Honzlová

Honzlová https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16158/bmid_honzlova-Tzn-16158.jpg 5 512 127

V nezapomenutelném příběhu Jany Honzlové, neprokádrované členky souboru písní a tancí Sedmikráska, dokázala tehdy začínající autorka to, na čem ztroskotalo předtím i později mnoho slavnějších a zkušenějších spisovatelů: pro dnešní i budoucí generace věrně zachytila a spoutala do do živého tvaru frašku zvanou "budování socialismu". Román s výrazně autobiografickými prvky začala psát Zdena Salivarová ještě v Praze, dokončila jej až v Torontu, kam se po roce 1968 přestěhovala se svým manželem J. Škvoreckým.... celý text

chamyl
07.03.2012 4 z 5

Velmi čtivá kniha z neveselých dob budovatelského nadšení. Je otázkou kolik autobiografických situací v ní Zdena Salivarová opravdu zachytila, nicméně i přes husí kůži se dílo většinou čte skoro samo a zobrazuje doby počátků socialismu u nás z pohledu (dnes tak populárního) obyčejného slušného člověka. Jedinou výtku mám k přílišnému tlačení na pilu tragičnosti, ke kterému se autorka v závěru uchyluje, neboť právě ta opravdovost a běžnost života hlavní hrdinky v první polovině knihy v kontextu pokřivené reality tehdejší doby je sama o sobě velmi tragická a není ji - dle mého názoru - třeba navyšovat závěrečným děním. Každopádně doporučuji k přečtení, mne paní Salivarová velmi překvapila.

katulinka
24.02.2012

Přečtení této knihy mi zachránilo maturitu z češtiny.. Nejde jí tudíž nemilovat :)

Gagina
22.01.2012 4 z 5

Knížka se čte sama, celý příběh je i přes tragičnost Janina osudu vyprávěn s ironickým nadhledem a vtipem dvacetileté mladé ženy. Jen ten konec už mi přišel trochu "přes čáru"....

Robert Cambert
10.09.2011 4 z 5

Skvělé, asi nejlepší zachycení komunistické totality u nás. Je stravitelnější, civilnější a realističnější než Orwell, ale člověk se prostě nevyhne tomu srovnání. Nejsilnější scéna: bezmoc nad zabitou kočkou a cynický smích pana Bonzáka.

Jitule Š.
17.05.2011 5 z 5

Skvělá knížka, skvělý styl. Je to napsáno moc hezky, děj jsem ani nevnímala. Čte se to samo. Salivarová knížku napsala tak, jak by její muž nedokázal:-)))

triatlet
14.01.2011 5 z 5

Dechberoucí pavlačová story... Malí velcí hrdinové: Hugáč, paní Pelikánová, Jana

misssicccka
30.11.-0001 5 z 5