Tatér z Osvětimi

Tatér z Osvětimi
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/382011/bmid_tater-z-osvetimi-V67-382011.jpg 4 4360 4360

Kniha Tatér z Osvětimi vznikla podle skutečného příběhu, jenž souvisí s jedním z nejznámějších symbolů holocaustu – čísly, která měli vězňové vytetována na předloktí. Když se slovenský žid Lale Sokolov stal v tom strašlivém místě tatérem a musel označovat své spoluvězně čísly vyvedenými nesmazatelným inkoustem, využil svou nepatrnou volnost k činům. Díky své práci mohl vyměňovat šperky a peníze z majetku zavražděných židů za jídlo, které pomáhalo ostatní vězně držet naživu. Kdyby byl dopaden, čekala by ho jistá smrt. Za své přežití mu vděčí mnozí. O holocaustu existuje bezpočet knih. Tato je však unikátní. Lale Sokolov velmi dobře věděl, co spoluvězně i jeho samotného čeká, a byl odhodlán nejen přežít, ale také žít naplno. To, co poznal, je sice strašlivé, ale současně plné naděje a odvahy. A v jeho vzpomínkách má své místo kupodivu také láska. V řadě vězňů čekajících na tetování stála i zděšená, chvějící se dívka. Pro Lalea – trochu drzého hazardéra – to byla láska na první pohled. Jeho a Gitin příběh, ověřený podle všech dostupných dokumentů a déle než sedmdesát let nevyprávěný, potvrdil jejich syn. Jen sotva mohli tehdy doufat, že se ho dočkají. Při čtení budete možná slzet, děj knihy vás však také povzbudí. Neboť to, co je v lidech nejlepší, přežilo i v situaci ze všech nejhorší. Heather Morrisová se narodila na Novém Zélandu, žije a pracuje v australském Melbourne. S Lalem Sokolovem se seznámila v roce 2003 a toto setkání jim oběma změnilo život. Vzniklo mezi nimi přátelství a Lale ji pověřil, aby světu předala i ty nejniternější podrobnosti z jeho života za holocaustu.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CPress
Originální název:

The Tattooist of Auschwitz , 2018


více info...

Přidat komentář

eLeR
předevčírem 3 z 5

Gizela a Ľudovít .. a ich príbeh. Na tému koncentračných táborov som toho čítala a videla naozaj dosť. Hrôzy, ktoré sa diali za bránami týchto zariadení mi nie sú neznáme. Dokonca pár mesiacov dozadu som bola v Osvienčime/Brezinke a mnoho miest spomínaných v knihe som si vedela vybaviť. Asi prvý raz som sa ale stretla s tak rozsiahlou romantickou linkou. Ako som sa dozvedela, tak samotný Lale si prial, aby človek, ktorý vyrozpráva jeho príbeh nebude Žid, bude nestranný a nikomu nebude nadržiavať. Heather pôvodne písala scenár (ku knihe sa odhodlala až neskôr) a myslím, že je to viac než zjavné. Je písaná s odstupom, stroho, jednoduchým štýlom, akoby kĺzala po povrchu a nešla viac do hĺbky. Aj napriek smutnému obsahu sa číta veľmi rýchlo a ľahko a mne samej nevypadla počas čítania ani jedna slza. Až epilóg ma dokázal dojať. 3,5*

Myslím, že nie ja na škodu si túto časť histórie pripomínať a nezabudnúť. Som zvedavá na britskú minisériu.

Pitva
předevčírem odpad!

Přemýšlím, jestli jsem někdy četl horší knihu. A teď nemyslím kvůli tomu, co se odehrává v ní, ale tím jak je napsána. Text na mě působí jako první pokus z hodiny tvůrčího psaní.

V doslovu autorka zmiňuje, že chtěla celý život být spisovatelkou a povedlo se jí to až na "stará kolena" díky Lalovi.

Sny jsou krásná věc a je důležité si za nimi jít, ale Heather Morris bohužel měla zůstat maximálně u psaní pohádek pro vnoučata.
Text je prázdný, emočně plytký, postavy jsou ploché, nemají vůbec žádnou hloubku.

Na této knize není ani jedna věc, kterou by šlo pochválit. Snad jen to, že není moc dlouhá, a tak vaše utrpení u ní nebude trvat příliš dlouho.

Na to jak složité a těžké období sleduje, tak ve vás nevyvolá vůbec nic. Zatímco například u Vypravěčky od Jodi Picoult jsem několikrát brečel a knihu jsem musel často odkládat, jak silné to bylo, tak Tatér je oproti ní plný emocí asi jako Kuchařka nebo sborník zákonů.

Jsem fascinován tím hodnocením tady, a taky tím, co zvládne marketing. Jak dokáže i z absolutně podprůměrné knihy udělat bestseller, do konce získat i seriálové zpracování. Za tohle tleskám, nicméně pokud hledáte dobrou knihu z prostředí koncentračního tábora, najdete desítky lepších.

Tohle fakt ne.


Danielle22
23.07.2024 4 z 5

Velmi hluboká kniha, která vypráví příběh našeho Tatéra. Seznamuje čtenáře s přijímacím procesem a následně hrůzostrašným dějem/životem v koncentračním táboře.

Aniday
21.07.2024 4 z 5

dřív než kniha, mě zastihl stejnojmenný seriál, který vzhledem k věrně zachycené až hmatatelné surovosti té doby, ve mně vzbudil o mnoho víc emocí, než kniha samotná...

vodovodnice
06.07.2024 2 z 5

Četla jsem už hodně knížek s touto tématikou, ale toto je asi druhá knížka, která se mi opravdu nelíbila.
Ten příběh je opravdu zajímavý, ale asi tak v půlce knihy jsem měla pocit jako bych nečetla příběh člověka z koncentračního tabora, ale milostný "romantický " příběh z ... prostředí "1984"?
Byly chvile,kdy to bylo uvěřitelné a pak mi to zase přišlo jako fikce/pohádka.
Téma historie a koncentračních táborů mne zajímá, ale tato knížka mi opravdu nesedla.
Ale přitom se knížka čte dobře, jen mi přišlo, že má na můj vkus příběh moc "růžové brýle ".

Didi15
01.07.2024 4 z 5

Hezky a čtivě napsáno, ale již jsem četla lepší knihy na toto téma.

Lokina
22.06.2024 4 z 5

Přiznám se, že nebýt seriálu, který chci vidět, tak Tatéra z Osvětimi si ani nepřečtu. Hodně k tomu přispěly recenze, ale i anotace knihy, která mě moc nezaujala.
Knize jsem dala ale šanci, abych ji mohla porovnat se seriálem. Jako u většiny knih tohoto typu, i zde nechybí popis zvěrstev napáchaných na nevinných lidech, ztráta identity, rozvrácení rodin a těžký návrat přeživších do běžného života.
Někdy mi příběh připadal až nereálný, nechci to slovo napsat, ale přišlo mi jako by autorka "pobyt" táboře zveličovala. Kniha se četla dobře, navzdory tomu, co kniha obsahuje. Díky jednoduchému stylu psaní jsem sice knihu dočetla do konce, právě styl psaní ale přispěl k tomu, že to bylo místy odosobněné. A konec je za mě uspěchaný, nedokázal vyvolat větší emoce.
Jsem trochu zklamaná, uvidíme, co přinese seriál.

marbes
21.06.2024 3 z 5

Tak já nevím, mám z knihy dost rozporuplné pocity. Četla jsem jí nadvakrát.
Nejdřív jsem jí před pár lety vůbec nedočetla, prostě mě to nebavilo a nedokázala jsem se začíst. Knihu jsem odložila a vytáhla jí až teď, když jsem zkoukla seriál, který se mi líbil, tak jsem chtěla knize dát druhou šanci. Možná je to překladem, ale na četbu v originále nejsem jazykově vybavená, ale ten zvláštní sloh mě prostě vůbec nebaví, jednoduché věty bez hlubších emocí mě vůbec nedokáží vtáhnout do děje. Působilo to na mě, jako by to psalo dítě nižšího ročníku ZŠ. Ačkoliv u jiných knih se těším, jak to bude pokračovat, tak tady jsem se do čtení musela nutit, protože jsem si řekla, že na druhý pokus to dočíst chci.
Dala bych 2,5*, ale půlky dát nelze, tak hodnotím takovou horší trojkou.

mkarajda
13.06.2024 5 z 5

Přečteno za dva dny. Trochu mě tu překvapují některé komentáře a kritika.
Celý příběh na mě působí jako vyprávění starého člověka. Člověka,který to zažil, který ví, že lidé vědí. Proto naznačuje a už nechává na posluchači-čtenáři, aby si sám domyslel zbytek - a autorka to tak napsala taky. Proto je příběh uhlazenější a místy není řečeno vše, protože to vypravěč říct nechtěl a autorka si nechtěla domýšlet.
Proto možná některé věci úplně nepřiznal, nebo i věkem pozapomněl, vytěsnil, viděl jinak a pak to tak vyprávěl.
Mě se to moc líbilo.

Thalin
22.05.2024 2 z 5

Knihy odehrávající se v koncentračních táborech moc nevyhledávám, protože bývají často docela přikrášlené a jednu dobu se s nimi roztrhl pytel. Ale k tatérovi mě přivedl seriál, který jsem nedávno viděla a přišel mi opravdu zajímavý a vypadalo to, že by to celé mohlo být autentičtější, když jde o zpověď jednoho z vězňů.
Ale bohužel, musím říct, že mě kniha zklamala. A ne svým příběhem, ale zpracováním.

V tomhle tedy seriál odvedl lepší práci. Autorka si nedala zrovna moc práci s popisky a nějaká jazyková rozmanitost jí asi taky nic moc neříká.
Taky mi občas připadalo, že to prostě chtěla mít hned z krku a 200 stran přečtete jako nic, přitom by si s tím stačilo trošku pohrát a kniha mohla být klidně i delší. Jako celek to zkrátka působí docela odfláknutě.

Některé situace, které v seriálu působily opravdu dramaticky a člověk z nich cítil tu zoufalost a bolest, byly v knize odbyté sotva pár větami. Chyběly tomu zkrátka emoce. A místy to působilo, jako by dítě psalo slohovku, jak strohé to bylo. Opravdu není třeba třikrát ve větě zmínit Laleho jméno, čtenář ví o kom se zrovna mluví.
Občas navíc autorka skáče od jedné události k jiné nebo vzpomíná na pár záblesků z minulosti, přitom se to do děje zrovna vůbec nehodí a akorát to čtenáře mate. A jiné události zase vůbec nedotáhne, jakoby zapomněla.

Výhoda je, že se to opravdu rychle čte, vzhledem k jednoduchosti jazyka a celého pojetí knihy. Ale právě to celému příběhu zároveň ubližuje, protože to zkrátka působí trošku prázdně. Dost věcí bude upravených, přeci jen samotný Lale už měl také ve stáří problém si vše vybavit správně (aspoň co jsem pochopila z dovětku a ze seriálu), ale příběh je to opravdu zajímavý a silný. Jen je škoda, že se dočkal tak chabého zpracování.

Knižníblázen
18.05.2024 5 z 5

Vlastně moje první přečtená kniha zabývající se tématikou 2.světové války a koncentračních táborů. Velmi dojemný příběh,který musím číst znovu a znovu. Opravdu mrazivé,že stačí málo a člověk přijde o život. Lale už málem několikrát přišel o život. Nakonec svou milovanou Gitu najde a to je dobře,jenže ne každý měl takové štěstí jako Lale a Gita a v tomhle je tato kniha jedinečná,ukazuje naději.

Věra91
13.05.2024

Mě po jejím dočtení došli slova. Nemohla jsem při jejím čtení se odtrhnout. V knize jsou autentické fotografie, které mě dost rozbrečeli.

ivca84
20.04.2024 5 z 5

kniha výpravy příběh lásky na místě kde nikdo nevěděl dne i hodiny své smrti

dennydee
19.04.2024 2 z 5

Jako první jsem četla Tři sestry a to byla úžasná kniha. Kdybych začala Tatérem z Osvětimi, asi bych se k ní nedostala. Bylo to velké zklamání.

Hodnocení mě velmi mrzí, dává se mi těžko, cítím se, jako kdybych znevažovala ty, jenž si těmito hrůzy prošli. Ale já nemohu jinak.

Příběh sám o sobě je moc hezký, když vezmu v potaz tu nevinnou krásnou lásku. Napsané je to ale strašně. Je to velmi odfláklé, zrychleně, jako kdyby to autorka chtěla mít rychle za sebou. Do příběhu jsem se tím pádem absolutně nemohla dostat. Se spoustou postav, co byli součástí knihy poměrně dlouho ani nevím, co se stalo. Prostě buď odešli nebo je někdo odvedl a konec. Je mi jasné, že asi zemřeli, ale pro mě to bylo neuctivé utnutí jejich účasti v knize.

Celé to bylo plytké. Kdyby si autorka dala více práce a trochu si s dějem pohrála, bylo by to o ničem jiném. Jestli to vše byla pravda, o tom by se dalo také polemizovat… Nevěřím tomu, že by Laleovi procházelo tolik věcí.

Jsem zklamaná… Kdyby to nebylo o holocaustu, neváhala bych dát 1* nebo odpad. Tři sestry mi ale daly naději, že autorka psát umí, jen tady to nevyšlo. Cilčinu cestu si přečtu a těším se a také věřím, že to bude stejně dobré jako Tři sestry.

Uiška
24.03.2024 2 z 5

Příběh je opravdu poutavý, bohužel mi zážitek ze čtení celou dobu kazilo neustálé opakování jména hlavního hrdiny (Lale). V polovině jsem musela knihu odložit.

Inutihar
05.03.2024 2 z 5

Profesionálně vytvořený produkt. Nic víc.

Nezaujalo mě to, styl, jakým je to psáno, mi neseděl, působil sterilně a vyprázdněně. Děj samotný, zejména ke konci, zkušenějšího čtenáře znalého historických reálií střední Evropy na konci druhé světové války nutí přemýšlet nad tím, co vše z reálného příběhu hlavního hrdiny mohlo být zatajeno.

Přečtěte si raději něco od Lustiga nebo Borowského.

Janaves
28.02.2024 3 z 5

Kniha se hezky četla, ale četla jsem s tímto tématem knihy lepší.

j.vitek
07.02.2024 4 z 5

Čtivě napsané. Historickou pravdu bych v tom nehledal.

capricorn__
07.02.2024 3 z 5

Z této knihy jsem dost rozpolcen. Protože pokud zůstanu u knihy jako takové, pak mě velmi bavila, nakonec jsem ji přečetl za dva dny a k Laleovi jsem se rád vracel, protože mě zajímalo, jak příběh jeho a Gity skončí a moc jsem jim fandil. Nakonec jsem si i zvykl na styl psaní autorky, který mě na začátku docela rozčiloval, protože hodně přeskakovala události nebo se někdy stávalo, že zakončila nějakou část, ale ta další už takřka nenavazovala nebo nenavazovala vůbec. Líbí se mi, že jsem se mohl (poprvé) setkat s výpovědí člověka, který prožil koncentrační tábor z "jiné" sféry, než na kterou jsem zvyklý.

Co mi však na knize vadilo, byla strohost popisů emocí, událostí, ale i prostředí. Autorka píše opravdu velmi zrychleně a příliš se nikde nezastaví, nicméně u této knihy bych to uvítal, vůbec by mi nevadilo, kdyby byla třeba i o 200 stran delší. Vím, že příběh je založen na Laleovi a Gitě, nicméně zasazení příběhu občas bylo neosobní a někdy mi dokonce připadalo, že Osvětim je popsána velmi nadneseně, snad i snesitelně.

(SPOILER: Například když Lale v závěru pracuje pro ruské vojáky - jak je možné, že tak snadno přijme jejich úkoly? Vrátil se z koncentračního tábora, musel být oslabený a kromě toho si procházet dost silnou posttraumatickou stresovou poruchou. Kde se tohle všechno projevuje? Vojáci měli pistole, byli hlasití, válka ještě neukončená, on nebyl u své rodiny... Nepřipadá mi realistické, že by nevykazoval nějaké známky čerstvého traumatu, například v reakci na hlasité zvuky, křik lidí nebo prudké změny světla.)

Dál na knize také hodnotím záporně překroucená historická fakta a určité momenty, které nedávaly z hlediska událostí 2. světové války/koncentračních táborů smysl. Nejsem odborník na toto téma, ale i tak jsem se u určitých chvil zarazil (viz - SPOILERY - americké letadlo, pašování jídla, rozloučení Lalea a Gity před odchodem z Osvětimi...). Obvykle mi tolik nevadí, když se historická fakta "překrucují" či "lehce pozměňují kvůli příběhu", ale zrovna toto historické období by dle mého mělo zůstat takové, jaké je.

LenkaAK
02.02.2024 3 z 5

Konečně si mě ta kniha našla. Ukázalo se, že se jedná jen o takovou čtecí jednohubku. Bohužel, některé scény a větné konstrukce mě vytrhovaly ze zaujetí příběhem, tak byly strojené. Škoda.
O tématu vyhlazovacích táborů jsem přečetla už spoustu stránek. Překvapilo mě, jak mainstreamově a plytce je tento příběh podán. Nesnižuje to Laleovu výpověď, ovšem styl vrhá zlehčující pohled na celou Osvětim.