Tatér z Osvětimi

Kniha Tatér z Osvětimi vznikla podle skutečného příběhu, jenž souvisí s jedním z nejznámějších symbolů holocaustu – čísly, která měli vězňové vytetována na předloktí. Když se slovenský žid Lale Sokolov stal v tom strašlivém místě tatérem a musel označovat své spoluvězně čísly vyvedenými nesmazatelným inkoustem, využil svou nepatrnou volnost k činům. Díky své práci mohl vyměňovat šperky a peníze z majetku zavražděných židů za jídlo, které pomáhalo ostatní vězně držet naživu. Kdyby byl dopaden, čekala by ho jistá smrt. Za své přežití mu vděčí mnozí. O holocaustu existuje bezpočet knih. Tato je však unikátní. Lale Sokolov velmi dobře věděl, co spoluvězně i jeho samotného čeká, a byl odhodlán nejen přežít, ale také žít naplno. To, co poznal, je sice strašlivé, ale současně plné naděje a odvahy. A v jeho vzpomínkách má své místo kupodivu také láska. V řadě vězňů čekajících na tetování stála i zděšená, chvějící se dívka. Pro Lalea – trochu drzého hazardéra – to byla láska na první pohled. Jeho a Gitin příběh, ověřený podle všech dostupných dokumentů a déle než sedmdesát let nevyprávěný, potvrdil jejich syn. Jen sotva mohli tehdy doufat, že se ho dočkají. Při čtení budete možná slzet, děj knihy vás však také povzbudí. Neboť to, co je v lidech nejlepší, přežilo i v situaci ze všech nejhorší. Heather Morrisová se narodila na Novém Zélandu, žije a pracuje v australském Melbourne. S Lalem Sokolovem se seznámila v roce 2003 a toto setkání jim oběma změnilo život. Vzniklo mezi nimi přátelství a Lale ji pověřil, aby světu předala i ty nejniternější podrobnosti z jeho života za holocaustu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/382011/tater-z-osvetimi-V67-382011.jpg 43225

Tatér z Osvětimi / Tetovač z Auschwitzu 1.

Literatura faktu, Válečné, Historické romány
Vydáno, BizBooks

The Tattooist of Auschwitz, 2018

Kniha Tatér z Osvětimi

Saela

(+ SPOILER) Hodnotím jako mírně nadprůměrnou knihu. Po takových ohlasech jsem čekala zdrcujícíc příběh.

Pokud mám srovnat tatéra z Osvětimi a fotografa z Osvětimi, tak tatér byl lepší. Lale si jistojistě prošel peklem jako každý, kdo byl vězněn v koncentračním táboře. Ale styl, jakým byla kniha psaná, ve mě naopak vzbuzoval dojem, jak vlastně se měl fajn, krom toho, že nemůže Březinku a Osvětim opustit, nic mu, krom rodiny a svobody mimo tábory, nechybí. Dle popisu snadno nabyl šperky a drahokamy (ač ve skutečnosti to byl špíše asi hazard), které měnil za klobásy, čokolády..., po táboře se pohyboval s brašnou tatéra vlastně velice svobodně a podplácel SS, aby mohl strávit chvilky s Gitou. Během četby mi ani nepřipadalo, že čtu příběh z koncentráku. Následné osvobození z koncentráku a hledání Gity bylo o něco zajímavější, ale první shledání s Gitou bych zase více rozvedla. Prostor na nějakou "romantiku" tam byl.

Bezpochyby se jedná o zajímavý příběh a hlavní hrdina si určitě vytrpěl v koncetráku dost. Jen dle knihy bych tomu tak nesoudila..

Adrim

Příběh je čtivý, dobře psaný. Kdo má rád tyto příběhy z války, věřím, že touto knihou neudělá chybu.

Veňa2

Velmi silný příběh obdobně jako Cilčina cesta. Naštěstí též s happyendingem :) Láska překoná vše.

Evka271

Kniha mě velmi zaujala určitě si koupím do mé knihovny . Příběh bolesti a lásky vše v jednom . Velmi sem se těšila na knihu od stejné autorky Cilčina cesta která ,za mě už nebyla tak láskyplná.Knihu hodnotím jako velmi krásné a povedené dílo a jsem velmi ráda, že jsem si ji mohla přečíst. Kniha je totiž příběhem o tom, jak snadné je ztratit lidskost v nelidských podmínkách a také jak láska může pomoci tuhle lidskost v sobě zase objevit.

blackdarkness

Moc dobře se kniha čte, krásně napsaný příběh

hrabalikoval

Velmi silný příběh. Na to jak těžké téma tohle je to krásně “jednoduše” napsané. Oceňuju to jak je kniha napsaná a zpracovaná. Velmi dobře se četla a ubíhala rychle. Protože tohle prostě chcete dočíst do konce. Pocity z knihy se mi začali ukazovat spíš po přečtení jak během čtení. To si říkáte furt dobře dobře ale pak to dopadne. Ten konec, který ve vás vyvolá city a vy prostě musíte přemýšlet. Proč to někdo dělal, jak to mohl dělat. A jenom obdivuje všechny co tohle zvládli překonat a ještě navíc najít lásku na celý život.

ivzu77

Takovéto románové zpracování tvrdého, krutého a skutečného příběhu je pro lidi asi více stravitelné.
Četlo se to rychle s dobře.
Doporučila bych i studentům, pro získání představy.

atramVe3

Silná čtivá kniha...