Tatér z Osvětimi

Kniha Tatér z Osvětimi vznikla podle skutečného příběhu, jenž souvisí s jedním z nejznámějších symbolů holocaustu – čísly, která měli vězňové vytetována na předloktí. Když se slovenský žid Lale Sokolov stal v tom strašlivém místě tatérem a musel označovat své spoluvězně čísly vyvedenými nesmazatelným inkoustem, využil svou nepatrnou volnost k činům. Díky své práci mohl vyměňovat šperky a peníze z majetku zavražděných židů za jídlo, které pomáhalo ostatní vězně držet naživu. Kdyby byl dopaden, čekala by ho jistá smrt. Za své přežití mu vděčí mnozí. O holocaustu existuje bezpočet knih. Tato je však unikátní. Lale Sokolov velmi dobře věděl, co spoluvězně i jeho samotného čeká, a byl odhodlán nejen přežít, ale také žít naplno. To, co poznal, je sice strašlivé, ale současně plné naděje a odvahy. A v jeho vzpomínkách má své místo kupodivu také láska. V řadě vězňů čekajících na tetování stála i zděšená, chvějící se dívka. Pro Lalea – trochu drzého hazardéra – to byla láska na první pohled. Jeho a Gitin příběh, ověřený podle všech dostupných dokumentů a déle než sedmdesát let nevyprávěný, potvrdil jejich syn. Jen sotva mohli tehdy doufat, že se ho dočkají. Při čtení budete možná slzet, děj knihy vás však také povzbudí. Neboť to, co je v lidech nejlepší, přežilo i v situaci ze všech nejhorší. Heather Morrisová se narodila na Novém Zélandu, žije a pracuje v australském Melbourne. S Lalem Sokolovem se seznámila v roce 2003 a toto setkání jim oběma změnilo život. Vzniklo mezi nimi přátelství a Lale ji pověřil, aby světu předala i ty nejniternější podrobnosti z jeho života za holocaustu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/382011/tater-z-osvetimi-V67-382011.jpg 4.11773

Tatér z Osvětimi / Tetovač z Auschwitzu 1.

Literatura světová, Literatura faktu, Válečné
Vydáno · Computer Press (CPress)

The Tattooist of Auschwitz · 2018

Kniha Tatér z Osvětimi

eva3992

Román podle skutečných událostí. Příběh o slovenském Židu Laleu Sokolovi. Ten se dostal do Osvětimi, kde se stal tatérem a tetoval čísla na předloktí ostatních vězňů. Na pozadí tohoto příběhu a hrůzného místa se Lale v koncentračním táboře zamiluje. Lalea v knize sledujeme od transportu do Osvětimi až po konec války. A v poslední kapitole je shrnutý jeho život.
Příběhů z období druhé světové války a z koncentračních táborů jsem již několik přečetla a musím říci, že tato kniha byla pro mě nejslabší. Samotný příběh by byl dobrý, ale způsob zpracování mi vadil. Bylo to napsáno velice plytce, málo emocí, málo propracované postavy, vůbec mě to nezasáhlo tak, jako jiné knihy na toto téma.
Těšila jsem se na novou knihu Cilčina cesta od této autorky, ale po této knize ji asi ani číst nebudu.

Vlajdula

Krásný příběh lásky podle skutečné události. Čteno se zaujetím.

tami1

Kniha mi přijde méně drastická a popisná než jiné o tomto tématu, přesto je velmi čtivá a určitě jí to neubírá na kvalitě.
Příběh vypráví muž, který chce toto místo a tuto hroznou dobu především přežít a přesto zůstat člověkem. Snaží se pomáhat ostatním. Občas mi přišlo vyprávění Lalea trochu zidealizované, nebo jsou jeho vzpomínky trochu obroušené milosrdným časem. Ke konci už je kniha spíš pohádkou.

fruitbueno

Hodnotím hodně přísně, ale zastávám názor, že knihy mají vzbuzovat především emoce. Tatér z Osvětimi ve mně vzbudil akorát nezájem, celé vyprávění mi bylo jedno. Nevím, co vytknout dřív, jestli plochost postav, osekaný příběh, povrchnost celého vyprávění, nebo tu nezáživnost, nebojím se užít ani slova sterilnost. Knih o holocaustu není nikdy dost, dnešní lidé by měli znát, co bylo a co se jednoduše zase může stát. Ale je třeba psát knihy pro lidi, ne pro stroje bez emocí. Za mě obrovská škoda, potenciál Laleova příběhu určitě byl.

kofina

Na této knize je zajímavé především to, že je napsána dle skutečného příběhu konkrétního člověka. Autorka sama nic nepřibarvuje, což není nutně špatně, ale příběh je jen taková kostra, která by se potřebovala trochu rozvinout, pokud ve Vás má něco zanechat.
Autorka vyprávění nedodala žádnou přidanou hodnotu, což z knihy udělalo plochý příběh jednoho člověka, které u čtenáře nevyvolají žádné výraznější emoce, špetku empatie a vlastně ani pochopení.
Knihou proletíte a poměrně rychle zapomenete, že jste ji četli ale zároveň si vždy budete schopni snadno rozpomenout, o čem přesně byla právě kvůli té absenci toho něčeho navíc.

Carmaykl

značně nevěrohodné , přehnaný a hloupí popis chování Rusu a Něncu.

Runningdog

Pro mě naprosto nedůvěryhodný příběh. Chápu, že kniha se nemusí rovnat skutečnosti, ale tady schází alespoň základní stupeň uvěřitelnosti. Osvětim použitá/zneužitá jen jako zajímavá kulisa. Byla jsem velmi zklamaná...

meduuzka

Měla jsem velké očekávání a bohužel žádné WAAAAAU se nekonalo. Ano bylo to čtivé, ale jak už tady někdo poznamenal: dobrý příběh v rukou slabé spisovatelky.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

podle skutečných událostí Osvětim holokaust

Heather Morris