Muž, který sázel stromy

Bibliofilie v individuální umělecké vazbě s relíéfní výzdobou přední desky, mimořádná.

Uvnitř vyzdobeno grafikami - tři suché jehly Helena Konstantinová (všechny jsou podepsané).

Bibliofilská edice Ethos, sv. 2. Vydal Vladimí Beneš v nakl. Bonaventura, Praha 1998. Tištěno na ručním papíru firmy Král z Předkláštěří.

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/398444/muz-ktery-sazel-stromy-rDS-398444.jpg 4.63065
Literatura světová, Povídky, Duchovní literatura
Vydáno, Bonaventura

L’Homme qui plantait des arbres, 1953

Kniha Muž, který sázel stromy

ondras666
předevčírem

Sice povídka na pár stran, ale svým obsahem připomíná ságu...
Krásný příběh jednoho muže, co chtěl udělat svět lepší.

Massek
předevčírem

Skvělé dílko, vše shrnuté v tak malém formátu a přesto nevím co bych dodal, především bych to neuměl tak prostě a výstižně vyjádřit jako autor. Tak snad jen okomentuji skvělou grafickou podobu knihy, je to takový malý vydavatelský skvost (mám vydání Literární čajovny 2006) a pochválím i animovaný film, který jsem kdysi viděl a který určitě také nedělá své kvalitní literární předloze ostudu.

Šnek86

O čem je název, je i kniha.Příjemný příběh k přemýšlení.

Marekh

Na tuto knihu jsem slyšel hodně pozitivních reakcí, a tak jsem se také rozhodl, že se pustím do čtení. Knihu jsem si stáhnul v elektronické podobě z Internetu a následně jsem si ji vytisknul na 9 papírů formátů A4, abych ji nemusel číst v počítači. Kniha je poměrně krátká, do půlhodiny jsem měl knihu přečtenou. Kniha se mi líbila. Líbila se mi myšlenka pastýře, který sázel stromy a něco pozitivního udělal pro přírodu, aniž by za to očekával nějakou finanční odměnu. Povídka by se dala označit za ekologickou.

Na YouTube jsem si také poslechnul audioknihu, kterou načetl Marek Eben, a kromě načteného textu vidíme také animace z původního filmu. Toto zpracování se mi také hodně líbilo. Knihu určitě doporučuji si přečíst, případně si poslechnout audioknihu. Knihu hodnotím na 100 %.

Vzpomínám si, že táta přibližně před 40 roky vysázel břízy v blízkosti našeho domu. Pomáhal mu přitom jeden známý. Původně jsem si myslel, že je vysázel, když jsem se narodil, ale už si nevzpomíná, kdy přesně to bylo, ale to není podstatné. Důležité je, že břízy se uchytily a vyrostly do obrovské výšky a jsou zdravé. Mám je každý den před očima. Pokud by každý člověk během svého života zasadil pár stromů, tak by to určitě prospělo přírodě a také lidem.

Chovat se ekologicky v dnešní době je určitě zapotřebí. Myslím si, že po roce 1989 je ekologie v ČR na mnohem vyšší úrovní, než tomu bylo za komunismu. V současnosti je otázkám ekologie věnován daleko větší prostor, než tomu bylo v minulosti, třídění odpadů je samozřejmostí, byly přijaty nové zákony vztahující se k životnímu prostředí apod. Někteří lidé se věnují ekologii aktivně, někdy mám pocit, že zacházejí až do extrémů, a naopak jsou lidé, kteří se o ekologii nezajímají, je jim to vcelku jedno, co se děje s naší planetou. A existuje skupina lidí, kteří stojí mezi těmito dvěma skupinami, patří do takového zdravého středu. V současné době patří mezi největší ekologické problémy PLASTOVÉ VÝROBKY a možná časem VYHOŘELÉ PALIVO Z JADERNÝCH REAKTORŮ.

Kniha je určitě nadčasová a ukazuje, že každý člověk, pokud bude chtít, se může zasloužit o zlepšení životní prostředí vlastním přičiněním, byť v malém měřítku v celkovém rozsahu, například tím, že bude třídit odpad, bude dále zužitkovávat plastové výrobky (víčka u PET lahví), vyčistí les od odpadů, které do něj nepatří, anebo třeba tím, že zasadí nějaké stromy, jako tomu bylo u hlavní postavy v naší knize - Elzéarda Bouffiera.

Vzpomínám na jedno rčení, ve kterém se říká, že každý muž by měl ve svém životě postavit dům, zplodit syna a zasadit strom. Pokládám si otázku, co když ani jednu z vyjmenovaných činností nesplní? Bude stále patřit mezi muže? :) :) :) 

yoker

Úžasná kniha! Je z ní cítit to provázání člověka a přírody, které ještě nedávno bylo každodenní samozřejmostí ...

Afilada

Poklad

čtenářkaBára

Knihu jsem přečetla cestou do práce. Objevila se mezi našimi svatebními dary, vlastně ani nevím, kdo nám ji dal. Každopádně jsem po ni sáhla jako po první. Zaujala mě svou velkostí a hlavně názvem. Příběh je krásný, poetický a dosti mě zasáhl. Uvědomila jsem si, že mravenčí každodenní práce, může vést ke globálním důsledkům. To by mě mohlo inspirovat v mé touze něco dokázat.

Musím si dohledat, zda pan Elzéard Bouffier opravdu existoval. A mám velkou chuť se jet podívat k vesničce Lazer, na pastýřem zasázené stromy. Věřím, že tam opravdu jsou.

Bája89

Vizuálně i obsahově velmi zdařilá záležitost. Lidské, poetické a kouzelné. Rychle čajové čtení o muži, který svůj život zasvětil sázení stromů. Muži, který se natolik ponořil do svého úkolu, že ho bez povšimnutí minuly i dvě světové války.

francouzská literatura

Jean Giono