Fotograf z Osvětimi

Historická biografie na pomezí biografického románu vypráví osudy Wilhelma Brasse, který byl v létě 1940 internován v Osvětimi. Tam se mu podařilo přežívat díky tomu, že byl šikovný fotograf, a pro nacistickou mašinerii, libující si v přesné evidenci a dokumentaci, fotografoval vězně, ale i popravy a lékařské pokusy na lidech. Dohromady zhotovil přes 50.000 snímků. Kniha rekonstruuje pět let, které Wilhelm Brasse strávil ve vyhlazovacím táboře, a vychází z historických dokumentů a ze vzpomínek samotného autora, který zemřel v roce 2012 ve věku 94 let....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288376/fotograf-z-osvetimi-xdE-288376.jpg 4.5571
Literatura faktu, Biografie a memoáry, Historie
Vydáno, Ikar (ČR)

Il fotografo di Auschwitz, 2013

Kniha Fotograf z Osvětimi

Adush

Jelikož mě osvětimská tematika a celkově holokaust velmi zajímá, byla tohle další knížka do série "musím mít". Zajímavý a nový pohled na KT Osvětim z pohledu fotografa. Za mě velice zajímavé a poutavé počtení. Dohromady s ostatními knihami, které jsem četla (např. Osvětimský orchestr) nám dává kniha další pohled do "uzavřeného" společenství v rámci tábora.

Dáduše

Zajímavý a pro mě nový pohled na koncentrační tábory a jejich fungování. V žádné z knih, co jsem četla nebyl tolik zobrazován pohled na hrůzy táborů z pohledu vlastně úřednického.

konicekbily

Biografie a literatura faktu zároveň jako světectví o životě v nejhroznějším koncentračním táboru za druhé světové války. Spousta maličkých příběhů či událostí probíhající na hranici života a smrti, nebo příběhy končící život vězňů. To vše zachyceno v myšlenkách fotografa, který měl svými snímky vše podstatné zdokumentovat. Nejen zdokumentoval, ale zajistil i jejich zachování pro budoucnost.

Saela

(+ SPOILER) Kniha, která mě dost zaujala. Hrdina měl štěstí v neštěstí. Jen je škoda, že jeho láska lásku po válce neopětovala. Ani si nedokážu po přečtení knih s danou tématikou představit, jaké to v reálu bylo. Něco jiného je to zažít, něco jiného číst. To se člověku nechce ani věřit, co se kolem nás dělo a děje..

Sabina335

"Uvědomil si, že by dokázal vyprávět příběh každé jednotlivé fotografie."
Myslím, že tato věta mluví za vše. Krásný, dojemný příběh fotografa, který se potýkal s hrůzami koncentračního tábora a musel je dokumentovat.

Jolina

Silné, hodně silné. Fotograf měl štěstí - a toto štěstí se snažil podělit ostatním.

janqa410

(+ SPOILER) Byly chvíle, kdy jsem se do četby musela nutit, nicméně pohled fotografa byl velice neobvyklý a o to víc jej oceňuji, přesto nemůžu říct, že mě kniha bavila a že byla skvělá. To se o knihách s takovým tématem, nedá říct nikdy. Co mě však zklamalo a zranilo, bylo to, jak se zachovala Baśka. Čekala jsem happyend, který by si Wilhelm po to všem více než zasloužil, a ona o něj sotva zavadila pohledem? To mě mrzelo hodně. Na stranu druhou, přežil a mohl žít, co je víc... Nic... Dokonce i tu svoji milovanou rodinu nakonec měl a za to jsem vděčná, i za jiné, neznámé, který se to také poštěstilo.

nicolettkaa

O holocaustu, koncentračních táborech a celkové o druhé světové válce mám něco načteno. Tato kniha se nečte špatně, ale nic moc nového nepřináší. Řekla bych že průměr svého žánru.
Nedoporučuji číst slabým povahám, u některých pasáží se i mně dělalo blivno.
(Měla jsem vydání bez fotografické přílohy.)