Slepá mapa

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Anna, Alžběta, Anežka. Tři ženy, tři generace, jedna rodina a mnoho životních zvratů, traumat a tajemství Nestává se často, že by do redakční e-mailové schránky přišel rukopis, u nějž by už od prvního odstavce bylo zřejmé, že jde o knihu, která musí být vydána. Románová sága dosud neznámé Aleny Mornštajnové je právě takovým ojedinělým případem. Příběh začíná před první světovou válkou, kdy Anna, vypravěččina babička, odjíždí přes odpor svých rodičů s vyvoleným Antonínem do pohraničního městečka na severu Čech. Jako by počáteční písmeno jejich jmen vyjadřovalo naději, že právě tady spolu mohou začít nový život. Jméno však současně symbolizuje i to, co si vybrat nemůžeme, co je nám dáno jako rodinné dědictví, které si přese všechno odhodlání ke změně vždy neseme s sebou. Anebo také osud, na jehož zkoušky máme jen pramalý vliv. Nový začátek se tak záhy proměňuje v boj o přežití, když je Antonín na frontě raněn a u Anny propuká tuberkulóza. O čtvrt století později pak čeká jiný nový začátek i na jejich dceru Alžbětu, která musí prchat před německou armádou zabírající pohraničí, a po dalším půlstoletí změní dramatický zásah osudu — tentokrát v podobě důstojníka StB — i život vypravěčky příběhu, Anežky. Drama života tří žen napnuté mezi vůlí po novém začátku a bezmocí vůči dějinám, vlastnímu „genetickému kódu“ i osudu líčí vypravěčka s porozuměním, ale současně též s provokativním nadhledem a sebeironií. I tak lze koneckonců chápat poslední větu románu: „Teď už je to jen na mně…“ Aleně Mornštajnové se nade všechnu pochybnost podařilo napsat strhující a mnohovrstevnatý románový příběh, v němž sleduje nejen životy tří hlavních hrdinek, ale i řadu dalších postav, a zdá se, že její kniha bude podobným zjevením, jako byla kdysi Paměť mojí babičce Petry Hůlové. (dotisk v r. 2017)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/165867/slepa-mapa-fdv-165867.jpg 4.63282
Romány, Literatura česká
Vydáno, Host

Kniha Slepá mapa

Mája777
včera

Tentokrát mi chvíli trvalo, než jsem se začetla. Příběhy jsou to zajímavé, hluboké a možná by si zasloužil každý svou knihu. Příběh Anny je nejkratší a je to škoda. Když začal příběh Alžběty, tak mi tam stále něco chybělo. Paní Mornštajnová umí krásně popisovat lidské vztahy a duše a myšlenky jednotlivých postav a to je její veliké plus. Už jsem přečetla všechny její knihy, tak uvidíme, co napíše dál.

Janadvorackova
předevčírem

Nebylo to nečitelné, respektive neposlouchatelné. Ale nic nového pod sluncem také ne.
Rodinné příběhy zasahující do několika generací se osvědčí vždycky a autorka pěkně vystihla atmosféru hned několika období, jimiž si naši předkové ve dvacátém století prošli. Jen z celku nemám pocit, že bych četla bůhvíco. Protože nakonec všechna ta období se vyznačovala nějakou zásadní změnou, kterou zasáhla lidi. Tady žádný zásadní zásah necítím, spíš takové šimrání.

Rania
předevčírem

Na knihu jsem si počkala v knihovně v rezervaci skoro půl roku, ale žádný zážitek ze čtení se nekonal...hodně postav, každou chvíli se někam stěhují, někdo umírá, někdo se znova vdá a znova přestěhuje... na konci jsem měla hrozny chaos. Za mne tedy jenom 3 hvězdy a nevím, jestli od autorky mám číst i Hanu...

mag097

Alena Mornštajnová je prostě sázka na jistotu. Slepá mapa je dalším silným příběhem, který se čtenářem zůstane i po jeho přečtení. Tři generace, tři ženy a tři režimy, díky kterým se jejich život vyvíjel jinak, než by si samy přály a představovaly. Autorce se opět podařilo přiblížit svým čtenářům část české historie, na kterou bychom neměli zapomínat.

nikola3345

Moje II. kniha od této autorky. Opět lehkost a nadhled. Je tu poměrně hodně postav, no každá bravurně zasahuje do děje a má své opodstatněné místo v dějí. Já osobně mám nejraději Anežku. Je to taková ustrašená (ne)hrdinka. Kniha se četla jedním dechem a opět mi dala krásné emoce. Je to o přijetí osudu, o bojovnosti a odhodlanosti žít lepší a šťastnější život. Nádherná kniha, ke které se ne jednou vrátím. Má své čestné místo v mé knihovně.

Patlalca

Moje první kniha od této autorky a určitě né poslední. Moc se mi líbí,že je to ten klasický román, který má v každé etapě života hlavní hrdinky nějaký náboj. Pořád se něco děje. Já jako generace, která už moc nezažila socialistický režim, obdivuji jak byli lidé v každé době naší historie stateční a odvážní.

allfonsa

Opět autorka nezklamala, kniha se mi líbila, hlavně první dvě generace Anna a Alžběta se četly jedním dechem. Kupodivu život hlavní hrdinky ( Anežky) se mi nelíbil, na mě měla moc depresivní povahu a to zdaleka neprožila tak hrozný zivot, proto 1 hvězda dolů. Ale jako celek kniha hezká a doporučuji

Jurfinka

Kniha se mi moc líbila, ale v druhé části jsem se ztrácela... Věta maminka a hned Alžběta... Jinak pěkně napsána

Rázová vlna
Rázová vlna