Lena78537 Lena78537 komentáře u knih

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Nemám nic, co bych napsala a neopakovala, co už zde napsáno bylo. Krásný příběh, jednoznačně doporučuji. Toto byla realita všedních dní generace mé babičky. Podle jejího vyprávění takto rodiny, vztahy, život... běžně fungovaly. Vdávala se v 16-i, během čtyř let 4 děti a děda místo doma častěji hospodě. Dnešní doba je naštěstí úplně jinde a já jsem šťastná za svého skvělého manžela a náš život.

15.04.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Nádherná kniha, smutný příběh z míst, ve kterém jsem se narodila a prožila dětství.
Táta byl havíř, léta pracoval přímo v čelbě, dokud něměl na šachtě úraz a neskončil v invalidním důchodu. Nikdy nám jako rodině nic nechybělo, právě proto, že jako havíř vydělal... Dodnes pobírá nemalou rentu. Ale to vše za cenu zdraví. Jako děti jsme si to ani neuvědomovaly, měly jsme opravdu bezstarostné dětství. Ale až později, z mámina a tátova vyprávění a nyní po přečtení této kroniky jsem opravdu vděčná za to, co dnes mám.. Díky, tati!
Díky, paní Lednická za to, že jste mi pomohla si připomenout, co je opravdu důležité. Určitě si vzpomenu, když budu ve svém životě zase někdy řešit malichernosti...

15.02.2021 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Sílná kniha kniha plná emocí, zla, odpuštění i lásky. Moc dobře se čte a má opravdovou hloubku. Ač by si tato doba a krutosti s ní spojené zasloužily zapomnění, nesmíme zapomínat..

16.09.2022 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

O operaci Hannibal jsem slyšela od svého dědečka, takže povědomí jsem měla. Válečná tragédie, kterou přežilo jen hrstka vyvolených. Úžasná Ruta Sepetys opět nezklamala tím, jaké téma si pro svou knihu vybrala. Miluju její vyprávění z pohledu více postav a to, jakým způsobem se na své knihy musí připravit z pohledu prostudování tématu. Jako by knihu napsal přímý účastník. Taky se mi moc líbila souvislost s Šedými tóny. Jednoznačně plný počet hvězd.

08.11.2022 5 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Čtu většinou před spaním, děti už spí a já se můžu nerušeně přenést do děje. Mám ráda, když mě kniha vtáhne tak, že "jsem její součástí". A teda ufff! Taky míváte sny, ovlivněné tím, co právě čtete? :)) Já ano a většinou vím, že je to jen sen. Ale tady jsem se v noci probudila a i když jsem věděla, bála jsem se pěknou chvíli byť jen pohnout :)) Mrazivé, děsivé, brutální.. Mělo to spád, vyšetřování bez zbytečných příkras a průtahů. A to mě baví.. Rozhodně hodnotím plným počtem hvězd a jdu se začíst do něčeho "mírného", abych se mohla vrhnout na další díl.

19.04.2022 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Měla jsem období, kdy jsem četla jenom krimi a thrillery. A pak jsem si řekla: Leno, už je toho nějak dost, zkus zase trochu zvolnit. No a zvolnila jsem. A teď přišla chvíle, kdy jsem dostala chuť na nějakou fajn detektivku. Něco jako ve stylu Cormorana Strika, zkrátka pohodová krimi. Tak co kdybych zkusila tolik opěvovaného Cartera.. Tak jo! A teda fuuuu, to byla jízda! I když jsem vraha odhalila docela záhy, jsem z prvního setkání s detektivem Hunterem nadšená. Těším se na další, ale proložím ho něčím méně krvavým :)

28.02.2022 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Úvodem musím říct, že jde o příběh z mého rodného Karvinska, takže se mě osobně velmi dotýká. Proto nevím, jak moc je moje hodnocení a pohled na knihu tímto ovlivněný. Nicméně za mě tedy: kniha je mnohem lepší, než jsem od druhého dílu čekala. Z prvního dílu jsem byla nadšená, ale druhý opravdu předčil mé očekávání v mnoha směrech. Ještě detailnější a barvitější vykreslení dějových linek, osob i popisu mě tak známého prostředí... Styl vyprávění příběhu... Vše na 1*

07.04.2021 5 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Krásný, křehký, smutný, nadčasový příběh, který vede k zamyšlení a poznání.
Vrátila jsem se k němu po letech v rámci čtenářské výzvy a utvrdila se v tom,
že tak budu muset učinit i s ostatními knihami autora.
Vím, že bůh je jenom jeden. Ale pan Remarque mu dost šlape na paty :)

24.11.2022 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Jop. To jsem zase jednou ráda, že jsem dala na doporučení :) Moje první kniha autorky a určitě ne poslední. Super česká detektivka, která se ze začátku jeví pohodově, ale postupně nabírá spád a nenechá vydechnout :) Těším se na další díly.

01.08.2022 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Páni! Silný, hodně silný. Autorka prostě umí. Psychologický román, postavený na ceste k poznání sebe sama, pochopení a hlavně nepochopení. Někdy je těžké smířit se sám se sebou a svým okolím.

16.04.2023 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Že Rowlingová ani při tom množství stran na chvíli neztratí nit a neustále nutí čtenáře být ve střehu, aby mu náhodou něco neuniklo, je naprosto perfektní. Celá série mě moc baví, i když Cormoran by v soukromém životě nemusel být až takový suchar. Těším se na další díl.

06.02.2023 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Opět skvělý román o lásce, křivdách i nenávisti, které se prolínají třemi generacemi jedné rodiny.. Skvěle vystihnuty popisy a pocity jednotlivých postav. Kniha, která nepustí od začátku až do konce. Co jiného taky od paní Körnerové čekat. Vřele doporučuji.

25.04.2023 5 z 5

Paní Lednická opět dává nahlížet do událostí svého rodného kraje. A ač je tento kraj i mým krajem rodným, o této tragédii jsem neměla ani tušení. Opravdu (po)zapomenutá tragédie. Přečetla jsem na jeden zátah, protože i když je to kniha skvělá, tak bych se do ní jen ztěžka pouštěla na vícekrát.

20.01.2023 5 z 5

Noční pták Noční pták Brian Freeman

Skvělý námět, perfektní zpracování. Psychologie je krásná a zároveň děsivá věda a né vždy je aplikována efektivně a vzpomínky, ať už ty, které bychom raději vymazali, jsou nedílnou součástí našich osobností.. Nemohla jsem se odtrhnout a četla celý den. Děkuji rodinko moje, že mi tyto mé občasné výpadky tolerujete :)

02.10.2022 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Skvěle propracovaná kniha, s bezchybným stylem vyprávění. Možná o fous lepší než Marťan.

05.09.2022 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Fuuu, tato silná témata, ta mi dávají zabrat.. Kniha o vnitřním boji s rodiči, minulostí, nepochopením, sama se sebou.. A strach z přijmutí pomocné ruky..
Opět skvělá paní Hanišová.. Jednoznačně doporučuji.

11.03.2024 5 z 5

Staré odrůdy Staré odrůdy Ewald Arenz

Ten pocit, když dočtete poslední řádky a víte, že jste vstřebali něco, co ve vás zůstane ještě hodně dlouho a budete nad tím přemýšlet a probírat to v sobě ze všech stran. Tak krásný, niterní, emotivní, srdcervoucí a až fyzicky bolestivý a smutný příběh, jehož se díky naprosto skvělému stylu autora a jeho popisu děje a emocí postav stáváte součástí. …Když nefunguje stroj, tak ho rozebereš, vyndáš vadnou součástku a zase ho složíš… Ale lidi přece nejsou stroje. Když se v nich něco potrhá, někdy to prostě musí srůst… A to chce nějaký čas…

03.01.2023 5 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

No tak to jsem vážně nadšená… Mám teda Zlodějku příběhů rozečtenou, ale už teď se musím vyjádřit… A už z první věty je vlastně patrné, že kladně :) Po těch všech severských šílenostech nacházím zalíbení v českých detektivkách? Haleluja!
Tak nějak se obecně na začátku příběhu stane něco špatného a pak se to rozebírá, vyšetřuje, odhalí… Zkrátka úplně běžný model detektivky.
Tady je to jinak! Autorka třetinu knihy věnuje vyprávění životních příběhů postav a popisu jejich charakterů, než se něco stane… Takže už je vlastně tak nějak znáte a teď vůbec nevíte… Kdo to udělal? A podezřelí jsou úplně všichni! Opakuji první větu: “no tak to jsem vážně nadšená!”
Nic. Jdu udělat dětem večeři a hádejte co s načatým sobotním večerem… :)
PS: ještě se ozvu…
——————————
Takže, přátelé.. Napínavé do poslední stránky a podezřívala jsem všechny, kromě vraha :)
Jednoznačně doporučuji!

13.08.2022 5 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Ráda se pomocí knih přenáším do dob dávno minulých. Poslední dobou sáhnu po historickém románu častěji, než dříve.
Mlčící fontány se odehrávají v Madridu v roce 1957, kdy je země doslova sužována nadvládou diktátora Franca. Kniha obsahuje spoustu informací ze španělské historie, kultury a tradic, které má autorka evidentně podrobně nastudované.
V knize nebyla ani jedna postava, kterou bych si nezamilovala. Příběh o těžkém životě v těžké době, kdy člověk nemohl svobodně vůbec nic. Přesto ale rodiny držely pohromadě a chránily to málo, co měly.
Těšila mě radost z lásky Daniela a Any a na druhou stranu mě pohlcoval smutek nad osudy sirotků, Rafa, Fugy…
Je to moje prvotina od této dle mého nadané spisovatelky, jejíž vyprávění mě zcela pohltilo. Kniha na mě má silný emoční dopad. Postupně se pustím do jejích dalších příběhů.

10.08.2022 5 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Tak toto ano. Čtivě a svižně napsáno. Pachatel byl pro mě až do poslední chvíle skrytý. Hlavní hrdinka sympatická. Ty neuvěřitelné věci mě moc bavily. Těším se na další díl :)

20.06.2022 5 z 5