Kat9 Kat9 komentáře u knih

Kopírák Kopírák Sam Holland

Popravdě si nejsem jistá, jak knihu hodnotit. Na jednu stranu byla extrémně čtivá a napínavá a dokázala člověka pohltit. Na druhou stranu mi z ní bylo až téměř fyzicky špatně, měla jsem odporný pocit a Chris Carter (aspoň co jsem zatím četla) se mi vedle toho zdá jako pohádka na dobrou noc. Nakonec nelituji, že jsem si to přečetla, ale rozhodně nedoporučuji slabším povahám.

10.07.2023

Říše bouří Říše bouří Sarah J. Maas

(SPOILER) Tento díl jsem četla zároveň s Věží úsvitu. Bylo to neskutečně akční, napínavé a těžko se šlo odtrhnout. Navíc zde konečně dostal prostor Dorian s Manon, které miluju. Ovšem konec mě donutil snížit hodnocení. Bohužel. Celá pointa je úplně stejná jako v Harry Potterovi, dokonce se mi zdálo, že tam byla i použita některá stejná slova. Další, co mě mrzelo, byla ta věc s druhy. Mám ráda Sama a mnohem víc by se mi líbilo, kdyby on byl tím druhem a láska mezi Rowanem a Aelin by byla osudová i bez toho. Tuto sérii jsem dosud považovala za tu nejlepší fantasy sérii vůbec, takže mě trochu mrzí, kam se to ubralo. Jen bych si přála, aby se to v posledním díle nějak napravilo. A taky doufám, že Dorian dostane víc prostoru ukázat, co v něm je.

10.07.2023 4 z 5

Žila jsem již před staletími Žila jsem již před staletími Barbara Erskine

Tuto knihu četla koncem loňského léta, ale nakonec jsem posledních asi sto stran dočetla až teď. Nemyslím, že je to vina té knihy, já to tak celkem často mám, že poslední knihu prázdnin nedočtu. Teď jsem se k ní impulzivně vrátila a ty poslední stránky jsem dočetla během jednoho dne a byla jsem z knihy tak trochu zhypnotizovaná, což asi odpovídá ději. Nikdy jsem asi podobnou knihu nečetla, nejvíc se tomu blíží asi Cizinka. Celkově mě na tuto autorku nalákalo krásné video na youtube od mami z Knihánkova. Navíc jsem tuto knihu prostě našla doma v knihovně, jakoby se mi sama zjevila.
Řekla bych, že 90% kniha se zpočátku čte poněkud těžce, styl psaní autorky a uspořádání textu pro mě bylo složitější k orientaci. Děj byl zajímavý, i když chování postav (zejména těch současných), jsem občas moc nechápala. Hlavní postava Jo byla zřejmě ze všeho tak vedle, že se jejímu chování na jednu stranu asi ani nedivím. Celkově byla spíš takovou loutkou. V knize byly i milostné scény (spíše naznačené než detailně popsané), které ovšem z 90% byly prakticky znásilnění. Pokud tedy někdo čeká romantiku jako u Cizinky, tak tohle nebude to pravé.
Věc, která mi vadila, bylo to, že zde nebylo dost popsáno, čím byla Matylda významná, nějaké její činy jako paní hradu, paní svých poddaných. Z knihy mi spíše přišla jen jako žena podléhající svému muži, jen s ostřejším jazykem.
Na knize se mi naopak líbila atmosféra. Měla jsem z ní podobný pocit, jako bych se skutečně procházela po nějakém středověkém hradě plném duchů. Nějakou dobu po dočtení jsem ještě měla ze všeho husí kůži. Rozhodně to není žádná feel-good romance, čtěte to v období, kdy budete mít čas to zpracovat. Myslím, že se jedná o zajímavý náhled do života ve středověku. Od autorky plánuji zkusit i další knihy.

10.06.2023 4 z 5

Královna stínů Královna stínů Sarah J. Maas

(SPOILER) Tohle je podle mě zatím nejlepší kniha, kterou jsem od autorky četla. Rozhodně je zatím nejvíce akční ze všech. I tady si vyskytlo pár neakčních míst, jako u této autorky vždy, ale podle mě tady bylo mnohem více akce než jen v posledních 100 stranách. Miluju tuto sérii. Za mě nejlepší od Maasové. Přála bych si, aby autorka v budoucnu napsala něco podobného s méně romantikou a více high fantasy. Zde je vidět, že na to rozhodně má. Tím ale neříkám, že se mi její romantika nelíbí, jen je fajn, když to projednou není to hlavní téma knihy. Osobně se moc těším na vývoj vztahu Doriana a Manon (aka mých dvou oblíbených postav) a taky na další páry, o kterých už z fanartů vím, že vzniknou.
U Maasové musím hodně ocenit, jak tady dokázala pracovat s více POV. Moc se mi líbili kapitoly z pohledu Doriana, když byl posedlý. Dodávalo to příběhu grády. Taky mě hodně bavilo vše, co se dělo v táboře čarodějnic. Kaltain je líto. Zaujala mě i nová postava Elide. Jsem zvědavá, kdy se setká s Aelin. Taky mě překvapil plot twist s králem, který jsem, ani přes všechny spoilery, co vím, nečekala.
Každopádně každému doporučuju vyhýbat se spoilerům o této sérii, ačkoli to může být těžké. Mně mrzí, že jsem si tak hodně věcí prozradila. I když aspoň pořád méně než o Dvorech.

10.06.2023 5 z 5

Království těla a ohně Království těla a ohně Jennifer L. Armentrout

(SPOILER) Konečně jsem se dostala k pokračování série Z krve a popela. Knize jsem chtěla dát nejdřív jen 4 hvězdičky. Přišlo mi, že na to, jak byla tlustá, se tam toho moc nestalo. Hlavně mě ale štvaly myšlenkové pochody Poppy. Zvlášť když je celou dobu naprosto jasné, jak to mezi ní a Casteelem je. Celkově kniha otevřela spoustu nových otázek, aniž by na nějaké z nich skutečně odpověděla (nebo na ty z minulého dílu). Pořádné zvraty nastaly až na samém konci. Konec je tak otevřený, že mám chuť jít ihned do dalšího dílu, ačkoli bych si chtěla od Poppy chvíli odpočinout. A taky mě děsí těch 600 stran. Každopádně díky konci, který mě navnadil a taky díky asi nejkrásnější svatební scéně, na kterou si vzpomínám, že jsem četla, dávám nakonec 4,5*.

10.06.2023 5 z 5

Dvůr stříbrných plamenů Dvůr stříbrných plamenů Sarah J. Maas

(SPOILER) Tuto knihu jsem sice četla už před pár měsíci, ale ráda bych k ní napsal aspoň pár slov.
Dala jsem knize 5 hvězd hlavně ze to, že jednu z mých nejoblíbenějších romantických linek ze všech knih vůbec. Nessian - to je prostě LÁSKA. Hodně nadšená jsem taky z tria Gwyn-Emerie-Nesta. Takové přátelství je podle mě bohužel jen v knížkách. A samozřejmě nemůžu zapomenout na naprosto úžasný Dům - co bych dala za to takový mít. Je pravda, že moc akce tady nenajdete, tohle je kniha o osobním vývoji, lásce, přátelství, plná milých magických (a milostných XD) detailů. Na jednu stranu, kniha se může zdát táhlá a ano, pár stránek se tedy mohlo ubrat. Na druhou stranu si myslím, že je dobře, že autorka zkusila trochu něco jiného, než akcí nabité fantasy. Je to zkrátka pěkný milostný příběh. A já se moc těším, až se někdy dočkám dalšího dílu této série a budou doufat v GWYNRIEL (nejlépe s inspirací z malé mořské víly, to bych asi řvala nadšením XD).

06.05.2023 5 z 5

Twisted Love: Láska na ostří nože Twisted Love: Láska na ostří nože Ana Huang

(SPOILER) Upřímně jsem byla dost překvapená, že se mi tato kniha nakonec tolik líbila. Koupila jsem si ji kvůli velkému "hypu" ze zahraničí, i když pak jsem se trochu bála, že to bude jen o "tom jednom" a bude to nudné. Ale naštěstí to tak nebylo. Určitě se nejedná o žádné mistrovské dílo a výkvět literatury (i když to já asi ani nečtu :-D), ale je to příjemná oddechovka, kterou, máte-li čas, zvládnete přečíst za den. V knize se ale řeší i místy hodně vážná témata (vražda dítěte například).
Na knize mě, hlavně ze začátku, štvaly popisy všemožných značek oblečení a já nevím čeho, to mi přišlo zbytečné. Taky nejsem úplně fanouškem až tolika sprostých slov, obzvlášť v těch intimních chvílích mi to teda romantické nepřijde. Ale každému co jeho jest XD. Taky mě dost štvalo majetnické chování Alexe, který by byl schopen zabít každého, kdo se na Avu jen podívá, a celkově by pořád někoho posílal za všecko pod zem a ničil. Až mi bylo Avy i líto, já bych to teda nevydržela. Ale v tomhle žánru to tak asi chodí. Nakonec mám Alexe ale i ráda, protože když chtěl, dokázal být i milý a citlivý.
Co na knize oceňuju, jsou postavy, které mě moc mile překvapily, bála jsem se, že budou třeba ploché a bez života, ale opak byl pravdou. Dokonce bych hlavní hrdinku považovala za jednu z nejsympatičtějších hlavních postav vůbec. Líbil se mi její vývoj. Hodně oceňuju i to, že, i když to tak na první pohled vypadalo, nebyla naivka, ale uvažovala podle mě rozumně, zvlášť ke konci. Viděla jsem na ní opravdu osobnostní vývoj a řekla bych, že její cestou se dá i inspirovat. Celkově jsem v knize překvapivě narazila na pár zajímavých myšlenek. I hlavní hrdina nakonec nebyl takový strašný macho, jak se zprvu zdál, naštěstí.
Tohle bylo asi poprvé, co jsem četla takovýto žánr, ale ačkoli jsem měla strach, zda to bude pro mě, tak naštěstí to dobře dopadlo. Dokonce knize dávám i hvězdu navíc za to příjemné překvapení. Z euforie jsem autorku už i zařadila mezi oblíbené, protože mi je prostě nějak sympatická. Tak uvidíme, zda se to s dalšími knihami od ní nezmění.
Jinak mě kniha hodně navnadila na další díly, druhý mám už doma, ale nejvíc se osobně těším na příběh Jules a Joshe (Twisted Hate, 3. díl), který by u nás prý měl vyjít na podzim.

06.05.2023 5 z 5

Krvavé ostří Krvavé ostří Sarah J. Maas

(SPOILER) Krvavé ostří nepochybně nabízí více než Dvůr mrazu a hvězd ze série Dvorů. První povídka mě osobně tedy nezaujala, za to ty další se mi líbily. Překvapivě mám nejraději asi tu nejkratší, Vražedkyně a léčitelka, kde mě zaujala postava Yrene, která, jak odhaduji dle spoilerů ze sociálních sítí, ještě dostane větší prostor. Nějak jsem se s její postavou skutečně dokázala i za tu malou chvilku ztotožnit, takže jsem na její vývoj zvědavá. Doufám, že v knihách navštívíme i ono město vzdělání, které bylo v této povídce zmíněno. Zaujala mě i povídka o Tichých mistrech. Poslední dvě povídky mi v podstatně splynuly v jednu. I když jsem osud Sama znala, opravdu mi ho bylo líto. Líbilo se mi, že se jednalo obyčejného mladíka a ne dokonalého vílího muže, jak jsme u autorky zvyklí. Je škoda, že měl jen tak malou roli, i když vím, že na něj v sérii jsou odkazy. Každopádně rozhodně tuto sbírku povídek nepovažuji za zbytečnou a každému, kdo v sérii hodlá pokračovat, rozhodně doporučuji tuto knihu nevynechat!

Mimochodem, ČTĚTE TUTO KNIHU PO DĚDIČCE OHNĚ!! (tedy v romantickém pořadí). Kdybych si po 3. díle Celaenu neoblíbila, rozhodně bych si tuto knihu tolik neužila.

31.03.2023 4 z 5

Černá smrt Černá smrt Franck Thilliez

(SPOILER) Tahle kniha je pro mě tak na 4 a půl hvězdy. Chvíli jsem si myslela, že by kniha mohla být sci-fi či fantasy. Ale asi je nakonec kniha lepší jako reálný thriller. Podle mě se jedná o takový "crossover" mezi Danem Brownem (posuzuji na základě filmů podle jeho knih) a Chrisem Carterem. Ačkoli za mě je Chris ještě víc krvavý. Jedná se o knihu od muže a Francouze, něco takového (s výjimkou klasiky) čtu asi poprvé. Ale nelituji.
Kniha se četla velmi dobře, za pár dní jsem ji dočetla, a to není zase tak tenká a já nejsem rychlá čtenářka. I za tu úžasnou čtivost a možnost se odreagovat jsem nakonec hodnocení zvýšila na 5 hvězd, ačkoli si myslím, že kniha mohla být ještě lepší. Ačkoli musím říct, že to rozuzlení mě tolik nenadchlo, pokud bych měla knihu posuzovat jako detektivku, mám raději rozřešení alá Agatha Christie. Ale jako napínavý thriller funguje dobře. Co mi trochu vadilo je, že autor byl podle mě se závěrem až příliš rychle hotový, mohl vše více rozepsat. A musím souhlasit s komentářem níže, že pro ty, co už mají trochu načteno od Chrise Cartera, ten konec až takové "wow" nebude. Ale kdybych Cartera neznala, určitě bych byla hodně šokovaná.

05.02.2023 5 z 5

Dědička ohně Dědička ohně Sarah J. Maas

(SPOILER) Tak tohle byla rozhodně zatím nejlepší kniha ze série a dost možná i nejlepší od Maas vůbec. Série Skleněný trůn se narozdíl od Dvorů tolik nezaměřuje na romantiku a nenajdeme zde ani žádné milostné scény (také se jedná o sérii pro mladší). Myslím si, že to sérii jen prospělo, neboť tak mnohem víc prostoru dostalo napětí a akce.
V této knize sledujeme po celou dobu tři pohledy - Celaeny, Chaola + Doriana a nové postavy Manon. Musím říct, že Manon jsem si už od začátku naprosto zamilovala a považuju ji za jednu z nejlepších postav od Maas, což je při tak silné konkurenci opravdu pocta. Na každou kapitolu o Manon jsem se nesmírně těšila. Ona a Abraxos jsou super dvojka. A jelikož už díky fanartům asi vím, kdo by mohl být Manoninou láskou, tak se docela těším, jak se k tomu všemu autorka dopracuje.
Chaola naproti tomu stále moc nemiluju, i proto mě jeho kapitoly moc nebavily. Po dočtení konce ho mám ale teď o trochu radši, třeba až se dostanu k jeho knize, tak si jej oblíbím zcela.
Mrzí mě, že o sérii vím už spoustu spoilerů, možná by pro mě pak vše bylo napínavé ještě víc. Každopádně i tak se spousta věcí pro mě zajímavě vyvinula. Velmi se těším na další díl, i když bude bohužel asi ještě trvat, než se k němu dostanu. Předtím bych ráda přečetla ještě Krvavé ostří.
Na závěr chci říct, že bych tuto sérii doporučila každému, i tomu, komu Dvory přišli nudné nebo moc přeslazené. Já mám Dvory ráda, i když vzhledem k té romantice na ně člověk asi opravdu musí mít náladu.
Jsem moc ráda, že jsem v této sérii po prvních dvou dílech prokračovala a doufám, že další díly mě nezklamou. Dost možná to nakonec bude úplně nejlepší série od Maas vůbec. Magický svět a úžasný vývoj postav, neobyčejná přátelství i láska, překonávání těžkých životních situací, boj za to, co je správné, to vše najdete v této knize.

05.02.2023 5 z 5

Půlnoční koruna Půlnoční koruna Sarah J. Maas

Tenhle díl se mi zdál spíš takový nijaký, možná i proto, že jsem předem vydedukovala hlavní spoilery. Ale jsem zvědavá, jak série bude pokračovat.

Witch Komiks 1-3 Witch Komiks 1-3 Elisabetta Gnone

Naprostá klasika a nostalgie, kterou prostě nelze nemilovat. W.I.T.C.H. forever!

16.08.2022 5 z 5

Slib mlčení Slib mlčení Linda Castillo

(SPOILER) Podle mě slušně napsaná a napínavá detektivka, ačkoli úplně nejoblíbenější detektivní příběh to nebude. Mám ráda trochu propracovanější motiv vraha než jen prostě touhu zabíjet bez hlubšího motivu. Ale zaujalo mě prostředí i postavy. Jsem zvědavá, jak se budou dál jejich osudy vyvíjet, zejména vztah Kate a Tomassetiho (pravopisem si teď nejsem jistá).

Dvůr mrazu a hvězd Dvůr mrazu a hvězd Sarah J. Maas

(SPOILER) Od této novely jsem nic moc nečekala, takže jsem nebyla tolik zklamaná jako většina ostatních. Byla jsem i překvapená z některých částí, které mi přišly smutné. Popravdě mi bylo dost líto Luciena, Tamlina a trochu i Nesty.

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Tady tohle bylo místy vážně hodně hororové. Ale super!

12.08.2022 5 z 5

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

(SPOILER) Popravdě jsem nejdřív chtěla dát ty čtyři hvězdy, ale za příběh vraha musím dát jednu nahoru.

27.07.2022 5 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

(SPOILER) Tak tohle je podle mě rozhodně nejlepší kniha ze série. Ke konci je zde spousta akce a člověk jen s napětím čeká, jak to všechno dopadne. Nechybí ani spousta opravdu dojemných scén. Mrzela mě dokonce i smrt Suriela a Řezbáře s Tkadlenou :D.
Musím přiznat, že mě trochu překvapilo, že nakonec nikdo z nejhlavnějších hrdinů nezemřel, ale jsem vlastně ráda, bylo by škoda o ně přijít.
Tentokrát mi ani tolik nevadilo, že většina akce v knize přišla až na konci. Ovšem trochu mě naštvalo, že autorka spoustu větší naznačila, ale nedořešila. Každopádně mě to jen navnadilo na další díly. Hned se pustím do toho doplňkového.
Kdybych měla zatím sérii zhodnotit jako celek, musím říct, že i přes všechny výhrady jsem si ji oblíbila. Jsem ráda, že ještě nekončí a já se s Dvorem snů, ale i dalšími postavami znovu uvidím a snad se dočtu i k jejich šťastnému konci. Zatím jsou dost možná mým nejoblíbenějším knižním "crew".

20.07.2022 5 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

(SPOILER) Maasová je zvláštní autorka :D. Na jednu stranu jsem u jejích knih, možná kromě Skleněného trůnu, měla pocit, že se tam v mnoha částech moc neděje. V závěru to ale autorka vždycky "rozjede" a já pak na celou knihu změním názor.
Tahle kniha je podle mě především o popise Velarisu a života členů Nočního dvora. Nutno říct, že v určitých částech (př. Rhys a Feyre na trůně) to je dost přitažené za vlasy. Ale i to je u Maas zvykem.
Co je na celé knize absolutně nejlepší, jsou podle mě ty postavy. Rhysandovi přátelé, tak jejich skupiny bych chtěla být součástí. Osobně mám stále ráda i Luciena, mou oblíbenou postavu z 1. dílu. Doufám, že to s ním nakonec vše dobře dopadne. Právě díky těmto postavám nakonec dávám hvězdu nahoru a plný počet.
V knize tedy moc akce opravdu nebylo. Chvílemi jsem měla chuť na ty hrdiny vyloženě zařvat, aby se už pustili do nějakého pátrání/řešení. Výjimkou je například scéna u Tkadleny (mimochodem, fakt jsem se dost bála, za mě tohle může konkurovat i hororům :D). Zajímavým prvkem byla také návštěva vězení. Velká akce se pak začala dít až na konci knihy. Tam toho bylo opravdu hodně( A přestože to opět bylo trochu přehnané, člověk rozhodně nemohl přestat číst) Musím říct, že když na Velaris začali útočit, vážně jsem měla o to krásné město strach. Na konci se toho pak událo tolik, že jsem vážně zvědavá, jak to vše bude pokračovat, a to i přesto, že už i znám dost spoilerů.
Dokážu pochopit ty, co knihu zbožňují, i ty které nezaujme.
Já sama se nakonec přidávám k těm spokojeným, především díky skvělým postavám a napínavému konci.

11.07.2022 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

(SPOILER) Hvězdička dolů za ten zbytečný a přehnaný dodatek v pitevně na konci.

30.06.2022 4 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Pátá hvězdička je za vrahův motiv.

30.06.2022 5 z 5