Podivný případ se psem

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Výjimečný příběh o výjimečném světě autistického chlapce. Christopher Boon je patnáctiletý hoch, který nerozumí lidským citům a nemá rád, když se ho kdokoli dotkne, ale je to matematický génius a obdivovatel Sherlocka Holmese. Když jednoho dne najde za plotem zahrady vidlemi zapíchnutého psa, rozhodne se, že vypátrá pachatele. Detektivní novela byla ve Velké Británii zvolena Knihou roku 2003 v rámci prestižní Whitbreadovy ceny....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/2699/big_podivny-pripad-se-psem-rfV-2699.jpg 4.41133
Žánr:
Literatura světová, Psychologie a pedagogika, Příběhy

Vydáno: , Argo
Originální název:

The Curious Incident of the Dog in the Night-time, 2003


více info...
Nahrávám...

Komentáře (231)

Kniha Podivný případ se psem

Ozinka
06. listopadu

Jako někdo, kdo má vnuka se stejnou diagnózou hodnotím hodně vysoko. Je to úžasný náhled do duše a myšlení postiženého a bravurně vykreslený složitý život lidí, kteří s ním žijí. Velmi čtivé, věrohodné, chvílemi se člověk i od srdce zasměje. Hned jdu na další autorovy knihy, jeho styl se mi velmi líbí.

Dani25
21. října

Vynikajúca kniha. Napísaná tak, že som sa úplne vžila do pocitov Christophera. A keďže mám matematiku rada, tak som aj tú úlohu na konci vypočítala :)


Janadvorackova
17. října

U nás teď hrají divadelní hru podle této knihy, a protože do divadla nevyrazím, začetla jsem se.
Příběh autistického chlapce, který vyšetřuje vraždu sousedovic psa a navíc řeší rodinnou situaci - trochu svým způsobem - je kouzelný. Smutný a veselý. A velmi uvěřitelný.

martineden
02. října

Kniha se mi moc líbila, určitě si ji chci přečíst ještě jednou.

janulka1310
27. září

Geniální nápad psát z pohledu chlapce s disociační poruchou...aspoň jsem měla více představu, jak se takoví lidé cítí a na co kladou důraz. Kniha mě pobavila, ale i obohatila...a nejvíce se mi líbily různé matematické příklady, které mě donutily se opravdu zamyslet :) Určitě se mrknu i na další knihy autora.

Maanna
24. září

Abych pravdu řekla, zápletka se psem mi přijde do příběhu vložená trochu na sílu, ale jinak mě tenhle komplikovaně jednoduchý příběh celkem dostal. Bylo úžasné sledovat Christopherovo vidění světa a jeho potýkání se s nástrahami a problémy, které člověk bez autismu ani nezaregistruje. Na druhou stranu kniha nic neidealizuje, autismus je v podstatě egocentrický a mít dítě, které rodičovskou péči a lásku neodměňuje přiměřenou citovou odezvou, není nic jednoduchého. Upřímně řečeno nevím, jestli bych takového Christophera nepřizabila, kdybych ho měla doma. Proto se hluboce skláním před všemi, kdo se o děti s autismem postarat dokážou, a zároveň fandím všem Christopherům, aby vždy našli pro svůj život ty správné mapy a průvodce.

jjanca
08. září

Zaujímavý príbeh o vnímaní sveta autistickým chlapcom a o tom, aké je to takéto dieťa vychovávať. Bohužiaľ som od knižky očakávala asi niečo iné. K čítaniu som sa musela nútiť a trvalo mi dlho, kým som ju prečítala (napriek tomu, že je veľmi útla). Na môj vkus bola napísaná až príliž jednoduchým jazykom, čomu chápem, keďže bola rozprávaná autistickým dieťaťom. A možno to je tým, že som ju čítala v originále, kde vety občas začínali takto (požičiam si úryvok z príspevku podo mnou): "Then I went out of the toilet and I saw that opposite the toilet there were two shelves with cases...".
Každopádne, určite stála za prečítanie, znovu som sa niečo nové z tohto sveta dozvedela.

lubtich
29. srpna

Docela přesvědčivá sonda do života autistického chlapce (a v značné míře také do života jeho okolí, protože ačkoliv nemá Christopher rád dotyky a vyjadřuje se poněkud chladně, je na necizí osoby vázán), která je unikátní hlavně perspektivou vypravěče. To dbaní na systému a řádu, odpor k nejasným emocím a nejistotě celkově, lehce poťouchlá genialita, vnímání doslova či odmítnutí metafor (přirovnání si vypravěč povolil v poznámkách), to vše dělá z hlavní postavy nosný pilíř celé knihy.
Přestože Christopher čtenáře varuje, že v jeho knize není žádný vtip (až na jeden o ekonomovi, matematikovi a fyzikovi, chichichi), mnoho situací díky jeho pohledu působí komicky, neboť vnímání světa se stává zásadně odlišným, pročež některé zažité každodennosti působí absurdně. Perfektní je třeba motiv barev či aut – pro nás náhodné a nedůležité záležitosti se stávají stěžejními momenty vypravěčova dne.
Zajímavá je i forma, dějová linka je prokládána četnými úvahami, přehledy a výpočty, doplněna kresbami a diagramy. Jen mi to teda přišlo po nějaké době dost utahané, ten zprvu zábavný rozvleklý popis se stával úmorným a výpočty příkladů z matiky jsem přeskakoval.
Asi méně nápadné, nicméně podle mého pozoruhodné je tematizování samotného psaní knihy, inspirace Sherlockem a následné rady od učitelky Siobhan. Naopak detektivní linka slouží spíš jako křižovatka k rodičovským osudům, proto bych o ní mluvil s jistou nadsázkou.
Pravda nade vše. Ale nevím, za těch dvacet let jako by ta zvláštnost díla trochu vyprchala. Možná proto, že vývojové poruchy už zkrátka nejsou takové tabu a mnoho populárních i nepopulárních děl jejich specifika zobrazuje.

Then I went out of the toilet and I saw that opposite the toilet there were two shelves with cases and a rucksack on them and it made me think of the airing cupboard at home and how I climb in there sometimes and it makes me feel save. So I climbed onto the middle shelf and I pulled one of the cases across like a door so that was shut in, and it was dark and these was no one in there with me I could´t hear people talking so I felt much calmer and it was nice. And i did some more quadratic equationis like

0 = 437xx + 103x + 11

and

0 = 79xx + 43x + 2089

and I made some of the coefficients large so that they were hard to solve.
(s. 95)

1 ...