Lizard Lizard komentáře u knih

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Poslechnuto jako audiokniha a musím přiznat, že to bylo 13 hodin a 47 minut příjemného poslechu :-)
Na začátku jsem byla z knihy trošku v rozpacích, ale nakonec mě děj pohltil a kniha uchvátila. Obdivuji autorku, jak dokázala zasadit život dívky do potemnělého prostředí bažiny a přitom toto prostředí tak poeticky popsat. Nechybí ani popis společenského prostředí té doby. Detektivní zápletka na konci byl pro mě spíš už jen příjemný bonus. Knížku hodnotím velmi pozitivně, i když musím uznat, že nebude pro každého.

01.11.2022 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Poslechnuto jako audiokniha - Zpočátku jsem se do knihy nemohla zaposlouchat... Hlas interpretky mě vůbec nezaujal a vzbuzoval ve mě spíše pocity bezmoci a zoufalství. Ovšem později jsem si na hlas zvykla a k naprosto děsivému příběhu seděl.

Mornštajnová mě opět překvapila. O knize jsem hodně slyšela a hodně četla... ovšem zkušenost s knihou předčila všechna očekávání. Autorce se povedlo zachytit naprosto nepředstavitelný příběh o zneužívání. V podstatě po celou dobu jsem byla v napětí "jak to dopadne". Takhle depresivní příběh, který se v různých podobách může v reálu odehrávat, jsem dlouho nečetla/neposlouchala. Nelituji času, který jsem s touto knihou strávila, ale právě pro její depresivní charakter doteď nejsem schopná zhodnotit, do jaké míry se mi líbila. I přesto, že knihu s touto tématikou ani nechci doporučovat ke čtení, rozhodně by si jí mělo přečíst co nejvíc lidí ... ale je nutné ji číst v ten pravý čas... příběh je plný nespravedlnosti a zla ... těžká životní nálož... nic pozitivního nečekejte...

29.02.2024 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Poslechnuto jako audiokniha a WAU! Orwell se svou vypravěčskou zručností napsal skvělý román o manipulaci a zneužití moci se zachycenou nadějí. Opravdu čtenářský zážitek. Příběh mě hned dostal a ještě dlouho ve mně bude doznívat. Ke knize se určitě ještě vrátím.

10.12.2020 5 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Další z knih, která se mi špatně hodnotí.... Ačkoliv jde o krátký příběh ze života autistického chlapce a jeho myšlení, jde také o značný počin v osvětě týkající se autismu. Myslím, že snad každý by si měl tuto (nebo podobnou) knihu přečíst, aby se pak lépe dokázal zamyslet nad svým životem a životem druhých. Vše vždy není na první pohled takové jaké se zdá.... a Haddon se opravdu velmi empaticky a s humorem vcítil do života autisty.... Některé beletrické knihy nám mnohdy dají více než knihy odborné - a o této knize to bezesporu platí také.

11.01.2021 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Kniha, která ve mě bude ještě dlouho doznívat a s jistotou si zalouží plných pět hvězdiček.

03.01.2020 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Poslechnuto jako audiokniha. Jsem naprosto nadšená z toho, co se paní Lednické podařilo zachytit a sepsat. Excelentní román!

05.09.2022 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Poslechnuto jako audiokniha - výtečně načteno Vilmou Cibulkovou, doporučuji.
Paní Lednická dokázala neskutečným způsobem zpracovat historické záznamy a vytvořit román, jenž vám vhrne slzy do očí. Dlouho jsem nečetla tak emocionální knihu. Děj vás pohltí a s velkým napětím budete žít životy hlavních postav. Za mě se jedná o opravdu velmi zdařilý literární počin.

17.06.2021 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Útlá knížečka s povídkou k zamyšlení, která je doplněná krásnými ilustracemi, a kterou přečtete opravdu za malou chvilku. Myslím, že výše úvedený popis knihy "o muži, který sázel naději a vypěstoval štěstí" je dostačující. Nejde mi nějak napsat více, tuto malou knížečku si prostě musíte přečíst a sami se nad ní zamyslet - tento silný příběh si o nic jiného neříká.
Někde jsem četla, že autor vycházel ze skutečnosti...? Pokud ano, je pro mě tento příběh o to silnější.

05.06.2020 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Poslechnuto jako audiokniha.... Po poslechu se ve mě míchá mnoho emocí, spousta dalších otázek a vděčnost. Obdivuji autorku za uchopení tak silného tématu a za odvahu jej zveřejnit. Po dlouhé době se jedná o knihu, která ve mě bude ještě dlouho rezonovat....

25.09.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Poslechnuto jako audiokniha - vřele doporučuji.
Knihy Mornštajnové mě opravdu hodně baví. Autorka je excelentní vypravěč a dokáže skvěle propojit životy hlavních postav a pracovat s historií. Při poslechu mi běhal mráz po zádech. Kniha, která rozhodně stojí za pozornost.

18.10.2021 5 z 5

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Poslechnuto jako audiokniha - lehký, odpočinkový poslech, výborně načteno.
Na knihu jsem narazila náhodou a vůbec jsem netušila, co mě čeká (seriál neznám). A byl to velmi příjemný čas strávený s touto knihou. Autor prostřednictvím života Beth nastiňuje nejen stav americké společnosti v 50. letech minulého století, ale především strasti a životní zvraty samotné Beth, talentované šachistky. Šachy nehraju a pravidla neznám, ale a i přesto mě děj knihy pohltil a bavil. S Beth jsem prožívala nejen její šachové tahy, ale i její životní zkoušky.

31.08.2023 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Pro mě odpočinková kniha s příjemným českým jazykem, zachycující nelehké lidské osudy na pozadí minulého režimu .... Třeti kniha od této autorky a opět mě nezklamala.

29.08.2020 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Kniha převážně ponurá, depresivní, melancholická, ale i vtipná a radostná. Nenáročný styl psaní s hlubokými myšlenkami. Bavila mě autorova přímočarost i ona syrovost. Samotné téma knihy asi nebude mezi čtenáři oblíbené, ale ke mě kniha přišla v pravou chvíli a zanechala ve mě dostatečnou stopu. Dle mého názoru má kniha co nabídnout.

24.09.2019 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Moje druhá kniha od této autorky a podruhé nezklamala! Skvělá knížka zachycující nelehký život několika generací. Krásná a čtivá čeština paní Mornštajnové mě opravdu moc baví. Těším se na další knihu od této autorky.

29.11.2019 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Výborná kniha, příběh mě bavil a celkové téma mi přišlo velmi zajímavé.

17.06.2021 5 z 5

Z knihy Raději zešílet v divočině mám dost smíšené pocity. Spíše jsem zklamaná. Čekala jsem knihu o samotářkých lidech, klidně podivínech, o jejich životě v souladu s přírodou, o jejich soběstačnosti... Ale mám pocit, že jsem (až na výjimky) četla životy o lidech na kraji společnosti, kteří se nedokázali díky svým závislostem (alkohol, drogy, ...) zařadit do společnosti a dost často jim díky zkušenostem s návykovými látkami "hráblo" a v lesích "se schovávají". O to více si cením rozhovoru s ženami, které na samotu odešli z poměrně racionálních důvodů, kdy už měli města, hluku a spěchu po krk a ubíjelo je. Bohužel mi tato kniha moc ze života v šumavské samotě nepředala.

17.04.2020 2 z 5

Podle mě hodně záleží, kdy knihu čtete.... Pokud ji čtete hned po dočtení předchozích tří dílů, tak opravdu můžete mít pocit, že opakovaný vtip není vtipem. Pokud si ale mezi díly dáte větší pauzu a tuto pauzu proložíte úplně jiným druhem literatury, tak se opět pobavíte - a tak jsem to měla s tímto díle i já ;-)

04.04.2020 3 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Oddechové, nenáročné a úsměvné čtení. Začátek knihy mě docela pohltil, ale při dalším čtení už mi vyjadřovací styl a humor přišel tak nějak pořád stejný.... Knížka podle mě neurazí, člověk u ní nemusí moc myslet :D

04.02.2020 3 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Velmi smutná kniha zachycující hrůzy, které se staly. Chvílemi jsem měla problém číst, musela jsme knihu zavřít a vrátit se k ní později. Sevřel se mi žaludek, chtělo se mi brečet.... Člověk opravdu nechápe, že je toto součást naší historie. Že se našel někdo, kdo tyhle hrůzy vymyslel, podporoval, ale i přežil... Z knihy mám hodně pocitů a myšlenek. Silná kniha o silné ženě, která se rozhodla přežít. Velmi čtivé a ač smutné, doporučuji k přečtení.

18.04.2019 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Trhlina je všeobecně dost vychvalovaná. Sice nepatřím mezi čtenáře thrillerů, ale na tento literarní počin jsem byla dost zvědavá a knihu si zařadila do kategorie "chci si přečíst". Na samotné čtení ale nedošlo - narazila jsem na její audio verzi. A musím za sebe říct jednoznačné "WAU".
Nedokážu posoudit, zda by na mě stejný efekt měla i četba, ale audiokniha ve mě zanechala nejen hromadu smíšených pocit (napětí, strach, zvědavost, soucítění s postavami,... ), ale také množství otázek. Většinou mi dělá problém se na audioknihy soustředit, ale tady kupodivu ne. Příběh mě doslova vtáhl a strávila jsem s ním po částech jeden krásný den.
Jak jsem psala, nevím jestli by mě bavila četba knihy (některé výrazy a pasáže by mě asi během čtení nezaujaly), ale podle mě, pan Karika odvedl dobrý kus práce. Přijde mi hodně zajíimavé propojení faktů a legendy. Jeho knihu jsem doslova hltala a po doslechu i já dohledávala ještě různé informace na internetu... A jak píše sám autor... je na čtenáři, aby našel svou odpověď.... :-)
Za mě (na poslech) velmi dobře zpracovaná kniha o slovenském pohoří Tribeč.

12.06.2020 5 z 5