lapagerie lapagerie komentáře u knih

☰ menu

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

Tohle se mi hodně líbilo. Zulejka nese svoje životní břemeno s odevzdaností, ale s pevnou vůli a skrytou silou. Jen tak asi měla šanci přežít třam, kde tolik lidí zahynulo. A ačkoliv má Zulejka těžký život, není knížka depresivní. Autorka se inspirovala příběhem vlastní babičky, a to příběhu dodává na uvěřitelnosti.

22.05.2024 5 z 5


V kleci V kleci Ellison Cooper

Detektivka se čte dobře. Téma i zápletka zajímavé, i když některé situace jsou těžko uvěřitelné a některé postavy neskutečně černobílé. Nevím, zda budu v sérii pokračovat, možná někdy později a spíš mě k tomu dovede náhoda v knihovně než úmysl. V záplavě detektiních příběhů je to jeden z mnoha.

17.05.2024 3 z 5


Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Není mi moc jasné, proč má tato kniha tolik pětihvězdičkových hodnocení. Nic zásadního ve mně nezanechala a číst ji určitě podruhé nebudu. Je to takové příjemné počtení na dovolenou nebo víkend. A pak vrátit do knihovny.
Evelyn je velmi cílevědomá, jde si tvrdě za svým. Obětuje leccos, kvůli svému chování ztratí i největší lásku. Nebylo mi jí líto. Současná linka vypravěčky Monique mě nebavila. Nemám ráda náznaky typu "to ještě nevěděla, že za chvíli ji bude nenávidět" a zde jich bylo dost. A nakonec to zas až takové drama nebylo.

13.05.2024 3 z 5


Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih Matthew Perry

Přátelé jsou seriál mé generace, miluju je a je pro mě těžké oddělit Chandlera od Matthewa. Chandlera fakt miluju a má v nejspíše velkou část Matthewa.
Matthew si ten život fakt pohnojil. Padesát šest odvykaček a léčeb závislostí? No ty kráso...Těžko říct, zda byl prvopočátek průšvihu už v dětství, jak píše nebo se jen snažil nějak si to nějak odůvodnit. Každopádně se potácel mezi různě zlými a lepšími obdobími, ale vlastně nikdy se mu nepovedlo se z toho všeho dostat. Některé jeho postřehy jsou bolestně pravdivé. My "normální" to nepochopíme.

13.05.2024 3 z 5


Bestie Bestie Dominik Dán

To byl zas brutus. Je to asi zvláštní, ale nejvíc odporný mi přišel začátek s žížalou. Fakt se mi zvedal žaludek...
Jinak další bezva detektivka s Krauzem a jeho partičkou.

12.05.2024 4 z 5


Chalupa Chalupa Pavlína Křivánková

Poslouchala jsem jako radioknihu na Českém rozhlasu a myslím, že přednes znamená velké plus. Líbily se mi náhledy obou žen, které netuší, že je spojoval jeden muž. Jedna je vlastně úplným opakem druhé a těžko se někdy pochopí. I kdyby chtěly.

10.05.2024 3 z 5


Pád Númenoru Pád Númenoru J. R. R. Tolkien

Překvapilo mě, jak je knížka čtivá, i když jde vlastně o jakousi "učebnici" dějepisu Tolkienova světa. Leccos z Pána prstenů mi začalo dávat smysl.
Tolkien musel mít neskutečnou fantazii, pořád žasnu nad tou propracovaností.

09.05.2024 4 z 5


Pravidla zdvořilosti Pravidla zdvořilosti Amor Towles

Číst knihy tohoto autora je jako usrkávat smetanu a přitom hladit kočku. Je to čtení hebké, jemné a přitom ne nudné. Nechápu, jak to dělá . V ději nejsou žádné drsné zvraty, vzrušující okamžiky nebo šokující zjištění. A přesto čtěte pořád dál a nenudite se.
Dávám 4 hvězdy, protože Gentleman v Moskvě je pro mě ještě víc.

09.05.2024 4 z 5


Návrat nežádoucí Návrat nežádoucí Lenka Potůčková

Myslím, že období druhé světové války a padesátých let bylo jedno z nejtěžších, které český národ zažil. Sotva se lidé jakž takž vzpamatovali z války, čekal na ně další teror a útisk. Autorka umístila hlavní část děje do poválečného pohraničí, kde bylo všechno ještě těžší.
Okolnosti příběhu mi hodně připomínaly Zdivočelou zemi namixované s Přísahám a slibuji. Hlavní hrdinka mi k srdci moc nepřirostla. Byla taková nemastná neslaná, váhavá. Stále se drží stranou, hlavně aby moc nevyčnívala. Je to pochopitelné, po tom, co prožila za války, ale s postupujícími léty příběhu je to únavné až otravné.
"Drobná pousmání", na které odkazují hodnotící níže mě tak nedralo, já jsem si vypěstovala alergii na slovo "aureola"

29.04.2024 3 z 5


Dokonalé městečko Dokonalé městečko Kateřina Karolová

Poslouchala jsem jako audioknihu a myslím, že tahle knížka se autorce opravdu povedla. Zpočátku to vypadá jako varianta na Stepfordské paničky, ale když se dozvíme Emino tajemství, začne to být zajímavé.
Ubírám ale hvězdičku za konec, byl zbytečně uspěchaný, nejasný, nepropracovaný, jako by autorka nevěděla, co s ním. Hodně věcí zůstalo nevyjasněných. To je dost škoda.

24.04.2024 4 z 5


Nestydaté neviňátko Nestydaté neviňátko Dominik Dán

Znásilnění, vražda a loupež? Ano. A nebo ne? Poměrně jasná zápletka se moc pěkně komplikuje a její rozuzlení je naprostá pecka. A zas ten politický humus, i když teď v jiném podání. Musím říct, že jsem s autorem hodně spokojená.

18.04.2024 5 z 5


Dceřina kletba Dceřina kletba Tereza Bartošová

Předchozí díly jsem zatím v knihovně neulovila, tuto jsem poslouchala jako audio. Hezky načteno. Co se příběhu týká, zpočátku mi přišel takový o ničem. Když se do všeho přimotala potvora Julie, začalo to být zajímavější. Závěr hodně překvapil, to se povedlo. A zůstává po něm pachuť.
Pro mě má detektivka velký bonus v tom, že se odehrává v Příbrami. Vím, kde je Atollo, Březáky nebo křižák. Jen nesouhlasím s názorem postav (autorky?), že Příbram ošklivá. Není. Miluju jí. :)

Mimochodem skvěle zvolený název knihy v návaznosti na Kytici. Sice trvá, než se všchno propojí, ale sedí to jak pr...l na hrnec.

“Kletbu zůstavuji tobě, matko má,
kletbu zůstavuji tobě, bys nenašla místa v hrobě,
žes mi zvůli dávala!"

17.04.2024 4 z 5


Oppenheimer: Americký Prométheus Oppenheimer: Americký Prométheus Kai Bird

Posloucháno jako radiokniha zpracovaná Českým rozhlasem. Oppenheimer byl dozajista geniální a zároveň mi přišel jako mimoň. Ono to tak nějak k sobě asi patří. Myslím, že zrovna na jeho životní příběh se hodí přísloví: "Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění." Tolik let službě vlasti a vědě. A za odměnu? Odsouzení, ponížení. Morální výčitky.
Na film se chystám, tak jsem zvědavá na zpracování.

12.04.2024 5 z 5


Sestry Sestry Bernard Minier

Poslouchala jsem jako audioknihu. Zápletka zajímavá, líbil se mi časové odstupy v celém ději. Ke konci už se dalo leccos odhadnout a úplný závěr mi přišel zbytečný. Už překombinovaný. Nečetla jsem jiné autorovy knihy, takže mi asi chybí i některé informace ze Servazovy minulosti, ale to zas až tak moc nevadí.
Hezké podání Jiřího Schwarze.

12.04.2024 3 z 5


Popel všechny zarovná Popel všechny zarovná Dominik Dán

To byl tedy humus. Obracel se mi žaludek nad devadesátkovými poměry, korupcí, provázaností podsvětí do nejvyšších míst. Ono to asi teď nebude moc jiné, ale radši o tom nepřemýšlím. Toto je moje druhá kniha ze série. První (Kráska a zvíře) jsem poslouchala jako rozhlasové audio a řekla jsem si, že bych mohla začít pěkně popořadě. No, číst toto jako úplně první nevím, zda bych měla chuť do dalších. Politika mě v krimi nebaví.

12.04.2024 4 z 5


Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

Já nevím, čím to je, ale je to tak neuvěřitelně ruské! Prostě z toho čiší mentalita staré ruské šlechty, při čtení se vám vybaví třeba filozofování Levina z Anny Kareniny. Hrabě Rostov proplouvá životem s takovou lehkostí! A ačkoliv je roky v "domácím" vězení v hotelu Metropol, dokáže je prožívat bez zahořklosti. A život mu přináší lahůdky v podobě Niny nebo Sofie, i jiných přátel. Prostě nádhera.

04.04.2024 5 z 5


Out Out Nacuo Kirino

Tohle bylo hodně zvláštní. Od začátku víme, kdo je oběť i vrah a čekala bych, že se bude prostě pátrat, vyplynou nějaké další detaily a vztahy. Ale děj se zvrtne neuvěřitelným způsobem a najednou vám jen padá brada.

04.04.2024 4 z 5


Kráska a netvor Kráska a netvor Dominik Dán

Sympatická česká detektivka, uvěřitelná, nepřekombinovaná. Postavy jsou normální lidé, žádní policejní supermani ani geniální zločinci. Ráda si ze série přečtu i další díly.

04.04.2024 5 z 5


Poprava Poprava Yrsa Sigurðardóttir

Moje první knížka od autorky. Příjemné počtení, nenudila jsem se, ale ničím se nevymyká. Jedna z mnoha severských detektivek a myslím, že mi brzo vypadne z paměti.
MOŽNÝ SPOILER:
Dost mě zklamalo odhalení, co závažného se skrývalo na té tak utajované webové stránce.

11.03.2024 3 z 5


Prach Prach Hugh Howey

Silo se mi líbilo. Turnus moc ne. Prach příjemně překvapil. Pořád se něco dělo a člověk konečně přišel víceméně všemu na kloub. Chtělo by to jen propracovanější konec.

23.02.2024 4 z 5