Cilčina cesta

Cilčina cesta https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421624/bmid_tater-z-osvetimi-cilcina-cesta-CsJ-421624.png 4 1623 400

Krása jí zachránila život – a odsoudila ji. V roce 1942, když bylo Cilce pouhých šestnáct let, odvedli ji do koncentračního tábora Osvětim-Březinka. Velitel Březinky Schwarzhuber si všiml jejích krásných, dlouhých vlasů a násilně ji oddělil od ostatních vězenkyň. Cilka rychle pochopila, že moc – dokonce i neochotně svěřená – znamená přežití. Za to, že spala s nepřítelem, byla po osvobození obviněna z kolaborace a poslána na Sibiř. Měla však na vybranou? Kde jsou morální hranice pro Cilku, která přišla do Osvětimi jako dítě? Ve vězeňském táboře na Sibiři musela Cilka čelit novým a děsivě povědomým hrozbám, včetně nechtěné pozornosti dozorců. Potom však zapůsobila na lékařku, a ta ji vzala pod ochranu. Cilka se začala starat o nemocné, usilovně o ně pečovala i v brutálních podmínkách. Cilka se denně potýkala se smrtí, čelila hrůzám, a přitom v sobě nacházela nekonečné zdroje sil. A když ošetřovala vězně Alexandra, zjistila, že i navzdory všemu, co prožila, v sobě dokáže najít i lásku. Cilka byla ten nejstatečnější člověk, jakého jsem kdy znal. Lale Sokolov, Tatér z Osvětimi... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CPress

Cilka's Journey , 2019

Lenka1609
08.01.2020

Jedno velké WAU. Několikrát jsem se musela chytat za hlavu, co to bylo za dobu. Neskutečné. Cilce jsem neskutečně fandila a stejně tak Laleovi.

WowKokinko
05.01.2020 4 z 5

Kniha se četla stejně dobře jako minuly díl. Myslím, že byla napsaná tak nějak reálněji což mi u tatera vadilo, že to bylo jak vymyšlené... Ale pořád jak podotkla sama autorka je to román :)

KristýnaMy
04.01.2020 5 z 5

Mám stejné pocity jako po dočtení prvního díla paní Morris, Tatér z Osvětimi. Knížka je opět napsána velice čtivě, člověka, zdá se, drží a nepustí ho. Nejvíce se mi líbilo, jak se prolínaly a navazovaly na sebe části z koncentračního tábora a gulagu. Kéž se toto už nikdy neděje.

AngelOfDarkness
03.01.2020 5 z 5

Velmi čtivá a poutavá kniha. Fakt skvělá

andulka1406
03.01.2020 5 z 5

Mě se kniha líbila velmi. Možná i více než Tater. Není zde tolik o lásce, ale o touze přežít a zatnout zuby. Tematika nemocnice mě bavila hodně. Ačkoliv je to vykonstruované, jelikož příběh nevypravěla sama Cilka, moc se mi to líbilo.

Luštěnka
01.01.2020 5 z 5

Kniha, od které jsem se nemohla odtrhnout. Stejne jako od tatera z Osvětimi

MIA-chan
01.01.2020 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, četla je rychle a dobře. Možná byl Tatér z Osvětimi o chlup lepší. Někteří lidé si myslí, že v podstatě Cilce vše vycházelo ( vadí jim to) a asi mají pravdu, ale musíme si uvědomit, že je to jen román inspirovaný skutečnými událostmi.
Vřele doporučuji!

sonalana
01.01.2020 5 z 5

Velmi milé překvapení. Kniha se dobře četla a vtáhla mě krásně do děje. Určitě doporučuji.

TerezaJágrová
01.01.2020 5 z 5

Neskutečná kniha...silná, ale přesto krásná. Je čtivá, takže přečtená za chvíli. Moc doporučuji.

Leniii
31.12.2019 4 z 5

Mě se kniha líbila. Příběh Cilky, která zažila hrůzy v Osvětimi i ve vězení na Sibiři. A že ji všechno vycházelo? Podvolila se systému, dovolila jim, aby byla loutkou, hráli si s ní, protože věděla, že přežije...věřím, že to tak opravdu bylo..pro mě Cilka byla silnou ženskou, která to nikdy nevzdala...
Musím říct, že se mi teda knížka četla hůř než Tatér. Dávám 4*

v.r.b.o.v.a
25.12.2019 4 z 5

Mě osobně se tato kniha líbila více než "Tatér". Sice se hlavní hrdince všechno hned dařilo a měla neuvěřitelné štěstí (jak se píše níže), ale i tak si myslím, že tady nebyla láska nad hrůzou té doby, a to je pro mě v knihách důležité.

DominaCZ
24.12.2019 odpad!

Souhlas s Rolada88
Všechno jí vychází, dostává dobrou práci, všechno se úžasně rychle naučí, každej z ní žasne a sedá na prdel z její výslovnosti léků, lékaři poslouchaj JEJÍ rady, poslechnou ji a najdou "práci" i pro tu její kámošku, změněj kvůli ní systém péče o ty děcka tam, má tam svýho vrchního sex. "manžela" (to se tam tak říká, znamená to že ji smí otento jen on, je to k dohledání i na netu), je prostě úžasná, každej chlap ji chce.
Je to podobný jako Tatér, příliš dokonale všechno vychází.
Není tam nic dojímavého. Ostatní vězenkyně třeba jen prodávaly pečivo ve své pekárně. Ona skutečně dělala co dělala. Proč už není omluvou.
Prostě mě ona nedojímá.
Stejně jako ve mně vyvolává negat. pocity i celej slavnej Lale, nejde to ani tady u ní.

Paní autorka je v tomto tématu velmi zaujata, ale špatně se těch témat chápe- Cilky rodina nakonec měla s knižní podobou VELIKÝ PROBLÉM, a to o čemsi svědčí, že?
Celou dobu čekám, jestli se v těch flashbackách dočtu něco o tý Osvětimi, a tam je jen pořád dokola zmíněný, že jaká to byla chudinka znásilňovaná, a ve finále se dočtu, že SPOILER že nikdy esesákovi neřekla ne, a ještě u toho esesáčka vískala v blond vláscích a tahala z něj po zásluze výhody pro svý kámošky a ségru, aby to měla s Tatérem lepší? To proto se měl Lale tak dobře - díky její válečce a vískačce s esesákama, takže ve finále vlastně pohodička a hlazeníčko vlásků. Může se někdo divit, že z tý knížky potom ona vychází skutečně jako ta, která podržela a pak si užívala těch "kožichů", jak naznačila ta jiná vězenkyně, která o všem věděla?!!
Asi proto byla ta rodina tak naštvaná.
Protože to buď pravda byla, nebo nebyla, těžko říct.

A zase další štěstíčka, nýčko jedeme nejvyšší ligu - slepáček děcka velitele = jízdenka do happy lajfu kámošky z dobytčáku i s jejím děckem. Co na tom že je zdr. sestra a je to její povinnost žejo, jsme ve sluníčkovým románku a tak jedině JÍ z celýho personálu dá dámička a pán vděk znát tímto stylem. VŠEM VŽDYCKY děcka sebrali, jen její kámošce ne, to se ví.

Potom kartička, pár peněz a šlahej do Moskvy, jsi free.
To jako fakt ??????????????
KONEC.

Během čtení jsem cítila k Cilce jako člověku z knihy šílenou averzi, ale s čím dál větším odstupem si říkám, že za to asi může autorka a její snaha o snové vytvoření "krásného" světa. v GULAGU.
Tam proboha krásnou romantiku stvořit nemůžete !!Tam, kde svědci vypověděli, že "žrali spolu s ovesnou šlichtou v "létě" společně i tuny komárů a sotva se přes jejich bzukot slyšeli", se nemohly děvčata podle její verze držet pod loktem a lehce se během bílých nocí procházet a pokřikovat žertovně a klidně na chlapskou stranu tábora !!!
Takže ve finále Cilko, promiňte, jako člověk asi vy za nic nemůžete a pokud jste ošetřovala skutečně ty vězně dobře, obdiv.

Odpad dávám AUTORCE za to, co z tý knihy a těch lidí vytvořila. To asi tu rodinu naštvalo. Co z ní vytvořila a udělala-šlapku, co se válí s esesákama a pak si užívá výhod. A to, že byla dobrou ošetřovatelkou, je zmíněno jen jaksi bokově. Je to zromantizovaná lživá nesmyslnost-opravdu TAM nemůžete žít pohodově jak v pokojíčku někde na dovči.

SKlein
20.12.2019 2 z 5

Knihu jsem četla v anglické verzi. Je zajímavá, ale moc mě nechytla. Přišla mi povrchní a předvídatelná, škoda. Tatéra jsem nečetla, ale asi jej taky zkusím, abych měla porovnání s dalším autorčiným dílem.

zdehan
15.12.2019 5 z 5

Kniha se mi líbila místama dost smutná ale stojí za přečtení Tatér byl pěknější.

karol.cadex
11.12.2019 3 z 5

Popravdě jsem byla z nízkého hodnocení překvapená, ale jen do doby, než jsem Cilku přečetla sama.
Mrzí mě to, ale je to opravdu povrchní a plytká věc. Nechápu, jak mohla autorka šíleně zjednodušit takové téma.

kytarka
11.12.2019 4 z 5

Musím uznat, že Tatér z Osvětimi se mi líbil o chlup více. Nechci tím říct, že tahle se mi nelíbila, naopak líbila, jestli se to tak dá napsat. Nemusíte mít strach a pokud jste nečetli Tatéra, vůbec nevadí.
Cilka strávila 3 roky v Osvětimi, byla tam zneužívaná a díky tomu se dostala do gulagu, za spaní s nepřítelem. I když byla k tomu všemu nucená nikoho to nezajímalo. Nacisti se na Cilce a ostatních dopustili neomluvitelných zvěrstev, to se však odehrálo i v sovětském svazu.
Příběh plný síly a statečnosti jednè drobné dívenky, která musela dříve zestárnou.
Rozhodně stojí za přečtení.

Joannebro
03.12.2019 4 z 5

Mě se kniha líbila, zajímalo mě co se stalo s Cilkou. Člověk žasne co se dříve dělo. Občas jsem si říkala, jak moc je to přitažené za vlasy, ale potom co jsem přečetla tolik knih o holocaustu, jsem si říkala, že je to možné. Knih o tom co se dělo po válce v gulazích a na Sibiři jsem moc nečetla, ale myslím si, že kniha vcelku odpovídá skutečnosti. Táter se mi libil o trochu víc ale Cilčina kniha taky stojí za přečtení.

Jejda
30.11.2019 2 z 5

Fabulovat na tak závažné téma, když existuje tolik očitých svědectví, mi připadá, jako neúcta k těm, kdo utrpením skutečně prošli. Kniha mě zklamala . Je to takový průměrný slzoždím ze kterého přímo trčí, že byl psán na efekt.

Knihomolkateri
25.11.2019 odpad!

Tatér byl průměrný ale dal se přečíst a docela mě bavil, tohle opravdu nemá s historií ani s literaturou společného nic.

Evi4
24.11.2019 4 z 5

Po Taterovi jsem cekala na tuto a nezklamala. Krasne cteni z nekrasne doby