Poslední aristokratka

Poslední aristokratka

František Antonín hrabě Kostka z Kostky je potomek šlechtického rodu, žijící v New Yorku. Po pádu komunistického režimu se s americkou manželkou Vivien a dcerou Marií (III.) vrací do Čech, aby převzal rodové sídlo. Kromě zámku „zdědí“ hraběcí rodina i personál: zpátečnického kastelána, hypochondrického zahradníka a kuchařku, která si ráda cvakne a občas to přežene.

Chudobný navrátilec, krkolomně navazující na slavný rodokmen, emigrantství, místní zemitost, zámek jako konkurenceschopná atrakce, kníže Schwarzenberg, zpěvačky Cher a Helenka Vondráčková, to jsou motivy, z nichž autor, profesí kastelán, upředl sérii panoptikálně komických situací. V deníku Marie III., posledního potomka rodu, nenajdete sex, násilí, vraždy ani hluboké myšlenky. Má jedinou ambici: pobavit čtenáře! méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/134832/posledni-aristokratka-uqy-134832.jpg 42431

Aristokratka (1.)

Humor, Romány, Literatura česká
Vydáno:, Druhé město

V.lee
včera

Přes veškerý odpor jsem podlehl nátlaku přítelkyně a knihu přečetl no můžu říct
že sem si místy připadal jako po požití nějakých drog protože kniha mě opravdu skvěle pobavila a já se skvěle zasmál :-D

PavlineCZka

Do knihy jsem vkládala velké naděje vzhledem k všemožným recenzím, bohužel mne ale nijak nenadchla a s dalšími díly nehodlám pokračovat, přestože jsem to měla původně v úmyslu. Děj je velice roztahaný a v podstatě se tam nic kloudného neděje, neobsahuje nic, co by zaujalo. Vtipy se opakují a jak zde již někdo zmínil, vtipy v závorkách otravují a působí jako ze třetí třídy. Jako nenáročné prázdninové čtení je to akceptovatelné.

KatkaB77

Už hodně dlouho jsem se u knížky tolik nenasmála, jako u této. Je neuvěřitelné, co spisovatel vymyslel. Úžasná pohodová a odpočinková knížka. Až jsem v noci manžela rušila ze spaní, jak jsem se smála, nešlo to jinak. Díky za ní, jen škoda, že jsem jí za 4 dny měla přečtenou.

Adelix

Netradiční téma a styl psaní, který mě ihned zaujal. Převzetí rodinného dědictví v podobě hradu a jeho zaměstnanců z pohledu mladé dědičky, která má zdravý nadhled a vzniklé prekérní situace bere s humorem. Navíc zasazeno do 90.let, což mě přinutilo zapřemýšlet o době i když nedávné, kdy mobily a internet nebyly samozřejmostí a vše se muselo řešit telefonicky. Bavila jsem se od začátku do konce, a budu si tedy muset přečíst další díly :-)

sestricka1

kniha se mi moc líbila. Sice nikde v knize není napsáno, že celý příběh je zasazen na zámek Milotice, ale my, kteří máme k Miloticím blízko (pocházím z vedlejší vesnice a do Milotic jsem chodila na základní školu) to dobře víme:-) knihu i její pokračování jsem si moc užila a vřele doporučuji. Stejně tak i její divadelní zpracování v podání divadelního souboru Na Jezerce, krásné:)))

Acamar

Po přečtení několika bestsellerů z poslední doby, které mi přinesly spíše zklamání, jsem chvíli váhala, zda si knihu vůbec v knihovně půjčovat...Ale tentokrát se zklamání nekonalo, četlo se to úplně samo. Lehce "praštěný" humor knížky mi báječně sedl, nějaká výrazná příběhová linka či zápletka mi nechyběla, forma poměrně stručných deníkových záznamů byla také fajn, asi přispěla k velké čtivosti knihy.
Jelikož to nestojí vůbec na ději či psychologii postav (to jsou spíše karikatury), pouze na humoru, komu jeho styl sedne, má vyhráno:-)

Strsi

Humoru až moc a hlavně pořád opakující se stejné vtipy stále dokola, čím dál víc přitažené za vlasy. Někdy je méně více. No na další díly se opravdu nechystám.

dagmar7365

Po knize jsem sáhla z podobných důvodů, jako tady zmiňují někteří čtenáři - všichni ji už četli, vyšel třetí díl, co je na ní tedy TAK skvělého? Prvních pár stránek mě donutilo smát se nahlas a říkala jsem si, že tuto si raději do vlaku brát nebudu ;-) Bohužel s přibývajícími stránkami ne že by ubývalo humoru, ale asi jsem si na něj již zvykla, stal se předvídaným, místy až křečovitým jako z ne moc povedeného sitcomu a kniha ve mně nakonec nechala dojem, že jsem o nic nepřišla, když jsem ji tolik let obcházela a do dalších dílů se určitě nepustím. Ničím mě nenadchla, ale nemohu ani říct, že patří do skupiny knih, které jsem odložila již během čtení. Prostě taková, která projde, ale žádnou stopu ve mně nezanechala.

Evelinaanileve

Půjčila mi ji kamarádka, když jsem si zlomila nohu. Do té doby jsem o ní nevěděla. Dopadlo to tak, že jsme ji četly na střídačku nahlas s jedenáctiletou dcerou a moc jsme se nasmály. Nutno říct, že dcera více. Asi stárnu nebo co, tak nějak mi humor chvílemi přišel prvoplánový. (Nebo je to možná jen taková fáze mého života.) Nicméně, výborná oddechovka, čte se samo a rychle (příliš). Určitě si teď seženu i všechny ty ostatní.

nikol6168

Četlo se samo!

whiolet

Všichni už jí četli, všichni o ní mluvili, všem se líbila a já z toho začala být skeptická. No,upřímně?
Nechápu, že jsem tuhle knihu vzala do ruky až teď. Je to vtipné, v českém rybníčku je to svěží vítr, který mě prostě bavil.
Super kniha už se těším na pokračování.

tatafa

Poslední aristokratce jsem se dlouho vyhýbala již z principu, protože patří mezi knihy, které čtou naprosto všichni, a tudíž není nutné, abych ji četla také. Teprve před časem mi došla trpělivost s tím, jak ji kolem sebe neustále vidím, a řekla jsem si, že ji tedy zkusím ... Ke knížce jsem od počátku přistupovala s velkým despektem, a tak mne tato kniha velice příjemně překvapila, zvláště ve chvíli, kdy jsem se přistihla, že mne rozesměje téměř každá druhá věta. Myslím si, že je napsána opravdu čtivým způsobem, který umocňuje skrytý humor, díky kterému kniha rychle ubíhá.
Obecně nemám ráda knihy, které jsou o "ničem" a ke kterým tato kniha bohužel patří. Tedy ne úplně o ničem, ale které nemají nějakou výraznější zápletku či příběh. Avšak tato kniha je pro mne zároveň svým způsobem výjimkou, protože co ztrácí na ději, to získává na humoru a humorných situacích.
Myslím si, že jsem se v knize dozvěděla mnoho zajímavého o životě na dnešních zámcích a také o tom, jak se mnohdy museli cítit lidé, kteří zámky získali v restitucích.
Především to pro mne však byla velice odpočinková kniha, u které člověk nemusí příliš myslet, a může se jen nechat unášet humorem.
Tuto knihu bych doporučila všem, kteří mají rádi klasický český humor, a který se u knihy rádi pobaví, protože o to jde v knize myslím nejvíce.

Susan94

Když se mi do ruky dostal druhý díl této trilogie, napsala jsem, že kniha je zrcadlem každého z nás. „Ukáže se, kdo je suchar, a kdo ne“. Názor mám pořád stejný, navíc vám můžu dát jednu dobrou radu. Já tu knížku četla každý den ráno a odpoledne ve vlaku a tu jízdu jsem milovala, samozřejmě díky knize. Prostě kniha, která Vám udělá lepší den.

quendery

Parádní knížka. super oddechové čtení.......

Bella1

Moc jsem se nasmála!

Lucie2

Oddechové čtení, od kterého jsem očekávala mnohem víc. Párkrát jsem se sice pousmála, ale nějak zvlášť jsem se nebavila. Do dalších dílů už se asi nepustím..

marta4697

Nic jsem od toho nečekala, takže pro mě překvapení. Fakt bomba, dlouho jsem se tak nezasmála. Doporučuju, dobře se to čte, nenudí a nasměje se snad každý.

mattonka

Pobavila. To především a přesně to jsem také očekávala. Pohodová kniha třeba na dovolenou.

jahlina

Osvěžující a vtipné čtení, místy až praštěné. Určitě se k aristokratce vrátím v dalších pokračováních...

hellena1523

Popularita knihy mi byla samozřejmě známá, a dokonce i všichni moji nejbližší čtenáři (s dobrým vkusem na knihy) o ní básnili. Bránila jsem se, ale nakonec i já podlehla a pustila se do nejvtipnější české knihy posledních let.
Musím uznat, že v první řadě Evžen Boček má dar psát. Zkrátka to umí. Jeho styl je čtivý, pěkně to šlape, člověk se začte jedna radost, forma deníkových zápisů Marie III. mi hezky sedl. Pokud jde o všemi opěvovanou humornou stránku knihy, i tady souhlasím. Chvílemi mi vtipy přišly až trochu moc křečovité, ale povětšinou jsem se bavila u typicky českého humoru (je zkrátka velmi specifický).
Byla jsem celkem spokojená, ale nejsem nijak zvlášť přesvědčená, že se pustím i do dalších dílů.

Torrnet

Úžasná a velmi vtipná knížka. Není snad stránka, kde by mě něčím Kostkové z Kostky a jejich služebnictvo nepobavili.

netty

Jedno je jasné: Evžen Boček umí psát! To, že je neskutečně vtipný, je příjemný bonus. Mám ale jednu výtku.. nemohla jsem číst Aristokratku cestou do práce, protože jsem se smála nahlas a lidi se pak na mě divně dívali. Několikrát jsem slzela smíchy, což se mi u knihy stalo už hodně dávno. Chcete se bezvadně pobavit? Pak musíte poznat Marii a její povedenou (nejen) rodinku!

Dominicek

Super knížka. Asi nikdy jsem se při čtení tak nesmál. Všem doporučuji.

Veru1992

U knihy jsem se velmi zasmála a je opravdu plná typického českého humoru, který mám ráda. Možná bych to stylem psaní přirovnala k Saturninovi :-)

mirunda

U knihy jsem se nahlas smála a rovnou jsem se pustila do dalšího dílu

TamaraKrejčí

Na mě humoru až moc, bez nějakého konce..nevím...

prestiggio

Skvelá.

Dukatka

Skvělá kniha!

vipera

Osobitá, typicky českým humorem nasáklá úsměvná oddychovka. Trochu mi chybí nějaký ústřední motiv, ale to je můj problém :-) Každopádně pokračuji ve čtení...

silvie5281

Ještě teď se směji. Jsem ráda, že jsem knihu četla v klidu doma, nerada bych působila na veřejnosti jako nějaký magor :) Situace jsou tak absurdní, a přitom snadno uvěřitelné ... hlavní postavy si vás oakmžitě získají, umíte si ji živě představit. Jako televizní sitcom by tato kniha byla nepřekonatelná. V tradicích a dluzích polapený otec, z reality vytržená, zhýčkaná Američanka v roli matky, notorická alkoholička jako hospodyně, zlenivělý a svým životem si jistý kastelán a vyšinutý zahradník ... :) kniha, který pobaví, okouzlí a nutí Vás přečíst si i ostatní díly, protože ... jak tohle může skončit, je opravdu jen ve hvězdách :)