Zrůda

Dokonalá psychologická sonda do duše dnešních japonských žen a zároveň vynikající detektivka, jejíž vydání v Americe bylo kvůli šokujícím a provokativním scénám podstatně zcenzurováno. České vydání v plném znění.

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/120906/big_zruda-FOw-120906.jpg 3.5143

Vydáno: , Knižní klub

Gurotesuku, 2003

Kniha Zrůda

Komaeda

Jedna ze sester ie zrůdně krásná, druhá ji závidí tak moc, že ji nenávidí. Která z nich je ta "zrůda"?
Můžu říct, že hodnotím pouze první polovinu knihy, druhá mi přišla odlišná a nenavazující. Je to škoda, protože mě vážně bavila.
Jméno vypravěčky se nedozvíme, jelikož žije ve stínu nádherné mladší sestry Juriko. Je tím zakomplexovaná, říká ji zrůda. Poznáváme vypravěčku skrz její retrospektivní vyprávění o své škole, a zjišťujeme, že její myšlenky nejsou tak úplně v pořádku. Je trochu sociopatka a sobecká, předstírající přátelství s Kazue a je zlomyslná.
V příběhu se dozvídáme i o dalších jejich "kamarádkách" a osudech. A zároveň nad románem visí nejdůležitější myšlenka - kdo spáchal 2 vraždy, z nichž obě obětí byly ženy, které byly v blízkozsti vypravěčky? Komu můžeme věřit, kdo nam lže? A kdo je vlastně zrůdou?

eraserhead

Mí Japonci mi rozumějí. Neobyčejně zvláštně napsaný příběh. V jednotlivých částech a událostech vyprávěný v podstatě ze čtyř až pěti různých pohledů. Hodně mnohovýznamová záležitost, může to být vhled do niter a nakoukání za oponu jedné kultury, břitká a nekompromisní sociální kritika ale i podmanivá studie lidské zrůdnosti (opět hned v několika variantách). Zvláštní, zajímavé, poutavé, místy až šokující, zvláštním způsobem úchylné a podněcující. Příběh, který jakoby postrádal pozitivní a idealistický náboj a seká to padni komu padni.

"A tak si tedy sbalím svou nenávist i zmatek a vyplouvám nebojácně vpřed."

Katefite
21.08.2019

Kniha byla napsaná velmi poutavě, dobře se četla a text poměrně rychle ubíhal až do poloviny knížky. Pak bohužel za mě trochu zásek. Přišlo mi, že zprávy ze soudního procesu jsou zbytečné a nezajímavé. Ale jinak velmi zajímavá a obohacující knížka.

helenkan
08.05.2019

(+ SPOILER) Tak tohle mě vůbec nenadchlo. Vztahy v rodinách mě docela šokovaly a ve škole to bylo stejně hrozné. Každá chtěla být nejlepší a nakonec skončily všechny stejně. Jako prostitutky. Žádnou z postav si nejde ani oblíbit. Čekala jsem něco jiného.

Horalka5
12.12.2017

Knihu jsem nakonec s obtížemi přečetla, ale nijak mě neuchvátila, špatně se četla a většinu času jsem měla pocit, že je o ničem...

Ainslee
15.11.2017

Na knize mi přišlo zajímavé, že příběh je vyprávěn ženou, která vidí zrůdu ve své krásné sestře. Postupem času se však ukazuje, že ona zrůda je vlastně sama vypravěčka. Hezká ukázka toho kam může člověka dohnat závist a sebelítost. Kniha se mi nezdála provokativní a už vůbec ne šokující. Konec byl malinko předvídatelný, ale i tak se mi celkem líbila.

tomdav
06.10.2017

Zrůdu mi doporučila manželka, když jsem hledal knihu se kterou strávím čas na letošní dovolené, jinak bych se k ní snad nikdy nedostal. Nikdy předtím jsem nečetl dílo japonského autora, pouze jsem viděl několik filmů, které se stejně jako příběh Zrůdy odlišují od běžných bestsellerů, na které jsme v Evropě zvyklí. Autorka věrně popisuje japonské prostředí, metropoli a zvyklosti tak, že jsem si chvílemi připadal jako na návštěvě v zemi vycházejícího slunce. Příběh poutavě popisuje životní osudy několika postav v chronologickém stylu tzv. "PULP FICTION" (odpusťte, že neznám ten správný výraz). Chybělo mi napětí a překvapení, které jsem marně očekával s blížícím se koncem, jenž je předvídatelný, a příběh mě nedokázal strhnout, přesto jsem rád, že jsem poznal dílo japonského autora, a tedy i jinou mentalitu. Myslím, že příběh nám nabízí poučení, že nikdo by neměl závidět druhým, jelikož chorobná závist dokáže z člověka udělat zrůdu.

artlucie
28.01.2017

Absolutní zklamání..
Většinou se mi i špatnou knihu podaří přečíst, protože mě aspoň zajímá, kam se bude ubírat. Ale po nějakých 300 strankách (utrpení a špatných pocitů) mě nezajímalo už vůbec nic. Ze začátku mi přišlo chytré udělat z hlavní hrdinky/vypravěčky záporně laděnou postavu, ale časem se to omrzelo a vzbuzovalo jen negativní pocity. Nehledě na to, že všechny zásadní informace se dozvíte už na začátku knihy a chvílemi je to tak zmatečné, že byste raději hodili knihu do kouta. Já ji nakonec odložila s klidem a vlastně s ohromnou radostí a úlevou, že už se k ní nebudu vracet.