Honzlová

Koupit

V nezapomenutelném příběhu Jany Honzlové, neprokádrované členky souboru písní a tancí Sedmikráska, dokázala tehdy začínající autorka to, na čem ztroskotalo předtím i později mnoho slavnějších a zkušenějších spisovatelů: pro dnešní i budoucí generace věrně zachytila a spoutala do do živého tvaru frašku zvanou "budování socialismu". Román s výrazně autobiografickými prvky začala psát Zdena Salivarová ještě v Praze, dokončila jej až v Torontu, kam se po roce 1968 přestěhovala se svým manželem J. Škvoreckým....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16158/honzlova-16158.jpg 4.6244
Romány, Literatura česká
Vydáno, Academia

Kniha Honzlová

mi-380

Zoufalé kličkování malé umělecké myšky, poznamenané nesprávným rodokmenem, v bludišti totalitního režimu, pod stálým dohledem všemocného velkého bratra té doby. Aroganci SNB střídá psychologický tlak STB, na pracovišti natahují uši udavači. Mantinely byly jasně dány, bez maximální autocenzury jsi neměl šanci. Schopnosti, výkon, charakter, to vše se svým významem nikdy nemohlo vyrovnat tomu nejdůležitějšímu – absolutní loajalitě těm, co si o sobě mysleli, že jsou „vědeckým učením“ fanatických vizionářů předurčeni vést lid k té nejúžasnější budoucnosti. Ať už se to tomu „nechápavému“ lidu líbilo nebo ne.
Mám dojem, že poslední dobou ti „nejchytřejší“ zase odněkud vylézají, nabírají síly a jsou čím dál tím hlasitější a viditelnější. Nezažili totalitu, kterou i tato kniha, založená na vlastních zkušenostech autorky, věrohodně připomíná, ženou se tedy do ní bezhlavě.
Občas mě zaskočil nezvyklý ženský pohled na svět, občas nevyrovnané chování vypravěčky, kdy se strach a hrůza, a z toho vyplývající připravenost podřídit se režimu, střídá s nečekanou drzostí při jednání s lidmi potencionálně nebezpečnými. Převládající temnou atmosféru naštěstí občas tu a tam prozáří malé světýlko naděje.
85 % (aktuálně 242 hodnocení s průměrem 91 %).

P.S.
Audiokniha, rozhlasová četba na pokračování. Jana Paulová se do četby vžívá naplno, její dramatizace je procítěná, v některých nejemotivnějších momentech se mi hysterický tón zdál až mírně přehnaný. Asi proto, že nejsem žena.

1amu

Jadran a Trudoš zde napsali to nejdůležitější a ono je k tomu jen málo co dodat. Přitom stačilo velice málo a Honzlová by nespatřila "světlo světa". Josef Škvorecký se o tom zmiňuje jako o obrovské náhodě, kdy našel v odpadkovém koši svazek průklepových papírů připravených k likvidaci.
Píše, že byl v daný okamžik nejspíše osvícen. Byla noc, ale on nespal a četl "Honzlovou". Ráno oznámil šéfce Vydavatelství 68, že nechápe, proč chtěla vyhodit poklad !
Takže skvělá autorka ! A samozřejmě zachránce. Kniha se čte sama !

Knihomolka134

Pekna kniha, ktera by mela byt povinnou cetbou. Manipulace, zastrasovani, perfektne vystizena doba "budovani socialismu". Nelibil se mi styl psani, hovorove vyrazy a vynechana pismenka ve slovech. Chapu, ze to byl zamer a jazyk te doby. Konec jsem necekala tak smutny, chudak maly Hugousek. Spravedlnosti by se clovek nedovolal. Jsem stastna, ze jsem se narodila v jine dobe.

ViolettaCh.

Bezva knížka se smutným koncem, popisující obyčejný život v době budování socialismu v Československu z pohledu hlavní hrdinky, nepocházející zrovna z prorežimní rodiny. Poslouchala jsem ji jako audioknihu ve skvělém podání Jany Paulové. Vzpomínám si, že jsem to slyšela již před řadou let jako četbu na pokračování v rádiu a už tehdy se mi to líbilo. Myslím, že se podívám ještě po jiných knihách této autorky.

Pechule

Kniha má své klady, to nepopírám, ale neseděl mi úplně styl psaní a co mě rozčiluje jsou prostě chyby, překlepy nebo vynechaná písmena.

TheMelorry

Od knihy jsem neměla velká očekávání a o to víc jsem byla překvapená, jak moc se mi kniha líbila. Autorka píše velmi čtivě a i "obyčejný" život dokáže podat neobyčejně. Příběh z dob hlubokého socialismu na čtenáře přímo dýchá tehdejší těžkou dusivou atmosférou, kterou jsem já osobně nezažila, ale i tak naplno prožívala s hlavní hrdinkou Janou. Jedná se o na první pohled jednoduchý, příjemný příběh mladé dívky, ale pod povrchem se skrrývá něco silného, hlubokého, co nutí k zamyšlení. Rozhodně stojí za přečtení.
(umím si představit zařazení knihy do maturtní četby, jako pohled na tehdejší život a společenskou situaci)

trudoš

„Při pomyšlení na zítřek mě definitivně přestal bavit svět.“
V okamžiku, kdy si myslíte, že už vás nic nemůže literárně zaskočit, přijde úder z té nejméně očekávané strany. V mém případě se o něj postarala Zdena Salivarová, která prostřednictvím románu Honzlová dokonale zachytila děsivou zvrácenost úspěšného socialismu.
Strhující monolog obyčejné holky z pavlače zaujme především emocemi ukrytými mezi řádky. Jana Honzlová se snaží nebrat si k srdci neustálé ústrky okolí, takže její příběh plyne s civilní všedností, čtenář však rozhodně nedokáže ignorovat všechnu tu cynickou nespravedlnost, jež se kolem ní děje. Ačkoli dospívá v panoptiku „všichni jsme si rovni“, je nucena sledovat, jak systém cíleně ohýbá a láme její nejbližší, čistě jen proto, že si na ně zasedli „ti rovnější“. Přesto se vyprávění nese v optimistickém duchu, který hrdince vydrží přesně do momentu, než kvůli upřímným svědectvím kolegů nezačne litovat, že se vůbec narodila. Tohle přitom napsal život sám, ne žádná fantazie.

lapagerie

Nevím, jak jsem tuhle knížku mohla doteď míjet. Je úžasná. Janu obdivuji, nevím, zda bych dokázala unést to, co ona. A Hugo...Brečela bych.
Jsem ráda, že ta doba je už pryč.

Baletky
Baletky