Dámsky gambit

Dámsky gambit je literárnou predlohou jedného z najúspešnejších seriálov posledných rokov spoločnosti Netflix. Román o živote fiktívnej nesmierne talentovanej mladej šachistky nás zavedie do päťdesiatych rokov minulého storočia. Osemročná sirota Beth Harmonová je mĺkve nenápadné dievča, ktoré z letargie prebudí až jej prvá šachová partia. Už ako šestnásťročná súperí so špičkou a stáva sa z nej najlepšia americká šachistka. Čím vyššie sa však dostáva, tým osamelejšia je. Únik hľadá v alkohole a tabletkách na upokojenie. Veľmi rýchlo zisťuje, že musí čeliť nielen súperom, ale aj svojim démonom....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/462604/big_damsky-gambit-IdO-462604.jpg 4.5202
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Premedia

The Queen's Gambit, 1983

Kniha Dámsky gambit

Bedřich63
včera

Šachy, šachy, šachy......Na první pohled nezajímavé téma. Nuda u šachovnice. No nakonec ta kniha neví vůbec špatná. Od začátku až do konce mě zajímalo, jak se to vyvine a jak to bude pokračovat. Autor umí čtenáře zaujmout, i když na velmi malém hřišti. Nejsou zde žádné další vedlejší efekty a poučení, žádné informace mimo šachy. Pouze e4, f5, d7, h5....... Turnaje v Moskvě, Paříži? Nějaké vedlejší poznatky o městě? Absolutně nic......
Kniha o šachách, o motivaci, o talentu, no a v neposlední řadě o pozici ženy v čistě mužském sportu.
Jednostranně zaměřená kniha, ale bravurně podaná a její děj není vůbec nudný. Pro mě ale chybí to, co je vždy v knize něco navíc.
Ale od tohoto autora si určitě časem přečtu i nějaké další knížky.

FilipHaring

Videl som televízne spracovanie a po roku som siahol po knižnej verzii. Kniha bola pre mňa veľmi napínavá, šachové partie som doslova hltal. Odporúčam.

Štěpinambura

Super kniha, ještě lepší než seriál!

veru_nedvedova

Když jsem knihu začala číst, říkala jsem si to bude něco. Začátek byl úžasný, bavil mě příběh geniálního dítěte. Ale uprostřed knihy se to nějak zlomilo a už to nebylo tak poutavé.
Celkově to ale bylo příjemné čtení, o tom žádná.

Na knihu, kterou jsem poslouchala jako audio v němčině, jsem se vzhledem k hodnocení svých oblíbených zde opravdu moc těšila. Ale nějak nedokážu to všeobecné nadšení sdílet, bohužel. Zmiňovaný seriál jsem neviděla, protože televizi už několik posledních let nesleduji vůbec. Kniha začíná v okamžiku, kdy je Beth osm let a ona se ocitá v sirotčinci. Z této neutěšené reality se snaží uniknout, poměrně rychle si vytváří závislost na prášcích, ale také objevuje svůj talent pro šachy. Mě tato hra ovšem nikdy nedokázala nadchnout, i když ji miluje a rád hraje můj mladší syn. Možná i proto jsem se do knihy musela dost nutit, přestože napsaná je dobře. Bethin život byl neobvyklý i originální - a to byl nakonec ten pravý důvod, proč jsem její příběh přece jen poslouchala s určitým zaujetím, zároveň jsem si k ní však nedokázala vytvořit v podstatě žádný vztah. Ovšem na závěr musím uznat, že autor psát umí, přestože konkrétně tato jeho kniha nebyla můj šálek čaje. Navzdory tomu ji hodnotím poměrně vysoko, právě za autorovo vypravěčské mistrovství.

militu

Jako první jsem viděla seriál, který jsem si zamilovala a nutně jsem si potřebovala přečíst i knihu. Kniha mě nadchla úplně stejně jako seriál, byli zde jen malé rozdíly oproti seriálu. Miluji šachy, ale kniha je hlavně o Betthině cestě životem. Zázračné dítě s pohnutým osudem které se dokázalo dostat mezi elitu. Její vzestupy a i úplné pády na samé dno. Opravdu úžasné dílo.

markulina711

Kdybych neviděla nejdříve seriál asi bych byla nadšenější. Od knihy jsem čekala, že se dostanu Beth konečně na kobylku a pochopím to její puzení se všemožně ničit. Autor však více času věnoval tahům na šachovnici než psychologii postav.

jjanca

Skvelé, skvelé, skvelé! Šach som nikdy nehrala, ale šachové partie v knihe som si užívala a sledovala so zatajeným dychom. Príbeh bol písaný veľmi pútavo, len ma trochu mrzelo, že tam nebol epilóg, zaujímalo by ma, čo sa s Beth ďalej dialo. Snáď sa v blízkej dobe vrhnem na seriál.