Cilčina cesta

Cilčina cesta https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421624/bmid_tater-z-osvetimi-cilcina-cesta-CsJ-421624.png 4 1623 400

Krása jí zachránila život – a odsoudila ji. V roce 1942, když bylo Cilce pouhých šestnáct let, odvedli ji do koncentračního tábora Osvětim-Březinka. Velitel Březinky Schwarzhuber si všiml jejích krásných, dlouhých vlasů a násilně ji oddělil od ostatních vězenkyň. Cilka rychle pochopila, že moc – dokonce i neochotně svěřená – znamená přežití. Za to, že spala s nepřítelem, byla po osvobození obviněna z kolaborace a poslána na Sibiř. Měla však na vybranou? Kde jsou morální hranice pro Cilku, která přišla do Osvětimi jako dítě? Ve vězeňském táboře na Sibiři musela Cilka čelit novým a děsivě povědomým hrozbám, včetně nechtěné pozornosti dozorců. Potom však zapůsobila na lékařku, a ta ji vzala pod ochranu. Cilka se začala starat o nemocné, usilovně o ně pečovala i v brutálních podmínkách. Cilka se denně potýkala se smrtí, čelila hrůzám, a přitom v sobě nacházela nekonečné zdroje sil. A když ošetřovala vězně Alexandra, zjistila, že i navzdory všemu, co prožila, v sobě dokáže najít i lásku. Cilka byla ten nejstatečnější člověk, jakého jsem kdy znal. Lale Sokolov, Tatér z Osvětimi... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CPress

Cilka's Journey , 2019

VěraČamková
19.11.2021 5 z 5

Úžasná kniha, čtená jedním dechem, člověk si při čtení uvědomí, v jaké úžasné době a úžasné zemi se nacházíme. Na minulost bychom proto neměli zapomínat...

bergle
07.11.2021 5 z 5

Cilčina cesta mě bavila rozhodně víc než Tatér z Osvětimi. Mohu jen doporučit.

Netopýr_5
03.11.2021 5 z 5

Kniha, která mě oslovila ještě o krapet víc než populární Šikmý kostel. Odkryla totiž tajemství ruských koncentračních táborů o kterých jsem neměl páru. K tomu napínavý příběh na základě skutečných událostí. Co víc si čtenář může přát, než to, že každou volnou chvilku hltá stránku za stránkou a těší se, co bude dál... 6 hvězdiček!

tamdr
30.10.2021 4 z 5

co k tomu dodat,porovnání vlastně stejného přežívání v koncentračním táboře a v gulagu na Sibiři,důsledek nacismu a stalinismu -nesmíme zapomenout a nesmíme dopustit, aby se to opakovalo

Amitiel76
30.10.2021 4 z 5

Cilka přežila hrůzy Osvětimi. Konečně by se mohlo zdát, že její cesta utrpení je u konce. Ale omyl. Za "uléhání" s nepřítelem, je odsouzena k patnácti letům v ruském gulagu. A tak pokračuje její cesta na sever. Na Sibiř. Zde, pár kilometrů za polárním kruhem, v místě "bílých nocí", začíná její další boj o přežití... Nemilosrdné prostředí, krutý mráz, šílení dozorci a nelidské podmínky. Všudypřítomné znásilňování. Hrůzy ne až tak odlišné od pekla ze kterého unikla. Jak tohle mohl člověk přežít? A proč se o komunistických lágrech pro "nepohodlné" řežimu, tak málo mluví? A tak málo ví?
Pro mě to bylo naprosto první knižní setkání s tímto tématem. O to víc, mě zaujalo.
Příběh opírající se o skutečné zážitky Cilky Citronové. Nepátrám jak dalece se jednalo o fikci, a co z vyprávění se skutečně událo. Místy jsem měla opravdu silný pocit nereálna. Stejně jako u Tatéra z Osvětimi. Zvlášť jak autorka vykreslila Cilku, jako naprosto perfektní osobu. Všem pomáhající, vše znající, všichni se přikláněli k jejímu názoru, a všichni dali na její mínění. Všechny nezištně zachraňovala....
Ale jinak byla kniha velice čtivá, a s tématem který mi zas otevřel pohled jiným směrem.

Aleh
29.10.2021 5 z 5

Cesta Cilky Kleinové ke svobodnému životu byla předlouhá a plná utrpení. Začala, když bylo Cilce pouhých 16 let. Nejprve koncentrační tábor v Osvětimi, pak gulag na Sibiři. Slovy nelze popsat, co všechno musela Cilka na své strastiplné cestě prožít a vydržet. Ale stojí za to, aby to vše nezůstalo zapomenuto a aby se o tom dozvěděly i další generace. A aby celý svět viděl a slyšel, co se dlouho po válce dělo kdesi daleko předaleko na Sibiři.

lisell
25.10.2021 5 z 5

Autorka píše neskutečně čtivou formou. I přes hrůzy, které na stránkách nacházíte, není možné knížku odložit. Člověk by řekl, že s 2.světovou válkou skončily hrůzy v podobě koncentračních táborů, ale chyba lávky, stačí stočit pohled na sever. Upřímně se děsím toho, kolik takových gulagů funguje do dnešních dní. Rusko je veliké a kdo ví, co se skrývá na Sibiři.....

Markéta555
24.10.2021 5 z 5

Kniha má hodně stran ale čte se úplně neuvěřitelně! Krásně zpracovaný příběh s dobrým koncem..

martina1797
30.09.2021 5 z 5

Kniha zakládající se na historických faktech, ale jak sama autorka píše, z části fiktivně smyšlená. Co se rozhodně nedá upřít je neskutečná čtivost. A ne tak často popisované prostředí gulagů.

pinkstrom
23.09.2021 3 z 5

Kniha se čte dobře (za me lepší než Tatér), ale opět, čtenář se neubrání místy neuvěřitelným pasážím. Knihu (a i Tatéra) bych hodnotila lépe, kdyby autorka tolik netlačila na svou mantru "podle skutečného příběhu". To uvádí na obálce knihy, v prologu i epilogu přitom dokazuje, že těch "skutečností" je v knize oproti fikci značný nepoměr. Kdyby byla kniha prezentována jako román inspirovaný skutečnými událostmi, působilo by to mnohem lépe.

Alethea_k
19.09.2021 5 z 5

Už dlouho jsem nečetla knihu, která by mě tolik zasáhla a dokonce i rozbrečela. Zde se "konečně" dostaneme "nejen" do Osvětimi, ale také do prostředí gulagu. Dozvěděla jsem se spoustu nových informací, i když si uvědomuji, že stejně jako v případě Tatéra z Osvětimi, autorka trochu upozaďuje drsnost prostředí a dává prostor vykreslení mezilidských vztahů.
Možná je na čase trošku zbrzdit knižní vlnu Osvětimi a psát také o gulazích.

lucifess
17.09.2021 3 z 5

Četlo se dobře, ale nebylo to úplně to ono. Cilka byla až tak moc dokonalá, že fikce čiší z každé strany. Kniha mě příliš nezaujala.

Madi
14.09.2021 odpad!

(SPOILER) Knížka je to čtivá, to jo, ale tím končí veškerá pozitiva. Je to vlastně taková Rosamund Pilcher z gulagu.
Cilka byla tak strašně úžasná, sluníčková a obětavá. Dokonce i lékaři na ní dali a propouštěli pacienty podle její rady. S ostatními děvčátky se procházely za bílých nocí a ještě laškovně pokřikovaly na chlapce. Jen Cilka má výhody z úspěšné operace velitelova děcka. No a jelikož je tak úžasná, tak samozřejmě nechce žádnou odměnu pro sebe, ale pro kámošku.

Sice to má uspěchaný a useknutý konec, ale to mi nevadilo, protože už jsem na to neměla nervy a byla jsem ráda, že je konec.

A mimochodem, skutečná Cecílie Kleinová nikdy nemluvila o to, co v Osvětimi a v gulagu zažila. Celá kniha je jen výmysl a honba za mamonem H.Morrisové.

DJANKA
13.09.2021 5 z 5

Tak toto je hodně čtivá knížka. Člověk nechápe, že jedna žena mohla toto prožít a i přesto všechno, že to nevzdala a zůstala v ní naděje a touha pomáhat ostatním. Velmi silná žena a velmi silný příběh.

monushka
05.09.2021 3 z 5

Zajímavý příběh jedné silné ženy. Zpracování a jazyk mi však přišly kostrbaté a závěr knihy rychlý a useklý.

Mathiola8
31.08.2021 5 z 5

To byla Kniha. Po Tateru jsem sáhla i po Cilce a wau. Nádherná duše to byla. Moc se mi líbilo zpracování, je to jako holt jejímu životu. Co vše prožila, čím si musela projít. Přečtěte si, doporučuji

Alexxxka
30.08.2021 5 z 5

Neuvěřitelné... Skláním se před statečností této mladé dívky. Zanechalo to ve mě spoustu pocitů, o gulazích jsem popravdě ani nevěděla takže přidaná hodnota... "Líbilo" se mi to víc než Tatér z Osvětimi a tuto knížku rozhodně doporučím i dál

Mr.Pajek
27.08.2021 5 z 5

Opět kniha, která ve vás něco zanechá (smutek/pocit štěstí, že žijeme tak jak žijeme/znechucení/úlevu).

NADEI
25.08.2021 5 z 5

Je to krutý osud co řídí život mladičké Cilky ? NE, tady rozhoduje vyšší moc a tak skončí v koncentračním táboře a následně v gulagu. Strach, těžká práce, nemoci, hlad a každodenní boj o přežití. Emocemi nabitá kniha, kterou můžu jen doporučit.

Ventimiglia
24.08.2021

Odloženo, příběh možná působivý, ale po stránce literární velmi slabé (jazyk, způsob vyprávění, plochost postav).