Podivný případ se psem

Výjimečný příběh o výjimečném světě autistického chlapce. Christopher Boon je patnáctiletý hoch, který nerozumí lidským citům a nemá rád, když se ho kdokoli dotkne, ale je to matematický génius a obdivovatel Sherlocka Holmese. Když jednoho dne najde za plotem zahrady vidlemi zapíchnutého psa, rozhodne se, že vypátrá pachatele. Detektivní novela byla ve Velké Británii zvolena Knihou roku 2003 v rámci prestižní Whitbreadovy ceny....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/2699/big_podivny-pripad-se-psem-z07-2699.jpg 4.41232

Vydáno: , Argo

The Curious Incident of the Dog in the Night-Time, 2003

Kniha Podivný případ se psem

lenkaabooks

Autismus je pro nás tak těžko chápající svět, jak těžký je potom náš svět pro autisty. Poněkolikáté jsem se setkala s tím, že autisté nelžou. Pokud správně položíte otázku, dostanete vždy pravdivou odpověď. Patnáctiletý Christopher by rád vypátral, tak jako jeho hrdina Sherlock Holmes, pachatele činu. V tomto případě jde o zabitého psíka. Otec mu to ovšem striktně zakáže. A pak Chlapec zjistí, že mu blízká osoba lhala a to nejednou a dostane strach. Poprvé v životě je na vlakovém nádraží, ve vlaku, v metru, v Londýně. Christopherovi v životě pomáhá matematika, pomocí ní zvládá životní situace, pro nás ostatní tak všední. Bylo to čtení zajímavé a hodně poučné. Ne každé řvoucí dítě v plném obchodě musí být nezvladatelný rozmazlenec.

jaroiva

První letošní kniha a nemohla jsem si vybrat lépe. Doporučuji.
Pomáhá pochopit, jak moc ovlivní život s autistou celou rodinu nebo okolí. Na mě hodně dojemná kniha.

Rihatama
30.12.2022

"Jmenuji se Christopher John Francis Boone. Znám všechny země na světě i jejich hlavní města a všechna prvočísla až do 7507."

Mám k prvočíslům kladný vztah, i mé osobní číslo je prvočíslo. Tím ale má podobnost s Christopherem končí. Naštěstí. Život autisty je nesmírně obtížný, stejně jako život s autistou. Vzhledem k omezeným emocím autistických osob je pro naprostou většinu asociální chování autistů obtížné pochopitelné. A pokud nevědí, že se střetávají s autistou, pak často i odsuzované; náročnější se proto jeví život s autistou. Haddon čtenářům přiblížil krátký životní úsek jednoho autistického kluka, během něhož se udála hned celá řada tíživých životních momentů. Tím myslím pro nás. Jenže pro Christophera přichází tíživé momenty mnohem častěji než pro druhé. Stačí, když cestou do školy autobusem potká tři za sebou jedoucí žlutá auta. Nebo jej někdo uchopí za paži a nedejbože zvýší hlas. To pak může v následně vyvolaném psychickém stavu ublížit druhým i sobě. A přece může svým vlastním způsobem žít plnohodnotný život a třeba, jako v tomto příběhu, vyřešit záhadu, která je pro jiné nezajímavá nebo neřešitelná buď ze společenských důvodů nebo kvůli nezájmu. Člověku nedochází, jak odlišné vidění světa, lidí, zvířat a všedních událostí, jako je cesta vlakem, mají autistické osoby. Překvapil mě tak autorův závěr v podobě žlutého psa, retrievera. Ano, žlutého, barva, která Christophera tak irituje… že by způsob, jak pracovat na autistových obsesích? Nebo přehmat? V každém případě ojedinělé dílko, které rozhodně stojí za přečtení.

Ladislav73
20.11.2022

Příběh o chlapci, který má poruchu autistického spektra a který má spoustu behaviorálních problémů, které si uvědomuje. Díky speciální škole a učitelce Siobhan se je snaží pochopít a překonat. Když jednoho dne najde za plotem zahrady vidlemi zapíchnutého psa, rozhodne se, že vypátrá pachatele.
Příběh je ale hlavně o tom, jak se se svými problémy musí každý den vypořádat a hlavně jak se s jeho problémy musí vypořádat i jeho rodiče.

"Já nelžu. Máma vždycky říkala, že je to tím, že jsem dobrý člověk. Ale není to tím, že jsem dobrý člověk. Je to tím, že neumím lhát.
Lež je, když říkáte, že se stalo něco, co se nestalo. Ale vždycky existuje jen jedna věc, co se v určitém čase a na určitém místě stala. A je nekonečná řada věcí, co se na tom místě a v tu chvíli nestaly. A když přemýšlím o něčem, co se nestalo, začnu přemýšlet o všech ostatních věcech, co se nestaly."

Nejvíce se mi líbila jeho cesta do Londýna.

Přečteno jako audiokniha, kterou skvěle načetl Matouš Ruml.
Doporučuji.

Hanjimka
07.11.2022

Posloucháno jako audiokniha, četl Matouš Ruml. Krásně popsaný život s Aspergerovym syndromem.

Netopyr07
26.08.2022

Úžasný vhled do psychiky autisty. Moc mi to pomohlo, i když stejně nevím, zda bych s podobným člověkem dokázala komunikovat. Krom toho, některé body v jeho soupisu behaviorálních problémů se mě také týkají ;-) (s. 42) Jakmile chlapec začal vykládat "vědecké názory", byla jsem ztracená.... :-))

Jana283
14.07.2022

Výborná kniha, včetně překladu. Náhled do duše člověka s AS. To je něco, co jsem si doposud nedokázala představit. Stejně jako životy jeho blízkých. Napsáno bez sentimentu, mile, něžně a přitom vtipně. Četlo se to moc hezky, úsměv střídalo dojetí. Je kniha, která zůstane zapsaná v mém čtenářském srdci.

marketa3815
23.06.2022

Hodnotím s odstupem mnoha let a kniha nezanechala vůbec žádnou stopu, nepamatuju si jediný detail, jedinou emoci, nic. Čas je pro mě takovým prubířským kamenem, jestli je kniha opravdu dobrá.