Jolina Jolina komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Toto by měli žáci číst jako povinnou literaturu ve škole. Témata do dějepisu, občanské nauky, českého jazyka, všeříkající, názorné, hluboké. Život je o malých krůčcích, o malých pohnutkách, které ovlivní náš celý život. Hana netušila, snad ani nemohla tušit, ale nakonec ji vše dostihlo. Krutá válka, krutí lidé...velmi drásající, když si člověk uvědomí, kolik chybělo, aby bylo všechno jinak. Jsem ráda, že kniha nekončí úplně smutně. Ano, jeden žloutkový věneček. Jenom jeden. Oceňuji také výstavbu - kompozici - celé knihy. Myslela jsem, že mě prolínání časových rovin bude mást, ale nakopak - všechno do sebe zapadalo. Vlastně bohužel. Kdyby nezapadlo, mohla si Hana s vnoučaty popovídat v klidu nad žloutkovým věnečkem. Bohužel, není tomu tak.

25.02.2018 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Skvělá kniha z postředí, o kterém jsem ještě nečetla - propojení generací, historie, která není tak zjevná a je hodně patrná pod povrchem životů hlavních hrdinů. Česko-polský konflikt, který všeobecné povědomí nevede tolik v patrnosti, je zobrazen životy lidí, kteří historii prožívají.

01.06.2020 4 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Musím říct, že jedna z nejlepších v této řadě. Napínavé do konce a vždycky, když už jsem si myslela, že je to vlastně jasné, tak se objevilo něco dalšího. Takže pachatel neznámý až do samotného závěru. A závěr zase nabádá k neukončenosti celého příběhu. Těším se na další!

03.01.2020 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Při čtení knih z 2. světové války mi vždy naskočí v hlavě především knížka Mengeleho děvče, která mě zatím oslovila nejvíce. Tato také nebyla špatná, hlavní hrdina chtěl přežít za každou cenu, při životě ho držela láska, ale také možnost pomáhat ostatním. Kniha je autentickou výpovědí, která člověka zasáhne.

16.09.2019 4 z 5

Osm hor Osm hor Paolo Cognetti

Tohle je naprosto můj šálek kávy - několik málo postav, horské scenérie, obyčejné příběhy, ze kterých tryská lidskost, lidské předvídání a očekávání, zároveň o pocit, že jakékoli lidské rozhodnutí může hrát svou důležitou roli. Autor si na nic nehraje, autor vše sděluje pozvolně, klidně - a přitom se před čtenářem objeví nádherný lidský příběh. Doporučuji.

29.07.2018 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Zeleninová zahrádka! TOP!

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Příběhy lidí ze zapomenuté oblasti. Dechberoucí, strhující, neuvěřitelné - ale opravdové. Doporučuji!

27.02.2021 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Tak toto se mi dlouho nestalo - opravdu jsem knihu dočítala v čase hluboko po půlnoci...nemohla jsem se odtrhnout. Žádné vraždy, v podstatě žádné otevřené násilí. Přesto strach - a snad ne strach, ale děs. Děs z toho, co se může stát, děs z pravdy, která je nejistá a těžko vysvětlitelná. Trochu mě vadilo, že ze začátku byl jazyk hlavního vypravěče vulgárnější, pak se najednou změnil...ale jinak super, ještě teď se bojím neznámé - známé krajiny...do těch hor se asi nikdy nevydám - a pokud ano, rozhodně nepůjdu v řadě poslední...

09.04.2018 5 z 5

Sen, který se naplnil Sen, který se naplnil Luca Di Fulvio

Líbilo se mi propojení třech hlavních hrdinů, vykreslení doby, odvaha a statečnost žen.

19.09.2020 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Kniha, kdy se propojují osudy jednotlivců s historií. Rozkrývání osudů a historie, o které nikdo nevěděl. Co všechno se v lidech skrývá?

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Velmi silný příběh. Měli by číst všichni, kdo žijí v tomto našem světě plném dostatku. Nepochopitelné události. Doporučuji.

13.06.2019 5 z 5

Není úniku Není úniku Taylor Adams

Čekala jsem víc. Atmosféra odpočívadla, které je odstavené od světa, pro mě rozehrává daleko více propracovanější a psychologicky hlubší příběh, který jsem postrádala. Napětí se moc nezvyšovalo, spíše jsem při každém dobrém úniku hlavní hrdinky již čekala několikrát se opakující motiv - a zločinec je zase za zády a vše se bude opakovat. Nakonec se mi vlastně nejvíce líbil závěr, kdy jsem do poslední chvilky netušila, zda Darby přežila, či nepřežila.

02.02.2019 2 z 5

Fotograf z Osvětimi Fotograf z Osvětimi Maurizio Onnis

Silné, hodně silné. Fotograf měl štěstí - a toto štěstí se snažil podělit ostatním.

Labyrint pohybu Labyrint pohybu Pavel Kolář

Dobrá kniha s jasným vhledem do celostní medicíny. Člověk si často neuvědomuje, jak vše souvisí se vším, každé gesto, každé postavení těla. Dnešní uspěchaná doba moc nenahrává zamýšlením se sám nad sebou, nad svým životem, nad pohybem i stravou. Pana doktora obdivuji a každopádně by takových mělo přibývat!

29.12.2018 5 z 5

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

Tajemné, mystické, plné mlhavých obratů a nekončících očekávání. Tohle pro mě ano. A po dlouhé době knížka, ke které se snad ještě jednou vrátím. Hutná témata stejně jako mlha kolem městečka. Mnoho nevyslového a mnoho, co si čtenář musí představit...hluboké a temné. Beru.

11.08.2017 5 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Kniha napínavá, poutavá, hlavní hrdinka se svými temnými stránkami odhaluje víc a víc z jejího života. Málokdo tušil, kdo všechno je do případu zapletený.

21.04.2021 4 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Tyto knihy se čtou velmi dobře. Prolínání života hlavní hrdinky s celým příběhem přináší hloubku. Hlavní hrdinka musí překonat sebe sama a jít do případu celou svou duší, aby odhalila pachatele!

21.04.2021 4 z 5

Údolí Údolí Bernard Minier

Téma uzavřeného prostoru, ze kterého není úniku. Děti, počítačové hry, psycholožka, duchovní...

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Aktuální téma sociálních sítí. Sériový vrah, jehož minulost pomalu vyplouvá na povrch. Snaha Eriky zachránit další oběti. Dobrá detektivka, při níž sledujeme počínání vraha společně s pátráním týmu.

01.06.2020 4 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

Válečný román plný osamění, nedořečeného, ale i vztahy mezí lidmi. Kam až je schopný člověk dojít? Co všechno je schopen obětovat? Závěr mi trochu neseděl, byl takový umělý, nechala bych to asi všechno více otevřené...ale jinak poutavé téma, zajímavé vykreslení postav, postupné odhalování minulosti. Líbilo.

02.01.2020 5 z 5