Podivný případ se psem

Podivný případ se psem

Výjimečný příběh o výjimečném světě autistického chlapce. Christopher Boon je patnáctiletý hoch, který nerozumí lidským citům a nemá rád, když se ho kdokoli dotkne, ale je to matematický génius a obdivovatel Sherlocka Holmese. Když jednoho dne najde za plotem zahrady vidlemi zapíchnutého psa, rozhodne se, že vypátrá pachatele. Dete... celý text

Detektivní novela byla ve Velké Británii zvolena Knihou roku 2003 v rámci prestižní Whitbreadovy ceny. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/2699/podivny-pripad-se-ps-2699.jpg 4.4628

The Curious Incident of the Dog in the Night-time (2003)

Literatura světová, Humor, Romány
Vydáno:, Argo

ondras666

Tuhle knihu jsem objevil zcela náhodně a musím říct, že to byla velice šťastná náhoda. Výborná kniha o autistickém chlapci, který řeší případ vraždy psa a vlastně netuší, že mu to změní život.
Výborně popsány pocity a stavy chlapce, rodinné problémy jako by do toho všeho patřily.
Dobrý styl vyprávění, doplnění o obrázky navíc super. Určitě stojí za přečtení a zařazení pod heslo "jedním dechem".

Pablo7

Kniha je skvělá. Originální pohled do myšlení a života autistického chlapce. Je psáno velice zábavně. Přitom si člověk uvědomuje, jak těžké je žít s takovým člověkem. Ani život autisty není pro něj jednoduchý.

RSR

Skvělá knížka o tom, jak vnímají svět autisté.

vendulanovotna

Řekla bych věrný obraz člověka s tímto druhem poruchy. Na jednu stranu smutné, na druhou zase úsměvné :) a ten důkaz na závěr, to je skvělé dokreslení ! Zajímavé a pro mě nevšední čtení.

LuckaH2

Cetla jsem u kamaradky kousek, zaulajo me to. Asi nekde sezenu k docteni. Je super, jak jsou kratke a vystizne kapitoly, kde je tema zpracovano a humorem i vecmi nutici premyslet logicky.

BaS1972

Jedna z mála knih na téma "autismus", která opravdu stojí za to si přečíst. Jako šťastná matka jednoho z těchto zvláštně jiných dětí vím, o čem mluvím. Příběh je napsán s vtipem, má spád, jednotlivé prvky autistické poruchy jsou čtenáři předkládány s lehkostí. Rozuzlení je roztomile drsné.

Pet007

Zvláštní detektivka psaná z pohledu autistckého chlapce. Zajímavé seznámení s jejich světem.

panjan

Toto je taková beletrizovaná psychologie autismu. Pohádková učebnice, Škola hrou. Nesmírně obohacující, rozhodně ne detektivní. Je to prosté jak pes přišpendlený vidlemi k trávníku. Trochu literatury by to chtělo.

el-ka

Výborný náhľad do vnímania a duša autistu.
Všetko vníma jednoznačne (žiadne čítanie medzi riadkami a domýšľanie si)...Všetky pocity prežíva asi 100x intenzívnejšie ako bežný človek (áno, aj takýto ľudia majú pocity)...Všetko musí mať systém a presný časový harmonogram, ktorý sa musí dodržiavať, a čo i len malinká zmena dokáže všetko narušiť...Nerozumie chovaniu ostatných ľudí, a oni nerozumejú jemu...má svoj vlastný svet...
Knižka mi veľmi priblížila vnútorný svet autistov a ich jednoduchosť a zároveň komplikovanosť.
Odporúčam prečítať...minimálne preto, aby si každý vedel predstaviť tú inakosť...a vedel ju prijať...

luciasek86

Zajímavě napsaná knížka o myšlení a jednání autistického chlapce. Ale četba mě moc nebavila, četla jsem jinou napsanou knížku na toto téma která mě bavila více, takže tuto knihu jsem přečetla že jsem musela.

IVANA0123

Zajímavý námět i zpracování. Příběh autistického chlapce Christophera je vyprávěný v 1. osobě, takže se na dění kolem díváte jeho očima s jeho limity. Vidíte, jak to co my vnímáme jako banalitu a denní rutinu - např. cesta metrem nebo jen pobyt s více lidmi na jednom místě - je pro něj nadlidský výkon. A na druhé straně jeho rodiče se svou péčí, snahou a láskou, za kterou nazpět často nedostanou nic. Ta nemožnost své dítě i jen obejmout ....klobouk dolů před všemi, kteří to nevzdávají. Přes vážné téma je ale kniha psána poměrně pozitivně a často i vtipně. Rozhodně doporučuji přečíst.

bajinecka

Krasny,vtipne napsany pribeh pohledu autistickeho chlapce na svet.Konecne jsem pochopila,proc se chovaji,jak se chovaji (napr.co je dokaze rozhodit tak,aby zacali vriskat,ze vse se jim musi byt sdelit jasne a logicky apod.).Zopakovala jsem si nejake znalosti (astro,biol. i logicke) i ziskala nove:-) Stridani kapitol Christopherem psane knihy a popisu jeho logickeho mysleni me nadchlo a prislo paradne vymyslene.Doporucuji.

happy-smile

Moc pěkná a zajímavá knížka. Myslím, že díky takovýmto knížkám si může člověk udělat obrázek o tom, jakým způsobem přemýšlejí a jednají autisté. Že logika je pro ně hlavním hnacím motorem a všechno ostatní je těžko uchopitelné. Je na každém, jak knihu bude vnímat. Pro někoho to bude zajímavý vhled do života autistů, pro jiného příběh plný úsměvných situací.

Taj-ka

Velmi čtivá milá knížka. člověk z ní může být smutný a nebo se z ní něco naučit a vidět v ní mnoho hezkého, já si vybrala to druhé

martina.culik

Kniha mě uchvátila a velmi živě popisuje myšlení autistického chlapce. Na základě této knihy jsem shlédla i výborné divadelní představení, které bylo dle mého srovnatelné s knihou.

hellena1523

Hezký příběh. Zpočátku mi přišlo zvláštní, jak rychle se vyřešilo, co se stalo s psem, ale záhy jsem pochopila, že to vlastně nebylo to jádro pudla, které mělo čtenáře zasáhnout a zaujmout. Myslím, že má kniha řadu nedostatků, které nechci rozebírat, jelikož by šlo o spoiler, ale když ji beru jako celek, je to hezká, velmi milá knížka, která ukazuje zase něco trochu jiného.

LucyA7

Skvělá knížka, skvěle popsané myšlení autististického chlapce.

Vida66

...četla jsem 4X , má nejoblíbenější kniha. *****

Amia

Nejprve jsem viděla divadelní představení, v němž byl příběh jedinečně zpracovaný a herci parádně! zahraný. Přesto, že jsem už věděla, o co přibližně půjde, kniha mě bavila. Řekla bych, že se vzpomínkami na divadlo, se mi možná četla i o něco lépe, neboť mě především v souvislosti s představením její konečná pasáž velice pobavila.

Kao

Jedinečná kniha. Velmi mne zajímá chod myšlenek v hlavách lidí postižených autismem a tato kniha splnila veškerá má očekávání. Zdravý člověk vychovaný touto společností sledující napohled normálního kluka a jeho chování přirozeně musí vrtět hlavou a považovat jej za sobce. Sama jsem nedokázala moc dobře pochopit bez jakých servítek se Christian prostě zvedl a přes veškeré své zábrany se "odstěhoval" k matce. Bylo mi toho otce tak líto. Zároveň jsem však vnímala, že ten kluk v celé knize nepoužil žádnou emoci vyjadřující starost o druhé. To ale vůbec nebránilo mému obdivu, jak neskutečně inteligentní a geniální byly jeho myšlenkové pochody v oblasti matematiky a ostatních věd. Smekám před těmito lidmi neboť se musí potýkat se světem plným lidí, kteří je nechápou, zatracují a odsuzují.

Padfoot
30.12.2016

Nevím jistě, jestli autisté opravdu přemýšlí takhle. Pravděpodobně spíš ne. Přesto bylo skvělý číst naprosto iracionální zpracovávání těžkých (přesto relativně běžných) situací a informací. Další jakoby mimochodem vyprávěný je příběh rodičů, jejich nevěry a zrady. Toho, jakým způsobem zvládali nebo nezvládali vychovávat autistické dítě. Táta to patrně zvládal líp, paradoxně byl on označen za toho nedůvěryhodného. Bavilo mě popisování řádů, asociací i matematických úloh. Bavilo mě to všechno.

IchLiebeLesen
30.12.2016

Tahle knížka byla vážně super. Portrét chlapce s autismem, který vyšetřuje vraždu psa. Ne že by mě tento typ komedie bavil, ale ta knížka byla dost čtivá.
Výborný nápad podívat se na myšlenkové pochody postižené osoby. Takhle máme alespoň přehled o tom co se žene autistům v hlavách. Například věci které my zvládáme normálně - jízda vlakem a metrem, cesta do školy a ze školy, atd. ... . Osobně by mě zajímalo, jestli ty matematické příklady v knize vymyslel a počítal sám autor, nebo někdo jiný.
Knížka mě vážně strašně bavila a za chvíli jsem ji měl přečtenou. Doporučuji všem kdo nemají co číst.

Aingeal
25.12.2016

Moc zajímavý pohled do zákulisí myšlenkových pochodů člověka s autismem... myslím, že každému z nás, kdo se s někým takovým setkal, může podobná literatura přijít vhod :). Knížka není nijak pozitivní nebo idealizovaná, spíš naopak - odráží různé životní problémy, větší i menší, se kterými se může setkat každý z nás. A o to může být čtenářům bližší jak sám text, tak i Christopher!

střapatá
18.12.2016

Knihu jsem si přečetla znovu po několika letech a musím říct, že mě snad bavila ještě více, než v mládí. Jako správný introvert jsem se do Christophera snadno vcítila - obdivuju autora, že dokázal vnitřní pocity hlavního hrdiny tak skvěle popsat, v některých případech jako by mi mluvil z duše.

anule90
09.12.2016

Tohle byla strašně krásná a milá kniha. Doporučuji k přečtení.

karoli120
10.11.2016

Dobré (:

Seteh
05.11.2016

Knížku jsem si vybrala úplnou náhodou a určitě nelituju, že jsem ji četla. :)
Zajímavý pohled do duše autisty... Bavilo mne sledovat Christopherovo uvažování a jeho myšlenkové pochody, kdy něco považuje za naprosto logické a věci, které zase přijdou logické a běžné většině ostatních lidí, jsou pro něho zcela nepochopitelné. Zajímavé dílo.

misamiska
03.11.2016

Nemám slov. Zkrátka perfektní kniha.

JezinkaJ
26.10.2016

Kniha mě překvapila a moc se mi líbila. Hořké i úsměvné, všechno najednou.

Je to hodně zajímavý nápad vytvořit jako hlavní postavu děje chlapce autistu. Ty jeho přísně logické úvahy a řešení mě dostávaly po celou četbu.
Mohu jen doporučit.

Scathia
18.10.2016

Skvělá knížka, chvilkama veselá, chvilkama si říkám jak moc věcí mi v životě utíká. :-)