Dámský gambit

Dámský gambit https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/462604/bmid_damsky-gambit-IdO-462604.jpg 4 560 147

Dámsky gambit je literárnou predlohou jedného z najúspešnejších seriálov posledných rokov spoločnosti Netflix. Román o živote fiktívnej nesmierne talentovanej mladej šachistky nás zavedie do päťdesiatych rokov minulého storočia. Osemročná sirota Beth Harmonová je mĺkve nenápadné dievča, ktoré z letargie prebudí až jej prvá šachová partia. Už ako šestnásťročná súperí so špičkou a stáva sa z nej najlepšia americká šachistka. Čím vyššie sa však dostáva, tým osamelejšia je. Únik hľadá v alkohole a tabletkách na upokojenie. Veľmi rýchlo zisťuje, že musí čeliť nielen súperom, ale aj svojim démonom.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Premedia

The Queen's Gambit , 1983

PeťkaW.
08.03.2022 4 z 5

Před čtením knížky jsem měla podobné pocity, jako předtím u seriálu - na jednu stranu velké očekávání a natěšenost, protože se o něm všude mluvilo o hodnocení bylo super. Na druhou stranu.. šachy. Jako baví mě ledacos, ale šachy bohužel vážně ne, takže obavy z toho, že mě ani jedno nebude bavit, byly na místě. Naštěstí se opakoval i rámec dojmů, kdy jsem z knížky byla nadšená stejně, jako ze seriálu. Protože i když jde o téma, které není zrovna akční, autor ho podal neskutečně lidsky a stravitelně. Pořád šlo o šachy, ale provedení pochopil i lajk, jako já a i když jsem nepobírala popisy partií a různé šachové finty, nevadilo mi to v tom, abych se chytala v celku. Seriál se držel předlohy dost detailně, takže jsem vesměs věděla, co mě čeká a nemine, ale ani to mě o zážitek neochudilo a Tevisovu verzi jsme si užívala. Jde zkrátka o skvěle zpracovaný příběh, co vás snadno pohltí. Jedinou maličkost, kterou bych možná vytkla, byly postavy - ne, že by je autor popsal úplně ploše, ale celou dobu byly tak nějak... odosobněné a člověk si k nim nevytvořil moc velký vztah.

hledaseniki
07.03.2022 5 z 5

Bože, tohle bylo něco neskutečného. Nemusíte být žádný šachový velmistr, aby jste si mohli přečíst tuhle knihu, z čehož jsem měla trošku obavu. Příběh Beth je pozoruhodný, kniha se čte úplně sama, hltáte jí, otáčíte jednu stránku a užíváte si každou větu.
Walter Tevis přiblížil svým příběhem svět šachu úplně každému a to je řekněme si upřímně vážně umění.

Kniha, která patři mezi ty nejlepší jaké jsem kdy četla a budu se k ní ráda vracet. Jo, tohle bylo stejně geniální jako hlavní hrdinka.

mgeisselreiter
06.03.2022 5 z 5

Geniální kniha geniálně napsaná geniálním Walterem Tevisem. To byl prostě koncert. Emocionální, poutavé, čtivé. Plný počet hvězd, 6. 3. 2022.

Zmiu
06.03.2022

Nebýt skvělého Muže, který spadl na zem, tak bych po této knize nesáhla. Seriál neznám, ale anotace a jméno autora mě nalákaly. Šachy mi úplně cizí nejsou, a tématika ženy v mužském prostředí mi je také blízká. Nicméně hrdinka mě až tak nezaujala a celkově mě styl psaní moc nechytl. Takový suchý popisný styl. Ve třetině knihu odkládám, tak nehodnotím. Nejde o špatnou knihu, ale mně zrovna nesedla.

monushka
03.03.2022 4 z 5

O šachách v podstatě nic nevím, takže jsem si myslela, že mě kniha nebude moc bavit. Ale autor a překladatel dokázali to, že při každé popisované partii jsem byla součástí hry. Moc pěkný příběh, který se netýká jen šachů. Seriál jsem doposud neviděla, jako první vždy sáhnu po knižní předloze.

karolina_kop
02.03.2022 4 z 5

Seriál, který jsem viděla jako první, se mi moc líbil. Na základě toho jsem sáhla po knize, která se mi jako jeden z mála případů líbil o něco méně, než filmové ztvárnění.

Kniha je napsána dobře, lehce se čte, ačkoliv jsem sem tam musela číst určité pasáže víckrát, abych pochopila, kdo mluví a v jaké části života Beth vlastně jsme. Postavy mi byly o něco méně sympatičtější, než v seriálu (vyjma Jolene, kterou jsem v knize měla o něco radši).

Dlouhé šachové pasáže mi nevadily, jelikož šachy hraju ráda a proto jsem si je užívala.

Příběh vás tak nějak nutí s Beth soucítit a já s ní z jedné strany soucítila, ale z té druhé jsem občas protáčela očima s myšlenkami, proč si vlastně tohle všechno dělá.

V druhé půlce knihy jsem se na pár hodin musela zastavit, protože mi dej přišel moc zdlouhavý oproti rychlému začátku.

Jinak ale knihu ráda doporučím a myslím, že jednou si určitě přečíst zaslouží.

hroubek
01.03.2022 4 z 5

Do knihy jsem se pustil, jelikož se mi hodně líbil seriál od Netflixu. Napíšu to hned, ať to mám z krku a pak to mohu následně rozebrat, proč tomu, tak je. Seriál je o trochu lepší, než kniha. Kniha se čte velmi dobře. Mám krásně vystavěné kapitoly, které mají spád. Tempo je velmi dobré a víceméně jsem nikdy neměl pocit, že bych se nudil, nebo že by autor Walter Tevis vyplňoval stránky něčím nezáživným. Příběh mě bavil a užil jsem si to, jak spisovatel pracuje s hlavní hrdinkou a její genialitou. Důvod, proč seriál "poráží" knihu je vizualizace šachových partií. Nejsem šachista, sice si v hlavě dokáži představit rozestavění šachů a jakým způsobem se dá táhnout s kameny, ale tím to u mě končí. Zde se s tím velmi pracuje a bez znalostí šachovnice a šachové notace je to složité na představovaní. Ono by bohatě stačilo, kdyby notace byly vypsané, nebo by tam byl obrázek šachovnice se všemi kameny. To bohužel v knize není. Seriál tento můj problém dokáže díky médiu skvěle vyřešit, navíc si tvůrci seriálu vyhrály se šachovými partiemi, takže jsou vždy napínavé a svěží. Tohle je má jediná výtka ke knize. Bez znalostí šachů je kniha složitější a může v některých pasážích nudit. Takže pokud si chcete knihu přečíst, tak je dobré se nejdříve seznámit s šachovnicí, pravidly a tahy, abyste si knihu dokázali naplno užít.

Iveta Černá
01.03.2022

Nepřísluší mi tuto knihu hodnotit, protože šachy nehraji a hře vůbec nerozumím, avšak dokážu si představit, že ti, co ano, tak si zde přijdou určitě hodně na své. Taky až díky této knize uznávám, že šachy je hodně složitá věda. Pro mě byla tedy kniha až moc "šachovitá", skoro žádný děj a příběh okolo, přiznám se, že více mě kniha zajímala až ke konci, kdy hlavní hrdinka propadá závislosti na alkoholu a tudíž se tu na nějaký čas nehrají šachové turnaje, nepopisují složité tahy pěšců, králů...Ale na druhou stranu musím uznat autora - všechny šachové hry, turnaje a jednotlivé složité tahy byly popsány tak dobře, že ač jsem jim absolutně nerozuměla, s napětím jsem z popisu psychiky hráčů, popisu grimas spoluhráčů atd. dokázala vycítit, kdy se jak komu daří, nedaří a byla zvědavá, jak turnaj dopadne,a to zvláště, když se, jak také jinak, fandí hlavní hrdince.

JessieEx
01.03.2022 5 z 5

4,75*
Kdo by to byl řekl, že mě budou bavit několika stránkové popisy hry šachu?! Ale je to tak, autor to napsal naprosto geniálně, žrala jsem to, prožívala každou hru více než Beth i když jsem vlastně netušila, co jednotlivé tahy znamenají :-) Fantastické!

Zajímavé mi přišlo i to, že jsem Beth velmi fandila a přitom jsem ji jako člověka neměla moc ráda. Nebyla mi sympatická, nebyla zrovna příkladem hodného dítěte a v dospělosti spořádaného člověka, ale já samozřejmě beru na vědomí, že to bylo hlavně vinou podmínek, v jakých vyrůstala.

Jo, bylo tam i pár věcí, které mi nesedly, hlavně na začátku i nějaká ta nechutnost, což mi připomnělo knihu Vrány, ale naštěstí tohle bylo úplně jiné a lepší :-)

Knížka krásně poukazuje na problematiku dětských ústavů, chybějící rodiny, závislostí, jaký má úspěch vliv na psychiku, hlavně u dětí. Líbilo se mi vykreslení toho, jak žena, mladá dívenka prorazila v prostředí, kterému doposud vládli jen muži.

Byla to skvělá kniha a opravdu moc doporučuji!

Adellll
27.02.2022 5 z 5

Patřím k hrstce lidí, která nedokoukala ten tolik vychvalovaný seriál. Mám totiž nutkavou potřebu při sledování seriálů dělat cokoliv jiného než jim opravdu věnovat pozornost. Což je špatné. Vím to. A proto jsem se po nějakých třech dílech rozhodla raději pro knihu, která mě třeba namotivuje se na seriál soustředit. A světe div se, stalo se. A nejen to. Na těch necelých tří seti stránkách, které jsem mimochodem přečetla asi za čtyři dny, totiž autor nabízí neskutečně poutavý a zajímavý příběh, který i šachem nepolíbené donutí alespoň na chvilku zauvažovat o kariéře šachového velmistra:D.

Jonna
25.02.2022 4 z 5

Přestože nehraji šachy, kniha mě moc bavila a přečetla jsem ji jedním dechem. Líbila se mi natolik, že se podívám i na seriál, a nejspíš vyzkouším i nějakou další knihu od Tevise. Doporučuji.

lenkazezapadu
15.02.2022 4 z 5

První polovina Dámského gambitu mě naprosto uchvátila a nemohla jsem přestat číst. Pak ale přišel zlom a já jsem jen klouzala po povrchu stránek a čekala na zázrak. Některé pasáže mi přišly, že by stálo za to, je trošku více rozepsat, a naopak u podrobného popisu šachových partií jsem se nudila, poněvadž tomu prostě nerozumím. Co mě překvapilo, je jak svižně se celá kniha čte. U 40 let starého díla bych čekala trošku hutný a složitější styl psaní, to tady však není. Možná je to překladem, ale byla jsem za tento fakt ráda. Ve výsledku jsem si ale Dámský gambit užila, ač chyby má. Co však nemůže změnit je, že se mi zkrátka minisérie pořád líbí víc. Vypadá to nádherně, hraje tam Anya Taylor-Joy s Thomasem Brodie-Sangsterem, pěkná hudba vše podtrhuje a ani se nenajde moc vystřižených, či zkrácených scén. Takže pokud kouknete jen na seriál, o nic vlastně nepřijdete, ale pokud už jste jeho fanoušky a chcete si předlohu přečíst, jděte do toho a uvidíte ️

4/5

Termaap
08.02.2022 5 z 5

SKVĚLÝ, SKVĚLÝ, SKVĚLÝ!
O knize jsem se dozvěděla až na základě seriálu, na který jsem začala koukat. Po třetím díle jsem byla tak nadšená, že jsem ho na chvilku stopla a koupila si knihu. Vždycky chci číst nejdříve knižní předlohu a teprve poté srovnat své představy s představami filmových/seriálových tvůrců.
Teď jsem dočetla a podle prvních slov komentáře už není žádným překvapením, že mě kniha oslnila. Jak dokáží být šachy napínavé, když někdo fakt umí psát.
Během čtení jsem byla místy dojatá a moc jsem Beth fandila; jak v šachových turnajích, tak i v osobním životě.
Plán na dnešek je jasný: koupit si ZPĚV DROZDA, dokoukat seriál DÁMSKÝ GAMBIT a mít i nadále takové štěstí v tom, co se mi dostane do čtečky:).

Market-k-a
08.02.2022 5 z 5

Nejdřív jsem viděla seriál, který mě úplně nadchnul. A knížka je taky skvělá, moc mě to bavilo, a to i přesto, že se vlastně v knize nic navíc nedozvíte.

harena
22.01.2022 5 z 5

Viděla jsem seriál a byla jsem jím nadšená a když vyšla kniha, bylo jasné, že si ji musím přečíst. Nechtělo se mi věřit, že ji budu číst se zatajeným dechem a napětím stejným, jako při sledování na Netflixu. Páni a povedlo se, Walter Tevis prostě umí psát. Nemůžu říct, co je lepší a Dámský gambit moc doporučuji ke čtení.

iceVS
22.01.2022 3 z 5

Stejná obálka, ale zjevně jsem v rukou měla úplně jinou knihu než ostatní.
A ač jsem z toho mírně v šoku, kniha se mi prostě nelíbila. Celou dobu jsem se brutálně nudila a nemohla se dočkat konce, dál jsem četla jen proto, abych náhodou o něco nepřišla - a fakt nepřišla.
Nejsem fanynkou šachu, tudíž rozpis a průběh partií mě prostě nudí. A zbytek děje, tzn. děvčátko úplně všechno zázračně vyhraje anebo pro změnu jen chlastá a polyká prášky. A happy end - porazí největšího hráče.
No, i když si pořád myslím, že Tevis byl génius, tohle mě nezaujalo.
Ale hodně mě fascinuje motiv ZOO, v každé jeho knize hraje zoologická docela zvláštní roli.

Tereza137
08.01.2022 5 z 5

Miluju, opravdu tuto knížku zbožňuju, i seriál je dech beroucí!

elenai
04.01.2022 5 z 5

Minisérii jsem si vychutnala minulý březen a byla jsem sama překvapená, jak jsem se do světa šachu ponořila. Příběh perfektní, postavy plastické, uvěřitelné a moc se mi zamlouval herecký ansábl v čele s Anou Taylor-Joy. Jestliže televizní zpracování bylo vybroušeným diamantem, kniha byla jeho surovým skvostem, pravým knižním pokladem. A ačkoliv jsem měla rozestup pouhých devět měsíců, hltala jsem každé slovo z příběhu a byla v čtenářské extázi. V knize se mi tedy snadněji sledovaly Bethiny myšlenkové pochody a úvahy a opravdu musím pochválit autora, jak krásně pracoval se slovy. Bylo to chytré, zábavné, určité ne plytké a podbízivé. Ve výsledku ale vřele doporučuji knihu i minisérii.

RadimWiniarski
03.01.2022 5 z 5

Když před dvěma lety Netflix vypustil do světa seriálovou adaptaci této knihy, neměl jsem od tohoto díla žádná velká očekávání. Přeci není možné, aby tématika okolo šachů byla zpracována natolik zajímavě a kvalitně, aby nějak více upoutala mou pozornost. Z mnou podceňované věci se však stalo jedno z největších překvapení za poslední roky a jedna z nejkvalitnějších seriálových věcí, která byla v posledních letech natočena. Díky tomu už jsem ke knize přistupoval mnohem připraveněji a pln očekávání, zdali byl seriál vlastně věrnou adaptací této bezmála 40 let staré knihy.
Hned na startu je potřeba složit autorovi neskutečnou poklonu za to, jak neskutečně čtivou věc dokázal napsat. Sám jsem si během čtení několikrát pokládal otázku jak je možné, že kniha, která z 80% obsahuje jen šachové partie je natolik zajímavá a čtivá, a to i pro člověka jako já, který si šachy zahraje maximálně jednou za rok. Dle mého je to nejspíš tím, že kromě velmi zajímavých šachových partií se zde zabývá autor spoustou témat, která jsou aktuální i v dnešní době. Nepochopení okolním světem, ze kterého pak vychází samota, dále různé typy závislostí, případně umění kočírovat své ego při nějakém větším úspěchu. Hlavní postava Beth je tak hrdinkou, se kterou není problém se ztotožnit, a se kterou si během čtení musíme projít nejen úspěchy, ale převážně pády, díky kterým mnohdy už nemusela vstát.
Během příběhu poznáváme spoustu vedlejších postav, které byť nám na začátku čtení nemusí přijít důležité, postupem času zjistíme, že každá z nich má v příběhu pro naši hlavní postavu jistou formu důležitosti. Nikdo tak v příběhu není zbytečný.
Jako menší mínus vidím jistou předvídatelnost v ději, kdy je nám už v počátcích naznačeno, jakým směrem se děj vyvine a čím bude gradovat. Což je však věc, na kterou člověk díky napínavému stylu psaní brzy přestane myslet.
Po úžasné seriálové adaptaci tak mohu s naprostým klidem říci, že i knižní předloha je něčím skutečně výjimečným a pohltí nejen čtenáře se zálibou v šachu, ale i čtenáře, kterým se svět šachu zatím obloukem vyhýbal. 90%

Petkona
31.12.2021 5 z 5

Seriál jsem neviděla, takže s tím knihu srovnávat nemůžu, ale po dočtení se na to určitě chystám, protože kniha byla skvělá a určitě se bude řadit do nejlepších knih za tento rok. Příběh Beth byl krásný, neskutečně propracovaný a celou dobu jsem se nemohla od knihy odtrhnout. Beth byla skvělá postava a celou dobu jsem jí moc fandila. Postavy ostatních šachistů byly také geniální a bylo opravdu zajímavé sledovat jejich hraní šachů s Beth. Moc mě bavily popisy turnajů a co se Beth odehrávalo v hlavě při jejích nejhlavnějších partiích a jak se vyrovnávala s tlakem a stresem a vlastně všechno okolo její přípravy na turnaje a zdokonalování koncovek a všeho možného. V knize jsou taky skvěle zpracovaná témata jako různé závislosti. Čekala jsem, že konec nedopadne dobře, ale nakonec to vlastně nemohlo dopadnout lépe a byla jsem hrozně ráda i když jsem vůbec nechtěla, aby to skončilo. Myslím, že se kniha bude líbit i lidem, kteří šachy nehrají, ale šachoví nadšenci si ji asi užijí víc.