Fotograf z Osvětimi

Fotograf z Osvětimi https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288376/bmid_fotograf-z-osvetimi-xdE-288376.jpg 5 742 200

Historická biografie na pomezí biografického románu vypráví osudy Wilhelma Brasse, který byl v létě 1940 internován v Osvětimi. Tam se mu podařilo přežívat díky tomu, že byl šikovný fotograf, a pro nacistickou mašinerii, libující si v přesné evidenci a dokumentaci, fotografoval vězně, ale i popravy a lékařské pokusy na lidech. Dohromady zhotovil přes 50.000 snímků. Kniha rekonstruuje pět let, které Wilhelm Brasse strávil ve vyhlazovacím táboře, a vychází z historických dokumentů a ze vzpomínek samotného autora, který zemřel v roce 2012 ve věku 94 let.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Ikar (ČR)

Il fotografo di Auschwitz , 2013

Jikovka
24.01.2020 3 z 5

Příběh podle skutečné události, vcelku čtivé,jen konec byl takový uspěchaný.....

kristyna.havlov
12.01.2020 2 z 5

Zajímavá knížka, ale až tak od půlky/třičtvrtě přečtení. Začátek nic moc, je to vlastně o tom, jak pořád fotograf fotí židy, hodně je tam popisuje. Postupem času se i v knížce zamiluje a potká se i s doktorem Mengelem. Za mě 2/5.

ivettfox
11.01.2020 4 z 5

Kniha je dobrá, nic tam není šatně, ale po přečtení "Zvláštního zacházení" mi přijde poněkud "Slabá".

Welinie
06.01.2020 5 z 5

Další neuvěřitelný příběh člověka vězněného v hrůzostrašné Osvětimi. Je mi z těchto knih strašně ouzko, ale každý vy měl takové knihy číst, aby si uvědomil, v jak krásně a pohodové době žije. A že častokrát řeší malichernosti.

lukas2583
01.01.2020 5 z 5

Jedním dechem, velmi dobře napsaná a zajímavá kniha

DuncanIdaho
31.12.2019 5 z 5

Kniha popisuje část života, který hlavní hrdina prožil v Osvětimi. Na tamní poměry si Wilhelm žil "dobře", ale přesto to byl život, který si nedovedu představit. Opět jde o popis hrůz koncentráků. Představa, že jediným smyslem života je přežít alespoň do zítřka, je úděsná.

vikyna9
13.12.2019 5 z 5

Velmi silný příběh. Kniha hned vtáhne do děje, nutí číst dál a dál. Nechala ve mě silnou stopu, kterou utvrdila mou návštěvu Osvětimi letos v červenci,kde jsem viděla fotky žen, o kterých je psáno. Se slzami v očích vyprávění naskakovalo při tom pohledu samo.

radusak9806-1
12.12.2019 5 z 5

Tak do mé sbírky knih, přibyla další na téma holocaust a na téma přežití tam, kde se mělo umírat. Po taterovi, je to pohled člověka, z jiného úhlu a jiné pozice. Z pozice fotografa W. Brasseho.
Jeden jim tetoval ČÍSLO (které pro ty co přežili, bylo navždy vzpomínkou), druhý k číslu přiřadil tvář (a postaral se, aby se na značnou z nich nezapomnělo). Ano, dalo by se říci, že si žil v táboře smrti nad poměry, přežil tam 4 roky. Pomáhal gestapu a SS, bylo by to dost krátkozraké tvrzení . Dělal jen to, co bylo nejlepší, aby přežil. Můžeme se nyní prsit, jak bychom my něco takového nedopustili, ale tváří tvář smrti a možnosti smrti, člověk udělá lecos.

Maruspulpanu
11.12.2019 5 z 5

Mrazivá kniha, která pohne s každým. Příběh je nádherně napsaný a doporučuji tomu, kdo se zajímá o II. světovou válku.

Camel-9
03.12.2019

Dobře napsáno!

Ainyska
03.12.2019

Těžko hodnotit tuto knihu, když vychází z reálných vzpomínek. Jsem ráda, že jsem ji četla, získala jsem další pohled na hrůzy 2. světové války. Doteď jsem nenarazila na knihu, která by popisovala život člověka, co žil v Osvětimi o trochu důstojněji, než ostatní. Zajímavý pohled, ovšem musím uznat, že jsem četla i lepší knihy.

eva3992
28.11.2019 4 z 5

Další kniha z Osvětimi podle skutečného příběhu. Sledujeme zde mladého Wilhelma Brasse, jehož otec byl Rakušan, ale Wilhelm se cítil být Polákem, díky své matce. Snažil se utéct,a by nebyl naverbován do wermachtu, ale byl zadržen. Jelikož nechtěl zradit Polsko - svou vlast - byl převezen do Osvětimi. Po pár měsících se dostal na místo fotografa a jeho úkolem bylo fotit nově příchozí zajatce pro bezchybnou německou evidenci. Jelikož se Němcům jeho práce zalíbila, přežíval v táboře a dostal se k focení třeba i hrůzných experimentů doktora Mengeleho.
Jako u dalších podobných knížek i tato popisuje všechny hrůzy koncentračního tábora. Při čtení můžeme být jen rádi, že ta doba je za námi. Kniha je doplněna fotografiemi, které ještě prohlubují sílu všeho utrpení.
Hvězdička dolů za to, že jsem se chvílemi trošku ztrácela v osobách a v některých německých výrazech. Ale jinak určitě zajímavý příběh, který stojí za přečtení.

tabaluga
06.11.2019 5 z 5

Osudy těchto lidí jsou prostě smutné.. tentokrát vyprávění z pohledu fotografa, který nebyl sice židovského původu, ale pro režim byl v nižším postavení, jelikož se hlásil k polské národnosti. Z knihy vyplývá, že nacisti své vězně dokázali dostatečně využít pro své účely, proto byl Brasse v relativním bezpečí..jen díky tomu také projevil takovou odvahu v záchraně fotografií vězňů Osvetimi a díky němu byly zdokumentovany i zrudnosti, která byly v Osvetimi prováděny a já můžu jenom říct, že jsem opravdu rada, že jsem v té době nezila...příběh je psán zase trochu jiným způsobem, ale stejně stojí za přečtení...

Janicga88
31.10.2019 5 z 5

Pěkně napsaný příběh..

eliska2126
09.10.2019 3 z 5

Další čtivý příběh popisující hrůzy koncentračních táborů druhé světové války. Tak bych to asi popsala. Sledujeme příběh člověka, který riskoval život, aby zachoval fotky všech těch hrůz, které se tam děly. Je to jeden z dalších náhledů do chodu tábora. Bohužel mi přijde, že čím víc knih o tomhle čtu, tím víc kritičtější jsem. Mnohem víc se mi líbil třeba Tatér z Osvětimi. Určitě ale musím říct, že pokud se o tohle zajímáte, tak určitě stojí za přečtení.

LadyCharlene
08.10.2019 5 z 5

Fotky kradou duše... Ale v tomto případě ne. Naopak, Wilhelm každé fotce, každé oběti, každému člověku, kterého vyfotil zachoval jeho život, jeho duši, jeho srdce. Líbila se mi zmínka o Czeslawě, dívce z notoricky známé fotografie. Je zvláštní číst o všech těch tvářích z dnes známých obrázků a prožít jejich příběhy. Musím se přiznat, že první třetina knihy nebyla pro mě tak plynulá jako zbylé dvě. Je neskutečné, jak se někteří lidé dokáží chovat k jiným na základě svého vlastního pocitu falešné nadřazenosti.

bábuška
08.10.2019 4 z 5

Po delší době jsem zase sáhla po knize z tohoto období. Fotograf Brasse je pozorovatelem
a vyprávěčem o zrůdnostech ve sběrném táboře, skrytý v poměrně klidném prostředí svého atelieru. Je samozřejmé, že dění okolo jeho osoby má vliv na jeho psychiku a patří mu poděkování za záchranu fotodokumentace, jak o osobách které se při vyhlazování zůčastnili, tak o výsledcích celého toho procesu.

makynka911
07.10.2019 4 z 5

Myslím, že jako každá kniha o holokaustu, tak i fotograf má své "kouzlo". Opět mě dostává, kolik zla a násilí dokázal vyprodukovat mozek jednoho jediného vůdce.
Obdivuji však odvahu fotografa, málo kdo, by zůstal věrný tak jako on. Kniha se opravdu dobře četla, místy smutná, místy mrazivá. Jen mě mrzí, že na konci knihy není tak úplně znám osud všech postav bloku 25.

Andynka
19.09.2019 5 z 5

Celou dobu čtete příběh, který není zrovna dojemný, příjemný. Ale pořád vlastně nevěříte, že se tohle opravdu mohlo stát. Že díky téhle osobě můžeme nahlédnout do toho, co se opravdu stalo v Osvětimi.
Mě to celé došlo až při epilogu... dopadla na mě ta skutečnost a statečnost fotografa.

hanka6036
15.09.2019 5 z 5

Má už několikátá kniha o holocaustu. Spoustu už jsem toho přečetla, ale každá knížka je jiná a z každé se dozvím zase něco "nového" a tady to byl zase trošku jiný pohled na tu dobu. Nebyla tak "drasticky" napsaná (nebo jak to mám přesně formulovat), než ty, které jsem doposud přečetla. Kniha se dobře četla, je doplněná i pár fotkami, ze kterých běhá mráz po zádech. A zakončení knížky, kde bylo psáno, že fotograf už nemohl dál po válce normálně fotit, protože viděl všechny ty lidi, které fotil v táboře... Nepředstavitelné..