Tatér z Osvětimi

Kniha Tatér z Osvětimi vznikla podle skutečného příběhu, jenž souvisí s jedním z nejznámějších symbolů holocaustu – čísly, která měli vězňové vytetována na předloktí. Když se slovenský žid Lale Sokolov stal v tom strašlivém místě tatérem a musel označovat své spoluvězně čísly vyvedenými nesmazatelným inkoustem, využil svou nepatrnou volnost k činům. Díky své práci mohl vyměňovat šperky a peníze z majetku zavražděných židů za jídlo, které pomáhalo ostatní vězně držet naživu. Kdyby byl dopaden, čekala by ho jistá smrt. Za své přežití mu vděčí mnozí. O holocaustu existuje bezpočet knih. Tato je však unikátní. Lale Sokolov velmi dobře věděl, co spoluvězně i jeho samotného čeká, a byl odhodlán nejen přežít, ale také žít naplno. To, co poznal, je sice strašlivé, ale současně plné naděje a odvahy. A v jeho vzpomínkách má své místo kupodivu také láska. V řadě vězňů čekajících na tetování stála i zděšená, chvějící se dívka. Pro Lalea – trochu drzého hazardéra – to byla láska na první pohled. Jeho a Gitin příběh, ověřený podle všech dostupných dokumentů a déle než sedmdesát let nevyprávěný, potvrdil jejich syn. Jen sotva mohli tehdy doufat, že se ho dočkají. Při čtení budete možná slzet, děj knihy vás však také povzbudí. Neboť to, co je v lidech nejlepší, přežilo i v situaci ze všech nejhorší. Heather Morrisová se narodila na Novém Zélandu, žije a pracuje v australském Melbourne. S Lalem Sokolovem se seznámila v roce 2003 a toto setkání jim oběma změnilo život. Vzniklo mezi nimi přátelství a Lale ji pověřil, aby světu předala i ty nejniternější podrobnosti z jeho života za holocaustu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/382011/big_tater-z-osvetimi-V67-382011.jpg 43760

Tatér z Osvětimi / Tetovač z Auschwitzu 1.

Literatura světová, Válečné, Historické romány

Vydáno: , CPress

The Tattooist of Auschwitz, 2018

Kniha Tatér z Osvětimi

marie3541
včera

(+ SPOILER) Na tuto knihu jsou opravdu rozporuplné komentáře. Někomu se kniha líbila, někdo ji kritizuje. Když budu mluvit za sebe, tak knížka je napsaná hezky, velice dobře se čte. I přes to, jaký je její obsah. Mně osobně se knížka líbila a jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Něco jsem už o koncentračních táborech četla, něco mi vyprávěl můj děda, který tam byl. Přesto mi někdy bylo při čtení opravdu úzko. Lidé zažívali neskutečné peklo, mnoho a mnoho jich zemřelo a přesto se v takovýchto podmínkách zrodila takováto láska. Občas mi něco přišlo trošku přitažené za vlasy. A na konci jsem opravdu nečekala, že Lale svoji lásku Gitu opravdu najde. Ale i přesto se mi kniha moc líbila.

jenom2313
předevčírem

Když jsem si přečetla recenze, moc jsem si od toho neslibovala. Byla jsem mile překvapená. Věděla jsem, že je kniha pojata jako román, tak jsem k tomu také přistupovala. Mně se kniha líbila, byla velice čtivá.

Sůvazknihovny

Drsný román z drsného prostředí, kde né každý měl to štěstí přežít. Hezky zpracované, nezachází do brutálních popisků, ačkoliv jsou mnohdy zřejmé. Člověk si při těchto románech uvědomí své neskutečné štěstí...

Kalima206

Za me osobne trosku slabsi kniha s touto tematikou. Oproti Cilcine ceste se to neda vubec srovnat. Nerikam, ze by valecne knihy mely byt jen o utrpeni a nasili, ale tady ta kniha obcas pusobi celkem dost sci fi..

terinka.tp

Koncentrační tábor, kde sbíráte diamanty, pod matrací schováváte klobásy, máte devět životů a po válce jste bezstarostní milionáři. Kniha je čtivá, ale bohužel si příběh hlavní postavy neumím spojit s tím strašlivým místem.

Vladek582

Velice zajímavá kniha. Morrisová dokázala excelentně zachytit tehdejší atmosféru. Dokázala vtáhnout do atmosféry strachu a vnímavý čtenář se zamýšlí nad tím, jak by se asi v takové situaci zachoval sám. Jak veliká je vina člověka, který se fyzicky dostane do fronty na porážku a chce přežít. Co je prapůvodím motorem lidskosti, na pozadí cynickkého šílenství netolerantní jednomyslné fašistické ideologie o nadřazenosti a podřadných.
Není to vymyšlený román s napínavou zápletkou. Je to svědectví o době, která by se neměla vrátit. Je to drsný a hluboký příběh o lidskosti a bestiářství, o pekle, lásce a ceně lidského života.

nicoolka25

Poslechnuto jako audiokniha, velmi dobre se poslouchalo.

Gimli

Překvapivě slabé po tom humbuku okolo. V zásadě jde o bezkrevnou love story, která by upadla rychle v zapomnění, kdyby se neodehrávala v Osvětimi. Morrisová není dobrá spisovatelka. Jen konstatuje, nedokáže postavám vdechnout život a ty tak zůstávají jen schématickými figurkami. Říkám si, co by z toho příběhu mohlo být, kdyby měl víc třeba Jiráskova popisu a Kingovy propracovanosti vnitřního světa postav. Nemůžu si nevzpomenout na knihu Asylum, kterou jsem nedávno četl. Ovšem ta teenagerovská vyprávěnka se nesnaží předstírat, že je něco víc než brak na delší cesty vlakem.