Fotograf z Osvětimi

Historická biografie na pomezí biografického románu vypráví osudy Wilhelma Brasse, který byl v létě 1940 internován v Osvětimi. Tam se mu podařilo přežívat díky tomu, že byl šikovný fotograf, a pro nacistickou mašinerii, libující si v přesné evidenci a dokumentaci, fotografoval vězně, ale i popravy a lékařské pokusy na lidech. Dohromady zhotovil přes 50.000 snímků. Kniha rekonstruuje pět let, které Wilhelm Brasse strávil ve vyhlazovacím táboře, a vychází z historických dokumentů a ze vzpomínek samotného autora, který zemřel v roce 2012 ve věku 94 let....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288376/big_fotograf-z-osvetimi-xdE-288376.jpg 4.5646
Literatura faktu, Biografie a memoáry, Historie

Vydáno: , Ikar (ČR)

Il fotografo di Auschwitz, 2013

Kniha Fotograf z Osvětimi

Janca007

Knížka mě překvapila, silný a smutný příběh. Představa, že jediným úkolem je přežít alespoň do zítřka a takto to mít každý den, je hrozná. Knížku by si měl přečíst každý, komu se dostane do rukou :-/

Paulus.1987

Už delší dobu mám takový nepříjemný pocit, že se z Osvětimi stala v literatuře módní záležitost. Tatér, knihovnice, porodní sestra, lékárník, krejčí... Obávám se, že kvantita v tomto případě nejde ruku v ruce s výpovědní i literární kvalitou.

Troufám si říct, že Fotograf z Osvětimi byla jednou z prvních knih, které tento osvětimský literární „boom“ odstartovaly. Ke knize jsem byl zpočátku poněkud skeptický, hlavně kvůli přebalu s děvčetem ve vězeňském mundúru a s uplakanýma očima (ačkoliv je tato skutečná fotografie sama o sobě více než vypovídající), který na mě působil poněkud prvoplánově, ale příběh fotografa, který byl nucen dokumentovat ostatní vězně a další hrůzné výjevy, mě velmi zajímal.

Musím plně souhlasit s uživatelkou katy87, že se v tomto případě jedná o vkusně zpracovaný příběh bez náznaků citového vydírání. Snad kromě pasáže s prováděním sterilizace žen se kniha vyhýbá podrobným popisům osvětimských hrůz, takže ji lze doporučit i slabším povahám. Jedná se o skvělý a napínavý příběh člověka, který je nucen plnit rozkazy kvůli přežití, aniž by se vnitřně zaprodal. Velmi povedená kniha.

Knihomolka506

Název mluví asi za vše. Fotograf polského původu je chycený při útěku za hranice státu ,protože odmítne vstoupit jako pravý Němec do oddílu wermachtu. Skončí v dnes už asi nejznámnějším táboře vůbec- Osvětimi.
Ale ne jako kápo nebo člen SS. Zařadí ho jako vězně do tzv. oddělení identifikace . Každý vězeň se před vstupem do tábora smrti musí zaevidovat, nechat se vyfotit. Wilheim poslouchá rozkazy a fotí jako o život. Doslova, protože si dost dobře uvědomuje, že na tomhle místě stačí, když neposlechne rozkaz nebo špatně zaostří a jeho život může vyhasnout jako milióny dalších, ale z jiného důvodu. To zdá přežije závisí jen na něm. Historická kniha kromě zdrcujících vzpomínek obsahuje černobílé fotografie. Odkud asi to si domyslíte... kromě toho je v knize zachycena výpověď fotografa s málo známou holkou - Czeslawa Kwoka, katolička, zemřela fenol. injekci vpichlou přímo do srdce.

lalela
20.12.2021

Nádherná knížka, která vykresluje pohledem fotografa postavy, které mu prošly takříkajíc rukama, některé jsem úplně viděla před očima. Hlavní hrdina měl štěstí v té nešťastné době. I když těch vzpomínek bylo určitě víc, nebylo tam tolik hrůz, jaké se tam jistě děly. A přesto má knížka hodně silný příběh

katy87
26.11.2021

Velice vkusně zpracované, bez snahy šokovat nebo působit na city čtenáře. Většinou nemám tyto beletristické zpracování v oblibě, toto bylo čtivé a zapůsobilo. Dohledala jsem si pak informace o reálných postavách v příběhu.

draka
20.11.2021

Velmi pěkně, s velkým respektem a citem v srdci jsou napsané vzpomínky osvětimského vězně, který měl možnost zachytit fotoaparátem tváře několika tisíců vězněných v továrně na smrt, kde probíhal každodenní boj o přežití a zachování vlastní důstojnosti.

Sarriii
16.11.2021

Moje "oblíbené" téma. Kniha velmi čtivá. Děsivá, smutná, neuvěřitelná. Jako velká většina knih o "životě" nebo spíš přežívání všech, kteří toto museli zažít. Navíc je to příběh zase z jiného pohledu (z "práce" fotografa a pro Němce důležitého vězně). Podpořeno fotografiemi. Děs a hrůza :( Člověk někdy nadává, ale může být strašně rád, že se má, jak se má a nemusí prožívat tyto nepředstavitelné situace. Mě to vždycky vede k myšlence, že je důležité si vážit všeho, každé maličkosti a být vděčný.

Jellus
23.09.2021

Chtel jsem dat o hvezdu mene.... Text neni zas nejak extra surovy, ale fotogalerie na konci ze ktere beha mraz po zadech me donutila dat plne hodnoceni.