Tatér z Osvětimi přehled

Tatér z Osvětimi
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/382011/bmid_tater-z-osvetimi-V67-382011.jpg 4 4335 4335

Kniha Tatér z Osvětimi vznikla podle skutečného příběhu, jenž souvisí s jedním z nejznámějších symbolů holocaustu – čísly, která měli vězňové vytetována na předloktí. Když se slovenský žid Lale Sokolov stal v tom strašlivém místě tatérem a musel označovat své spoluvězně čísly vyvedenými nesmazatelným inkoustem, využil svou nepatrnou volnost k činům. Díky své práci mohl vyměňovat šperky a peníze z majetku zavražděných židů za jídlo, které pomáhalo ostatní vězně držet naživu. Kdyby byl dopaden, čekala by ho jistá smrt. Za své přežití mu vděčí mnozí. O holocaustu existuje bezpočet knih. Tato je však unikátní. Lale Sokolov velmi dobře věděl, co spoluvězně i jeho samotného čeká, a byl odhodlán nejen přežít, ale také žít naplno. To, co poznal, je sice strašlivé, ale současně plné naděje a odvahy. A v jeho vzpomínkách má své místo kupodivu také láska. V řadě vězňů čekajících na tetování stála i zděšená, chvějící se dívka. Pro Lalea – trochu drzého hazardéra – to byla láska na první pohled. Jeho a Gitin příběh, ověřený podle všech dostupných dokumentů a déle než sedmdesát let nevyprávěný, potvrdil jejich syn. Jen sotva mohli tehdy doufat, že se ho dočkají. Při čtení budete možná slzet, děj knihy vás však také povzbudí. Neboť to, co je v lidech nejlepší, přežilo i v situaci ze všech nejhorší. Heather Morrisová se narodila na Novém Zélandu, žije a pracuje v australském Melbourne. S Lalem Sokolovem se seznámila v roce 2003 a toto setkání jim oběma změnilo život. Vzniklo mezi nimi přátelství a Lale ji pověřil, aby světu předala i ty nejniternější podrobnosti z jeho života za holocaustu.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CPress

The Tattooist of Auschwitz , 2018

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Tatér z Osvětimi. Přihlašte se a napište ho.

Lokina
22.06.2024 4 z 5

Přiznám se, že nebýt seriálu, který chci vidět, tak Tatéra z Osvětimi si ani nepřečtu. Hodně k tomu přispěly recenze, ale i anotace knihy, která mě moc nezaujala.
Knize jsem dala ale šanci, abych ji mohla porovnat se seriálem. Jako u většiny knih tohoto typu, i zde nechybí popis zvěrstev napáchaných na nevinných lidech, ztráta identity, rozvrácení rodin a těžký návrat přeživších do běžného života.
Někdy mi příběh připadal až nereálný, nechci to slovo napsat, ale přišlo mi jako by autorka "pobyt" táboře zveličovala. Kniha se četla dobře, navzdory tomu, co kniha obsahuje. Díky jednoduchému stylu psaní jsem sice knihu dočetla do konce, právě styl psaní ale přispěl k tomu, že to bylo místy odosobněné. A konec je za mě uspěchaný, nedokázal vyvolat větší emoce.
Jsem trochu zklamaná, uvidíme, co přinese seriál.

marbes
21.06.2024 3 z 5

Tak já nevím, mám z knihy dost rozporuplné pocity. Četla jsem jí nadvakrát.
Nejdřív jsem jí před pár lety vůbec nedočetla, prostě mě to nebavilo a nedokázala jsem se začíst. Knihu jsem odložila a vytáhla jí až teď, když jsem zkoukla seriál, který se mi líbil, tak jsem chtěla knize dát druhou šanci. Možná je to překladem, ale na četbu v originále nejsem jazykově vybavená, ale ten zvláštní sloh mě prostě vůbec nebaví, jednoduché věty bez hlubších emocí mě vůbec nedokáží vtáhnout do děje. Působilo to na mě, jako by to psalo dítě nižšího ročníku ZŠ. Ačkoliv u jiných knih se těším, jak to bude pokračovat, tak tady jsem se do čtení musela nutit, protože jsem si řekla, že na druhý pokus to dočíst chci.
Dala bych 2,5*, ale půlky dát nelze, tak hodnotím takovou horší trojkou.

mkarajda
13.06.2024 5 z 5

Přečteno za dva dny. Trochu mě tu překvapují některé komentáře a kritika.
Celý příběh na mě působí jako vyprávění starého člověka. Člověka,který to zažil, který ví, že lidé vědí. Proto naznačuje a už nechává na posluchači-čtenáři, aby si sám domyslel zbytek - a autorka to tak napsala taky. Proto je příběh uhlazenější a místy není řečeno vše, protože to vypravěč říct nechtěl a autorka si nechtěla domýšlet.
Proto možná některé věci úplně nepřiznal, nebo i věkem pozapomněl, vytěsnil, viděl jinak a pak to tak vyprávěl.
Mě se to moc líbilo.

všechny komentáře

Související novinky (23)

Proradná kráska, Poslední sbohem a další knižní novinky (19. týden)

05.05.2024

50 nejčtenějších knih roku 2021

27.12.2021

Příště už nebudu psát o holocaustu, říká autorka Tatéra z Osvětimi

22.10.2021

Více souvisejících novinek je uloženo v archivu.

Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.

Kniha Tatér z Osvětimi v seznamech

v Přečtených6 981x