Cilčina cesta

Cilčina cesta https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421624/bmid_tater-z-osvetimi-cilcina-cesta-CsJ-421624.png 4 1601 398

Tatér z Osvětimi / Tetovač z Auschwitzu série

< 2. díl >

Krása jí zachránila život – a odsoudila ji. V roce 1942, když bylo Cilce pouhých šestnáct let, odvedli ji do koncentračního tábora Osvětim-Březinka. Velitel Březinky Schwarzhuber si všiml jejích krásných, dlouhých vlasů a násilně ji oddělil od ostatních vězenkyň. Cilka rychle pochopila, že moc – dokonce i neochotně svěřená – znamená přežití. Za to, že spala s nepřítelem, byla po osvobození obviněna z kolaborace a poslána na Sibiř. Měla však na vybranou? Kde jsou morální hranice pro Cilku, která přišla do Osvětimi jako dítě? Ve vězeňském táboře na Sibiři musela Cilka čelit novým a děsivě povědomým hrozbám, včetně nechtěné pozornosti dozorců. Potom však zapůsobila na lékařku, a ta ji vzala pod ochranu. Cilka se začala starat o nemocné, usilovně o ně pečovala i v brutálních podmínkách. Cilka se denně potýkala se smrtí, čelila hrůzám, a přitom v sobě nacházela nekonečné zdroje sil. A když ošetřovala vězně Alexandra, zjistila, že i navzdory všemu, co prožila, v sobě dokáže najít i lásku. Cilka byla ten nejstatečnější člověk, jakého jsem kdy znal. Lale Sokolov, Tatér z Osvětimi... celý text

Žánr:
Literatura světová , Válečné , Historické romány

Vydáno: , CPress
Originální název:

Cilka's Journey , 2019


více info...

Komentáře (398)

Komentáře 398 Recenze 5

j.vitek
j.vitek
07.02.2024 4 z 5

Zajímavý a čtivý pohled do sovětských gulagů z pohledu ženy. Neuvěřitelné, jaké krutosti si lidé dokáží mezi sebou provádět.

Teri27
Teri27
16.01.2024 5 z 5

Cilka mě zaujala už v knize Tatér z Osvětimi. Velmi silná žena, ani se nechce věřit jak to vše zvládla.Po třech letech hrůzy v koncentráku, pak na dalších deset let do gulagu. Jsem ráda, že jsem se mohla něco o tomto tématu dozvědět. O německých koncentračních táborech jsem četla mnoho, ale o gulagu nikoliv. Zajímalo by mě , jak dopadla Josja s Nadou. Jestli se ještě někdy setkaly s Cilkou, nebo to byly smyšlené postavy.


KnihoSny
KnihoSny
10.01.2024 5 z 5

Tater z Osvětimi a Cilčina cesta prostě jsem hltala a nemohla přestat :)

Emily82
Emily82
06.01.2024 2 z 5

Od autorky jsem přečetla tři knihy. Tatér byl nejlepší, Tři sestry nejhorší. Cilku jsem hltala, bavila mě retrospektiva, ale stejně jako u Tří sester mi u ní vadilo idealizování a patos. Jako by Cilka byla nadlidské stvoření bez jediné vady. Nijak nezlehcuji to, že si prošla peklem, o tom žádná, spíš mi vadí autorčin až moc nereálný popis a styl. Z témata holocaustu i gulagu jsem četla podstatně kvalitnější knihy.

Brambora_Šeby
Brambora_Šeby
27.12.2023 5 z 5

Opravdu dojemný příběh, kterému se mi ani nechce věřit. Je podle pravdivého příběhu, ale Cilka mi tak nějak nepřipadá reálná. Většinou čtu fantasy, kde jsou hrdinky o dost statečnější a silnější než běžní lidé, ale Cilka byla ještě něco víc a byla reálná. Prošla si něčím strašným a i tak se nevzdala. Příběh ještě o level výš posunulo to, jak skvěle byl napsaný. Přečetla jsem jedním dechem a určitě se pustím do čtení dalších autorčiných knih.

Ivka14
Ivka14
21.10.2023 3 z 5

Cilčin příběh je tragický, o tom není pochyb. Byla osvobozena z Březinky, jen aby zjistila, že byla poslána do jiného zajateckého tábora, tentokrát na Sibiři, kde byla obviněna z kolaborace s nacisty v Osvětimi.

Jsem rád, že to není jen další příběh z Osvětimi a místo toho se autorka zaměřila na sovětské pracovní tábory, které jsou v historii méně viditelné než nacistické koncentrační tábory.

Cilčin příběh, jak jej vyprávěla Heather Morris, na mě nezapůsobil tak, jak by měl. S Laleem a Gitou má Morris vyprávění z první ruky. S Cilkou svou knihu pouze založila na vzpomínkách a dokumentech jiných lidí a velkou část příběhu si vymyslela. Udělala z Cilky dokonalou, téměř plastickou postavičku, která nic nezkazí, kterou si všichni zamilovali a bez ohledu na následky touží pomoci. Pro mě to bylo sotva uvěřitelné. Zpočátku jsem byla nadšená, že se Morris vypořádala s vinou přeživších a učinila z ní ústřední bod svého románu, ale Cilčiny vnitřní monology zněly stroze, bez emocí a nepřesvědčivě.

Bylo tam mnoho narativních vláken, které byly řešeny, ale zůstaly viset. Některé z nich, jako například příběhy Borise a Kirila, byly použity pro čistě tragickou hodnotu, ve skutečnosti neposouvaly příběh kupředu. Jiné mohly příběhu přinést skutečnou hodnotu ve smyslu intrik, ale stejně nikam nevedly.

JancaMia
JancaMia
07.10.2023 3 z 5

Ke knize jsem přistupovala částečně skepticky (tatér zklamal, tim nijak nezlehčuji Láleúv životní příběh), nicméně kniha překvapila, líčení houževnatostí Cilky a její neskutečné smůly a zažívání dalších a dalších hrůz . Rozhodně Cilka i Tři sestry stojí za to. Půjčeno z knihovny.

IvcaIva
IvcaIva
20.09.2023 5 z 5

Silný příběh a velmi statečné a odhodlané mladé dívce. vydržela až neskutečné rány osudu a dokázala se s nimi vypořádat jako by to zvláš´t v dnešní době zvládl málokdo. Určitě si přečtu i Tatéra z Osvětimi.
Je dobře, že se o těchto věcech píše, historie by se neměla zapomínat ani zkreslovat!

KatyM.
KatyM.
19.09.2023 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Silný příběh mladé ženy, která přežila Osvětim a byla odsouzená do gulagu. Neskutečné, jak Cilka byla statečná a i v nejtěžších chvílích nezapomínala na ostatní.

Kortez
Kortez
15.09.2023 5 z 5

Audiokniha. Vyslechl jsem si Tatéra a tak bylo jen otazkou casu kdy se dostanu k tomuto "volnému pokračování". Nebyl jsem zklamán, i když jsem čekal více děje z Osvětimi. Příběh byl každopádně drsný a tak slovo líbil se mi se tady tak nějak těžko píše.

DeaverRhyme
DeaverRhyme
09.09.2023 5 z 5

Tento příběh mi sedl. Silné příběhy o osudech žen mám rád už z románů klasiků. Beru příběh za fiktivní i když je zmínka o skutečné inspiraci. Pohled na gulag byl celkem dobře vykreslen a dokazal jsem ho napasovat do toho, co jsem už o nich stačil nastudovat. Příběh je velmi silný a emotivní a stojí za přečtení. Stojí za připomenutí, co vše obnáší válka a utrpení, které sebou přináší.

aaamirka
aaamirka
19.07.2023

Strhující příběh o silné ženě. Četla jsem německou verzi z roku 2020. Autorka hned na přebalu knihy tvrdí - podle skutečné události. Na konci knihy v epilogu a shrnutí je nám detailně představena celá rodina, což dodává knize na autentičnosti Snažila jsem se o Cilce dohledat více informací a narazila na velké rozpory s realitou. Smutné je, že skutečná Cecilie Kleinová nikde nechtěla o svém utrpení mluvit, pobyt v gulagu dokonce zamlčovala. Bohužel si spisovatelka Heather Morris pro její fiktivní román vybrala zrovna její jméno.

maluck
maluck
07.07.2023 4 z 5

Příběh začíná propuštěním Cilky z koncentračního tábora, pokračuje transportem do Ruska a popisem jejího života v gulagu. Hlavní hrdinka se musí vypořádat s hrůznými událostmi, které se v gulagu odehrávají. Líbilo se mi zpracování, kde autorka nezachází do úplných detailů už tak otřesných událostí, i když skutečnost byla jistě krutější, než je v knize popsáno. Silou své vůle a za občasné pomoci ostatních Cilka přežila a našla i celoživotní lásku. Závěr mi ale přišel příliš uspěchaný.

essterkaa
essterkaa
01.07.2023 5 z 5

Tak tohle byla opravdu hodně silná kniha. Nejen díky tomu, že popisuje hrůzu gulagů, ale taky proto, že zachycuje život tak inspirativního člověka, jako byla Cilka. Její statečnost, vytrvalost a rozdávání se pro druhé mě přímo uchvátila. Díky za tuto knihu.

Elis.n
Elis.n
04.06.2023 4 z 5

Jeden z těch opravdu silných životních příběhů, u kterých si říkám, že to snad nemůže jeden člověk všechno zažít a vydržet. Nepředstavitelné. Vzbudilo to ve mně zájem zapátrat víc o osudech lidí ze sovětských gulagů a jejich fungování.
Co se týče stylu psaní, přišel mi maličko krkolomný a chvíli mi trvalo začíst se, ale nakonec mě to chytlo (zvlášť kvůli příběhu samému a Cilce). Ráda zkusím i autorčiny další romány.

Ivanule
Ivanule
27.04.2023 5 z 5

Tak jsem se konečně dostala k pokračování Tatéra z Osvětimy, setkáváme se zde s Cilkou, která už jsi jedním takovým pracovním táborem prošla a co a proč se tam dostala,co následovalo ve Vorkutě to už je jenom na vás,aby jste si tuto knihu přečetli... Je to opravdu zase silný příběh a člověk ho musí nějakou dobu zpracovávat v sobě, jak to u takových příběhů tohoto typu bývá... Je občas potřeba si i tento velice smutný historický fakt připomenout...

Leny68
Leny68
25.04.2023 5 z 5

Až se nechce věřit, co člověk dokáže přežít. Příběh Cilky ve mně chvílemi vzbudil až nevolnost z toho, kolik dostala životních ran. Stejně jako miliony dalších lidí, kteří tuhle hrůzu prožili. Po Tatérovi z Osvětimi další vydařená kniha této autorky.

Briv
Briv
19.04.2023 5 z 5

Trvalo mi docela dlouho než jsem se po Tatérovi pustila do Cilčiny cesty. I když bych určitě našla poutavěji a hlavně věrohodněji popsané události z gulagů, tak mě knížka bavila, přečetla jsem ji za dva dny.
I když prostředí v Rusku za polárním kruhem bylo spíše trochu přikrášleno, i tak ve mě kniha dovedla vyvolat představy, jaké tam musely panovat šílené podmínky. Vůbec si neumím přestavit v takové oblasti jen normálně pobývat, natož v šílených mrazech rubat uhlí. Obdivuji všechny lidi, kteří měli tak velkou vůli žít a zvládli to.

biairicia
biairicia
15.04.2023 4 z 5

Je až neuvěřitelné, co je člověk schopen ustát. Velmi silný příběh. Strašné, co se dělo a nebudeme si dělat iluze, že už neděje. Velmi čtivě napsaná kniha.

Gabriela143
Gabriela143
14.04.2023 5 z 5

Až sa mi nechce veriť, čo všetko dokáže človek prežiť... silný príbeh.