Dědička ohně

kniha od:

Dědička ohně https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/281807/bmid_dedicka-ohne-wNH-281807.jpg 4.6 2883
Koupit Koupit eknihu Bazar

Královna, nebo zrádce? Jen ona sama rozhodne. Celaena Sardothien přežila smrtící soutěž a zlomené srdce, ale za jakou cenu. Nyní se musí vydat na cestu do nové země, aby se poprala s temnou pravdou... pravdou o jejím dědictví, které jí může navždy změnit život a budoucnost. Mezitím se shromažďují temné síly s cílem zotročit si celý svět. Celaena tak musí najít sílu bojovat nejen proti vlastním vnitřním démonům, ale i proti zlu, které chce král Adarlanu osvobodit a využít pro své plány. Je dědičkou ohně a popela a neskloní se před nikým.... celý text

Série:

Skleněný trůn / Trón zo skla 3.


Žánr:
Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo
Originální název:

Heir of Fire , 2014


více info...

Komentáře (450)

Komentáře 450 Recenze 20

annora_cte
annora_cte
07.09.2023 4 z 5

(SPOILER) Ohnivé srdce, proč pláčeš?
Protože jsem se ztratila," špitla směrem k zemi. A neznám cestu."

Mám veliký problém s tím, že když je knižní série opravdu dlouhá, přestává mě postupně bavit, ať je sebevíc lepší. Bála jsem se, že to samé nastane i tady. (Přestože jsem byla teprve u čtvrté knihy, přeci jen každý díl je dost dlouhý.) Nevím teda, jak to Maasová dělá, ale dobře ví, jak si udržet můj zájem a pozornost.
Ve třetím díle série Skleněný trůn se nám rozvíjí víc dějových linek a objeví se pár nových a důležitých postav včetně Rowana (v českém překladu Jeřába) a Manon Černozobé.
Když se Celaena střetla s Jeřábem Bělotrnem, nebyla to láska na první pohled. Ale postupem času se sbližovali a já si užívala ty jejich sladké momenty.
Ale nejen jejich vztah se vyvíjel. Myslela jsem, že Celaena nemůže být větší drsňáčka, ale je krásně vidět, jak se na začátku knihy drží role Adarlanského zabijáka a na konci nese titul královny Terrasenu.
Manon Černozobá. Čarodějnice, jejíž pohled mě zprvu nebavil, protože jsem byla zvyklá na Celaenu a nějaká Manon mě nezajímala. Ale s každou další kapitolou z jejího pohledu jsem si na tu nelítostnou potvoru zvykala, až jsem si ji oblíbila. A Abraxose samozřejmě taky! Užívala jsem si spojení kruté čarodějnice a wyverna, který má slabost pro luční květiny
Nejvíc mě asi zničil pohled Doriana, pro kterého jsem si na konci mohla vybrečet oči. Jeho nejlepší přítel Chaol Westfall, kterému jsem tolik fandila, mě trochu zklamal. Na to, jak se jeho charakter hezky vyvíjel, mi přišlo, že udělal ohromný krok zpět. Přišel mi jako zbabělec.
Dějově opět něco neskutečného. Nechápu, jak Maasová může tohle všechno vymyslet. Zcela upřímně jí závidím její představivost. Svět, zvraty a hlavně postavy. Autorka je umí tak skvěle vykreslit, že vám zkrátka přirostou k srdci.

knidopel
knidopel
29.07.2023 2 z 5

Třetí díl jsem dočetla před několika měsíci a stále jsem se nedokopala k tomu, abych pokračovala dalším dílem. Příběh Celeany se mi líbil (i když byly některé věci celkem předvídatelné), u čeho jsem se však zasekávala, byl příběh Manon. Ta postava mě zkrátka opravdu nebavila. Celkově jsem měla problémy se pořádně začíst, takže jsem se knihou prokousávala docela dlouho a když už jsem se začetla, přišlo pár nudných kapitol z pohledů (pro mě) né až tak oblíbených postav a byla jsem na tom zase stejně. Diskutovala jsem o sérii s dalšími lidmi a bylo mi poraděno, že mám zkusit přeskakovat kapitoly a dočíst si vždy větší část z pohledu jedné postavy a pak se vrátit k těm neoblíbeným postavám a dočíst zbytek. Asi to zkusím a uvidím, zda to trochu pomůže.


Tarey
Tarey
25.07.2023 4 z 5

Ja nevim Nejdriv jsem se nemihla vubec zacist. Tak v jedne ctvrtine to zase zacalo odsejpat a knizka se cetla vyborne. Ale asi uz by to chtelo pridat neco nepredvidatelnyho. Neco, co Celeana nezvladne tak snadno. Jedine prekvapko byla vlastne Sorcha.

Navic, stejne jako v predchozich dilech, mi vadilo neustale opakovani nekterych skutecnosti, specialne pocitu. To uz ani neni, aby je autorka zduraznila, ale snad aby knihu natahla, jinak to nedokazu pochopit.

Kazdopadne, knizka ctiva, cte se lehce.

PajusenkaB
PajusenkaB
14.07.2023 3 z 5

(SPOILER) První dva díly jsem zhltla ani ne za 14 dnů, u tohoto jsem se však neuvěřitelně zasekla. Štvaly mě různě rozsekané pasáže odjinud, nesnášela jsem pasáže o čarodějnicích - hrozně mě nebavily. Celaena mi v tomto díle přišla hrozně proměnlivá - ach, tady jsem chudinka protože jsem si prožila toto a toto a ejhle, najednou jsem hrdinka, protože jsem královna a bude nejlepší... Občas bych ji fakt proliskala.

Některé události pro mě byly dosti předvídatelné (např. spojení s Jeřábem), občas jsem se musela i vracet, abych pochopila, o co vlastně jde.

Nevím, jsem z tohoto dílu prostě dost zklamaná a ani se mi nechce pokračovat v dalších. Možná je to opravdu tím střídáním příběhů a odjezdem Celaeny pryč od Doriana a Chaola.

eva-lupen
eva-lupen
02.07.2023 5 z 5

Tak teď už to jede a jede, že se nedá pomalu přestat číst. Tedy ze začátku mne nebavily kapitoly s Manon, protože nemám ráda záporné hlavní postavy, ale bylo mi jasné, že to tam není bezdůvodně a pak se to vyvrbilo k lepšímu, takže spokojenost. Hned jsem přešla na další díl, protože to se jinak nedá. :-)

gabca2003
gabca2003
18.06.2023 5 z 5

Ze začátku jsem měla problém začíst se, ale od třetiny knihy mě autorka vtáhla do děje. Poslední kapitoly byly plné překvapivých zvratů. Vrhám se hned na další díl.

Tebby
Tebby
08.06.2023 4 z 5

(SPOILER) Musím říct, že tento díl mě bavil ze všech zatím nejméně. I proto jsem ho rozečetla už před měsícem. Zjistila jsem, že největší záseky mám u Manon. Docela mi tam její příběh překážel, i když chápu, že byl potřeba skrz další díly. Moc jsem taky nepochopila tu Rowanovu proměnu. Navíc mi chyběla mezi těma dvěma jakákoliv chemie. Snad se tedy projeví časem. Hodně lidí psalo, že mají rádi vlky, tady mě ale bohužel jejich vystupování zklamalo. Jsem zvědavá, co přinesou další díly.
PS: Jeřáb co se mění na jestřába? Promiňte mi, ale nejraději bych si vyškrábala oči. Proč ho nenechali prostě jako Rowana? 4*

wolfka44
wolfka44
03.06.2023 5 z 5

Každý díl je lepší a lepší.

martinkaLLL
martinkaLLL
19.05.2023 5 z 5

Uff, nejde to přestat číst. To je napínavé, musím jít rovnou na další díl. Nevydržela bych čekat do zítra. Jediné co bych k tomu měla. Začátek dobrodružství u čarodejnic, mě tolik nebavil. Ale to je jedno, je to pecka.

Siwan
Siwan
17.05.2023 5 z 5

Tak za mě s každým dílem zlepšující se tendence, je to prostě paráda. Odsýpá to, skvělé jak se střídají pohledy různých hrdinů...za mě nová postava Manon obzvlášť zajímavá. Jak už zmiňovala klarka009 naprosto nechápu proč jména všech postav nechali v originále a Rowana se rozhodli překládat, je to fakt prasárna roku. Takže ne Jeřáb, ale Rowan a hotovo. Tomu teda fandím moc, obzvlášť se mi líbí to, že se tu rozvíjí i linka silného přátelství. Jak už jsem psala, Maasové prostě sluší delší stopáž a na třetím díle je to vidět.

kingdog8900
kingdog8900
07.05.2023 5 z 5

(SPOILER) Knížka je super jenom mi je líto Sorschy(nevim jak se píše její jmeno) a Doriana.Pro mě je nejotravnesjsi Chaol hrozně me v knížce vadil celkové mi není moc sympatický. Jinak je to super

klarka009
klarka009
02.05.2023 4 z 5

Třetí díl Skleněného trůnu je vyprávěn z pohledu více postav.. Nově k těm předchozím přibyla Manon Černozobá a její wyvern. Jsem zvědavá čeho se u ní ještě dočkáme, protože mě v průběhu knihy bavila čím dál víc a ke konci mile překvapila.
Co nikdy nepochopím, je jak někdo mohl tak zprznit Rowanovo jméno a udělat z něj Jeřába :-/ odmítám ho tak číst a tak si vždy představuji, že je tam napsané Rowan Whitethorn a ne Jeřáb Bělotrn :D ze začátku mi trochu lezl na nervy, ale postupně si ke mě prorazil cestu a moc se mi líbí jaké pouto se mezi ním a Aelin tvoří.
Tento díl mi přišel pomalejší, alespoň tedy první polovina, kdy se Aelin zabývala hodně sama sebou. Ale myslím si, že to byl klid před bouří vzhledem k tomu, co se na konci dělo ve skleněném hradu :-/

Joymg
Joymg
22.04.2023 4 z 5

(SPOILER) První dva díly jsem spíše protrpěla a přečkala s tím, že se to má hodně zlepšit. První třetinu knihy jsem si říkala, jak jsem pěkně naletěla. Od třetiny už jsem jenom přehodnocovala, až jsem po dočtení poměrně překvapená, jak jsem si to užila. Opravdu to bylo o kus lepší, jako by první dva díly vznikly spíše na webu typu wattpad, pak se to vydalo a autorka na to šlápla a začala k tomu přistupovat úplně jinak.

Užila jsem si hlavně linku za oceánem, protože mě vždy táhlo víc dobrodružství na cestách, v lesích a s magií. Linky v paláci mě moc nebavily, Chaol zůstal takový matný, Dorian zase pěstoval novou zakázanou lásku. Jejich odtažitost mi připadala nepraktická a nemístná vzhledem k situaci. Vílí bratranec je zajímavá postava, ale přijde mi, že se těm třem věnovalo hodně prostoru a nic moc uceleného z toho nevzešlo, snad kromě vysvětlení, proč zmizela magie.

Obecně mi styl autorky (či překladatelky) moc nesedí. U některých knih mám pocit, že slova plynou ve větách tak nějak sama, přirozeně, nerušivě. Tady jsem se občas musela vracet, protože mi stavba věty připadala kostrbatá a napoprvé jsem si její význam špatně přebrala. Taky střídání postav moc neholduji, ale to u žádného autora. Když už si dá autor tolik práce, aby udělal linku zajímavou, tak pak mám samozřejmě zájem v ní pokračovat, ne skočit za oceán a věnovat dvacet minut čtení děje v úplně jiném tempu a stádiu vývoje. :)

Co se týče změny chování u C, což je docela kritizované, tak to mě oslovilo snad nejvíce ze změn mezi díly. Její dřívější vystupování (humor, popichování, spratkovství) mi připadalo hrubé a často dost hloupé, reakce na něj nereálné a příliš romantické/naivní. Nový růst hlavní postavy tedy vítám, humor jí do jisté míry zůstal, ale už se nechová tak mimo mísu. Celý díl působil o kus reálněji, promyšleněji a celistvěji.

Nikiny
Nikiny
01.04.2023 5 z 5

Za mě zatím nejlepší díl! Konečně se objevila postava, která mi učarovala, sice jméno v českém originále děsné, naprosto neodpovídající jeho vznešenosti, ale když tuto skutečnost přejděte... Parádní postava "Jeřába"... Někdo takový mi tam fakt chyběl. Příběh se vyvíjel v rychlém sledu a bavil mě opravdu hodně.

michaela0704
michaela0704
03.03.2023 4 z 5

Dávám 5 hvězdiček ze 6ti, ale pouze proto, že jsou hlavní postavy od sebe, moc spolu nekomunikují a je představeno hodně nových postav, tak pro mě bylo občas těžší se do příběhu začíst, ale i tak je to pořád hodně vysoký standard.
Mé pořadí dílů je zatím 2., 1. a teď tento 3., hned jsem začala číst 4., tak uvidíme.
Propracované to má autorka neskutečně.

hanavka
hanavka
25.02.2023 3 z 5

(SPOILER) Tenhle díl jsem četla měsíc. MĚSÍC! A přitom mi na Maasovou běžné stačí pár dní. První polovina knihy se táhla až příliš a se druhou, která byla skvělá, jsem se vypořádala za dnešní večer. Víc rozporuplnější pocity k jedné knize snad ani mít nejde.

!!!Spoiler!!!
Strašně mě mrzelo rozluštění toho, komu S. psala. Jakoby snad ani neexistovalo víc než 5 postav, co jsou na straně Aelin :(
Na druhou stranu, scéna v Doranelle? Páni, ohromně působivé, a to se točíme jen kolem tří historických postav.
***

Ve čtení samozřejmě pokračuji dál, ale doufám, že knihy budou mít trochu lepší spád i v první polovině.

Kat9
Kat9
05.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Tak tohle byla rozhodně zatím nejlepší kniha ze série a dost možná i nejlepší od Maas vůbec. Série Skleněný trůn se narozdíl od Dvorů tolik nezaměřuje na romantiku a nenajdeme zde ani žádné milostné scény (také se jedná o sérii pro mladší). Myslím si, že to sérii jen prospělo, neboť tak mnohem víc prostoru dostalo napětí a akce.
V této knize sledujeme po celou dobu tři pohledy - Celaeny, Chaola + Doriana a nové postavy Manon. Musím říct, že Manon jsem si už od začátku naprosto zamilovala a považuju ji za jednu z nejlepších postav od Maas, což je při tak silné konkurenci opravdu pocta. Na každou kapitolu o Manon jsem se nesmírně těšila. Ona a Abraxos jsou super dvojka. A jelikož už díky fanartům asi vím, kdo by mohl být Manoninou láskou, tak se docela těším, jak se k tomu všemu autorka dopracuje.
Chaola naproti tomu stále moc nemiluju, i proto mě jeho kapitoly moc nebavily. Po dočtení konce ho mám ale teď o trochu radši, třeba až se dostanu k jeho knize, tak si jej oblíbím zcela.
Mrzí mě, že o sérii vím už spoustu spoilerů, možná by pro mě pak vše bylo napínavé ještě víc. Každopádně i tak se spousta věcí pro mě zajímavě vyvinula. Velmi se těším na další díl, i když bude bohužel asi ještě trvat, než se k němu dostanu. Předtím bych ráda přečetla ještě Krvavé ostří.
Na závěr chci říct, že bych tuto sérii doporučila každému, i tomu, komu Dvory přišli nudné nebo moc přeslazené. Já mám Dvory ráda, i když vzhledem k té romantice na ně člověk asi opravdu musí mít náladu.
Jsem moc ráda, že jsem v této sérii po prvních dvou dílech prokračovala a doufám, že další díly mě nezklamou. Dost možná to nakonec bude úplně nejlepší série od Maas vůbec. Magický svět a úžasný vývoj postav, neobyčejná přátelství i láska, překonávání těžkých životních situací, boj za to, co je správné, to vše najdete v této knize.

xkarla
xkarla
31.01.2023 4 z 5

Jeřáb? VÁŽNĚ?! Proč??!! Chtěla jsem mu dát šanci v českém překladu, ale já ho jako Jeřába nedokázala brát vážně, takže jsem nakonec knížku (a asi celou sérii) dočetla v AJ..
Zprvu jsem se nemohla vůbec začíst a bavil mě v podstatě jen děj Celaeny a Rowana (Jeřába), ale druhá půlka byla pecka, která začátek (téměř) vyvážila! Zatím nevím, co si myslet o Manon, která mě moc nebaví, ale cítím velký potenciál k zlepšení :) S čtením jsem cítila všechny pocity - smutek, bezmoc, strach, vztek, ale i nádhernou náklonnost a loajálnost. Těším se, kam se příběh vyvine dál!

paja82
paja82
20.01.2023 5 z 5

Výborná knížka. Už se těším na další díl

kindlova42
kindlova42
15.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Knihy od Maas mají vždy pomalejší začátek, kdy si říkáte, že tohle nebude 5 hvězdiček a pak se to tak neskutečně rozjede, že knihu nechcete odložit.
Konečně jsem se dočkala víláka Rowana a jeho postava mě moc bavila.
Za to kapitoly vyprávěné z pohledu Manon mě zatím bavily nejméně (kromě jejího vztahu s Abraxosem). Ale to je většinou typické u představení nových postav v ději.
Chaol je mi tedy čím dál více nesympatický, tak uvidíme zda se to časem změní, oproti tomu Dorian je super postava, které fandím a doufám v jeho brzké shledání s Aelin, protože chci vidět zase jejich přátelství. A taky si zaslouží konečně nějakou bojovnou scénu.
Hned se vrhám na další díl ;)

terikus
terikus
09.01.2023 5 z 5

Jako super, ale....Jeřáb? Proč proboha?

Carol1122
Carol1122
30.12.2022 4 z 5

Chtěla jsem dát 3*, ale za ten konec si to zaslouží určitě 4*. Trochu jsem doufala, že osudy hrdinů budou po rozdělení trochu napínavější, což se dělo jen v některých momentech. V této knize mě ani nebavila tolik Celaena, ale spíš Dorian a jeho příběh. V průběhu knížky bylo sice méně akce, ale konec vygradoval, až mi spadla brada. Už se mi příběh trochu vryl do srdíčka, proto doufám, že v dalším pokračování naleznu trochu více špetky dobrodružství a napětí, jak od Sarah J. Maas znám. :)

Carolxc
Carolxc
28.12.2022

Mé nadšení s třetím dílem vzrostlo ještě více. Akce, zde bylo více, než ve druhém díle, který ač byl skvělý, se řadí ze všech třech knih na poslední místo. Jediné, co mě v této knize mrzelo byla nepřítomnost klepadla a já doufám, že se s ním ještě v dalších dílech setkáme.

Od začátku až do konce to byla jízda a já napjatě čekala, jak dopadnou mé oblíbené postavy - zejména Chaol, který se ocitl na tenkém ledě. Byl v situaci, kterou jsem mu vůbec nezáviděla. Má oblíbená postava zůstává stále ️.
Koho jsem, zde opravdu litovala, byl Dorian. Ten konec? Ten mi naprosto vyrazil dech a nějakou dobu jsem ho vstřebávala.
Vážně jsem zvědavá, jak příběh bude dál pokračovat a jaké osudy si autorka pro postavy přichystá.
Cel si drží stále mé sympatie a v momentech, kdy nebyla ta nejsilnější se mi líbila asi nejvíce.
Koho jsem si zamilovala, stejně jako Chaola, je Rowan ( v knize Jeřáb, ale Rowan prostě zní líp ). Části s ním jsem si užívala na 100% a vážně toužila být na místě hlavní hrdinky.
Potěšila mě přítomnost wyvernů a jsem velmi zvědavá na vývoj postavy Manon, o které nevím, co si mám pořád ještě myslet. Ona sama mě zaujala a prostě draci ️.
Kdo mě až tak nezaujal, byl Aedion. Nevím přesně proč, ale nějak jsem si k němu nedokázala najít cestu. Ač patří mezi ty chladné postavy, které mám ráda, tak si ke mě nenašel cestu. Oceňuji jeho oddanost a rozhodně to není špatná postava, ale asi bych se bez něj obešla.
hodně dlouho jsem nesnášela zápornou postavu tak, jako krále. A dlouho jsem nebyla nadšená z postav jako jsou Chaol a Rowan ️ Jako jsem v prvním díle byla nadšená z rozhovorů mezi Cel a Chaolem, v této knize jsem si užívala Cel a Rowana a jejich debaty.

dontbullshitme
dontbullshitme
14.12.2022 3 z 5

(SPOILER) Říkali mi, že to bude od třetího dílu lepší, ale přesvědčená o tom úplně nejsem. Hlavní hrdinka sice tentokrát neprohlašovala na každé straně, že je nejlepší vražedkyní pod sluncem, zato v každé kapitole fňukala nad svým těžký osudem, což mě rozčilovalo úplně stejně. Pochopila jsem, jak to má těžké už při prvním popisu a úplně by mi to stačilo. Ale abych jen nekřivdila, musím říct, že se mnou tenhle díl přeci jen trochu pohnul oproti předchozím a to v případě Keelie a Dorianovy léčitelky.

AnDyB
AnDyB
01.12.2022 4 z 5

Nemůžu si pomoci ale bylo pro mě obtížné se do tohoto dílu začíst ale je dost možné že to bylo čistě mnou, že jsem nebyla soustředěna. Nicméně ( pro mě ) na pomalý start, byl potom velmi rychlý spád asi v půlce knihy, kdy mne velmi bavil příběh čarodějnice Manon. A překlad jeřáb, se přidám k ostatním, že není ideální ale co už ! Rostoucí vztah mezi Jeřábem a Celaenou se mi ohromné zamlouvá, až trosku do něčeho více než jen přátelství ale to je možná jen pocit. Nevím když je ve hře ještě Chaol . Za mě je tu konečně takový alfa chlap a to se mi k ni hodí více :D takže zase skvělý díl a konec měl naprosto skvělý spad a honem do dalšího dílu !

Loriss
Loriss
28.11.2022 5 z 5

Tak jo, Sarah, trvalo to asi sedm knih, ale konečně jsi mě dostala a svatosvatě prohlašuju, že jsi nekorunovaná královna fantazie a všichni ostatní se můžou jít klouzat!
Emocionálně jsi mě vyždímala, naservírovala nejlepší hate-love linku (žádný škádlení a srandičky, ale pořádná pěstní rvačka!), vykreslila nové nádherné světy, nejděsivější monstra, která čerpají hnus z nás samých a málem mě rozbrečela z toho nejkouzelnějšího vztahu mezi člověkem a zvířetem..ehm pardon mezi čarodějnicí bez srdce a wyvernem.
Od teď už věrná poddaná tvojí fantazie. Navždy..

Tereza137
Tereza137
29.10.2022 4 z 5

Tak toto byl opravdu hodně, hodně zajímavý díl. Strašně se mi líbilo, že autorka vypráví příběh i ostatních hrdinů, které jsme poznali v předešlých dílech a nevypráví pouze příběh Celeany. No, ale...

Bohužel se to ve mě pere. Nemůžu říct, že by mě ty vedlejší linky (Dorian, Chaol atd...) nebavily, ale spíše se to střídalo, ze začátku, se musím přiznat, že mě absolutně nebavila linka Maon (čarodějnice), časem se mi ale začala opravdu hodně líbit a začala mi připadat zajímavá.

To se ale zase vystřídalo s dějovou linií Doriana. Vůbec mě ta linie nebavila, měla jsem pocit, že ho tam autorka dává jen proto, aby ten příběh natáhla, protože si nemyslím, že tam některé věci byly nutné.

Avšak příběhová linie s Chaolem nebo Celeanou mě bavily opravdu vždycky.

Je zajímavé sledovat, jak se všechny ty postavy vyvíjejí a nechápu, že to stvořila jedna jediná autorka. Neuvěřitelné.

Ale za co jsem měla chuť strhnout nejvíce hvězdu (nejraději i 2) byla Celeana. Co to z ní sakra autorka udělala? Vím, že si na toto lidi poměrně stěžovali, ale že až tak? Milovala jsem Celeanu, její drzost, odvážnost a to, jaký měla humor, ale teď? Mám pocit, že je z ní úplně někdo jiný a strašně mě to štve a spíše mě lehce ta postava nudila a to mě nehorázně mrzí. Celeana se v tomto díle chová citlivě, je strašně hodná, omlouvá se za každou hloupost a věc, kterou udělá, či neudělá. Doufám, že se takto chová jen v tomto díle, jinak mě to strašně zklame, jelikož předešlé 2 díly jsem se neustále smála jejímu "drzému jazyku."

Holubicka1
Holubicka1
25.10.2022 5 z 5

Tak tohle bylo něco tak skvělého, nemá chybu. Tenhle díl je temnější,je taky akčnější a měla jsem problém se od knížky odtrhnout.Ani nevím co k tomuto dílu napsat. Je to skvělá a promyšlená série, která je díl od dílu lepší a určitě by jste ji měli dát šanci.

V tomhle díle poznáváme Celeanu v období,kdy je zlomená a neustále se obviňuje z osudu a ztrát svých milovaných. Utápí se ve svém smutku, bolesti a sebenenávisti. Stojí na životní křižovatce a musí sebrat veškerou sílu aby mohla pokračovat dál, než padne na úplné dno. Její vývoj osobnosti je fenomenální, díky svým zkušenostem je silnější, chytřejší a daleko více odhodlanější. Zároveň ale zůstává pořád tvrdohlavá, drzá a přes všechno co se jí stalo je statečná.
Rowan je intenzivní, ochranářský, starostlivý. Se Celeanou nejedná v rukavičkách a ani si nenechá od ní líbit její drzé řeči. Přes těžký začátek, kdy si šli po krku se mezi nimi rozvine přátelství. Konečně má Celeana někoho na koho se může plně spolehnout. Není mezi nimi žádné tajemství, žádné odsuzování. Zemřeli by jeden pro druhého a když spolupracují jako tým,tak jsou ohromující a vyrazí vám dech.
Dorian Havilliard si mě opět získal. V tomto díle sledujeme jak se z něj pomalu stává skutečný krále. Nemá to taky,ale vůbec jednoduché a dostává jednu ránu za druhou,kdy musí vždy sebrat sílu a znovu se postavit.
Chaol i když se to tak nemusí zdát je stále loajální, zároveň je ale ztracený a zlomený. Jeho přátelství s Dorianem je v troskách.
Aedion, je Celaeniným bratrancem a nejlepším přítelem z dětství. Vypadá, že je věrný králi,ale nic není tak jak se zdá a Aideon je odhodlaný sesadit krále Adarlanu. A když zjistí že je Aelin naživu, udělá vše proto aby práva královna Terrasenu usedla zpět na trůn.
Manon je dědička černozobého sabatu čarodějnic a vůdce Třináctky. Čarodějky mají důležitou roli v králových nejnovějších a nejtemnějších plánech.Je krvežíznivá, neústupná a není to hodná čarodějnice a přesto všechno ji zbožňuju. Její setkání a mluvení s Abraxosem jsem milovala.

SněžnáSova
SněžnáSova
24.10.2022 5 z 5

Boží, miluju to! Od knížky jsem se nemohla odtrhnout, úplně mě pohltila. Moc se mi líbilo pozorovat vývoj hlavní hrdinky a to jak vidíte děj očima vedlejších postav. To z knížky dělá nejlepší skládanku kde si říkáte: ,,aha tak takhle to bylo". Rozhodně moc doporučuju.

E.Wictoria
E.Wictoria
07.10.2022 5 z 5

Úžasná kniha, neskutečný příběh. Velice se mi líbilo plynulé přecházení mezi ději. Určitě budu v sérii pokračovat dál!

Artep071
Artep071
17.09.2022 5 z 5

Neuvěřitelné ... super , napínavé a dějově víc a víc propracované a já čtu jedním dechem a nemůžu odložit tento strhující příběh ... super

HadleysHope
HadleysHope
03.09.2022 5 z 5

Na můj vkus je tu až moc děje. Ale musel jsem se s tím vypořádat a dočíst až do samého konce. Na konci totiž čekalo překvapení.

Bryel
Bryel
30.08.2022 5 z 5

Dědičkou ohně začíná série gradovat! Děje se toho opravdu hodně, vyprávění z pohledu více postav je famózní, např. Manon mě úplně dostala.
Na scéně se konečně objevuje alfa mužská postava a překladatel mu dá jméno Jeřáb..To jako fakt? Ví vůbec, jak jeřáb vypadá? Rowan by se jistě v místní záplavě cizích jmen schoval. Každopádně to není chyba knihy jako takové.
Střet s valgy byl epický, nejen že jsme se seznámili s detailní minulostí Aelin, ale i samotný střet byl úžasný a hltala jsem každou stránku.
Tahle kniha je naprosto skvělá! Maasovka jak se patří!

Elena_Dark
Elena_Dark
10.08.2022 5 z 5

Kniha byla poutavě temná, i když měla trošku pomalejší rozjezd. Tahle kniha mi připomněla zrcadlo. Obyčejné zrcadlo, které vám ukazuje kým jste. Během čtení se tříštilo, po kousíčkách dávalo dohromady a zrcadlilo nám celý příběh. Velká poklona autorce, její svět je očividně nekonečné fantastický a bohatý.

ronnies.library
ronnies.library
27.07.2022 5 z 5

překlady jsou mým trnem v oku, co mělo za smysl přeložit Rowam Whitethorn na Jeřáb Bělotrn, nechápu. nesnižuju za to hvězdičky, jelikož to pro mě neubírá na kvalitě příběhu. každopádně tohle mi fakt vadí, nu což…zvykla jsem si. měla jsem pomalejší rozjezd, pak jsem se do čtení dost ponořila a knihu neodložila. upřímně nevím, jaký díl byl pro mě nejlepší zatím, ale rozhodně si jsem jistá, že tady se toho dělo snad nejvíc. tolik dějových linek, že jsem se pomalu ztrácela, ale víte co…nevadilo mi to. nejdřív jsem se nejvíc těšila na části Doriana a Chaola a neměla ráda části Celeany a Manon. nakonec se Manon stala mojí oblíbenkyní a Doriana jsem si trochu zprotivila. až tedy na konci jsem opět nechápala, co se stalo. ještě, že to má tolik dílů. jsem ráda, že prostřední díly nejsou u Maasové jen vycpávací.

Barabora
Barabora
26.06.2022 5 z 5

(SPOILER) To bylo prostě boží. První mě změny prostředí nesedla, ale pak... Jeřába jsem si oblíbila i když mě jeho arogance někdy opravdu štvala ale na konci se nepatrně změnil... Líbilo se mi, že jsme i když Celeana neboli Aelin odcestovala, nepřišli o to, co se děje ve Zlomuvalo. Dokonce si princ Dorian něco začal s léčitelkou Sorschou jak to ale s jejich vztahem dopadlo mě hodně překvapilo. Bohužel nemile. Chtělo se mi brečet.
Taky se tam objevili kapitoly, které byly vyhrazené čarodějnici Manon, kterou jsem si taky moc oblíbila. A jejího Abraxose.. Prostě je oba zbožňuju...
Skvělá kniha a já se těším na další díl.

Ruru
Ruru
19.06.2022 5 z 5

(SPOILER) Nemám slov. Znovu skvělé. Zamilovala jsem si Jeřába a rozhodně mě zajímá víc o něm i o jeho pěti přátelích.
Bylo moc fajn, že jsme konečně dostali ucelený obraz o Aelinině minulosti, a ne jen sem tam střípky. No a Manon. Pokud jste si neoblíbili Manon, nechoďte mi na oči. Ne, ale jako vážně, kdo by si ji nezamiloval? Hromada částí této knihy mi zlomila srdce na tisíc kousíčků, ale Sorschina smrt mezi nimi jednoznačně vede. Já jsem věděla, že její vztah s Dorianem prostě nemůže dopadnout dobře, ale až tak? Ale když nad tím přemýšlím, asi mě to mrzí primárně kvůli Dorianovi. Chudák, na ženy má docela smůlu. Kdybych měla jmenovat pár dalších, byla by to smrt lady Marion, smrt Keelie (klidně se mi smějte) a poslední části s Aedionem.
Celkově byla pro mě tato kniha docela emocionální jízda, u některých částí jsem se smála jak postřelená hyena, a u dalších jsem málem brečela. Rozhodně se vrhám na další díly. :)

Knihom_olka_
Knihom_olka_
18.06.2022 5 z 5

Tenhle díl byl zase o něco lepší než ten minulý. Hrozně se mi ten příběh líbil.
Konečně tam byla spousta akce. Taky se mi líbilo, jak byla celá knha rozdělena na pohledy, takže se tam přimíchalo hodně nových postav, které jsem si zase oblíbila.
Jediné, co mi ale hrozně vadilo bylo jméno "hlavního" hrdiny. V originílní verzi se jmenuje Rowan, ale v české Jeřáb. Což mi neuvěřitelně lezlo na nervi.
Jinak Aelin se stala mou oblíbenou postavou i vzorem.
"Byla vládkyní silného lidu a mocného království. Byla dědičkou ohně a popela a před nikým se neskloní."
Kéž by bylo takových postav více.
Všechno se mi líbilo, bylo tam zase mnoho zvratů a odhalení. A ten konec? Už se nemůžu dočkat dalšího dílu.
Co říct, prostě Massová, ta nikdy nezklame.

knihomolkaMist
knihomolkaMist
28.05.2022 4 z 5

Miluju Maasovou, fakt jo. Skvělé čtení, které prostě nejde odložit! Miluju Aelin, miluju Doriana, miluju Rowana, miluju Chaola! Těším se na další díly :)

Maevie
Maevie
25.05.2022 3 z 5

Autorka každým dílem zvedá úroveň svého psaní a v tomto díle překvapí hned třemi dějovými linkami. Přesto děj trochu drhne, vyprávění je občas nezáživné a nudné. Celaena sice pomalu dospívá, prakticky po celý díl ale ještě zůstává nesympatickým, útočným a sobeckým dítětem, které odmítá vzít život do vlastních rukou. Přestože tak má série vzestupnou tendenci, u mě se ještě nepřehoupla přes tři hvězdy.