Fotograf z Osvětimi

Fotograf z Osvětimi https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288376/bmid_fotograf-z-osvetimi-xdE-288376.jpg 5 742 200

Historická biografie na pomezí biografického románu vypráví osudy Wilhelma Brasse, který byl v létě 1940 internován v Osvětimi. Tam se mu podařilo přežívat díky tomu, že byl šikovný fotograf, a pro nacistickou mašinerii, libující si v přesné evidenci a dokumentaci, fotografoval vězně, ale i popravy a lékařské pokusy na lidech. Dohromady zhotovil přes 50.000 snímků. Kniha rekonstruuje pět let, které Wilhelm Brasse strávil ve vyhlazovacím táboře, a vychází z historických dokumentů a ze vzpomínek samotného autora, který zemřel v roce 2012 ve věku 94 let.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Ikar (ČR)

Il fotografo di Auschwitz , 2013

Nedomova.em
11.05.2019 3 z 5

Další z knih o životě v koncentračním táboře, nyní z pohledu fotografa, který pracoval pro pracovníky SS. Kniha nebyla špatná, ale neoslovila mě tolik, jako jiné přečtené knihy s tématikou holocaustu.

vera4669
06.05.2019 5 z 5

Silný příběh, krutý, smutný, bohužel pravdivý. Tohle by opravdu měla být povinná četba

Stani95
05.05.2019 4 z 5

Precteno se zatajenym dechem. Dalsi z knih o Osvetimi, ktera by nemela byt opomijena.

ANDY28
17.04.2019 5 z 5

krutopřísně drsné!

S.Nicole93
28.03.2019 5 z 5

Jako všechny tyhle knihy i tahle zachycuje zvěrstva páchaná na lidech a bezbranných dětech z pohledu vězně - přeživšího. Vidět denně zbídačené lidi s obrovským strachem v očích, fotit zvěrstva a pokusy lékařů....chce to sílu. V tomhle světě bohužel ale pro slabé není místo. Fotografie ještě umocnily silnou zpověď. Doporučuji!!

TerezaJágrová
22.03.2019 5 z 5

Za mě asi nejlepší kniha, kterou jsem o Osvětimi četla, ale kniha Tatér z Osvětimi je také super a rozhodně stojí za přečtení. Zpět k této knize... Nemám slov.. úplně dokonalá je. Mohu ji všem jedině doporučit. Za přečtení určitě stojí.

Anna27
10.02.2019 5 z 5

Za poslední dobu jeden z nejlépe zpracovaných příběhů o Osvětimi.

MiriamF.
07.02.2019 5 z 5

Krásně napsaná kniha o těžké době. Fotky z knihy mám neustále před očima, přesto doporučuji.

Imy
25.01.2019 5 z 5

Tohle by měla být povinná četba...

spajdinka
15.01.2019 5 z 5

Silná kniha - zanechala na mě velký dojem!

Banelsa
12.01.2019 5 z 5

Moc hezky zpracovaná knížka o sikovnosti ve své práci, uměti využít aspon malé pomoci, udělat maličkosti v tu otřesnou chvili ve které se nacházeli.
Přiložené fotografie tomu přidávají velkou hrůzu, škoda, že se fotografií nedochovalo více, ty jejich pohledy volající o pomoc, něco neskutečného co dokázal na tu dobu zachytit.

radus
23.12.2018 5 z 5

Co dodat? Knížka popisuje takovou hrůzu, kterou si nikdo z nás nedokáže ani představit. A ty fotky fotky zubožených, hubených a sotva na nohách stojících dívenek mě dostaly asi nejvíc...
Knížka je určitě lépe napsaná než Tatér z Osvětimi.

Stak
12.12.2018 5 z 5

Z těchto knih jde strach. Kniha stojí za přečtení.

Veru.Viti
10.12.2018 5 z 5

Knih na toto téma jsem četla už několik. Nikdy se nejsem tak úplně jistá co k tomu vlastně napsat. Je to napsané čtivě i přes hrůzy, které tam jsou popisovány. Fotografie, které jsou v knize dávají knize další rozměr. Pohled té dívky, která je uvedená i na obálce, oči všech těch vyfocených lidí. To je něco, po čem vám do smíchu nemůže být. Toto by mělo patřit do povinné četby. Všichni by měli vědět, jaké hrůzy se děly a nedopustit, aby se něco takového opakovalo.

lachtan77
01.12.2018 5 z 5

Co napsat o knihách jako je tato? Válka, vyhlazovací tábory, nadřazování jedné rasy a jiné hrůzy se už nesmí nikdy opakovat. Všichni to víme, tak proč i v dnešní době existují na světě pracovní tábory, diktátoři, teroristi. Takový lidi se prostě nikdy nepoučí i kdyby se po palici mlátili tlustou knihou dějin.

markéta783
23.11.2018 5 z 5

Bože, to je smutná knížka. Moc pěkně napsaná a je dobře, že byla napsaná. Taková zvěrstva by neměla být zapomenutá. Právě příběhy "obyčejných lidí" ukazují, o jakou šlo zrůdnost. To děvčátko na titulní stránce by mělo v té době prožívat krásné dětství, první nesmělou lásku, radovat se s kamarádkami ze života a ne prožívat tak neskutečnou hrůzu. Člověk znovu žasne, čeho byli někteří naši sousedi za hranicemi schopni. Fakt hnus.

Arlenka
01.11.2018 4 z 5

Fotograf z Osvětimi je další z důkazů, co dokáže zlo skrze lidi. Člověk, když to čte a představí si, že to není jen bizardní vymyšlený příběh, ale skutečná minulost, tak se chvěje při každém řádku. Když jsem knížku dočetla a musím přiznat, že ikdyž jsem o tématu holokaustu dost slyšela, četla, viděla, tak jsem se opět bohužel dozvěděla další nové hrůzy, co se v Osvětimi a v podobných táborech konaly a jak vůbec fungoval tábor z pohledu vězně, který tam přežil tolik let. Nenacházím vždy pak slova a cítím jen neskutečnou lítost, zlost, smutek, respekt a i vděčnost za ty, co se snažili i tam dělat odboj a porazit tu hrůznou spalovací pec....ty fotky, oči lidí, příběhy budou zase ve mě nějakou dobu znít a je potřeba si to čas od času připomínat....

Danka1975
14.10.2018 4 z 5

Co napsat??? Že se mi kniha líbíla???? :-(. . .Než jsem ji vůbec začala číst, jak mě fotky fakt dostaly????. . . :-(.. .a dva , tři dny mi trvalo, než jsem se dostala ke čtení samotnému (normálně jsem zvažovala, jestli do toho vůbec půjdu). .ty oči lídí, zejména na titulní stránce jsou takové. . . . . no prostě šílený, je v nich utrpení, bezmoct, odevzdanost. . trhá mě to za srdce. . a ty děti. . .říkala jsem si, že se třeba zahchránily a datumy úmrtí u fotek, zejména u mladých dívek jsou překlepy a třeba se v knížce dočtu nějakého zázraku.. .to se nekonalo. . :-((. .
Knížku jsem měla u postele a co jsem dělala po dočtení, že jsem knihu dávala přední stránkou dolu (ty oči z obálky prostě nic moc :-((((( )
Zase i tady jsou pasáže, které se mi vryly pod kůži a nezapomenu na ně dlouho. . . :-(

A teď se odprostím od obsahu a trocha hodnocení textu.. .. . .Nedávno jsem dočetla Mengeleho děvče a tady musím uznat, že mě jako čtenáře písmenek mě Děvče pohltilo více. jestli je to tím, že byla popisováná v první osobě. . Každopádně teď si dám pauzu od tohoto tématu, abych měla lepší spaní.

Anahk1
01.10.2018 5 z 5

Kruté... jako všechny příběhy a knihy zabývající se touto tématikou.. ale velké díky za ně!!!

Pistácie
01.10.2018 5 z 5

Kolikrát si při čtení říkám, že se takové hrůzy přece nemohly odehrát, ale důkazy a historie mluví jasně. I příběhu z této knihy máme spoustu důkazů (fotografií), jak takové místo vypadalo, a co tam asi lidé zažívali. Fascinuje mě, jak to dnes dokáží lidé i po tolika letech, z vyprávění druhých, popsat skoro do malých detailů. Při čtení mám někdy pocit, jako bych tam s nimi byla, a kdykoliv se blíží nebezpečí, nebo možnost nějakého odhalení, a strach ze smrti, úplně se při čtení chvěju. Tohle dokáže jen kniha. Úžasně sepsáno.