ani náhodou.
Doufám, že Fredrik B. bude mít další děti.

_Michelle_

Správná dávka humoru, nadhledu, lásky a originality, aneb příjemné čtivo, ke kterému se člověk může kdykoli vrátit, jelikož je jisté, že obsah bude stále stejně výstižný. Vzhledem ke struktuře knihy dokonce není potřeba číst vždy od začátku, takže si prostě vyberete část, která vás v dané chvíli potěší nejvíce a už jste naladěni na parádní "Backmanovskou" vlnu.

RADOST

S humorem a nadhledem sdělované pocity otce při péči o malého syna. Vyjádření lásky přesahující všechna úskalí současného rodičovství.

stanza

Milý relax....)))