Krátké setkání, s vraždou

Koupit

Detektivka, jejíž děj se odehrává mezi českými exulanty a emigranty v Torontu po roce 1968.

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/20992/kratke-setkani-s-vrazdou-Zr4-20992.jpg 3.926

Setkání 1.

Detektivky, krimi, Literatura česká
Vydáno, Ivo Železný

Kniha Krátké setkání, s vraždou

princesse

Moje prvotina od těchto autorů a moc dobře jsem si početla. Rozhodně se poohlédnu po dalším díle a těším se již dopředu. Užila jsem si čtení a vřele doporučuji.

mi-380

Pro Škvoreckého a jeho hrdiny (a samozřejmě i hrdinky) mám už dávno slabost. Jeho knihy hodnotím nad obvyklý průměr. Krátké setkání číslo 1 není výjimkou. Můj oblíbený autor s pomocí své manželky mne znovu zavedl do vzdáleného světa české komunity v Torontu s obvyklými častými záblesky vzpomínání na starou vlast, na úplně jiný svět. Když jsem se Škvoreckým začínal, vážně jsem o útěku do Kanady uvažoval, nakonec mé hrdinství skončilo jen přestěhováním za prací do středních Čech. I tak to beru jako určité rozdvojení, velmi vzdáleně srovnatelné s předrevoluční emigrací. Spolužáci a přátelé zůstali na jihu, tady mám spoustu nových, ale… je to malá emigrace.
Bavila mě ich forma z pozice několika vypravěčů, sofistikovaný humor, jemný náznak detektivky, nenásilné odkrývání tajemství českých přistěhovalců a za brýlemi pod slamákem jsem tušil jako vždy laskavý, tolerantní a mírně ironický autorův úsměv.
90 % (zatím 24 hodnocení s průměrem 77 %).

čef
25.10.2019

Toto se skoro nedá číst jako detektivní příběh. Spíše jde o duchaplné postřehy ze života české komunity v Kanadě, který znají autoři jistě více než dobře. Je zde mnoho, někdy i vtipných, narážek na léta uplynulá, takže se kniha snad může líbit především pamětníkům. Čtení je dosti obtížné, střídání vypravěčů příliš přehlednosti nepřidává, takže jsem rád, že jsem vůbec dočetl a možná i pochopil.

jprst
09.09.2019

Škvoreckého knihy mám rád, ale tato série tak trochu unikla mé pozornosti nebo spíše byla na okraji mého zájmu. Ale přečtením první knihy z této řady jsem se hned přesvědčil, že to byla chyba. Příjemná, svěží i vtipná detektivka, která stojí za přečtení.

rafan65
09.06.2019

Pěkná kniha moc dobře se čte a má spad. Detektivka která má perfektní děj. Doporučuji

kuruteku
04.01.2019

Co si tak přečíst po sedmi letech, kdy nás Josef Škvorecký opustil? Trochu kvůli ději, i když to není těžká detektivka, trochu díky nostalgii po uplynulých časech. Není to žádné těžké čtení, ale dva lidé si udělali radost a tím udělali radost i jiným. Díky jim za to. A už si jdu někam nachystat další setkání.

marlowe
24.11.2018

Je zajímavé, že podobný pocit odstupu či jakéhosi "nekontaktu" jsem zažíval už u Hříchů pátera Knoxe. Jako by hrdinové hráli někde na pódiu a já je pozoroval z hlediště. Rozuměl jsem jejich slovům, vnímal jejich pohyb, ale nějak se mi nedařilo navázat s nimi bližší kontakt…
Ale jinak ano, docela příjemná hra na detektivku, včetně toho netradičního modelu více vypravěčů…

kap66
09.09.2018

"Krátké setkání" mě navnadilo na přečtení všech ostatních "setkání" (četla jsem zatím nelogicky jen to poslední).
Pokud se na psaní tohoto dílu podíleli oba manželé, fungovala jim spolupráce výborně, lépe řečeno, výborný je výsledek: trefně zachycená komunita českých emigrantů v Torontu, zajímavá kompozice - více vypravěčů, odlišujících se jazykem i stylem, sympatická hlavní hrdinka Anna, motivovaná k vlastnímu nerozumnému (ale úspěšnému) vyšetřování manželem, který, ač také sympaťák, se vyjádřil o slečně Marplové a ženské intuici jako o nesmyslu (!). Další klad je dobře rozehraná zápletka a zajiskření mezi kanadským vyšetřovatelem a Annou.
Jediná moje výčitka: mám ráda oba autory, u obou oceňuji mimo jiné jejich jazyk. Mrzí mě proto chyby, některé do očí bijící (jak to mohlo při korekturách utéct?): záměna tipu a typu, obětí a objetí, vydobil si postavení, moje a Ančiny rodiče v 1. pádě.
Pro Salivarovou i Škvoreckého mám slabost a toto dílko mě nezklamalo.

Zmizení Sáry Lindertové

Josef Škvorecký
česká, 1924 - 2012
Zdena Salivarová
česká, 1933

Kniha Krátké setkání, s vraždou je v