Podivný případ se psem

Podivný případ se psem

Výjimečný příběh o výjimečném světě autistického chlapce. Christopher Boon je patnáctiletý hoch, který nerozumí lidským citům a nemá rád, když se ho kdokoli dotkne, ale je to matematický génius a obdivovatel Sherlocka Holmese. Když jednoho dne najde za plotem zahrady vidlemi zapíchnutého psa, rozhodne se, že vypátrá pachatele. Detektivní novela byla ve Velké Británii zvolena Knihou roku 2003 v rámci prestižní Whitbreadovy ceny....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/2699/podivny-pripad-se-ps-2699.jpg 4.4715

The Curious Incident of the Dog in the Night-time (2003)

Literatura světová, Humor, Romány
Vydáno:, Argo

MarianP

Knižka by mala byť asi povinnou literatúrou. Ide totiž o skvelý pohľad do sveta autistických detí. Nie je to vtipné rozprávanie, autor príbeh predostrel z pohľadu 15 ročného chlapca, ktorý vám možno miestami aj bude liezť na nervy. Rovnaké otázky, neposlušnosť, útek... Kniha je obohatená ilustráciami, obrázkami, číslami, rovnicami a všeličím iným... Každopádne nečakajte nejaké veselé a zábavné čítanie, pretože taký svet autistických detí (vždy) nie je ...

allyce

Myslím si, že autismus má mnoho podob, a to, čeho byl CHristopher schopen, nezvládne každé autistické dítě. Poté, co jsem viděla dokument "Děti úplňku" vím, že pro některé takto postižené děti je tato nemoc peklo na zemi. Podivný případ se psem je takové milé i smutné čtení zároveň. Doporučuji.

alef

Tohle není zábavná knížka, protože Christopher neumí vyprávět vtipy ... do rukou se Vám dostal deník, jednoho výjimečného kluka a vám se tak naskytla výjimečná příležitost nahlédnout do světa lidí, co se nedívají druhým lidem do tváře ... žít v takovém světě by pro nás, ostatní, bylo asi trochu složitější, zrovna tak, jako je dost složité pro Christophera žít ve světě, kde lidé spolu hovoří nejen slovy ... ale taky výrazy tváře, "řečí očí", ... tu totiž Christopher neovládá ... zato pravidla pro výpočet prvočísel jsou pro něj snadná a taky hrát šachy je snadné ... to jen z lidí je Christopher zmatený protože hodně mluví, a nepoužívají při tom slova, a taky protože používají metafory, ty Christopher nemá rád, ... zato má rád, když jsou věci uspořádané, proto má taky tak rád matematiku, a taky si všímá, jak věci fungují ... zato tváře ho vůbec nezajímají ... přesto člověka pozná ... všímá si, co je na něm neobvyklé ... detaily ... a pak ... v paměti nastaví příkaz "search", aby zjistil, jestli se s ním už někdy setkal, ... a takhle taky ví, jak se chovat v různých situacích ...
Jak vidíte, Christopher to nemá vůbec jednoduché ... a proto taky napsal tenhle deník, ... příběh jehož smyslem je popsat věci slovy ... aby si to lidé mohli přečíst a udělat si představu ... tak proto máte tuhle příležitost ... podívat se na svět jinak ... a rozhodně se jedná o zajímavou zkušenost :-).

slaska77

Asi jsem taky trochu autista, protože někdy při cestě tramvají nebo když potřebuju přemýšlet, potají a vduchu počítám matematické úlohy, ale na 2 na 240 jsem to opravdu nedotáhla:-) Moc hezky udělaná knížka, měla jsem ji dlouho v plánované četbě, nyní se mi hodila do čtenářské výzvy 2018 jako čtyřslovný název a jsem ráda, že tato položka splněna touto knihou. Nemohu jinak, než za 5 hvězdiček!

zdenulkavac

Kniha mne velmi zaujala. Je zde zajímavě popsané, jak svět a vše okolo sebe vnímá autistický chlapec.

Elone

Překvapivá kniha vyprávěná očima autistického chlapce. Člověk musí uznat, že rozumí myšlenkám dospívajícího dítěte a o to víc obdivuji práci, kterou autor na knize udělal.
Je to kniha, která má myšlenku a hlavně duši, kterou je celý děj protkán.

slunicko1958
29.12.2017

Pěkná kniha. Laskavá, plná citu.

Nighty
26.12.2017

Hodně čtivě napsaná kniha. Čtenář během čtení netuší, jak se děj vyvine. Asi ve čtvrtině jsem si musela ověřovat, jestli knihu skutečně nenapsal autista - napsané to bylo opravdu velmi věrohodně.

VladkaBU
13.12.2017

.... škoda, že jsem neviděla divadelní představení v našem divadle, neboť kniha se mi velmi líbila, a představení by mohlo být zajímavé. Nepřestávám se divit, jakým způsobem autisté myslí, co se jim honí hlavou, a co jim pomáhá být klidnými. A matematiku obdivuji.

Zkusblues
22.11.2017

Krásně napsané. Máte-li osobní zkušenost, střídáte smích s dojetím. Tak povědomý ten pohled na svět je...

teeyinka
12.11.2017

Zajímavá a poučná kniha, která odhaluje svět autisty. O tom, jak běžné problémy autisté vůbec nechápou a mezitím si lámou hlavu nad tím, čeho si běžní lidé vůbec nevšimnou.

HollyGolightly
05.11.2017

Osvěžující zážitek přinášející něco jiného, než šedivou šeď.

saly
27.10.2017

Pohled na svět očima autisty - jak mu lidi nerozumí.
Pěkně naspané.

wiix
27.10.2017

Aj keby ten príbeh nebol napínavý či zaujímavý, jeho odlišnosť a hodnotu dotváral rozprávačov štýl, v podaní malého autistického chlapca sa to čítalo možno náročnejšie, avšak o to bol príbeh iný. Rovnako iný ako Christopher.

VlaďkaJ
18.09.2017

Úžasná knížka psaná jazykem autistického chlapce. Můj syn ji měl jako "povinnou" školní četbu. Nechal ji ležet jen tak na stole, tak jsem si řekla, že si při snídani trochu počtu a pak jsem z ní nespustila oči, dokud jsem ji nepřečetla.
Zanechala ve mne spoustu dojmů ještě dlouho po tom.
Nechápala jsem, že to toho mého kluka nebavilo číst :-D...
Doporučuji. Nic jiného se k tomu nedá napsat :-)

1Terisek1
16.09.2017

Velice pěkně napsaná kniha. Čtivá, vtipná i dojemná. Vřele doručuji

playada
03.09.2017

Boží a ještě jednou boží.

ondras666
25.07.2017

Tuhle knihu jsem objevil zcela náhodně a musím říct, že to byla velice šťastná náhoda. Výborná kniha o autistickém chlapci, který řeší případ vraždy psa a vlastně netuší, že mu to změní život.
Výborně popsány pocity a stavy chlapce, rodinné problémy jako by do toho všeho patřily.
Dobrý styl vyprávění, doplnění o obrázky navíc super. Určitě stojí za přečtení a zařazení pod heslo "jedním dechem".

Pablo7
17.07.2017

Kniha je skvělá. Originální pohled do myšlení a života autistického chlapce. Je psáno velice zábavně. Přitom si člověk uvědomuje, jak těžké je žít s takovým člověkem. Ani život autisty není pro něj jednoduchý.

RSR
12.07.2017

Skvělá knížka o tom, jak vnímají svět autisté.

vendulanovotna
29.06.2017

Řekla bych věrný obraz člověka s tímto druhem poruchy. Na jednu stranu smutné, na druhou zase úsměvné :) a ten důkaz na závěr, to je skvělé dokreslení ! Zajímavé a pro mě nevšední čtení.

LuckaH2
04.05.2017

Cetla jsem u kamaradky kousek, zaulajo me to. Asi nekde sezenu k docteni. Je super, jak jsou kratke a vystizne kapitoly, kde je tema zpracovano a humorem i vecmi nutici premyslet logicky.

BaS1972
04.05.2017

Jedna z mála knih na téma "autismus", která opravdu stojí za to si přečíst. Jako šťastná matka jednoho z těchto zvláštně jiných dětí vím, o čem mluvím. Příběh je napsán s vtipem, má spád, jednotlivé prvky autistické poruchy jsou čtenáři předkládány s lehkostí. Rozuzlení je roztomile drsné.

Pet007
01.05.2017

Zvláštní detektivka psaná z pohledu autistckého chlapce. Zajímavé seznámení s jejich světem.

panjan
27.04.2017

Toto je taková beletrizovaná psychologie autismu. Pohádková učebnice, Škola hrou. Nesmírně obohacující, rozhodně ne detektivní. Je to prosté jak pes přišpendlený vidlemi k trávníku. Trochu literatury by to chtělo.

el-ka
22.04.2017

Výborný náhľad do vnímania a duša autistu.
Všetko vníma jednoznačne (žiadne čítanie medzi riadkami a domýšľanie si)...Všetky pocity prežíva asi 100x intenzívnejšie ako bežný človek (áno, aj takýto ľudia majú pocity)...Všetko musí mať systém a presný časový harmonogram, ktorý sa musí dodržiavať, a čo i len malinká zmena dokáže všetko narušiť...Nerozumie chovaniu ostatných ľudí, a oni nerozumejú jemu...má svoj vlastný svet...
Knižka mi veľmi priblížila vnútorný svet autistov a ich jednoduchosť a zároveň komplikovanosť.
Odporúčam prečítať...minimálne preto, aby si každý vedel predstaviť tú inakosť...a vedel ju prijať...

luciasek86
13.04.2017

Zajímavě napsaná knížka o myšlení a jednání autistického chlapce. Ale četba mě moc nebavila, četla jsem jinou napsanou knížku na toto téma která mě bavila více, takže tuto knihu jsem přečetla že jsem musela.

IVANA0123
08.04.2017

Zajímavý námět i zpracování. Příběh autistického chlapce Christophera je vyprávěný v 1. osobě, takže se na dění kolem díváte jeho očima s jeho limity. Vidíte, jak to co my vnímáme jako banalitu a denní rutinu - např. cesta metrem nebo jen pobyt s více lidmi na jednom místě - je pro něj nadlidský výkon. A na druhé straně jeho rodiče se svou péčí, snahou a láskou, za kterou nazpět často nedostanou nic. Ta nemožnost své dítě i jen obejmout ....klobouk dolů před všemi, kteří to nevzdávají. Přes vážné téma je ale kniha psána poměrně pozitivně a často i vtipně. Rozhodně doporučuji přečíst.

bajinecka
23.03.2017

Krasny,vtipne napsany pribeh pohledu autistickeho chlapce na svet.Konecne jsem pochopila,proc se chovaji,jak se chovaji (napr.co je dokaze rozhodit tak,aby zacali vriskat,ze vse se jim musi byt sdelit jasne a logicky apod.).Zopakovala jsem si nejake znalosti (astro,biol. i logicke) i ziskala nove:-) Stridani kapitol Christopherem psane knihy a popisu jeho logickeho mysleni me nadchlo a prislo paradne vymyslene.Doporucuji.

happy-smile
27.02.2017

Moc pěkná a zajímavá knížka. Myslím, že díky takovýmto knížkám si může člověk udělat obrázek o tom, jakým způsobem přemýšlejí a jednají autisté. Že logika je pro ně hlavním hnacím motorem a všechno ostatní je těžko uchopitelné. Je na každém, jak knihu bude vnímat. Pro někoho to bude zajímavý vhled do života autistů, pro jiného příběh plný úsměvných situací.