lapagerie lapagerie komentáře u knih

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Tuhle knížku jsem si musela rozdělit na úseky. Tolik zla a zrůdnosti jsem nebyla schopná zvládnout najednou. Zacházení s politickými vězenkyněmi v pankrácké věznici (a jistě i jinde) bylo strašné. Těžko se popisuje pocit, který ve mě příběh zanechal. Pohybuje se mezi totálním zhnusením, odporem a obrovským soucitem s týranými ženami, dětmi, které bachařské zrůdy nechaly zemřít nebo je prostě ukradly, s rodinami, které se nikdy nedozvěděly, co se s jejich drahými stalo.
Neumím si představit, že těm netvorům (bachařům, bachařkám, sadistickým estébákům a dalším posluhovačům komunismu) někdo z přeživších či pozůstalých mohl odpustit. Je příšerné, že taková doba je součástí naší historie a někdo na ni vzpomíná jako na lepší časy.
Na tuhle knížku potřebujete odhodlání a nebude vám pak dobře. Autorka to napsala v doslovu naprosto přesně: "Jakákoliv narážka na spravedlnost a šťastný konec je pouze literární fikcí."

19.10.2023 5 z 5

Lustr pro papeže Lustr pro papeže Jan Tománek

To co se dělo v lágrech za komunismu se ničím neliší od lágrů nacistů. Možná o to horší, protože tady nešlo o vyhlazení, ale to totální zničení duše člověka, ničení těla byl jen další "nápravný" prostředek. Je to šílené. Sadismus dozorců ve vás vyvolá pocit na zvracení to jen čtete. Co museli zažívat ti, pro které to byla skutečnost...
Ať mi ještě někdo řekne, že za komančů bylo líp. Omlátím mu tuhle knížku o hlavu.

10.06.2021 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Miluju Marka Ebena. Miluju jeho češtinu, způsob, jakým používá slova, tvoří věty. A tahle skvělá knížka fejetonů má čestné místo u mě v poličce.

29.03.2021 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Musím říct, že druhý díl mě zaujal více jak první. O "třenicích" mezi Čechy a Poláky na Těšínsku toho moc nevím a určitě si k tématu přečtu více. Možná se vrátím i k prvnímu dílu, třeba budu mít teď jiný náhled. A popravdě už jsem od té doby zapomněla na rodinné vazby jednotlivých postav a občas jsem tápala, kdo s kým a proč.

06.05.2022 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

(SPOILER) Po Artemis, která mi přišla slabší, je Spasitel zase hodně podařená věc. Grace má v sobě hodně z povahy Marka Watneyho a to je jen dobře. Má suchý humor, je inteligentní a prostě ho budete mít rádi. Rocky mu naprosto parádně sekunduje. Ty hlášky! A když to vypadá, že je zle, skoro se rozbrečíte a doufáte, že to bude zas dobré.
Poslouchala jsem jako audioknihu a mohu opravdu doporučit. Lukáš Hlavica válí a v jeho podání budete hlavně Rockyho milovat.
"Úžas! Úžas!"

28.03.2022 5 z 5

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Příjemně mě překvapilo, že i dějová linka, která se odehrává během Sametové revoluce a po ní, se mi líbila. Většinou mě baví jen ta, která se odehrává hlouběji v historii.
Téma je opravdu zajímavé. Zjištění, že rodiče nejsou skutečně rodiči, pátrání po minulosti v polistopadovém chaosu, odhalování zrůdností, které páchala STB. A do toho romantický příběh z první republiky, který se pomalu překlápí do válečného období a nakonec do tvrdých let po nástupu bolševiků.
Konec je na mě až moc sladký, ale nevím, do jaké míry se jedná o skutečný příběh, takže možná to tak opravdu dopadlo.

07.11.2023 4 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Čerstvě dočteno. Mám z knihy trochu smíšené pocity. Musela to být obrovská práce, dát dohromady všechny ty reálie, dokumenty, pátrat v historii. To klobouk dolů. Ale z příběhu jako takového jsem rozpačitá. Zaujala mě dějová linka z pohledu Tobie, s tou bych se dokázala ztotožnit. Evarista je pro mě neuchopitelná. Radikální, odhodlaná, ale zároveň chápající, laskavá. Přišla mi až neskutečná vzhledem k tomu, co jí osud naložil.
Téma knihy je ale moc zajímavé. Internace řeholnic a jejich utlačování komunistickým režimem je opomíjené. Zaujaly mě části, tvořené dokumenty tehdejších mocnych a kolaborantů. Jeden by zvracel. Hrozna doba. A náprava po revoluci? Téměř mizivá. Je to vlastně depresivni příběh, jen poslední kapitola dává naději. Vím ale jistě, že znovu Bílou Vodu číst nebudu. Jednou stačí.

28.09.2022 3 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Po dlouhé době jsem sáhla po detektivce a musím říct, že Klevisová je dobrá volba. Už jen proto, že jde o uvěřitelný příběh, který se může klidně stát na vsi, kam jezdíte na chalupu. Příběh hezky ubíhal, záhadna bylo tak akorát, vyšetřovatelé jsou normální lidi bez nadpřirozených detektivních schopností a podezřelí se podobají vašim sousedům. Líbilo se mi.

14.06.2021 4 z 5

Babička Babička Božena Němcová

K Babičce se vždycky ráda vracím a nechám se unášet do minulosti. I když idealizované. Ale kdo z nás si minulost neidealizuje? Byť jen svoji vlastní?

02.06.2016 5 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Slavík byl úžasný. Čekala jsem, jak mě chytne Velká samota. A nejsem zklamaná. Příběh se odvíjel jinak, než jsem myslela, ale o to mě víc vtáhl. Na Aljašce musel být (a asi stále je), tvrdý život. A pro Leni ještě horší o to, co musela zažívat a s čím se vyrovnávat.
Dokážu pochopit myšlení Ernta, trpícího posttraumatickým syndromem, o kterém v té době nikdo nic nevěděl. Dokážu pochopit nekonečnost dlouhé tmavé zimy. Ale nedokážu pochopit matku, která nic neudělá pro to, aby život jejího dítěte byl šťastný a "normální". Předstírá a omlouvá. Neodsuzuju Ernta, odsuzuju Coru.

05.03.2020 5 z 5

Honzlová Honzlová Zdena Salivarová

Nevím, jak jsem tuhle knížku mohla doteď míjet. Je úžasná. Janu obdivuji, nevím, zda bych dokázala unést to, co ona. A Hugo...Brečela bych.
Jsem ráda, že ta doba je už pryč.

27.02.2020 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Saturnin je nadčasový, vždy se k němu ráda vracím a vždy mě pobaví.

15.04.2016 5 z 5

Páté jablko Páté jablko Lenka Chalupová

Blížící se padesátá léta a rodina sadaře France. Tak trochu víte, co je čeká, a že to není nic dobrého. A rodina Fabiána a Anděly si větší míru štěstí vyčerpala. Oba synové se pouští cestami, které rodinu skoro rozklíží, kmotřenka Valinka dostává od osudu jednu ránu za druhou. Občas zasvitne slunce a i Francovi zažívají spokojené chvíle. Ale moc jich s ubíhajícími roky není.
Název Páté jablko je velmi trefný a souvislost se vlastně dozvíte až skoro na konci. A stojí za to se k němu dočíst.

12.10.2023 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Mnoho povyku pro nic. Nevím, proč má tahle kniha nálepku Bestseller. Řekla bych, že je to běžná detektivka, odlišná jen tím, že hlavní hrdinka je alkoholička...

28.05.2018 2 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Knížka, která mě provází už od puberty a vždy se k ní ráda vracím. Líbí se mi příběh, zápletka, ale i popisné pasáže. Spolu s Janou se toulám lesem kolem Lowoodu, bojím se na chodbě v druhém patře Thornfieldu, naslouchám vyznání pana Rochestera pod mohutným dubem v zahradě, strádám při Janině útěku po odhalení pravdy, děsím se trosek mohutného sídla a nacházím tichý dvůr ve Ferndeanu. Podle mě je to jedna z nejhezčích romantických knih vůbec....

19.04.2016 5 z 5

Mandolína kapitána Corelliho Mandolína kapitána Corelliho Louis De Bernières

Nádherná kniha, četla jsem ji jedním dechem, trpěla a doufala s Pelagií, Antoniem i Carlem. Až najdu sílu, přečtu ji s chutí znova. Mmch. audiokniha je úžasně načtena Ladislavem Mrkvičkou - doporučuji poslechnout! Film jsem viděla až po přečtení a znovu ho opravdu vidět nechci. Děs.

15.04.2016 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Tohle byla paráda. Kyin příběh, vůně moře, křik racků, ticho bažiny, bzučící hmyz. Všechno to lechtá a pokouší smysly a těžko se od knížky odtrhnete. Hvězdičku ubírám za část, která následuje po vynesení rozsudku. Za konec. Za mě byl zbytečný.

05.04.2023 4 z 5

Chlorid sodný Chlorid sodný Jussi Adler-Olsen

Tohle byla zase správná detektivka, jako ty první v sérii. Žádná zbytečná omáčka kolem. Jo, Carl má zjevně zaděláno na problém a autor má hezký odrazový můstek pro další díl. Ale vůbec to neruší ve sledování zápletky.

06.10.2022 4 z 5

To by se zvěrolékaři stát nemělo. Díl 1. (Zvěrolékař na blatech) To by se zvěrolékaři stát nemělo. Díl 1. (Zvěrolékař na blatech) James Herriot (p)

To je tak milá kniha! Nechápu, že jsem na ni nenarazila dřív. Už se těším na další díly, je to takové úsměvné pohlazení na duši, ačkoliv život farmářů a našeho veterináře byl tvrdý. Ale je to psané vtipně, lehce. Zasmějete se a když se kouknet z okna, skoro vidíte yorkshirské pastviny.

22.02.2022 5 z 5

V ráji šumavském V ráji šumavském Karel Klostermann

Krásné počtení, plné šumavské duše. Příběh se čte moc dobře, pěkně ubíhá. Přísloví o pýše, která předchází pád, je opravdu základním kamenem děje. Lidé, kteří se ženou za snadným výdělkem, nemyslí na budoucnost. S rostoucím snadno získaným blahobytem se uvolňují mravy a společnost upadá. Tak nějak mi to připomíná devadesátá léta minulého století.

14.05.2020 5 z 5