Dámský gambit

Dámský gambit https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/462604/bmid_damsky-gambit-IdO-462604.jpg 4 560 147

Dámsky gambit je literárnou predlohou jedného z najúspešnejších seriálov posledných rokov spoločnosti Netflix. Román o živote fiktívnej nesmierne talentovanej mladej šachistky nás zavedie do päťdesiatych rokov minulého storočia. Osemročná sirota Beth Harmonová je mĺkve nenápadné dievča, ktoré z letargie prebudí až jej prvá šachová partia. Už ako šestnásťročná súperí so špičkou a stáva sa z nej najlepšia americká šachistka. Čím vyššie sa však dostáva, tým osamelejšia je. Únik hľadá v alkohole a tabletkách na upokojenie. Veľmi rýchlo zisťuje, že musí čeliť nielen súperom, ale aj svojim démonom.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Premedia

The Queen's Gambit , 1983

Jaehyun
28.07.2022 3 z 5

Další kniha do které jsem měla problém se začíst. Asi v polovině přišel největší zásek kdy se mi už nechtělo pokračovat ale přesto jsem se donutila ji dorazit do konce.

Na to že je kniha staršího data je velmi čtivá a přímočará, to ji upřít nemohu. Také na ní nepotřebujete žádné znalosti ohledně šachů což je fajn.

Možná je to tím, že už jsem viděla seriál a proto mě to tolik nebavilo, nicméně pokud jste tedy viděli seriál je asi zbytečné se do knihy pouštět, nedostanete v ní nic míň ani nic víc. A pokud váháte do čeho se pustit tak určitě doporučuji seriál, který je velmi pěkně zpracovaný a jinak nudné šachové partie vám tu vyrazí dech, což se o knize říct nedá.

Sentinel
23.07.2022 5 z 5

Výborná kniha, vynikající filmové zpracování formou seriálu. Vzhledem k tomu, že sám hrají šachy mě to opravdu bavilo a mohu vřele doporučit.

Bramborak81
18.07.2022 5 z 5

Může kniha z prostředí šachů být napínavá, čtivá, smutná, radostná, bolestná a nebo překvapující? Ano, může. To zase byla čtenářská jízda. Další knížka u které je mi trochu líto, že už ji mám přečtenou.

soupik2012
14.07.2022 5 z 5

Waltera Tevise a jeho Zpěv drozda mám zařazené mezi knihami které doporučuji. Tudíž si říkám, jestli někdo mohl dokázat napsat tak napínavý a zajímavý životní příběh, z prostředí tak nezajímavého a divácky neatraktivního sportu jakým šachy jsou, asi to nemohl být nikdo jiný. Pan Walter Tevis zkrátka psát umí a já doufám, že si jednou budu moci poslechnout také jeho další knihy. Tak jako drtivá většina životopisů je i tento smyšlený, nejzajímavější na svém počátku. Vždy je strhující sledovat zrození hvězdy. Snaha dostat se na samotný vrchol již tak napínavá není a to především z toho důvodu, že je zde děj značně předvídatelný a tak pouze sledujeme průběh cesty za vytyčeným cílem. U životopisů je to pochopitelné, ale tady jsem živila malinkatou naději, že se dočkáme nějakého dramatického zvratu. Škoda, ale i tak hodnotím knihu jako velmi vydařenou. Audioknihu načetla paní Jana Plodková. A načetla jí opravdu velmi dobře.

Manifest blech
13.07.2022 4 z 5

Přečteno za dva dny. Tady to nebyl případ, kdy jsem si oblíbila hlavní postavu, spíš jsem ji pozorovala a doufala, že se "neutopí".
Seriál jsem neviděla, a tohle je hodně dobré, ještě navíc založené na skutečné osobě.

sestraJoy
18.06.2022 5 z 5

OBČAS SE NAJDE ČLOVĚK, KTERÝ SE ŠACHISTOU NARODÍ… Už dlouho mi čtení nedělalo takovou radost (a to znám ten (skvělej) seriál). Ač šachovej lajk (fakt ani teď nezačnu tahat figurama…), ale díky spisovatelskýmu kumštu Waltera Tevise, jsem nucen obdivovat umění i vůli Beth Harmonové. Krásná knížka...

petrarka72
12.06.2022 5 z 5

Úžasný zážitek. Walter Tevis píše tak, že i když znáte z šachu maximálně figury a to, jak táhnou, prožíváte každou popisovanou partii jako smyslový, téměř sexuální zážitek. Příběh Beth Harmonové jako příběh talentu a posedlosti. Co epizoda, to výpověď o schopnosti proměnit nevýhodný start v oslnivou cestu, o snadnosti a zrádnosti závislostí, o neokázalé vzájemnosti, o umění naučit se prohrávat - ale i vyhrávat, o intuici a pevnosti postojů, o úzkosti a radosti žít... Seriál jsem neviděla a nepotřebuji ho - ale k této knize se po čase ráda vrátím.

Šárka_D
09.06.2022 4 z 5

Moc dobrá kniha, na které ani není znát, že už má pár let, a pokud jste jako já nejprve viděli seriál, nebudete zklamaní, protože se od knižní předlohy téměř neodchyluje. Jazyk je poměrně strohý, autor jako by si držel od hrdinky odstup, přesto se kniha čte dobře.

Susan94
28.05.2022 5 z 5

Knihu jsem vždy začínala číst 3x, což normálně nedělám. Ačkoliv absolutně neholduji šachu, nerozumím mu, kniha se mi neskutečně líbila. Ano možná to bylo také díky tomu, že hlavní představitelka je žena. Četlo se mi to skvěle, děj se zbytečně nenatahoval, skvělý konec. Hlavně autor předběhl svoji dobu, v roce 1983 naprosto nadčasové zpracování, kdy tedy muž píše o hlavní postavě - ženě.

Bedřich63
25.05.2022 4 z 5

Šachy, šachy, šachy......Na první pohled nezajímavé téma. Nuda u šachovnice. No nakonec ta kniha neví vůbec špatná. Od začátku až do konce mě zajímalo, jak se to vyvine a jak to bude pokračovat. Autor umí čtenáře zaujmout, i když na velmi malém hřišti. Nejsou zde žádné další vedlejší efekty a poučení, žádné informace mimo šachy. Pouze e4, f5, d7, h5....... Turnaje v Moskvě, Paříži? Nějaké vedlejší poznatky o městě? Absolutně nic......
Kniha o šachách, o motivaci, o talentu, no a v neposlední řadě o pozici ženy v čistě mužském sportu.
Jednostranně zaměřená kniha, ale bravurně podaná a její děj není vůbec nudný. Pro mě ale chybí to, co je vždy v knize něco navíc.
Ale od tohoto autora si určitě časem přečtu i nějaké další knížky.

FilipHaring
12.05.2022 5 z 5

Videl som televízne spracovanie a po roku som siahol po knižnej verzii. Kniha bola pre mňa veľmi napínavá, šachové partie som doslova hltal. Odporúčam.

Štěpinambura
04.05.2022 5 z 5

Super kniha, ještě lepší než seriál!

veru_nedvedova
28.04.2022 3 z 5

Když jsem knihu začala číst, říkala jsem si to bude něco. Začátek byl úžasný, bavil mě příběh geniálního dítěte. Ale uprostřed knihy se to nějak zlomilo a už to nebylo tak poutavé.
Celkově to ale bylo příjemné čtení, o tom žádná.

85098211
24.04.2022 4 z 5

Na knihu, kterou jsem poslouchala jako audio v němčině, jsem se vzhledem k hodnocení svých oblíbených zde opravdu moc těšila. Ale nějak nedokážu to všeobecné nadšení sdílet, bohužel. Zmiňovaný seriál jsem neviděla, protože televizi už několik posledních let nesleduji vůbec. Kniha začíná v okamžiku, kdy je Beth osm let a ona se ocitá v sirotčinci. Z této neutěšené reality se snaží uniknout, poměrně rychle si vytváří závislost na prášcích, ale také objevuje svůj talent pro šachy. Mě tato hra ovšem nikdy nedokázala nadchnout, i když ji miluje a rád hraje můj mladší syn. Možná i proto jsem se do knihy musela dost nutit, přestože napsaná je dobře. Bethin život byl neobvyklý i originální - a to byl nakonec ten pravý důvod, proč jsem její příběh přece jen poslouchala s určitým zaujetím, zároveň jsem si k ní však nedokázala vytvořit v podstatě žádný vztah. Ovšem na závěr musím uznat, že autor psát umí, přestože konkrétně tato jeho kniha nebyla můj šálek čaje. Navzdory tomu ji hodnotím poměrně vysoko, protože si to - aspoň podle mého názoru - autorovo vypravěčské mistrovství plným právem zaslouží.

militu
19.04.2022 5 z 5

Jako první jsem viděla seriál, který jsem si zamilovala a nutně jsem si potřebovala přečíst i knihu. Kniha mě nadchla úplně stejně jako seriál, byli zde jen malé rozdíly oproti seriálu. Miluji šachy, ale kniha je hlavně o Betthině cestě životem. Zázračné dítě s pohnutým osudem které se dokázalo dostat mezi elitu. Její vzestupy a i úplné pády na samé dno. Opravdu úžasné dílo.

markulina711
11.04.2022 3 z 5

Kdybych neviděla nejdříve seriál asi bych byla nadšenější. Od knihy jsem čekala, že se dostanu Beth konečně na kobylku a pochopím to její puzení se všemožně ničit. Autor však více času věnoval tahům na šachovnici než psychologii postav.

jjanca
27.03.2022 5 z 5

Skvelé, skvelé, skvelé! Šach som nikdy nehrala, ale šachové partie v knihe som si užívala a sledovala so zatajeným dychom. Príbeh bol písaný veľmi pútavo, len ma trochu mrzelo, že tam nebol epilóg, zaujímalo by ma, čo sa s Beth ďalej dialo. Snáď sa v blízkej dobe vrhnem na seriál.

L.Helena
23.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Nečekala bych, že kniha, jejíž větší část tvoří popis šachových partií, mě bude až tak bavit. Trochu mě mrzí, že příběh skončil tam, kde skončil. Ráda bych sledovala osud hlavní hrdinky dál, hlavně v osobní rovině. 4,5*

tereza8418
13.03.2022 4 z 5

O sachu nevim absolutne nic a popravde ho ani neumim hrat… Kazdopadne to nebylo prekazkou k precteni teto knihy,i kdyz jsem partiim samozrejme odborne nerozumela. Kazdopadne pribeh je napsan velmi poutave a ctive,jen hrdinka ma spoustu vlastnosti a rozhodnuti,ktere me vazne stvaly,ale to je jen jasny dukaz toho,ze je postava dobre napsana a propracovana.

zahadum
09.03.2022 5 z 5

Tu sa nedá veľa písať keďže je to vynikajúca kniha, ktorú napísal vynikajúci spisovateľ a na jej základe natočili vynikajúci seriál.
Videl som ho skôr ako som čítal knihu ale nie je to na škodu, aspoň som si mohol predstaviť postavy a reálie príbehu dokonale.
Páči sa mi úsporný štýl písania aký zvolil Tevis. Knihe by ublížilo ak by rozoberala každý zbytočný a nepodstatný detail. Ťažký život sa neoplatí rozpisovať, je lepšie schovať ho v detailoch. Bravó za to !
Nechápem tie niektoré komentáre o tom, že v knihe je plno šachu ??? No však je to kniha o šachu čo iné tam má byť ? Upíry ??? transvestiti ???
Milujem šach a vychutnával som si tie " nemé " šachové bitky do ktorých autor umne vpašoval aj ľudské vlastnosti.
Beth je jedinečne opísaná postava a Tevis jej démonov lacno nezneužil ale naopak ich využil aby upevnil jej charakter!
Dokonalé dielo a som rád, že som sa nebál toho, že som videl ako prvý seriál.
Autor opísal reálie studenej vojny tak ako to videl bežný človek. Strach a paniku robili a robia len politici. Dnes by Tevisa za jeho zhovievavý prístup k ZSSR možno popravili na námestí liberálni fašisti ale hold taká je doba.
Kniha je literárny klenot a najlepšia kniha o šachu aká kedy bola napísaná !

100 %